Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Η μόνη επιφύλαξη που εχω είναι μη τυχόν και έχει κάποιον προγραμματισμό τύπου Toyotomi kuro και ριχνει ελάχιστα watt με εξωτερικές κάτω από 12 βαθμούς. Προς το παρόν δεν έχει κάνει τέτοιες θερμοκρασίες.

Ότι είναι σε φασόν gree μάλλον αυτό ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ότι είναι σε φασόν gree μάλλον αυτό ισχύει 

Τα Sendo δεν ξερω αν είναι φασον και αν ναι ποιας εταιρείας. Έχει κάποιες  εξωτερικές μονάδες που είναι ακριβώς ίδιες σε διαστάσεις με AUX αλλά οι εσωτερικές δεν έχουν καμία σχέση. 

Θα περιμένω τα κρύα να βγάλω πόρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Τα Sendo δεν ξερω αν είναι φασον και αν ναι ποιας εταιρείας. Έχει κάποιες  εξωτερικές μονάδες που είναι ακριβώς ίδιες σε διαστάσεις με AUX αλλά οι εσωτερικές δεν έχουν καμία σχέση. 

Θα περιμένω τα κρύα να βγάλω πόρισμα

Εγω έχω το kuro που είναι φασον του gree amber και λειτουργεί έτσι πάνω από 12 on off από τα 400 watt και κάτω από 12 ελάχιστα 165watt 

Στους πάνω από 12 προσπαθεί να πάει την θερμοκρασία +2 από τη ζητούμενη και να σβήσει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω έχω το kuro που είναι φασον του gree amber και λειτουργεί έτσι πάνω από 12 on off από τα 400 watt και κάτω από 12 ελάχιστα 165watt 

Στους πάνω από 12 προσπαθεί να πάει την θερμοκρασία +2 από τη ζητούμενη και να σβήσει 

Μακαρι να δω κι εγώ ίδια συμπεριφορά! 

Με follow me και το δικό μου έσβηνε στο +2 και μετά ξανά έπαιρνε στο -1. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το δωμάτιο με ζητούμενη 22 να παίζει από 21 μέχρι 24 βαθμούς οπότε η θερμική άνεση πήγαινε περίπατο.Αυτα με εξωτερικές γύρω στους 15-16 βαθμούς και χρήση με follow me 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μακαρι να δω κι εγώ ίδια συμπεριφορά! 

Με follow me και το δικό μου έσβηνε στο +2 και μετά ξανά έπαιρνε στο -1. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το δωμάτιο με ζητούμενη 22 να παίζει από 21 μέχρι 24 βαθμούς οπότε η θερμική άνεση πήγαινε περίπατο.Αυτα με εξωτερικές γύρω στους 15-16 βαθμούς και χρήση με follow me 

Το follow me στο carrier έχει συν, πλην 0.5.

Μήπως να αλλάξεις τη θέση του; Από αυτά που λες νομίζω ότι το έχεις πολύ μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παρατήρηση εδώ επειδή είδα αναφορά στην carrier. Το κλιματιστικό τοσιμπα που αγόρασα γραφει πλέον στο κουτί toshiba carrier και όχι μόνο toshiba.

Το έψαξα στο διαδίκτυο και...

https://toshiba-aircon.gr/toshiba-carrier-corporation-anakoinonei-tin-enarxi-leitoyr/

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατοντάδες σελίδες πριν είχα αναφέρει ότι από άνθρωπο της ινβεντορ μου είχαν πει να μη θεοποιω το Eurovent και ότι μόνο ανεξάρτητος και αντικειμενικός φορέας πιστοποίησης δεν είναι... Πρωταρχικός στόχος του είναι τα λεφτά που πληρώνουν οι εταιρείες για τη δήθεν ανεξάρτητη πιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το follow me στο carrier έχει συν, πλην 0.5.

Μήπως να αλλάξεις τη θέση του; Από αυτά που λες νομίζω ότι το έχεις πολύ μακριά.

Έχω δοκιμάσει πολλές θέσεις, σε κοντινο σημείο δεν υπάρχει κάποιο έπιπλο που να είναι κάπως ψηλά, είναι το παιδικό γραφείο που είναι σε ύψος 1 μέτρο.

Όταν έβαλα εκεί το τηλεκοντρόλ λόγω του ότι είναι χαμηλά και ως γνωστόν ο θερμός αέρας πάει επάνω, μέχρι να διαβάσει το τηλεκοντρόλ την επιθυμητή που είχα ορίσει το δωμάτιο έπιανε 25 βαθμούς και ήταν ανυπόφορο. 

Αν πάλι του έδινα πιο χαμηλή ναι μεν δεν θα έφτανε στους 25 βαθμούς αλλά μετά μέχρι να ξαναπάρει ο χωρος θα είχε ψυχρανει αρκετά.

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Μια παρατήρηση εδώ επειδή είδα αναφορά στην carrier. Το κλιματιστικό τοσιμπα που αγόρασα γραφει πλέον στο κουτί toshiba carrier και όχι μόνο toshiba.

Το έψαξα στο διαδίκτυο και...

https://toshiba-aircon.gr/toshiba-carrier-corporation-anakoinonei-tin-enarxi-leitoyr/

 

 

Έχεις χάσει πολλααααααααα επεισόδια 😎😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη προσφορά πιστεύω που έτρεξε σε κλιματιστικά αυτή την περίοδο ήταν σε ΑΤΧΜ25R  800Eur καθώς και στα μεγαλύτερα της σειρας μαζί με δωρεάν τοποθετηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτό που είναι μάρκα με έκαψες, λειτουργούσε αλλά έκανε 1 ενοχλητικό θόρυβο η εξωτερική μονάδα, όταν πίεζα το εξωτερικό κάλυμμα με κάποιο αντικείμενο σταματούσε, τώρα άρχισε να χτυπάει ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα η οποία έχει ξηλωθεί μερικώς απο την βάση στον τοίχο απο την 1 μεριά, όταν πιέζω την μονάδα προς τον τοίχο σταματάει.

Φαίνεται πως έχει σπάσει το πλαστικό της μονάδας στην 1 άκρη που κρατάει την μονάδα στην βάση.Εχω βάλει 1 καλώδιο με 1 μικρό καρφί απο την μονάδα στον τοίχο  κρατάει πιο μέσα και να χτυπάει ο εσωτερικός ανεμιστήρας, έπιασε για λίγο καιρό αλλά τώρα χτυπάει πάλι, δεν είναι σε σωστή θέση η μονάδα.

Το τηλεκοντρόλ λειτουργεί(το τσέκαρα με το κόλπο με την κάμερα του κινητού), αλλά έχει χαλάσει η πλακέτα που παίρνει εντολή, έτσι τουλάχιστον μου είπαν σε μαγαζί που ασχολούνται με αυτά.Λειτουργεί μόνο χειροκίνητα απο τον διακόπτη στο auto, στο remote σβήνει.Δεν μπορώ να ρυθμίσω θερμοκρασία και ταχύτητα.

Το καλοκαίρι λειτούργησε αλλά επειδή κρύωνα, γυρνούσα τις περσίδες δεξιά, το έβαλα τώρα στο ρεύμα στο auto, λειτούργησε στο κρύο για 2-3 λεπτά και έσβησε, μετά έκανα το ίδιο, λειτούργησε πάλι στο ζεστό και έκλεισε.Το έβαλα μετά στην επιλογή test και βγάζει κρύο αέρα.

Κατά τα άλλα, είναι πλήρως λειτουργικό. 😂

Το χρειάζομαι για να "σπάει' το κρύο και η υγρασία, το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι πολύ μικρό, κάπου 2x3 μέτρα.Εχω 1 μικρή kerosun ως εναλλακτική, αλλά θα μυρίζει σε τόσο μικρό χώρο.

Αυτό το κλιματιστικό (Ο Θεός να το κάνει), καίει πιο πολύ ρεύμα απο 1 σύγχρονο που δεν είναι inverter;

Πόσο κοστίζει 1 φθηνό 9άρι; Υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής στα inverter;

 

DSC_0001.png

DSC_0003.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχω αυτό που είναι μάρκα με έκαψες, λειτουργούσε αλλά έκανε 1 ενοχλητικό θόρυβο η εξωτερική μονάδα, όταν πίεζα το εξωτερικό κάλυμμα με κάποιο αντικείμενο σταματούσε, τώρα άρχισε να χτυπάει ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα η οποία έχει ξηλωθεί μερικώς απο την βάση στον τοίχο απο την 1 μεριά, όταν πιέζω την μονάδα προς τον τοίχο σταματάει.

Φαίνεται πως έχει σπάσει το πλαστικό της μονάδας στην 1 άκρη που κρατάει την μονάδα στην βάση.Εχω βάλει 1 καλώδιο με 1 μικρό καρφί απο την μονάδα στον τοίχο  κρατάει πιο μέσα και να χτυπάει ο εσωτερικός ανεμιστήρας, έπιασε για λίγο καιρό αλλά τώρα χτυπάει πάλι, δεν είναι σε σωστή θέση η μονάδα.

Το τηλεκοντρόλ λειτουργεί(το τσέκαρα με το κόλπο με την κάμερα του κινητού), αλλά έχει χαλάσει η πλακέτα που παίρνει εντολή, έτσι τουλάχιστον μου είπαν σε μαγαζί που ασχολούνται με αυτά.Λειτουργεί μόνο χειροκίνητα απο τον διακόπτη στο auto, στο remote σβήνει.Δεν μπορώ να ρυθμίσω θερμοκρασία και ταχύτητα.

Το καλοκαίρι λειτούργησε αλλά επειδή κρύωνα, γυρνούσα τις περσίδες δεξιά, το έβαλα τώρα στο ρεύμα στο auto, λειτούργησε στο κρύο για 2-3 λεπτά και έσβησε, μετά έκανα το ίδιο, λειτούργησε πάλι στο ζεστό και έκλεισε.Το έβαλα μετά στην επιλογή test και βγάζει κρύο αέρα.

Κατά τα άλλα, είναι πλήρως λειτουργικό. 😂

Το χρειάζομαι για να "σπάει' το κρύο και η υγρασία, το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι πολύ μικρό, κάπου 2x3 μέτρα.Εχω 1 μικρή kerosun ως εναλλακτική, αλλά θα μυρίζει σε τόσο μικρό χώρο.

Αυτό το κλιματιστικό (Ο Θεός να το κάνει), καίει πιο πολύ ρεύμα απο 1 σύγχρονο που δεν είναι inverter;

Πόσο κοστίζει 1 φθηνό 9άρι; Υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής στα inverter;

 

DSC_0001.png

DSC_0003.png

Το κλιματιστικό που έχεις έχει COP/EER στο 2.92 και 3.23. Το παλιό 12αρι Toshiba που ήταν μοντέλο του 97 είχε μερικά δέκατα υψηλότερους συντελεστές, γύρω στο 3.5. Αμφιβάλλω αν θα βρεις καλό συμβατικό που να καταναλώνει λιγότερο, πέραν του ότι δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο, μόνο μεταχειρισμένα. Συνεπως, ένα νέο inverter έστω και φθηνό, είναι μονόδρομος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

 καίει πιο πολύ ρεύμα απο 1 σύγχρονο που δεν είναι inverter;

Να πω τα τριπλάσια;

Όσο για νέο 9άρι

Ορίστε https://www.skroutz.gr/s/30087242/Haier-Tide-Green-Plus-AS25THMHRA-C-1U25YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-WiFi.html

ή

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413123/tcl-elite-premium-prm-09chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html

7 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Έχω δοκιμάσει πολλές θέσεις, σε κοντινο σημείο δεν υπάρχει κάποιο έπιπλο που να είναι κάπως ψηλά, είναι το παιδικό γραφείο που είναι σε ύψος 1 μέτρο.

Όταν έβαλα εκεί το τηλεκοντρόλ λόγω του ότι είναι χαμηλά και ως γνωστόν ο θερμός αέρας πάει επάνω, μέχρι να διαβάσει το τηλεκοντρόλ την επιθυμητή που είχα ορίσει το δωμάτιο έπιανε 25 βαθμούς και ήταν ανυπόφορο. 

Αν πάλι του έδινα πιο χαμηλή ναι μεν δεν θα έφτανε στους 25 βαθμούς αλλά μετά μέχρι να ξαναπάρει ο χωρος θα είχε ψυχρανει αρκετά.

Δοκίμασε να το φέρεις λίγο πιο κοντά ακόμη. Εγώ το έχω στα 2 μέτρα και σε 1.2μ από το έδαφος.

Με follow me και 20C ζήτηση, μου έδωσε αυτό (το θερμόμετρο είναι στην άλλη μεριά του δωματίου στη διαγώνιο, περίπου στα 6μ απόσταση):

f6a0aa719fdf6fa55593edc0783093a5.png

Τα watts πήγαν έτσι:

14b0d8164ce4025e4c23931cee7e468f.png

Απομονώνω και μια "νησίδα" . Όπως βλέπεις πάει με follow me κοντά στα 300W

a906b3dd7ade5fa2c7ed50b1e475ede2.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για την ελάχιστη απόσταση των σωληνώσεων με την εξωτερικη μονάδα με προβληματίζει. Αγορασα το Edge 13 και αυριο θα ερθουν για την τοποθετηση απο Κωτσοβολο. Στο manual λεει min. 2 μέτρα, και ειδα τωρα στο παλιο κλιματιστικο που βγαλαμε οτι η σωληνωση ηταν 1.5 μετρο επειδη η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως απο πισω. Να τους ζητησω να βαλουν 3 μετρα και να κανουν κουλουρα απο πισω ή να βαλουν 2 μετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...