Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ημέρα δεν κινδυνεύεις πουθενά......

Ίσως βράδυ σε κάποιες περιοχές που νασαι σίγουρος δεν είναι στα πλάνα σου έτσι και αλλιως.

Μην ανχωνεσαι καν.....

*Πέρασα Θεσσαλονίκη Κυριακή γυρνοντας από διακοπές και ψηλά Αριστοτέλους με πλησιασανε 3 μαλλον πρεζακια και ζητησαν "κάνα .......2ευρω...."🤣😂😅

-ρε άι από σου τους είπα και έφυγαν.....

😅😂🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης να τονίσουμε ότι το κέντρο των Αθηνών απαξιώθηκε συντονισμένα και συστηματικά από το ίδιο το κράτος την τελευταία εικοσαετία για να πέσουν οι αντικειμενικές αξίες προς όφελος του Κεφαλαίου. Ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα έχουν αγοράσει Έλληνες και ξένοι επιχειρηματίες, κυρίως Κινέζοι. Γι' αυτό και βλέπετε να ανοίγουν πάλι Ξενοδοχεία, να ανακαινίζονται κτίρια κτλ.

Το ίδιο είχε συμβεί και στο Παρίσι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 15:16, unforgiven said:

Πάντως, πληροφοριακά, οι άστεγοι και οι μετανάστες δεν είναι σίγουρα επικίνδυνοι.

Καλά και μένα μου έφυγε το μάτι όταν ο τυπάς αναφέρει τους μετανάστες και τους άστεγους λες και μιλάει για τη μαφία.

Δε ξέρω αν είναι λόγο άγνοιας στο Καρπενήσι ή το έχει μόνο αυτός.  Μπα, τώρα που το σκέφτομαι έχω γνωρίσει άτομα από Καρπενήσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντου μπορει να ειναι επικινδυνα μολις νυχτωσει

Δεν εχει κατι να δεις στο κεντρο

Κανε καμια βολτα Ακροπολη Πλακα νωρις και μετα παραλια 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος διαβάσει κάποια σχόλια θα του δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η Αθήνα είναι κάτι μεταξύ Μπρονξ και Σικάγο. Κάποιος έγραψε μέχρι και για γκέτο 🤣 Ο πιο γκανγκστα τύπος που θα σε πλησιάσει στην Αθήνα θα σου πουλάει κλεμμένα γυαλιά ή κινητά.

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι ότι θα σε σφάξουν στην Αθήνα ή ότι θα σε απαγάγουν (κάτι τέτοιο θα ήταν πρόβλημα αν δεν έχεις πατέρα τον Λίαμ Νισσον). Να προσέχεις για πορτοφολάδες, οι οποίοι δεν έχουν περιοχή. Θα βρεις από την Γλυφάδα μέχρι την Κηφισιά.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Καλά και μένα μου έφυγε το μάτι όταν ο τυπάς αναφέρει τους μετανάστες και τους άστεγους λες και μιλάει για τη μαφία.

Δε ξέρω αν είναι λόγο άγνοιας στο Καρπενήσι ή το έχει μόνο αυτός.  Μπα, τώρα που το σκέφτομαι έχω γνωρίσει άτομα από Καρπενήσι

Λόγω των bold είναι ;)

Στις 26/8/2020 στις 4:22 ΜΜ, 777andreas777 είπε

Έχω μερικές ερωτήσεις για πολιτιστικούς λόγους, που αν θες απαντάς.
1) Πόσο χρονών είσαι; 
2) Έχεις ψηφίσει; 
3) Βλέπεις ειδήσεις από την τηλεόραση; 
4) Έχεις πάει σε καμιά άλλη πόλη ποτέ;

 

Στις 26/8/2020 στις 4:25 ΜΜ, Despan είπε

1)Είμαι 20.

2)Εννοείται.

3)Ποιος δεν βλέπει;!

4)Ναι.Έχω επισκεφθεί.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έννοια της επικίνδυνης και μη περιοχής είναι σχετική.

Φίλος μου που δουλεύει σε τράπεζα έχει θέμα αν περάσει από επικίνδυνες περιοχές 7 το πρωί με το κουστούμι.  αστυνομικός ή ένστολος στρατιωτικός σε ορισμένες περιοχές κινδυνεύει.

Εγώ που πάω στη δουλειά με ένα απλό τζιν δεν έχω πρόβλημα και εγώ δεν το ρισκάρω να κοιτάω δεξιά-αριστερά μήπως θεωρηθεί προκλητικό.

 

18 λεπτά πριν, Periphery είπε

Λόγω των bold είναι ;)

σιγά το πράγμα. Στο ιντερνετ με τα χιλιάδες ανώνυμα viral fake news, τα clickbait και τα πληρωμένα trolls δεν είναι και πολύ καλύτερα. 

Πλέον το ιντερνετ έχει μεγενθύνει σε υπερθετικό βαθμό τα αρνητικά των παραδοσιακών ΜΜΕ.

Τα παραδοσιακά ΜΜΕ είναι γατάκια μπροστά στο ιντερνετ. Τουλάχιστον σε αυτά υπάρχει και κάποιος υποτυπώδης έλεγχος.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, The_Judas είπε

σιγά το πράγμα. Στο ιντερνετ με τα χιλιάδες ανώνυμα viral fake news δεν είναι και πολύ καλύτερα.

Προφανώς πιάνω κι αυτά μαζί. Όταν σου λέει ότι φοβάται λόγω των άστεγων, καταλαβαίνεις πως υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο που σκέφτεται, απόρροια της λάθος πληροφόρησης κατ'εμέ.

Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπου οκ γελάμε με το συμπρωτεύουσα μεν, αλλά αποτελεί μία μικρογραφία της Αθήνας δε, έχω γαλουγηθεί με όλες αυτές τις εικόνες που φοβάται ο ts.

 

Κι επειδή αργότερα λόγω δουλειάς, έκανα ένα πέρασμα από μικρή επαρχιακή κωμόπολη, μπορώ να πω πως όντως, σε αρκετές περιοχές στην υπόλοιπη Ελλάδα, αυτές τις καταστάσεις τις έχουν δει μόνο σε ταινίες και σειρές!

Όμως το "πρεζάκι", ο άστεγος, ο μετανάστης, είναι τύποι ανθρώπων που έχουν ξεπέσει και εκφυλιστεί λόγω του υπέροχου συστήματός που υπάρχει σε παγκόσμια κλίμακα.

 

Ναι, θα πει κάποιος "επιλογή του να πέσει στα ναρκωτικά, επιλογή του να μπει σε μια βάρκα και να θαλασσοπνιγεί, επιλογή του να μην έχει κάνει τα κουμμάντα του και να έμεινε στους 5 δρόμους". Αυτά όμως είναι φτηνές δικαιολογίες μπροστά στην πραγματική αιτία που συνεχίζουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες ανθρώπων.

Ποιός ευθύνεται πραγματικά γι'αυτό; Ποιος συντηρεί τα καρτέλ ναρκωτικών ανά την υφήλιο; Ποιός φταίει που ένα μικρό ποσοστό του κόσμου έχει 10 και 15 ακίνητα και πολλοί δεν μπορούν ούτε ενοίκιο να πληρώσουν; Ποιός φταίει που κάποιος επιλέγει να ρισκάρει να θαλασσοπνιγεί απ'το να κάτσει στ'αυγά του; Δεν περιμένω απάντηση σ'αυτά τα ερωτήματα. Αυτός που καταλαβαίνει, καταλαβαίνει. Οι υπόλοιποι, αν και καταλαβαίνουν, κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν, γιατί θα τους γκρεμιστεί το παραμύθι του καπιταλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Periphery είπε

Προφανώς πιάνω κι αυτά μαζί. Όταν σου λέει ότι φοβάται λόγω των άστεγων, καταλαβαίνεις πως υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο που σκέφτεται, απόρροια της λάθος πληροφόρησης κατ'εμέ.

Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπου οκ γελάμε με το συμπρωτεύουσα μεν, αλλά αποτελεί μία μικρογραφία της Αθήνας δε, έχω γαλουγηθεί με όλες αυτές τις εικόνες που φοβάται ο ts.

Κι επειδή αργότερα λόγω δουλειάς, έκανα ένα πέρασμα από μικρή επαρχιακή κωμόπολη, μπορώ να πω πως όντως, σε αρκετές περιοχές στην υπόλοιπη Ελλάδα, αυτές τις καταστάσεις τις έχουν δει μόνο σε ταινίες και σειρές!

Όμως το "πρεζάκι", ο άστεγος, ο μετανάστης, είναι τύποι ανθρώπων που έχουν ξεπέσει και εκφυλιστεί λόγω του υπέροχου συστήματός που υπάρχει σε παγκόσμια κλίμακα.

Ναι, θα πει κάποιος "επιλογή του να πέσει στα ναρκωτικά, επιλογή του να μπει σε μια βάρκα και να θαλασσοπνιγεί, επιλογή του να μην έχει κάνει τα κουμμάντα του και να έμεινε στους 5 δρόμους". Αυτά όμως είναι φτηνές δικαιολογίες μπροστά στην πραγματική αιτία που συνεχίζουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες ανθρώπων.

Ποιός ευθύνεται πραγματικά γι'αυτό; Ποιος συντηρεί τα καρτέλ ναρκωτικών ανά την υφήλιο; Ποιός φταίει που ένα μικρό ποσοστό του κόσμου έχει 10 και 15 ακίνητα και πολλοί δεν μπορούν ούτε ενοίκιο να πληρώσουν; Ποιός φταίει που κάποιος επιλέγει να ρισκάρει να θαλασσοπνιγεί απ'το να κάτσει στ'αυγά του; Δεν περιμένω απάντηση σ'αυτά τα ερωτήματα. Αυτός που καταλαβαίνει, καταλαβαίνει. Οι υπόλοιποι, αν και καταλαβαίνουν, κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν, γιατί θα τους γκρεμιστεί το παραμύθι του καπιταλισμού.

...όμως το "παραμύθι" του καπιταλισμού είναι αυτό που μας έφερε όλα αυτά τα αγαθά που θεωρούμε σήμερα δεδομένα ενώ έχουμε και το δικαίωμα να βγαίνουμε και να κατηγορούμε ελεύθερα και δημόσια.

Εκτός και αν δεν θέλουμε ελεύθερη επιλογή αλλά συστήματα τα οποία θα επιβάλλουν με τη βία κάποιες υποτιθέμενες αξίες.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Κάποιος έγραψε μέχρι και για γκέτο 🤣 Ο πιο γκανγκστα τύπος που θα σε πλησιάσει στην Αθήνα θα σου πουλάει κλεμμένα γυαλιά ή κινητά.

Ναι, για να το λες εσύ, μάλλον έτσι θα είναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

...όμως το "παραμύθι" του καπιταλισμού είναι αυτό που μας έφερε όλα αυτά τα αγαθά που θεωρούμε σήμερα δεδομένα ενώ έχουμε και το δικαίωμα να βγαίνουμε και να κατηγορούμε ελεύθερα και δημόσια.

Πρόσεξε. Το ότι δεν μου αρέσει η υπάρχουσα μορφή του καπιταλισμού, δεν σημαίνει πως επικροτώ κομμουνισμό.

Απλώς θα μπορούσε να διέπεται (ο καπιταλισμός) από κάποιους κανόνες που θα το έκαναν πραγματικά υπέροχο κοινωνικόοικονομικό μοντέλο.

 

Ναι οκ, μου προσφέρει high end κινητά, που πρέπει να δώσω νεφρό για να τ αποκτήσω. Hooray!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/08/2020 at 12:11, Periphery said:

Ναι οκ, μου προσφέρει high end κινητά, που πρέπει να δώσω νεφρό για να τ αποκτήσω. Hooray!

ένα νεφρό στη μαύρη αγορά της Ινδίας πιάνει και πάνω από 100k

 αγοράζεις κ σπίτι σε παλιά πολυκατοικία με τόσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειράζετε κανέναν, κανένας δεν έρχεται να σε πειράξει και χωρίς λόγο. Εγώ αυτό ξέρω

 

Γεννήθηκα στην ΑΘήνα το 1993. Στα παλιά καλά Πατήσια. Μετά φύγαμε για νησί, λόγω μετάθεση του πατέρα μου.. Ναι τώρα αν περάσω από εκεί από τα Πατήσια, έχουν αλλάξει αρκετά, ωστόσο κανένας δεν με ενόχλησε. Το ότι υποβαθμίστηκαν περιοχές και γίνονται επεισόδια-φασαρίες μεταξύ ανθρώπων ξένης καταγωγής αυτό γίνεται και υφίστανται. Αυτά παρεξηγούν τα media και τα παρουσιάζουν όλα, λες και η Αθήνα είναι Σικάγο.

Για το τόπικ, θα έλεγα καλές περιοχές , λαικές που λέμε είναι η Ηλιούπολη, Καισαριανή, Νέα Σμύρνη, Πανόρμου, και Ζωγράφου. Προσωπικά μ αρέσει και το παρεξηγημένο Παγκράτι, όπως και η Κυψέλη. Δυστυχώς, υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που πας, και είναι άλλος κόσμος, που σε κάνει να αναρωτιέσαι, ότι η περιοχή δεν ανήκει στην ΑΘήνα. Αισθάνεσαι λίγο περίεργα. Η κάθε περιοχή στην Αθήνα έχει διαφορετικό συναίσθημα. Όμως πιστέψτε με έχω δει στο Παρίσι να κλέβουν μέσα στο μετρό, οπότε υπάρχουν Ευρωπαικές πρωτεύουσες με περισσότερη εγκληματικότητα αλλά και καλύτερη ασφάλεια. Στα μείον της Αθήνας, η ελλειψη καθαριότητας αν και με το καινούρο Δήμαρχο βλέπω μια διαφορά. 

 

Τώρα αν βγαίνετε το βράδυ και γυρνάτε πίσω μόνοι τι να πω. ΔΕΝ ξέρω. δεν έχει τύχει να με πειράξει κάποιος

Τώρα αν έχει λεφτά κάποιος καλό είναι να μένει Ν.Ηράκλειο, Νέο Κόσμο που ειναι πιο καλες περιοχες απο αποψη ποιοτητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...