Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, snapshot- είπε

Ένα βράδυ (2+AM) καθόμασταν σε παγκάκι ακριβώς δίπλα από το συντριβάνι στην Πλατεία Συντάγματος, δεν υπήρχε ψυχή σε ακτίνα 200 μέτρων γύρω μας - νέκρα, και ένα ζευγάρι αστυνομικών στην Ερμού. Το κινητό μου έγινε καπνός μέσα σε δευτερόλεπτα, το είχα ακουμπήσει δίπλα μου και δε το πρόσεξα για το πολύ 10-15 δεύτερα. Δεν είδαμε να πλησιάζει κανείς, δεν υπήρχε ψυχή πουθενά, και όλος ο χώρος ανοιχτός. Χαλάλι του μάγκα.

Τον έπιασαν το πρωί.

cbihutctsoo41.jpg?width=640&crop=smart&a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, snapshot- είπε

Για μια πυκνοκατοικημένη πόλη ~6.64 εκατομμυρίων, μια χαρά είναι η Αθήνα.

Το κέντρο δε διέπουν ιδιαίτεροι περιορισμοί για λόγους επικινδυνότητας. Αυτό, όσο προσέχεις στα πλαίσια της κοινής λογικής.

Ο μεγαλύτερός σου φόβος στο κέντρο είναι μη σε κλέψουν. Για να γίνει αυτό, πρέπει να είσαι εύκολος στόχος (εμφανή και εύκολα προσβάσιμα πράγματα σε εξωτερικές τσέπες/τσάντες).

Υπάρχουν πολλά αλάνια στο κέντρο που μπορούν να σου πάρουν κινητό ή πορτοφόλι, χωρίς να καταλάβεις καν ότι κάποιος βρέθηκε δίπλα σου. Ένα βράδυ (2+AM) καθόμασταν σε παγκάκι ακριβώς δίπλα από το συντριβάνι στην Πλατεία Συντάγματος, δεν υπήρχε ψυχή σε ακτίνα 200 μέτρων γύρω μας - νέκρα, και ένα ζευγάρι αστυνομικών στην Ερμού. Το κινητό μου έγινε καπνός μέσα σε δευτερόλεπτα, το είχα ακουμπήσει δίπλα μου και δε το πρόσεξα για το πολύ 10-15 δεύτερα. Δεν είδαμε να πλησιάζει κανείς, δεν υπήρχε ψυχή πουθενά, και όλος ο χώρος ανοιχτός. Χαλάλι του μάγκα.

Καλά δεν πήρες χαμπάρι πως σε πλησίασε άνθρωπος σε ανοιχτό χώρο βράδυ με ησυχία;Ούτε ο άλλος μαζί σου να τον τσακίζατε;

Εκτός αν ήσαστε σε κανά σημείο που υπήρχαν θάμνοι πίσω σας.Ο Snake από το MG ήταν; 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2020 στις 12:44 ΜΜ, Despan είπε

Γνωρίζω πως σε αυτές τις περιοχές/οδούς είναι αρκετά επικύνδυνα...

Ναι,εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν μετανάστες,τοξικομανείς,άστεγοι,κίνηση κλπ και γι αυτό δεν μπορώ να βγω και που έξω από τα νερά μου...Εσύ μπορεί να μένεις Αθήνα και να τε έχεις συνηθίσει,εγώ όμως όχι😇

Οι άστεγοι τι θα σου κάνουν !!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2020 στις 12:44 ΜΜ, Despan είπε

Γνωρίζω πως σε αυτές τις περιοχές/οδούς είναι αρκετά επικύνδυνα...

Ναι,εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν μετανάστες,τοξικομανείς,άστεγοι,κίνηση κλπ και γι αυτό δεν μπορώ να βγω και που έξω από τα νερά μου...Εσύ μπορεί να μένεις Αθήνα και να τε έχεις συνηθίσει,εγώ όμως όχι😇

Πρόσεχε μη σκοντάψεις άμα δεις κανέναν από αυτούς....

Golden Hall πήγαινε κι όλα καλά θα είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 13:23, margaritagr said:

Δεν υπάρχει λόγος να πας εκει.

Στη Βαθης θα βρει σωστό φαλαφελ και στη Χαλκοκονδύλη έχει ένα ωραίο μαγαζί με ηλεκτρονικά. 

2 λόγοι. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανά 2 μηνο δούλευα κοντά στην πλατεία Βικτωρίας.Για αμάξι ήταν κάπως δύσκολα να παρκάρω και μπορεί να μου το άνοιγαν, δεν είχα και θραύση κρυστάλλων.

Το παπί θα το εξαφάνιζαν, το είχα πάρει 2 φορές και το είχα απ'έξω αλλά το μετάνιωσα, σκέφτηκα μετά:"Τι μα@@@ία έκανα;"

Μερικές φορές πήρα το αμάξι, τρελή κίνηση ειδικά το μεσημέρι, για 7χμ έκανα 30 λεπτά.

Πήρα μερικές φορές Μετρό και ηλεκτρικό, όταν έμπαινα και έβγαινα στον σταθμό Βικτώριας είχα οπτική 360° και σε ετοιμότητα.Ειδικά όταν ήμουν απόγευμα και περνούσα απο'κεί στις 23:00.

Πάνω μου είχα το κινητό μου και άλλο 1 των 20€ για να το έδινα αν δεν μπορούσα να αντιδράσω.Κάποιες φορές υπήρχε αστυνομικός κάτω στα εκδοτήρια, πάνω όμως όχι.

Ε τελικά πήρα το OK και έβαζα μέσα το παπί στον χώρο της δουλειάς.

3η Σεπτεμβρίου και ειδικά Πατησίων απο πάνω είναι επικίνδυνα, ευτυχώς με πήγαν αλλού, πιο μακριά στα διπλάσια χμ αλλά σε πολύ καλύτερη περιοχή, φτάνω στον ίδιο χρόνο.

Η πχ Ασπρόπυργο, Μενίδι, Λιόσια δεν πάω για δουλειά, τους ρίχνω άκυρο.Οχι για 600-700€,  ούτε για τα διπλάσια, εκτός αν με πηγαινοφέρνει πούλμαν.Τρώς πέσιμο, σου κλείνουν τον δρόμο και σου παίρνουν τα πάντα, μαζί και το αμάξι.

Καλύτερα να πάω ΒΠ στα 25 χμ που είχα πάει πχ Αγιο Στέφανο για μερικούς μήνες, παρά εκεί.

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, AntiCambeR said:

Η πχ Ασπρόπυργο, Μενίδι, Λιόσια δεν πάω για δουλειά, τους ρίχνω άκυρο.Οχι για 600-700€,  ούτε για τα διπλάσια, εκτός αν με πηγαινοφέρνει πούλμαν.Τρώς πέσιμο, σου κλείνουν τον δρόμο και σου παίρνουν τα πάντα, μαζί και το αμάξι.

Καλά ναι, μην το συζητάς. 

Κάθε μέρα αμάξι αγοράζουμε εδώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SeaLion said:

Πρόσεχε μη σκοντάψεις άμα δεις κανέναν από αυτούς....

Golden Hall πήγαινε κι όλα καλά θα είναι!

Και άμα του ζητήσουν κανα ευρώ για καμια τυρόπιτα; Δεν παίζουν με αυτα ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά για κανένα λόγο δεν παίζουν αυτά που γράφονται εδώ μέσα. Μένω ΒΠ και κατεβαίνω συχνά στο κέντρο για δουλειά πρωινές ώρες ή για βόλτα βραδινές ώρες. Το πρωί δεν υπάρχει απολύτως κανένας κίνδυνος, απλά μερικές περιοχές είναι ας πούμε λίγο ζοφερές-καταθλιπτικές να τις βλέπεις, από εκεί και πέρα δεν κινδυνεύεις ούτε από ναρκομανείς, ούτε από μετανάστες, έλεος δηλαδή. Το βράδυ οφείλεις να είσαι όσο προσεκτικός θα ήσουν σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη θα κυκλοφορούσες βράδυ. Αν και για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ κρίντζαρα σε μερικές περιοχές του Παρισιού ή της Ρώμης τη νύχτα παρά στην Ομόνοια. Το κέντρο δεν είναι σε καμία περίπτωση όπως το παρουσιάζουν τα ΜΜΕ ακόμα και το βράδυ. Τρομακτικότερο είναι να χαθείς με το αυτοκίνητο στο Ζεφύρι μέρα μεσημέρι και να σε κοιτάζουν σαν ξερολούκουμο.

  • Like 9
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2020 στις 12:49 ΜΜ, Despan είπε

Καρπενήσι.

 έχω δηλητηριαστεί από χόρτα στο Καρπενήσι και πόναγα τόσο πολύ που νόμιζα ότι θα πεθάνω Οπότε φίλε μου παντού επικίνδυνα είναι  αν είσαι άτυχος προσπάθησε να μην προκαλείς να μην καρφώνεσαι και απέφυγε τους κακοφημους δρόμους αν και σπάνια συμβαίνει κάτι. Και μερικές προτάσεις Juan Rodriguez  για cocktail στου Ψυρρη Tales of Ales για μπύρα κοντά στο σύνταγμα Λευτέρης ο πολίτης για απίστευτο σουβλάκι αν και εκεί είναι λίγο κακόφημη η οδός δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ακρόπολη το μουσείο περπάτημα όλη τη Διονυσίου Αεροπαγίτου Πλάκα,  Ερμού Καραγιώργη Σερβίας Μητροπόλεως Αιόλου γενικά εξερεύνηση και τα στενά Εθνικό Κήπο Λυκαβηττό. 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που ξεκίνησε την συζήτηση δεν είπε το πιο σημαντικό, αν θέλει να βγει βράδυ η πρωί. Το πρωί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα και πουθενά στο κέντρο περνάς από όπου θέλεις μόνο να μην επιδεικνύεις σε εμφανή σημεία ακριβά πράγματα πχ αλυσίδες και ακριβό κινητό. Προσοχή στα ΜΜΜ κλέβουν τα πάντα οποιαδήποτε ώρα. Βραδυνές ώρες αυξάνεται ο κίνδυνος παντού, πριν πολλά χρόνια κατά τις 10 το βράδυ έκλεψαν κινητό από τον κολλητό μου με την απειλή σπασμένου μπουκαλιού στην Πανεπιστημίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgoskouro είπε

Αυτός που ξεκίνησε την συζήτηση δεν είπε το πιο σημαντικό, αν θέλει να βγει βράδυ η πρωί. Το πρωί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα και πουθενά στο κέντρο περνάς από όπου θέλεις μόνο να μην επιδεικνύεις σε εμφανή σημεία ακριβά πράγματα πχ αλυσίδες και ακριβό κινητό. Προσοχή στα ΜΜΜ κλέβουν τα πάντα οποιαδήποτε ώρα. Βραδυνές ώρες αυξάνεται ο κίνδυνος παντού, πριν πολλά χρόνια κατά τις 10 το βράδυ έκλεψαν κινητό από τον κολλητό μου με την απειλή σπασμένου μπουκαλιού στην Πανεπιστημίου. 

Πρωί και μπορεί απόγευμα θα κινηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με ποιά έννοια το λες.

Στην ουσία του θέματος ,σαφώς και δεν είναι επικίνδυνη.

Πήγαινε στο Μουσείο ,μετά για βόλτα στα πλακόστρωτα πεζοδρόμια της Πλάκας για βόλτα και παγωτό ,μεσημεριανό (μακριά από Ερμού-Θησείο) και για διασκέδαση είτε σε κάποιο roof garden στο κέντρο της πόλης είτε προάστια(μπυραρίες - κοκτειλάδικα).Μέχρι τις 11 περίπου btw.

Δεν θα πρότεινα σε κάποιον που έρχεται μόλις μια εβδομάδα να πάει Εξάρχεια,Κολωνάκι ή για ψώνια Golden hall.Το θέμα βέβαια είναι υποκειμενικό.Για διασκέδαση ,τώρα καλοκαίρι μετράει περισσότερο προς Ν.προάστια.

Καλά να περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ανάλογα με ποιά έννοια το λες.

Στην ουσία του θέματος ,σαφώς και δεν είναι επικίνδυνη.

Πήγαινε στο Μουσείο ,μετά για βόλτα στα πλακόστρωτα πεζοδρόμια της Πλάκας για βόλτα και παγωτό ,μεσημεριανό (μακριά από Ερμού-Θησείο) και για διασκέδαση είτε σε κάποιο roof garden στο κέντρο της πόλης είτε προάστια(μπυραρίες - κοκτειλάδικα).Μέχρι τις 11 περίπου btw.

Δεν θα πρότεινα σε κάποιον που έρχεται μόλις μια εβδομάδα να πάει Εξάρχεια,Κολωνάκι ή για ψώνια Golden hall.Το θέμα βέβαια είναι υποκειμενικό.Για διασκέδαση ,τώρα καλοκαίρι μετράει περισσότερο προς Ν.προάστια.

Καλά να περάσεις.

Γιατί να μην κινηθώ προς Ερμού και Θησείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Despan είπε

Γιατί να μην κινηθώ προς Ερμού και Θησείο;

''μεσημεριανό (μακριά από Ερμού-Θησείο)

Το θέμα βέβαια είναι υποκειμενικό''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...