Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

βασικά θα είναι βαρύτερος (οικονομικά) για όσους έχουν πρόγραμμα σε οποιονδήποτε πάροχο που χρεώνει με ΟΤΣ, γιατί όντως θα αυξηθεί πολύ. Αλλά και πάλι με τα κλιματιστικά η θέρμανση θα είναι πολύ πιο οικονομική σε σύγκριση με τις άλλες μεθόδους.

άλλο νομίζω η κλιμακωτη χρέωση και άλλο η ΟΤΣ

κλιμακωτές χρεώσεις έχουμε όλοι στις ρυθμιζόμενες (πάνω από 1600 kwh/4 μηνο) υπάρχουν αυξήσεις.

 

Το προγραμμα που είσαι είναι αορίστου?

Αναφέρομαι στην τιμή kWh και στην κλιμακωτή χρέωση αυτής που εφαρμόζει η ΔΕΗ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dimostr είπε

βεβαια εγω ειμαι σε παροχο οπου δεν εφαρμοζει κλιμακωτη χρεωση σε kwh 

Οπως εγραψε κι ο userAnon δεν εχει να κανει με την κλιμακωση αλλα με την τιμη εξαρχης...ΟΤΣ free δεν υπαρχει λογικα ,εκτος αν η τιμη ειναι κλειδωμενη με OTΣ πολυ υψηλης τιμης και στα παιρνουν ακομη κι αν πεσει!

Σαν την ΔΕΗ κανεις ξεκαθαρος...

15 λεπτά πριν, Antman είπε

Καλησπέρα. Επειδή δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλες τις σελίδες και επειδή "καίγομαι" για κλιματιστικό της μάνας μου που είναι μεγάλη γυναίκα και χάλασε αυτό που είχε, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμία παγίδα για αγορά από πλαίσιο με δωρεάν εγκατάσταση κλπ...?

To midea prime 18αρι σκέφτομαι...

Η παγιδα που μαθαμε χθες προχθες εχει να κανει με την περιοχη τοποθετησης.Λιγο πισω ψαξε

και το καιγομαι δεν θα στο λυσουν γρηγορα,γενικα παντου εχει καθυστερηση,οποτε διευκρινισε το γρηγορα τι σημαινει για αυτους.

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι γίνεται;

Πως αγοραζει καποιος κλιματιστικο χωρις να ξερει αν υπαρχει αντιπροσωπεια καν? Δεν μπορεσα να βρω Ελλαδα τιποτε.Καποιοι εδω μεσα που εχουν αγορασει ισως μπορουν να μας γραψουν ποιον αναφερει η εγγυηση τους για αντιπροσωπο.Τα ανταλλακτικα επομενο ζητημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

1. Πως αγοραζει καποιος κλιματιστικο χωρις να ξερει αν υπαρχει αντιπροσωπεια καν?

2. Δεν μπορεσα να βρω Ελλαδα τιποτε. Καποιοι εδω μεσα που εχουν αγορασει ισως μπορουν να μας γραψουν ποιον αναφερει η εγγυηση τους για αντιπροσωπο.

3. Τα ανταλλακτικα επομενο ζητημα...

1.Δεν είχε ποτέ αντιπροσωπεία στην Ελλάδα η Panasonic (για κλιματιστικά), δεν έχει τώρα, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος έμπορος που προμηθεύει τα μεγάλα καταστήματα που τα πουλάνε; Γιατί όλοι όσοι πουλάνε λένε εγγύηση προμηθευτή ή αντιπροσώπου.

2. Δηλαδή πήρες για παράδειγμα τηλέφωνο στην Κόκοτας, ή στην Apothema, ή στην Airsam ή στην Vimax; Για όσους έχουν αγοράσει και παρακολουθούν το θέμα θα περιμένουμε...

3. Στα ανταλλακτικά πάλι τι πρόβλημα υπάρχει, έχουμε κάποια επώνυμη πληροφορία ότι υπάρχει έλλειψη; (Γιατί στο παρελθόν έχω ακούσει-από "ανώνυμες πηγές"-πως δεν υπάρχουν ανταλλακτικά μιας άλλης εταιρίας και τελικά υπάρχουν και για κλιματιστικά 20 ετών...)

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@filipN @rbx1000 @Specs @liakjim σας ευχαριστώ!

Όντως ούτε εγώ κατάφερα να βρώ ποια είναι η αντιπροσωπία - και γω αναρωτιέμαι ποιος ειναι αυτός που δίνει την εγγύηση - θα βόλευε πολύ αν μπορεί να μας πει κάποιος ο οποίος διαθέτει ήδη panasonic κλιματιστικό. την δευτέρα θα αναζητήσω 1-2 ψυκτικούς στην ρόδο να μου που τι παίζει με το service των panasonic και τα ανταλλακτικά και αν είναι λχ είναι αυτοί εξουσιοδοτημένοι για να κάνουν τις επισκευές στο νησί. Θα επανέλθω με νεότερα - όποιος άλλος εχει μάθει κάτι στο ενδιάμεσο, φυσικά θα χαρώ να τα ακούσω!

Edit: Με μια λίγο πιο βαθιά αναζήτηση στο web βλέπω κάποια καταστήματα να λένε "με την εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπίας ALPHA GRISSIN" και άλλα να υποδεικνύουν την PanClima - η alpha grissin απο άρθρα του 2020 φαίνεται πως μάλλον έχει πτωχεύσει. Στο site της panclima δεν βλέπω αναφορά σε κάτι σχετικό με service.

Επεξ/σία από F_Kal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι γίνεται;

Σημερα δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα ανοιγοντας το καπακι του perfera να βαλω τα φιλτρα εσπασε ο ενας απο τους δυο πλαστικους μεντρεσεδες στο καπακι. Με κυνηγαει η μοιρα μου με τις προσοψεις των κλιματιστικων. Πρωτα ραγισε του mitsu τωρα αυτο. Και για να προλλαβω ερωτησεις οχι πολυ προσεκτικα το ανοιξα. Τελος παντων...Κολλησα το σπασμενο κομματι ξανα με εποξικη bison δυο συστατικων και θα περιμενω ενα 24ωρο να το ξαναβαλω..Αν δεν δουλεψει και παω για καινουργιο μιλαω με κεντρικα της daikin για ανταλλακτικο? Δεν νομιζω η εγγυηση (3 χρονια) να με καλυπτει για τετοιο περιστατικο γιατι θα μου πουν οτι εγινε απο δικη μου υπαιτιοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Πρωτα ραγισε του mitsu τωρα αυτο. Και για να προλλαβω ερωτησεις οχι πολυ προσεκτικα το ανοιξα

Επαναλαμβανόμενη ζημιά σε δύο διαφορετικές μάρκες ,όχι δε το άνοιξες προσεκτικά .......η τουλάχιστον δε το άνοιξες όσο προσεκτικά χρειαζόταν ....

51 λεπτά πριν, Lofarek είπε

νομιζω η εγγυηση (3 χρονια) να με καλυπτει για τετοιο περιστατικο

Θα είναι μεγάλη έκπληξη αν σε καλύψουν για κάτι τέτοιο 

Αλλά γιατί να μη δουλέψει άμα το έχεις κολλησει σωστά 

Πάντως και χωρίς καπάκι δουλεύει απλά δεν είναι ίσως αισθητικά ωραίο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω λιγο τα φωτα σας, εχουμε ενα μεγαλο σαλονι 40τμ στο σπιτι και σκεφτομαι ενα 24αρι tcl.Διαβασα οτι συνήθως αυτα μπαινουν πανω στον πινακα ο οποιος ειναι στο διαδρομο και για να διασχίσει το σαλονι γυρω γυρω να φτασει στο κλιματιστικο θα ειναι καμια 25 μετρα καλωδιο και θα φαινεται ασχημο. Κατω απο το κλιματιστικο εχω μια πριζα που ειναι πανω σε 16Α ασφαλεια, και στην ιδια ασφαλεια ειναι επισης η πριζα της τηλεόρασης που εχει μικρη καταναλωση. Δεν υπαρχει περιπτωση η πριζα να σηκωνει το κλιματιστικο? Πρόκειται να τραβηξει για πολυ ωρα πανω απο 3600 watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Σημερα δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα ανοιγοντας το καπακι του perfera να βαλω τα φιλτρα εσπασε ο ενας απο τους δυο πλαστικους μεντρεσεδες στο καπακι. Με κυνηγαει η μοιρα μου με τις προσοψεις των κλιματιστικων. Πρωτα ραγισε του mitsu τωρα αυτο. Και για να προλλαβω ερωτησεις οχι πολυ προσεκτικα το ανοιξα. Τελος παντων...Κολλησα το σπασμενο κομματι ξανα με εποξικη bison δυο συστατικων και θα περιμενω ενα 24ωρο να το ξαναβαλω..Αν δεν δουλεψει και παω για καινουργιο μιλαω με κεντρικα της daikin για ανταλλακτικο? Δεν νομιζω η εγγυηση (3 χρονια) να με καλυπτει για τετοιο περιστατικο γιατι θα μου πουν οτι εγινε απο δικη μου υπαιτιοτητα..

Την πρώτη φορά μπορείς να πεις πως είναι τυχαίο.

Τη δεύτερη σύμπτωση.

Την τρίτη, που ελπίζω να μην έρθει, θα μπορούμε να πούμε με σχετική σιγουριά πως πρόκειται για συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filipN είπε

Την πρώτη φορά μπορείς να πεις πως είναι τυχαίο.

Τη δεύτερη σύμπτωση.

Την τρίτη, που ελπίζω να μην έρθει, θα μπορούμε να πούμε με σχετική σιγουριά πως πρόκειται για συνήθεια.

Μαλιστα απο οτι συμπεραινω δεν ισχυει πια ο προτερος "εντιμος βιος" το "λαικο δικαστηριο" με δικαζει χωρις πλεον ελαφρυντικα ως καθ' εξιν , εξακολουθησιν και φυσιν παραβατικην συμπεριφορά.....😪😪😪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, F_Kal είπε

@filipN @rbx1000 @Specs @liakjim σας ευχαριστώ!

Όντως ούτε εγώ κατάφερα να βρώ ποια είναι η αντιπροσωπία - και γω αναρωτιέμαι ποιος ειναι αυτός που δίνει την εγγύηση - θα βόλευε πολύ αν μπορεί να μας πει κάποιος ο οποίος διαθέτει ήδη panasonic κλιματιστικό. την δευτέρα θα αναζητήσω 1-2 ψυκτικούς στην ρόδο να μου που τι παίζει με το service των panasonic και τα ανταλλακτικά και αν είναι λχ είναι αυτοί εξουσιοδοτημένοι για να κάνουν τις επισκευές στο νησί. Θα επανέλθω με νεότερα - όποιος άλλος εχει μάθει κάτι στο ενδιάμεσο, φυσικά θα χαρώ να τα ακούσω!

Edit: Με μια λίγο πιο βαθιά αναζήτηση στο web βλέπω κάποια καταστήματα να λένε "με την εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπίας ALPHA GRISSIN" και άλλα να υποδεικνύουν την PanClima - η alpha grissin απο άρθρα του 2020 φαίνεται πως μάλλον έχει πτωχεύσει. Στο site της panclima δεν βλέπω αναφορά σε κάτι σχετικό με service.

Απο Panasonic EU
 

Screenshot 2021-07-17 at 18-45-17 Panasonic Heating and cooling.png

Screenshot 2021-07-17 at 18-44-52 Panasonic Heating and cooling.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Μαλιστα απο οτι συμπεραινω δεν ισχυει πια ο προτερος "εντιμος βιος" το "λαικο δικαστηριο" με δικαζει χωρις πλεον ελαφρυντικα ως καθ' εξιν , εξακολουθησιν και φυσιν παραβατικην συμπεριφορά.....😪😪😪

Δεν πρόκειται για λαϊκό δικαστήριο, αλλά για χρήση χιούμορ που είχε σκοπό να προσφέρει χαμόγελο και όχι δυσαρέσκεια.. Άλλωστε αυτό που γράφω είναι "ανέκδοτο" με διεθνή καριέρα, το λένε για παρόμοιες καταστάσεις σε όλο σχεδόν τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...