Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Χαιρομαι που επιασε η μετατροπη και πραγματικα το i-κατι ειναι σημαντικοτατο προσθετο.

Τωρα με αυτο,τι διακυμανσεις εχεις πανω και κατω απο την θερμοκρασια που ζητας?

Πχ οταν ζητας 27 εχεις απο 26,5-27,5 ? γραψε μας να ξερουμε τι παιζει.

Πριν απο αυτη τη μετατροπη ,τι θερμοκρασιες ζητουσες και ποσο επαιζε πανω και κατω αντιστοιχα και σε παγωνε τελικα επειδη εβλεπε 29-30?

Εμενα η ενσταση ηταν μετα απο παρατηρηση 10 ημερων στο Haier μου.

Του εβαλα τον εξωτερικο σενσορα απο θερμομετρο τυπου in/out με καλωδιο,αγκαλια με τον δικο του και εκανα ατελειωτες δοκιμες κοιτωντας σε ποιες θερμοκρασιες αλλαζει και τι αλλαζει.

Απογοητευτηκα καθως εδειχνε ξεκαθαρα οτι η θερμοκρασια απο μονη της δεν αλλαζε κατι,αρα συνυπολογιζονταν κι αλλα στοιχεια οπως ο σενσορας στοιχειου κλπ

Παντως η διακυμανση του δικου μου θερμομετρου ηταν ελαχιστη οσο αλλαζε η ταχυτητα ανεμιστηρα...1 με 2 δεκατα και ουτε...

Επισης σε ποσο υψος απο το ταβανι το εχεις? εγω 55 εκατοστα.

Απο ταβανι εχω 40cm (ταρατσα απο κατω εχω ξυλινο ταβανι και ενδιαμεσα dow)

τι ακριβως διακυμανσεις εννοεις να κοιταξω?το ac το εχω 2 εβδομαδες δεν του εχω κανει και τρελα τεστ.Το μονο που καρατσεκαρα ειναι αν δειχνει σωστα ο σενσορας δωματιου.

Απο εχθες εχω παρατηρησει τα εξεις:

Tο ac δειχνει θερμοκρασια δωματιου 26,το εχω στους 25 βαθμους και εχει καταναλωση 500watt,αν το βαλω στους 26 πεφτει στα 330watt.Αν το βαλω στους 27 πεφτει στα 250watt.Αν το βαλω στους 28 πεφτει στα 50watt (ανεμιστηρας?).

Μετα καπακι το κατεβαζω στους 25 και ανεβηκε στα 470watt (αργησε να παρει 2-3 λεπτα).

Επεξ/σία από joker99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, berserker7 είπε

Ναι σορρυ το θεωρησα αυτονοητο. Για ψυξη θα ειναι η χρηση. Κλιματισμο χρειαζομαι και στους δυο οροφους, κυριως στον κατω οροφο βεβαια,  εξου και η επιλογη να μπει στον πανω οροφο το κλιματιστικο, σε περιπτωση που καταληξω μονο στο 24αρι, μιας και ο ζεστος αερας εχει την ταση να ανεβαινει και ο κρυος να κατεβαινει. Η διαρρυθμιση του χωρου ειναι κατω κουζινα και σαλονι που και μια εσωτερικη σκαλα που οδηγει στον πανω οροφο, οπου ειναι τα υπνοδωματια.

Εννοείται όροφος και κλιματιστικό. Εδώ λέμε για δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, joker99 είπε

Tο ac δειχνει θερμοκρασια δωματιου 26,το εχω στους 25 βαθμους και εχει καταναλωση 500watt,αν το βαλω στους 26 πεφτει στα 330watt.Αν το βαλω στους 27 πεφτει στα 250watt.Αν το βαλω στους 28 πεφτει στα 50watt

Aσχετα απο watt και ενδειξεις οθονης,εσυ τι θερμοκρασια ζητας?

και σε αυτη την θερμοκρασια εισαι οκ και ειναι σταθερη ? αν ναι οκ...οποτε με τον ανεμιστηρα στο αυτοματο,δεν χρειαζεται να κοιτας watt ,απλα φροντιζει αυτο και κραταει ατμοσφαιρα ευχαριστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το πριζακι θα εκλιπαρεί για όχι άλλο!!!

Κτηνακι το asyg24klca 💪💪💪

Σήμερα είχαμε 34 εσωτερική όταν το άναψα, 0.2 περισσότερο από ότι εχτές, επηρεάζεται το μηχάνημα. Ίσως δοκιμάσω αύριο να το βάλω στο turbo να δούμε πόσο θα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα δουλευει σωστα το μοτερι,το βαζω 26 και κανει τα κουμαντα μονο του.

Πριν την επεκταση το εβαζα 26 και για να σταματουσε να πυροβολει,επρεπε να περιμενω να χειμωνιασει φιλε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

1. Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που ενώνονται οι σωλήνες με την εξωτερική μονάδα, είναι υγροί και στάζουν ελάχιστα, δηλαδή έχουν νερό. Θα έπρεπε αυτό;
2. Διαβάζω εδώ αρκετά συχνά, για τα μέτρα του εξωτερικού σωλήνα. Σε περίπτωση που έχουν μπει λιγότερα από όσο πρέπει, τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργεί στην λειτουργία του κλιματιστικού;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, berserker7 είπε

Ναι σορρυ το θεωρησα αυτονοητο. Για ψυξη θα ειναι η χρηση. Κλιματισμο χρειαζομαι και στους δυο οροφους, κυριως στον κατω οροφο βεβαια,  εξου και η επιλογη να μπει στον πανω οροφο το κλιματιστικο, σε περιπτωση που καταληξω μονο στο 24αρι, μιας και ο ζεστος αερας εχει την ταση να ανεβαινει και ο κρυος να κατεβαινει. Η διαρρυθμιση του χωρου ειναι κατω κουζινα και σαλονι που και μια εσωτερικη σκαλα που οδηγει στον πανω οροφο, οπου ειναι τα υπνοδωματια.

Η λογικη λεει ενα 24αρι κατω και απο ενα 9αρι στα υπνοδωματια.
Τρεξε το https://www.elith.gr/calc/index.php για καθε χωρο ξεχωριστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση για 9ρι κλιματιστικο εως 500 ευρω? Χρηση μονο για ψυξη, να μην ειναι κινεζικο/τουρκικο κι ας ειναι οσο πιο οικονομικο κι αθορυβο γινεται. Προφανως και αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Το πριζακι θα εκλιπαρεί για όχι άλλο!!!

Το πριζακι μου το ενα απο τα δυο,σταματησε να μετραει ημερησια,μονο στιγμιαια.Κατα τα  αλλα τα γραφηματα δεν αλλαξαν

  • Device name: Haier Tide
  • Model: HS110(EU)
  • Sw ver: 1.0.5 Build 200917 Rel.095551
  • Hw ver: 4.0

Στο ιδιο Kasa τρεχει χωρις να εχει μεταβολες,το

  • Device name: Toshiba
  • Model: HS110(EU)
  • Sw ver: 1.5.6 Build 191125 Rel.083657
  • Hw ver: 2.0

Αρα φταιει η νεοτερη εκδοση που λεγαμε?

1 ώρα πριν, CapFlint είπε

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

για την εγγυηση και μονο,πας Sensira ΜΟΝΟ απο Blue Dealer αγορα

10 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Προταση για 9ρι κλιματιστικο εως 500 ευρω? Χρηση μονο για ψυξη, να μην ειναι κινεζικο/τουρκικο κι ας ειναι οσο πιο οικονομικο κι αθορυβο γινεται. Προφανως και αξιοπιστο.

Να μην ειναι κινεζικο/τουρκικο και να ειναι Μαλαισια,Ταυλανδη? η κατι αλλο? και αν επιτρεπεται ,γιατι?

9 ώρες πριν, joker99 είπε

Πριν την επεκταση το εβαζα 26

Δοκιμασες να βαλεις 27? πριν την επεκταση εννοω

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Specs είπε

Το πριζακι μου το ενα απο τα δυο,σταματησε να μετραει ημερησια,μονο στιγμιαια.Κατα τα  αλλα τα γραφηματα δεν αλλαξαν

  • Device name: Haier Tide
  • Model: HS110(EU)
  • Sw ver: 1.0.5 Build 200917 Rel.095551
  • Hw ver: 4.0

Στο ιδιο Kasa τρεχει χωρις να εχει μεταβολες,το

  • Device name: Toshiba
  • Model: HS110(EU)
  • Sw ver: 1.5.6 Build 191125 Rel.083657
  • Hw ver: 2.0

Αρα φταιει η νεοτερη εκδοση που λεγαμε?

για την εγγυηση και μονο,πας Sensira ΜΟΝΟ απο Blue Dealer αγορα

Να μην ειναι κινεζικο/τουρκικο και να ειναι Μαλαισια,Ταυλανδη? η κατι αλλο? και αν επιτρεπεται ,γιατι?

Kινεζικο οταν λεω, εννοω κινεζος κατασκευαστης. Αν ας πουμε ειναι Daikin made in China και πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα, δεν εχω προβλημα. Αν πρεπει να εξηγησω, ο λογος ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τοσο τους κινεζους κατασκευαστες , και προτιμω να πληρωσω παραπανω για κατασκευαστη που προερχεται απο αλλη χωρα κι εχει καλο ονομα.

Τουρκικο εννοω ουτε να μην κατασκευαζεται εκει. Και daikin δηλαδη να ηταν, αν ηταν made in Turkey, απλα παμε σε αλλο μοντελο/κατασκευαστη. Αυτο δεν χρειαζεται να το εξηγησω, ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση. Παλι ισχυει οτι προτιμω να πληρωσω παραπανω για να αποφυγω ενα τουρκικο κομματι.

Οποτε επαναλαμβανω την ερωτηση επειδη ισως στα παραπανω δεν την προσεξει κανεις:

Αναζητω ενα 9ρι, μονο για ψυξη, οικονομικο, αθορυβο, αξιοπιστο, ως 500 ευρω. Δεν με ενδιαφερουν wifi και λοιπα extras. Οχι κινεζικο brand, οχι made in Turkey. Επιπλεον προτιμηση σε made in Japan η made in EU, υποθετοντας ομως οτι δε φτανει το budget μου για κατι τετοιο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Και daikin δηλαδη να ηταν, αν ηταν made in Turkey, απλα παμε σε αλλο μοντελο/κατασκευαστη.

Αρα πας και διαλεγεις απο οσες φιρμες ιαπωνίζει το ονομα και εχουν και καλη διαγωγη εδω https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/199_202_284_294_296_298_1800/General-Electric_or_Toshiba_or_Mitsubishi_or_Carrier_or_Toyotomi_or_Fujitsu_or_Daikin/f/407347/9000-btu.html?order_by=reviews&order_dir=desc&price_max=500&price_min=

επιλεγεις και τα κομφορ που τυχον θες και μετα ξαναελα και πες μας αναμεσα σε δυο τρια τι σου συνιστουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Kινεζικο οταν λεω, εννοω κινεζος κατασκευαστης. Αν ας πουμε ειναι Daikin made in China και πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα, δεν εχω προβλημα. Αν πρεπει να εξηγησω, ο λογος ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τοσο τους κινεζους κατασκευαστες , και προτιμω να πληρωσω παραπανω για κατασκευαστη που προερχεται απο αλλη χωρα κι εχει καλο ονομα.

Τουρκικο εννοω ουτε να μην κατασκευαζεται εκει. Και daikin δηλαδη να ηταν, αν ηταν made in Turkey, απλα παμε σε αλλο μοντελο/κατασκευαστη. Αυτο δεν χρειαζεται να το εξηγησω, ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση. Παλι ισχυει οτι προτιμω να πληρωσω παραπανω για να αποφυγω ενα τουρκικο κομματι.

Οποτε επαναλαμβανω την ερωτηση επειδη ισως στα παραπανω δεν την προσεξει κανεις:

Αναζητω ενα 9ρι, μονο για ψυξη, οικονομικο, αθορυβο, αξιοπιστο, ως 500 ευρω. Δεν με ενδιαφερουν wifi και λοιπα extras. Οχι κινεζικο brand, οχι made in Turkey. Επιπλεον προτιμηση σε made in Japan η made in EU, υποθετοντας ομως οτι δε φτανει το budget μου για κατι τετοιο.

Toshiba mirai plus από Κωτσόβολο.

Ή

https://www.skroutz.gr/s/23550534/Panasonic-CS-FZ25WKE-CU-FZ25WKE-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

για την εγγυηση και μονο,πας Sensira ΜΟΝΟ απο Blue Dealer αγορα

Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το thread οπότε συγνώμη αν έχει ήδη εξηγηθεί, γιατί αγορά του Daikin Sensira μόνο από Blue Dealer και όχι π.χ. από Πλαίσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...