Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομάδα. Πριν μπώ στο θέμα θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς που αφιερώνεται κομμάτι από τον ελεύθερο χρόνο σας για να δώσετε τις συμβουλές σας. Κάνετε τρομερή δουλειά!

 

Ψάχνω κλιματιστικό για θέρμανση για ενιαίο χώρο 2,8 ύψος και 42τμ. Έλεγα για 18k ωστόσο ο μηχανολόγος που είδε το χώρο πριν μερικές μέρες μου είπε οτι στη θέρμανση δεν θα με φτάσει αφού έχω μεγάλα ανοίγματα (μεγάλη μπαλκονόπορτα και διάδρομος στον οποίο δεν υπάρχει πόρτα). Έτσι αποφάσισα να τον ακούσω και να μην κάνω του κεφαλιού μου μιας και αυτός είναι ειδικός και όχι εγω και να πάω σε 22k ή 24κ.

Επίσης, λόγω της διαρρύθμισης του χώρου, η μονάδα θα μπει σε μακρινή απόσταση απο το σημείο που κάθεται η οικογένεια οπότε ίσως πρέπει να πάω σε κλιματιστικό με follow me για να έχουμε τη θερμική άνεση που θέλουμε. Το "πρόβλημα" είναι οτι, αν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα κλιματιστικά με follow me δεν είναι φτιαγμένα να πέφτουν σε χαμηλά watt  στη φάση της συντήρησης κάτι που θα το ήθελα μιας και δε μένω σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα, οπότε αν ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να δουλέψει πχ στα 300-400w αλλά θα κλείνει στα 700w θα ξεσκιστώ στα on-off. Θα ήθελα τη βοήθεια σας λοιπόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε :900-1100
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.90%θέρμανση-10%ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, υπάρχει καλοριφέρ αλλα χρησιμοποιείται ελάχιστα.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί Ενιαίος χώρος, Σαλόνι,τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κρήτη 8 το χειμώνα/35 το καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features ίσως follow me, δυνατότητα λειτουργίας σε χαμηλά watt.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου κατασκευή 2000, ανοιχτός χώρος γυρω γύρω σε όροφο, μέτριες μονώσεις, πλάκα με μόνωση απο πάνω, κουφώματα αλουμινίου οχι θερμοδιακοπής με διπλό τζάμι, μόνιμο άνοιγμα σε διάδρομο.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας                                                  Θερμικές Απώλειες για 22β

    6694.77Watt (22840btu)

    5757.50KCal/h

    159.40Watt/m2

    137.08KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, giannis22k είπε

18αρι λογω το οτι ετσι πως μετρησα στον τοιχο δεν ξερω αν με παιρνει για 24αρι.Θα το ξαναδω βεβαια

Το mitsubishi μονο σε καταστηματα.Υπαρχουν διαφορες μεγαλες στα 2 απο το πλαισιο σε σχεση με του Κωτσόβολου τα invertor και GE;

Υπάρχουν 24άρια που έχουν μικρό μέγεθος.

Το mitsu είναι εδώ διαθέσιμο

6518219be79310536ac2f956502aa612.png
 

Τα ge και inventor comfort είναι φασόν haier και έχουν την εξωτερική μονάδα του tundra green.

24άρι ακούγεται κάπως για 30τμ το ξέρω, αλλά είναι αμόνωτος ο χώρος και ίσως έχετε και ανοίγματα προς άλλους χώρους . Δες και τον φίλο @Giannis_Io τι του είπε μηχανολόγος που έχει και πολύ λιγότερες απώλειες (με το utility πάντα).  Ρωτήστε και εσείς έναν επαγγελματία για σιγουριά. 

31 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Χαιρετώ την ομάδα. Πριν μπώ στο θέμα θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εσάς που αφιερώνεται κομμάτι από τον ελεύθερο χρόνο σας για να δώσετε τις συμβουλές σας. Κάνετε τρομερή δουλειά!

 

Ψάχνω κλιματιστικό για θέρμανση για ενιαίο χώρο 2,8 ύψος και 42τμ. Έλεγα για 18k ωστόσο ο μηχανολόγος που είδε το χώρο πριν μερικές μέρες μου είπε οτι στη θέρμανση δεν θα με φτάσει αφού έχω μεγάλα ανοίγματα (μεγάλη μπαλκονόπορτα και διάδρομος στον οποίο δεν υπάρχει πόρτα). Έτσι αποφάσισα να τον ακούσω και να μην κάνω του κεφαλιού μου μιας και αυτός είναι ειδικός και όχι εγω και να πάω σε 22k ή 24κ.

Επίσης, λόγω της διαρρύθμισης του χώρου, η μονάδα θα μπει σε μακρινή απόσταση απο το σημείο που κάθεται η οικογένεια οπότε ίσως πρέπει να πάω σε κλιματιστικό με follow me για να έχουμε τη θερμική άνεση που θέλουμε. Το "πρόβλημα" είναι οτι, αν δεν κάνω λάθος, τα περισσότερα κλιματιστικά με follow me δεν είναι φτιαγμένα να πέφτουν σε χαμηλά watt  στη φάση της συντήρησης κάτι που θα το ήθελα μιας και δε μένω σε περιοχή με ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα, οπότε αν ένα κλιματιστικό δεν μπορεί να δουλέψει πχ στα 300-400w αλλά θα κλείνει στα 700w θα ξεσκιστώ στα on-off. Θα ήθελα τη βοήθεια σας λοιπόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε :900-1100
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο.90%θέρμανση-10%ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, υπάρχει καλοριφέρ αλλα χρησιμοποιείται ελάχιστα.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί Ενιαίος χώρος, Σαλόνι,τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κρήτη 8 το χειμώνα/35 το καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features ίσως follow me, δυνατότητα λειτουργίας σε χαμηλά watt.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου κατασκευή 2000, ανοιχτός χώρος γυρω γύρω σε όροφο, μέτριες μονώσεις, πλάκα με μόνωση απο πάνω, κουφώματα αλουμινίου οχι θερμοδιακοπής με διπλό τζάμι, μόνιμο άνοιγμα σε διάδρομο.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας                                                  Θερμικές Απώλειες για 22β

    6694.77Watt (22840btu)

    5757.50KCal/h

    159.40Watt/m2

    137.08KCal/h/m2

Λίγο πολύ οι κατευθύνσεις είναι παρόμοιες με τον από πάνω φίλο.

Σε μεγάλα κλιματιστικά για θέρμανση αποφεύγουμε midea, gree και φασόν αυτών (λόγω υψηλών ελάχιστων watts)

Από κριτικές εδώ στο φόρουμ, έχουν καλή εικόνα σε θέρμανση σε φθηνά πάντα, τα haier (άρα κοιτάμε tide green και φασόν δλδ inventor comfort, ge GES-NMG70-20 Prime+ ) καθώς και (λίγο λιγότερο λόγω μικρότερου scop)  Tcl άρα και φασόν (δλδ morris).

Φυσικά παίζουν πάντα τα καλά 24άρια, όπως το asyg24klca (αποδοτικό, μικρό σε μέγεθος,  αλλά θορυβώδες, ευπάθεια σε defrost), mitsubishi ap71 (τέρας, αλλά συνιστάται επέκταση εγγύησης μιας και έχουν ακουστεί καμένες πλακέτες) , toshiba edge (μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο), asyg24kmta (αποδοτικό, μικρή εγγύηση, αθόρυβο, ακριβό) και panasonic etherea (αποδοτικό, ακριβό, ερωτηματικά ως προς την αντιπροσωπία).

Έτσι έχουμε καταλάβει την εικόνα της αγοράς ως τώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Υπαρχουν αλλα μικρα σαν το asyg24klca;

Πρέπει να είναι το πιο μικρό 24άρι της αγοράς.

Θα πρέπει να μετρήσετε καλά και μετά να βάλετε και τον αέρα που θέλει από τις οδηγίες του κατασκευαστή το κάθε υποψήφιο κλιματιστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που μου προτεινες εκτος απο το fujitsu και toshiba edge το μικροτερο νομιζω ειναι το haier που ειναι και ποιο κατω στα λεφτα που ζητησα .Εχει ενδειξη θερμοκρασίας το haier;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αντιπροτάθηκε αντί του edge να αλλάξω budget και να σκεφτώ το mitsubishi LN50. Δεν είχα χρόνο για να συζητήσω τεχνικά.

Ποιο το όφελος για να δώσει κανείς τα παραπάνω χρήματα για το ln50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, popopo είπε

Μου αντιπροτάθηκε αντί του edge να αλλάξω budget και να σκεφτώ το mitsubishi LN50. Δεν είχα χρόνο για να συζητήσω τεχνικά.

Ποιο το όφελος για να δώσει κανείς τα παραπάνω χρήματα για το ln50;

Για εσας η για τον πωλητη? παντως για εσας,πολυ χαμηλοτερη εγγυηση δεν το λες οφελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, popopo είπε

Μου αντιπροτάθηκε αντί του edge να αλλάξω budget και να σκεφτώ το mitsubishi LN50. Δεν είχα χρόνο για να συζητήσω τεχνικά.

Ποιο το όφελος για να δώσει κανείς τα παραπάνω χρήματα για το ln50;

 Στα χαρτιά δείχνει πολύ καλό https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RBaRkKJCRVNPmIavkG5BQ6EU-Q6_se4mP_KHt9BP-Qo/edit?usp=drivesdk

Επίσης έχει έξτρα ιονιστη και αισθητήρα παρουσίας. Μειονέκτημα η μικρότερη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin atxc25b (με modded πλακέτα στο 0,5C offset ) και ρύθμιση 21:

3df0a7a445b3fb41023d51fc65afed55.png

Καλό αποτέλεσμα νομίζω μιας και έχει μικρή διακύμανση γύρω από τον στόχο . Με την original πλακέτα θα είχε υπερθέρμανση.

915b9e73449484c3b374a4d92dedcbb0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 10:46 ΜΜ, mr.Vox είπε

 

Ο καθαρισμός με ελεφαντάκι είναι αυτονόητος μετά από πολύ χρήση. Δηλαδή τι θέλει να κάνει να πλύνει τα φίλτρα και να πάρει το 50άρι.Σε επαρχία που το ζήτησα και εγώ απλά μου είπαν ότι αυτό που ζητάτε δεν γίνεται. Και δεν μου το είπε ένας αλλά όλους όσους ρώτησα. 

ΟΚ παλιό το μηχάνημα αλλά αυτά τα λένε και σε μηχανήματα διετίας. 

 

Τι είναι το ελεφαντακι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gina57 είπε

Τι είναι το ελεφαντακι?

 

Μια σακούλα σαν χωνί με μια τρύπα στο κέντρο που έχει σωλήνα και καταλήγει σε κουβά. Από μακριά και με αρκετή φαντασία είναι σαν μούρη ελεφαντα με την προβοσκίδα.

"Τρομερή" τεχνολογία.

3€ από το AliExpress.

€ 1,31  45%OFF | Air Conditioner Cleaning Cover Waterproof Leakproof Air Conditioner Cleaning Dust Protection Cleaning Cover Cleaner Bag Tool Set
https://a.aliexpress.com/_msJnIpc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Sharp AH-X095E που δεν λειτουργεί το τηλεκτοντρόλ εξ' αιτίας χαλασμένου αισθητήτα υπερύθρων.
Έχω ένα  παλιό αποκωδικοποιητή που έχει αισθητήτα υπερύθρων.
Μπορώ με ένα κολλητήρι να το αντικαταστήσω; Όλοι οι αισθητήρες συνδέονται το ίδιο ή όχι;

Τέλος, σκέφτομαι να βάλω Air Cοndition που να λειτουργούν με φωτοβολταϊκά λόγο κατανάλωσης ρεύματος/κακής εγκατάστασης.

Για Air condition σκεύτομαι 2 από τα:
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/214440-pitsos-p1zai0972w-φοίβη

Ξέρετε πόσα Kw φωτοβολταϊκά χρειάζομαι γι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε μεγάλα κλιματιστικά για θέρμανση αποφεύγουμε midea, gree και φασόν αυτών (λόγω υψηλών ελάχιστων watts)

Από κριτικές εδώ στο φόρουμ, έχουν καλή εικόνα σε θέρμανση σε φθηνά πάντα, τα haier (άρα κοιτάμε tide green και φασόν δλδ inventor comfort, ge GES-NMG70-20 Prime+ ) καθώς και (λίγο λιγότερο λόγω μικρότερου scop)  Tcl άρα και φασόν (δλδ morris).

Φυσικά παίζουν πάντα τα καλά 24άρια, όπως το asyg24klca (αποδοτικό, μικρό σε μέγεθος,  αλλά θορυβώδες, ευπάθεια σε defrost), mitsubishi ap71 (τέρας, αλλά συνιστάται επέκταση εγγύησης μιας και έχουν ακουστεί καμένες πλακέτες) , toshiba edge (μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο), asyg24kmta (αποδοτικό, μικρή εγγύηση, αθόρυβο, ακριβό) και panasonic etherea (αποδοτικό, ακριβό, ερωτηματικά ως προς την αντιπροσωπία).

Έτσι έχουμε καταλάβει την εικόνα της αγοράς ως τώρα.

Πολύτιμες οι συμβουλές σου όπως πάντα. Μετά από μελέτη  κλίνω προς το mitsubishi MSZ/MUZ-HR71VF με επέκταση εγγύησης που είναι πιο κοντά στο μπάτζετ μου. Πώς το βλέπεις;

Επίσης έχεις ιδέα για ελάχιστα watt σε αυτό εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/23308300/Carrier-Extreme-42QHG024D8SX-38QHG024D8SX-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να υπολογίσω πόσο θα καταναλώνει ένα Air condition ΠΡΙΝ το αγοράσω;
Πχ. στο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/237755-a-c-in9btu-f-u-fvin09136

Πως μπορώ να υπολογίζω πόσο θα μου καναναλώνει να πούμε την ημέρα αν το έχω 24 ώρες ανοιχτό στην ψύξη η θέρμανση.

Τέλος, έχοντας αυτό το χαρτάκι πως υπολογίζεις πόσο ρεύμα θα μου καταναλώνει?

237755-10-l.jpg

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, PC_MAGAS said:

Έχω ένα Sharp AH-X095E που δεν λειτουργεί το τηλεκτοντρόλ εξ' αιτίας χαλασμένου αισθητήτα υπερύθρων.
Έχω ένα  παλιό αποκωδικοποιητή που έχει αισθητήτα υπερύθρων.
Μπορώ με ένα κολλητήρι να το αντικαταστήσω; Όλοι οι αισθητήρες συνδέονται το ίδιο ή όχι;
 

Πιστεύω πως ναι. Αλλά μπορείς να πας να αγοράσεις ένα LED υπερύθρων (πάνω από ευρώ δεν κάνει) και να το περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...