Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/7/2021 στις 2:25 ΜΜ, Lazostat είπε

Βρήκα δύο σφήκες σήμερα και υποπτεύομαι ότι μπήκαν μέσα από το inverter, καθώς τόσους μήνες δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Πως το αποτρέπω; 

Απλό εντομοκτόνο για αρχή αν κατοικείς στον χώρο μόνιμα. Αν έχουν φτιάξει φωλιές δύσκολα ξεμπερδεύεις. Άνοιγμα και ψέκασμα με προσοχή μην σου επιτεθούν. Έλεγχος του χώρου γύρω γύρω για φωλιές. Το έχω ξαναγράψει. Μου έκαψαν την πλακέτα όταν ήταν καινούργιο.  Η φωτό είναι μετά από ένα χρόνο είχαν ξαναπάει και έφτιαξαν φωλιές. Έκτοτε μόνο σκέπασμα και έλεγχο όταν ξαναπηγαίνω. Παλιότερο μη inverter την έχει γλυτώσει. 

spacer.png

 

Λύση για εξοχικό αλλά πάντα κάνουμε έλεγχο

spacer.png

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, Fotia είπε

Eγω για πανασονικ βρηκα αυτα με αναζητιση για υποστηριξη  https://panclima.humantwo.gr/

και απο google πρωτη σελιδα ...Από PanClima DK IKE
"H PANCLIMA είναι μία νέα εταιρεία στο χώρο, με κύρια δραστηριότητα την χονδρική πώληση και την προώθηση προϊόντων κλιματισμού και ειδών θέρμανσης στην ελληνική αγορά. Αποτελείται από έμπειρα στελέχη στον χώρο, με άριστη γνώση των αναγκών και των απαιτήσεων της αγοράς. Η εταιρεία μας είναι κεντρικός διανομέας-αντιπρόσωπος της PANASONIC στην Ελλάδα εισάγοντας τα μηχανήματα απ’ ευθείας από την PANASONIC EUROPE GmbH. Παράλληλα είναι και διανομέας των κάτωθι οίκων: • DAIKIN • GREE - TOYOTOMI • ΟLIMPIA SPLENDID SRL Προσφέρουμε εμπορική και ολοκληρωμένη τεχνική υποστήριξη στα έργα που αναλαμβάνετε υποστηρίζοντας τα προϊόντα των ανωτέρω εταιρειών ."
 
 
 

Eυχαριστουμε πολυ και ελπιζω να ειναι σοβαροι και υπευθυνοι ΑΝ ειναι αυτοι που προσφερουν την εγγυηση.

Μηπως να μας φωτισεις @pgetsos ως προς το ποιος προσφερει την εγγυηση αλλα και τους ορους της εγγυησης μιας και ειχες μια εκρεμμοτητα μετα την εγκατασταση και ολο και καποιος ενδιαφερεται για Panasonic εδω μεσα?

3 ώρες πριν, giannis22k είπε

Καλημερα Εχεις κανει θεμα την οριζοντια ρυθμιση των περσιδων για το tcl 24αρι premium;Παταω το κουμπι και δεν γυρνανε παρα μονο η καθετες περσιδες

Το οτι εχει κουμπι στο πληκτρολογιο δεν σημαινει οτι εχει απαραιτητα την δυνατοτητα το συγκεκριμενο.Τα πληκτρολογια ειναι κοινα με πολλα μοντελα.Το εχει στα χαρακτηριστικα σαν δυνατοτητα το κλιματιστικο σου?

2 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Εαν έχει κανένας κάτι άλλο να προτείνει ελεύθερα

Εκτος απο το Sendo που θα βρεις κριτικες στο σκρουτζ,για τα προιοντα που εχουν αποκλειστικα η σχεδον αποκλειστικα οι αλυσιδες οπως Λεροη(και ελαχιστοι εμποροι) ,δεν ειναι εφικτο να βρης κριτικες αλλου γιατι δεν τα πουλαει σχεδον κανεις αλλος και κυριως κανεις στο σκρουτζ.

Αρα πας σε Sendo η σε TCL και βλεπεις σκρουτζ...και τα δυο με 10χρονη εγγυηση αλλα ξαναψαξτο γιατι αλλαζουν τους ορους με την ωρα πλεον ολοι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211828-general-electric-ges-nmg50-20-prime
Κομματάκι ακριβό. Αν δεν βιάζεσαι, θα έκανα λίγο υπομονή μήπως το έβρισκες με δωρεάν εγκατάσταση.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση, το GE φαίνεται πολύ σωστό. Προτείνεις το 12.000 btu δηλαδή? η 9000?
Είναι ρεαλιστικό το σενάριο με τα εξτρά δωμάτια ή να μην το έχω ως κριτήριο αγοράς?
Και τελευταία ερώτηση, απο κάποιον που δεν είχε ποτέ κλιματιστικό,
τι διαφορά να περιμένω απο το GE αυτό σε σχέση με ένα TCL Miracle ii ?

Είναι αυτό που έλεγα με τη συντηρισιμότητα ή και κάτι άλλο?
Ευχαριστώ για την βοήθεια eitherway!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα σας,

Μετακομίζω σε νέο σπίτι σε κάνα μήνα περίπου και ψάχνω για φθηνό κλιματιστικό μέχρι γύρω στα 350 €, 12αρι για το σαλόνι που είναι εκεί στα 30 τετραγωνικά περίπου και ο τωρινός κάτοικος του σπιτιού που θα πάω και αυτός έχει βάλει 12αρι κλιματιστικό και είναι αρκετά ευχαριστημένος έχω ήδη 2 12αρια για τα υπνοδωμάτια.

Αυτά που έχω δεί είναι κάποια απο το leroy merlin  (το τελευταιο  κλιματιστικό του leroy το equation είχα πάρει ένα πιο παλι'ο μοντέλο που το έχω ακόμα και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο δούλευε ακόμα και με την Μήδεια) :

Sendo

Aqua Thermal

Equation

Εαν έχει κανένας κάτι άλλο να προτείνει ελεύθερα ή όποιος έχει ακούσει κάτι και για τα κλιματιστικά της λίστας επίσης.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Τα κλιματιστικά της leroymerlin δεν έχουν καμία διαφορά από τα υπόλοιπα κινέζικα της αγοράς (της ίδιας κατηγορίας τιμής ακόμα και τα λίγο ακριβότερα). Όμως τα χαρακτηριστικά που δίνουν είναι παραποιημένα, πάντα τους ξεφεύγει ένα + παραπάνω...

Εφόσον έχεις εμπειρία από παρόμοιο μηχάνημα και συγχρόνως 5 χρόνια εγγύηση τα EQUATION δεν είναι κακή επιλογή (Πιστοποίηση Eurovent) γι αυτή την τιμή. Αν προχωρήσεις σε αγορά να ζητήσεις να γίνει εγκατάσταση από συνεργείο της leroymerlin, γιατί είναι από τις λίγες εταιρίες που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση τοποθέτησης.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filipN είπε

τα EQUATION δεν είναι κακή επιλογή

haier μαλλον ειναι... https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1%2FA%2FS%2FR&brand[]=EQUATION&keyword=#access-results

11 λεπτά πριν, 7thNoodle είπε

τι διαφορά να περιμένω απο το GE αυτό σε σχέση με ένα TCL Miracle ii ?

το GE ειναι 18ρι ψυξη 16ρι θερμανση  το TCL 12ρι στην ψυξη 9ρι στην θερμανση αρα δεν συγκρινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Specs είπε

haier μαλλον ειναι... https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1%2FA%2FS%2FR&brand[]=EQUATION&keyword=#access-results

το GE ειναι 18ρι ψυξη 16ρι θερμανση  το TCL 12ρι στην ψυξη 9ρι στην θερμανση αρα δεν συγκρινονται

Το GE μου προτάθηκε με αυτό το link, αλλα νομίζω αναφερόταν στο 12.000 που είναι διαθέσιμο σαν επιλογή στο link,
προφανώς δεν μπορείς να συγκρίνεις 18 με 12 η με 9 τόσο εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7thNoodle είπε

νομίζω αναφερόταν στο 12.000

μπα..δεν κανει λαθος στα λινκ ο @liakjim αλλιως θα τοχαμε κλεισει το μαγαζι εδω μεσα και θα ψαχναμε αλλου για δουλεια😁

και βλεπω το txt αρχειο σου μιλαει για Θερμικές Απώλειες
4482.64
Watt  αρα 15000 btu και κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα σας,

Μετακομίζω σε νέο σπίτι σε κάνα μήνα περίπου και ψάχνω για φθηνό κλιματιστικό μέχρι γύρω στα 350 €, 12αρι για το σαλόνι που είναι εκεί στα 30 τετραγωνικά περίπου και ο τωρινός κάτοικος του σπιτιού που θα πάω και αυτός έχει βάλει 12αρι κλιματιστικό και είναι αρκετά ευχαριστημένος έχω ήδη 2 12αρια για τα υπνοδωμάτια.

Αυτά που έχω δεί είναι κάποια απο το leroy merlin  (το τελευταιο  κλιματιστικό του leroy το equation είχα πάρει ένα πιο παλι'ο μοντέλο που το έχω ακόμα και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο δούλευε ακόμα και με την Μήδεια) :

Sendo

Aqua Thermal

Equation

Εαν έχει κανένας κάτι άλλο να προτείνει ελεύθερα ή όποιος έχει ακούσει κάτι και για τα κλιματιστικά της λίστας επίσης.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Δεν ειναι και ότι πιο ασφαλές αυτές οι μάρκες. Θέλεις ένα κλιματιστικο να σου κρατήσει χρόνια; Θες να κάνει οικονομία στην κατανάλωση; 

Κοίταξε για TCL, Haier σε αυτές τις τιμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοώ ότι δεν θα το έψαχνα τοοοοοσο πολύ.

☺️ ναι δίκιο έχεις!

Μου πήρε 2 βδομάδες να το συνειδητοποιήσω αλλά εκεί καταλήγω και γω!!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotia είπε

Eγω για πανασονικ βρηκα αυτα με αναζητιση για υποστηριξη  https://panclima.humantwo.gr/

και απο google πρωτη σελιδα ...Από PanClima DK IKE
"H PANCLIMA είναι μία νέα εταιρεία στο χώρο, με κύρια δραστηριότητα την χονδρική πώληση και την προώθηση προϊόντων κλιματισμού και ειδών θέρμανσης στην ελληνική αγορά. Αποτελείται από έμπειρα στελέχη στον χώρο, με άριστη γνώση των αναγκών και των απαιτήσεων της αγοράς. Η εταιρεία μας είναι κεντρικός διανομέας-αντιπρόσωπος της PANASONIC στην Ελλάδα εισάγοντας τα μηχανήματα απ’ ευθείας από την PANASONIC EUROPE GmbH. Παράλληλα είναι και διανομέας των κάτωθι οίκων: • DAIKIN • GREE - TOYOTOMI • ΟLIMPIA SPLENDID SRL Προσφέρουμε εμπορική και ολοκληρωμένη τεχνική υποστήριξη στα έργα που αναλαμβάνετε υποστηρίζοντας τα προϊόντα των ανωτέρω εταιρειών ."
 
 
 

- Είχε γράψει εχθές πριν από εσένα ο F_Kal (σελίδα 541), και τον προηγούμενο (Alpha Grissin SA) και τον επόμενο (PanClima) εισαγωγέα-αντιπρόσωπο των κλιματιστικών Panasonic. Από αυτά τα στοιχεία και μόνο ήταν εύκολο να βρεις τι συμβαίνει. Επίσης είχε πει ότι μερικά καταστήματα που τα πωλούν σήμερα αναφέρουν ονομαστικά τον εισαγωγέα (όντως, η Alpha Clima λέει στην ιστοσελίδα της (εδώ και κάποιους μήνες): Τα κλιματιστικά PANASONIC αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από την PanClima).

- Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο-αν πληκτρολογούσες τις "σωστές" λέξεις-να εντοπισθούν και άλλες ιστοσελίδες με αναφορά στην τεχνική υποστήριξη των κλιματιστικών Panasonic στην Ελλάδα, την πανευρωπαϊκή εγγύηση, το θέμα των ανταλλακτικών κλπ.

Δεν θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 9:55 ΠΜ, tauri είπε

 

4561.75Watt

 

3923.10KCal/h

 

114.04Watt/m2

 

98.08

 Επανέρχομαι μετά από καιρό λόγω προβλημάτων υγείας.. Με τα δεδομένα που παραθέτω παραπάνω και αφού το υπάρχον 12άρι inverter, δεν ανταποκρίθηκε πολύ καλά στους καύσωνες του Ιουνίου κ Ιουλίου (Αγρίνιο). Σκέφτομαι να εγκαταστήσω ένα 18αρι. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι εως 750€ (μόνο η συσκευή). Με ενδιαφέρει μια ισορροπημένη πρόταση τόσο από πλευράς εγγύησης (π.χ. TCL) αλλά και χαρακτηριστικών - κατανάλωσης...

Επιπλέον, έχω την εξής ερώτηση.. αυτή τη στιγμή το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε πρίζα με 1.5αρι καλώδιο και 10Α ασφάλεια, την οποία μοιράζεται με το ψυγείο.. θεωρείτε πως θα πρέπει να γίνει κάποια ηλεκτρολογική αλλαγή για το 18αρι?  Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Specs είπε

μπα..δεν κανει λαθος στα λινκ ο @liakjim αλλιως θα τοχαμε κλεισει το μαγαζι εδω μεσα και θα ψαχναμε αλλου για δουλεια😁

και βλεπω το txt αρχειο σου μιλαει για Θερμικές Απώλειες
4482.64
Watt  αρα 15000 btu και κατι...

Hmmm, οκ κατάλαβα, προσωπικά ήλπιζα οτι έκανε λάθος! χαχα

Οπότε στο budget μου 300-450, αποκλείεται να βρώ κάτι αν συμπλήρωσα σωστά το calculator.
Χρειάζομαι αναγκαστικά κάτι σε 16.000, και στα 9k-12k ξεχνάω σίγουρα τα εξτρά δωμάτια.
Πωωωω, με πόνεσε λίγο αυτό, εκτιμώ την βοήθεια όμως!
Ήμουν λίγο στα τυφλά και βγαίνει ενας μπούσουλας τώρα.

Αμα δεν μπορέσω να χτυπήσω τα 16 οικονομικά, πόσο σοφό είναι να βουτήξω στο TCL με την ελπίδα να με σώσει τουλάχιστον απτον καύσωνα? Η θα πληρώσω 4 φορές το κόστος του σε 3 χρόνια  με τις απώλειες που έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tauri είπε

 Επανέρχομαι μετά από καιρό λόγω προβλημάτων υγείας.. Με τα δεδομένα που παραθέτω παραπάνω και αφού το υπάρχον 12άρι inverter, δεν ανταποκρίθηκε πολύ καλά στους καύσωνες του Ιουνίου κ Ιουλίου (Αγρίνιο). Σκέφτομαι να εγκαταστήσω ένα 18αρι. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι εως 750€ (μόνο η συσκευή). Με ενδιαφέρει μια ισορροπημένη πρόταση τόσο από πλευράς εγγύησης (π.χ. TCL) αλλά και χαρακτηριστικών - κατανάλωσης...

Επιπλέον, έχω την εξής ερώτηση.. αυτή τη στιγμή το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο σε πρίζα με 1.5αρι καλώδιο και 10Α ασφάλεια, την οποία μοιράζεται με το ψυγείο.. θεωρείτε πως θα πρέπει να γίνει κάποια ηλεκτρολογική αλλαγή για το 18αρι?  Σας ευχαριστώ

Το 12αρι και το ψυγείο άστα όπως είναι. 

Το 18αρι θα το βάλεις σε άλλη γραμμή και οχι στην ίδια. Εφόσον θες να τα δουλεύεις και τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7thNoodle είπε

Σε ευχαριστώ για την πρόταση, το GE φαίνεται πολύ σωστό. Προτείνεις το 12.000 btu δηλαδή? η 9000?
Είναι ρεαλιστικό το σενάριο με τα εξτρά δωμάτια ή να μην το έχω ως κριτήριο αγοράς?
Και τελευταία ερώτηση, απο κάποιον που δεν είχε ποτέ κλιματιστικό,
τι διαφορά να περιμένω απο το GE αυτό σε σχέση με ένα TCL Miracle ii ?

Είναι αυτό που έλεγα με τη συντηρισιμότητα ή και κάτι άλλο?
Ευχαριστώ για την βοήθεια eitherway!
 

18αρι είναι το GE του λινκ.

Δεν είμαι σίγουρος αν με αυτά που λες φτάνει 12αρι. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε. Το πιο σωστό είναι να συμβουλευτείς κάποιον επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...