Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη μεσιτη;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Nabuko said:

Άρα είναι μια δουλειά που δεν μπορούν να την κάνουν όλοι. Οπότε πληρώνεται αναλόγως

Ισχύει για όλες τις "δουλειές". Μην αναφέρουμε τώρα και για ποιες και θίξουμε τα λεπτά αισθήματα του κλάδου (και...κλειδωθεί το νήμα).

Από εκεί και πέρα ο καθένας με τις εμπειρίες του. Η προσωπική μου εμπειρία είναι χείριστη (έως και τραυματική) με τον μεσιτικό κλάδο. Αποτέλεσμα να μην θέλω καμία συνεργασία και για κανένα λόγο μαζί τους.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, kirileman είπε

Πάρε πιο πρόσφατο.

https://tranio.com/articles/real_estate_agents_commissions_in_various_countries/

Μια χαρά το κατανοώ, απλώς δεν συμφωνώ απόλυτα. Εσύ κατανοείς ότι είχες υπηρεσίες που ποτέ δεν πλήρωσες; Όταν όμως συνηθίσετε να υπογράφετε αποκλειστική εντολή εύρεσης ακινήτου, με άλλα λόγια, θα πληρώνεις αποζημίωση στον μεσίτη που σου έδειξε ακίνητα, σου έστειλε προτάσεις και τελικά αγόρασες από άλλον ή απευθείας από ιδιώτη, τότε θα είναι όλα μια χαρά.

Ναι μου παρείχαν υπηρεσίες υπηρεσίες που δεν πλήρωσα με την προσδοκία της πώλησης και της λήψης προμήθειας.

Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά. Στους μεσίτες από τους οποίους βρήκα το ακίνητο πλήρωσα 5χιλ ενώ μου έδειξαν 3 διαμέρισμα,  δηλαδή μου αφιέρωσαν 3 ώρες από τη ζωή τους μαζί με τα τηλέφωνα.

Εσυ δηλαδή θέλεις να πληρώνουμε αντίτιμο για κάθε υποδειξη (υπαρχει μια λογικη βάση) και να υπογράφουμε "αποκλειστικες εντολές" όπως τις αποκαλείς που σε κανένα δικαστήριο δεν πρόκειται να θεωρηθούν μη καταχρηστικες και παράνομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάσου πως μπαίνεις σε μια μάντρα μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και

- ο πωλητής σε αξιολογεί ως αγοραστή, σε κόβει πιθανό να αγοράσεις ή να τελειώσει τον καφέ του χωρίς να ασχοληθεί μαζί σου?

-ο πωλητής απαιτεί να πληρωθεί επειδή σου έδειξε αμάξι με τα χαρακτηριστικά που του ζήτησες, αγοράσεις δεν αγοράσεις τελικά.

-αν δεν έχει πχ πράσινο σημειώνει ένα email/τηλ και αααμα του έρθει κάποιο σε παίρνει, σιγά μη βγει στη γύρα για πράσινα αυτοκίνητα

-εφόσον πουλήσει το αμάξι που έχει αφήσει ο ιδιοκτήτης εκεί, τότε κρατάει ένα ποσοστό και δίνει τα υπόλοιπα στον παλιό ιδιοκτήτη.

Άλλαξε τη "μάντρα" με "μεσιτικό" και έχεις τις "υπηρεσίες".  Με λίγα λόγια μαγαζί με περιουσίες άλλων. Μηδέν ρίσκο, μηδέν υπηρεσία και πληρωμή για αέρα κοπανιστό.

Επεξ/σία από konc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μόνο στο insomnia μπορεί να διαβάσει κανείς ότι το να κάνεις τουρ σε αγοραστή δείχνοντάς του ακίνητα ΔΕΝ θεωρείται υπηρεσία. Μόνο εδώ μπορείς να διαβάσεις ότι η διαπραγμάτευση ΔΕΝ είναι καμιά σκληρή δουλειά. Και φυσικά, μόνο εδώ πρέπει κανείς να απευθύνεται πριν αποφασίσει πόσο θα κοστολογεί τη δουλειά του. Το insomnia ξέρει.

Είπα και γω αρχικά να μην απαντήσω (λόγω εμπειρίας από ανάλογο thread εδώ μέσα), αλλά θα ήθελα σου υπενθυμίσω ότι οι απόψεις (όσο διαφορετικές να είναι από τις δικές σου), πρέπει να είναι σεβαστές και μη κατακριτέες σε ένα δημόσιο forum. Αν δεν σου αρέσουν, μπορείς να μην απαντάς ή ακόμα και να αποχωρήσεις από την κουβέντα.

Όσον αφορά την άποψή σου σχετικά με την "ανάθεσή εργασίας", θα ήθελα να σου θυμίσω ότι οι περισσότεροι εδώ αναφέρουν κάποια forum στα οποία αναζητούν σπίτια για αγορά ή ενοικίαση και στα οποία το 80% ή και περισσότερο κατακλύζονται από μεσίτες (ξέρουμε βέβαια τον τρόπο με τον οποίο τα αναλαμβάνουν για διαχείριση). Άρα, η επιλογή μου ποια είναι; είτε να καταλήξω αναγκαστικά στην υπηρεσία του μεσίτη ή να βγω στον δρόμο και να αναζητήσω αυτό που θέλω. Καταλήγω βέβαια στην πρώτη περίπτωση γιατί απλά δεν μου "φτάνει" η μέρα λόγω δουλειάς, οικογένειας κλπ. Λέμε όλοι λοιπόν ότι ναι, αξίζει η συγκεκριμένη υπηρεσία κάποια αμοιβή, αλλά μάλλον είναι υπερβολική για τα δεδομένα της χώρας μας (κρίση, μείωση μισθών κλπ.).

Αναφορικά με την διαπραγμάτευση, δεν καταλαβαίνω στην εν λόγω διαδικασία ποιον πραγματικά εκπροσωπεί ο μεσίτης. Όταν την αγγελία την έχω βρει στο internet, την δεδομένη χρονική στιγμή ο μεσίτης εκπροσωπεί τον πωλητή/ιδιοκτήτη/εργολάβο. Είναι δυνατόν να εκπροσωπήσει επαρκώς και τα δικά μου συμφέροντα (όταν με έχει γνωρίσει μόλις για λίγα λεπτά της ώρας); Ούτε βέβαια θα μπορέσει να παίξει αξιοκρατικά τον ρόλο του διαμεσολαβητή αφού η αμοιβή του εξαρτάται από τον ποσό που αναμένεται να "κλείσει" η συμφωνία, άρα όσο πιο κάτω πάει η αξία του ακινήτου τόσο θα χάνει και δεν τον συμφέρει.

Επίσης, θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί εδώ στην Θεσ/νίκη δεν γνωρίζουμε τον όρο 'broker' που ανέφερες πριν, τι είναι αυτός και που (δεν;) εμφανίζεται στην όλη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

και να υπογράφουμε "αποκλειστικες εντολές" όπως τις αποκαλείς που σε κανένα δικαστήριο δεν πρόκειται να θεωρηθούν μη καταχρηστικες και παράνομες.

Ακριβώς, ό,τι γίνεται σε προηγμένες χώρες, δηλαδή.

https://naeba.org/what-is-an-exclusive-buyer-broker-agreement/

Όχι, θα χάνουμε άπειρες ώρες να σας βρούμε το σπίτι που σας ταιριάζει, τηλέφωνα, emails κλπ, θα σας πηγαίνουμε πολλές φορές και με το ίδιο μας το όχημα να τα βλέπετε και στο τέλος θα αγοράζετε από αλλού και θα μας τη λέτε και στα φόρα ότι δεν είναι υπηρεσία αυτό που προσφέρουμε. Η δε αναφορά στις πωλήτριες εντελώς άστοχη, λες και όταν έρχεται κάποιος στο γραφείο μας να δούμε στον υπολογιστή ακίνητα και να συζητήσουμε τις ανάγκες του, μας πληρώνει.

Exclusive agreement, λοιπόν, με κάποια benefits, φυσικά. Θα βλέπεις εσύ πρώτος το ακίνητο, ακόμα και ακίνητα που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά και διάφορα άλλα, γιατί προφανώς όλα αυτά πρέπει να συνοδεύονται από κάποια οφέλη για τον πελάτη, αλλιώς ποιο το νόημα;

Για το αν στέκεται στο δικαστήριο ή όχι, μια χαρά στεκόταν η αποκλειστική ανάθεση πώλησης και πριν τον Ν4072/12. Φυσικά σήμερα δεν τίθεται καν θέμα. Όποιο λαμόγιο παρακάμπτει την αποκλειστική, πληρώνει. Σπανίως φτάνουν στα δικαστήρια οι υποθέσεις. Ο νόμος και η σύμβαση αρκούν. Μάλιστα, ο πονηρός ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώσει μέχρι και 3 μήνες μετά τη λήξη την αποκλειστικής (αν αποδείξει ο αποκλειστικός μεσίτης ότι από δικές του ενέργειες έγινε η πώληση). Θέμα χρόνου είναι να νομοθετηθεί και η αποκλειστική αγοραστή και τότε θα εκτιμάται περισσότερο η δουλειά του τεμπέλη μεσίτη.

 

1 ώρα πριν, pseudonimo είπε

Ούτε βέβαια θα μπορέσει να παίξει αξιοκρατικά τον ρόλο του διαμεσολαβητή αφού η αμοιβή του εξαρτάται από τον ποσό που αναμένεται να "κλείσει" η συμφωνία, άρα όσο πιο κάτω πάει η αξία του ακινήτου τόσο θα χάνει και δεν τον συμφέρει.

Αυτό είναι μύθος. Το μόνο που ενδιαφέρει τον μεσίτη είναι να κλείσει το deal. Το αν θα κλείσει 10.000 πάνω ή 10.000 κάτω είναι αδιάφορο. Αν δεν κλείσει αυτός το deal, κινδυνεύει να το κλείσει κάποιος άλλος, ειδικά στις απλές εντολές. Ακόμα και στα πλαίσια μιας αποκλειστικής, αν το κλείσει ο πωλητής μόνος του, τότε χάνει την αμοιβή του αγοραστή και διεκδικεί πλέον όχι αμοιβή από τον πωλητή, αλλά αποζημίωση (που μπορεί να είναι ίση με την μεσιτική αμοιβή, μπορεί να είναι και μικρότερη).

Ειλικρινά τώρα, γιατί δεν ακούτε αυτά που σας λένε αυτοί που βρίσκονται στον χώρο και λέτε ντε και καλά τα δικά σας; Απορία το έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ακριβώς, ό,τι γίνεται σε προηγμένες χώρες, δηλαδή.

https://naeba.org/what-is-an-exclusive-buyer-broker-agreement/

Όχι, θα χάνουμε άπειρες ώρες να σας βρούμε το σπίτι που σας ταιριάζει, τηλέφωνα, emails κλπ, θα σας πηγαίνουμε πολλές φορές και με το ίδιο μας το όχημα να τα βλέπετε και στο τέλος θα αγοράζετε από αλλού και θα μας τη λέτε και στα φόρα ότι δεν είναι υπηρεσία αυτό που προσφέρουμε. Η δε αναφορά στις πωλήτριες εντελώς άστοχη, λες και όταν έρχεται κάποιος στο γραφείο μας να δούμε στον υπολογιστή ακίνητα και να συζητήσουμε τις ανάγκες του, μας πληρώνει.

Exclusive agreement, λοιπόν, με κάποια benefits, φυσικά. Θα βλέπεις εσύ πρώτος το ακίνητο, ακόμα και ακίνητα που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά και διάφορα άλλα, γιατί προφανώς όλα αυτά πρέπει να συνοδεύονται από κάποια οφέλη για τον πελάτη, αλλιώς ποιο το νόημα;

Για το αν στέκεται στο δικαστήριο ή όχι, μια χαρά στεκόταν η αποκλειστική ανάθεση πώλησης και πριν τον Ν4072/12. Φυσικά σήμερα δεν τίθεται καν θέμα. Όποιο λαμόγιο παρακάμπτει την αποκλειστική, πληρώνει. Σπανίως φτάνουν στα δικαστήρια οι υποθέσεις. Ο νόμος και η σύμβαση αρκούν. Μάλιστα, ο πονηρός ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώσει μέχρι και 3 μήνες μετά τη λήξη την αποκλειστικής (αν αποδείξει ο αποκλειστικός μεσίτης ότι από δικές του ενέργειες έγινε η πώληση). Θέμα χρόνου είναι να νομοθετηθεί και η αποκλειστική αγοραστή και τότε θα εκτιμάται περισσότερο η δουλειά του τεμπέλη μεσίτη.

 

Exclusive benefits και όποιος μπαίνει στη χρυσή ευκαιρία και παίρνει τηλέφωνο ραντεβού κι από όποιον τα πάρω.. 

Σκληρή διαπραγμάτευση για το συμφέρον του αγοραστή ταυτόχρονα και με το συμφέρον του πωλητή αλλά και το ατομικό συμφέρον του μεσίτη .. τι τραβάνε και οι μεσιτες

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ακριβώς, ό,τι γίνεται σε προηγμένες χώρες, δηλαδή.

https://naeba.org/what-is-an-exclusive-buyer-broker-agreement/

Όχι, θα χάνουμε άπειρες ώρες να σας βρούμε το σπίτι που σας ταιριάζει, τηλέφωνα, emails κλπ, θα σας πηγαίνουμε πολλές φορές και με το ίδιο μας το όχημα να τα βλέπετε και στο τέλος θα αγοράζετε από αλλού και θα μας τη λέτε και στα φόρα ότι δεν είναι υπηρεσία αυτό που προσφέρουμε. Η δε αναφορά στις πωλήτριες εντελώς άστοχη, λες και όταν έρχεται κάποιος στο γραφείο μας να δούμε στον υπολογιστή ακίνητα και να συζητήσουμε τις ανάγκες του, μας πληρώνει.

Exclusive agreement, λοιπόν, με κάποια benefits, φυσικά. Θα βλέπεις εσύ πρώτος το ακίνητο, ακόμα και ακίνητα που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά και διάφορα άλλα, γιατί προφανώς όλα αυτά πρέπει να συνοδεύονται από κάποια οφέλη για τον πελάτη, αλλιώς ποιο το νόημα;

Για το αν στέκεται στο δικαστήριο ή όχι, μια χαρά στεκόταν η αποκλειστική ανάθεση πώλησης και πριν τον Ν4072/12. Φυσικά σήμερα δεν τίθεται καν θέμα. Όποιο λαμόγιο παρακάμπτει την αποκλειστική, πληρώνει. Σπανίως φτάνουν στα δικαστήρια οι υποθέσεις. Ο νόμος και η σύμβαση αρκούν. Μάλιστα, ο πονηρός ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώσει μέχρι και 3 μήνες μετά τη λήξη την αποκλειστικής (αν αποδείξει ο αποκλειστικός μεσίτης ότι από δικές του ενέργειες έγινε η πώληση). Θέμα χρόνου είναι να νομοθετηθεί και η αποκλειστική αγοραστή και τότε θα εκτιμάται περισσότερο η δουλειά του τεμπέλη μεσίτη.

 

Αυτό είναι μύθος. Το μόνο που ενδιαφέρει τον μεσίτη είναι να κλείσει το deal. Το αν θα κλείσει 10.000 πάνω ή 10.000 κάτω είναι αδιάφορο. Αν δεν κλείσει αυτός το deal, κινδυνεύει να το κλείσει κάποιος άλλος, ειδικά στις απλές εντολές. Ακόμα και στα πλαίσια μιας αποκλειστικής, αν το κλείσει ο πωλητής μόνος του, τότε χάνει την αμοιβή του αγοραστή και διεκδικεί πλέον όχι αμοιβή από τον πωλητή, αλλά αποζημίωση (που μπορεί να είναι ίση με την μεσιτική αμοιβή, μπορεί να είναι και μικρότερη).

Ειλικρινά τώρα, γιατί δεν ακούτε αυτά που σας λένε αυτοί που βρίσκονται στον χώρο και λέτε ντε και καλά τα δικά σας; Απορία το έχω.

Η αποκλειστική ανάθεση πώλησης είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Εκεί αναθέτεις στον μεσίτη και δεν ασχολείσαι καθολου.

Όμως όταν ψάχνεις σε όλες τις ιστοσελιδες να βρεις σπίτι και δεσμεύεσαι να αποζημιώσεις τον μεσίτη για κάτι που αγόρασες από άλλον (χωρίς να τον παρακάμψεις εφόσον δε μιλάμε για ίδιο ακινητο) μου φαίνεται εντελώς παράλογο. Φυσικά το έχεις υπογράψει πρώτα και έχεις ενημερωθεί για τους ορους αλλά και πάλι μου φαίνεται υπερβολικός περιορισμός.

Δεν καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου. Εδώ είναι ένα φόρουμ όπου ο καθένας γράφει τις απόψεις σου και την εμπειρία του. Προσωπικα δεν προσέβαλα κανέναν ουτε είπα ότι όλοι συλληβδην δεν αξίζουν την μεσιτική αμοιβή.

Κάποιοι τσουβαλιαζουν όλους τους επαγγελματίες κι εσύ κάνεις το ίδιο με τους αγοραστές (ότι απασχολούμε τσαμπα τους μεσίτες και ότι μας πηγαινοφερνουν με δικά τους αμαξια κλπα).

Σου δίνω ένα παραδειγμα: Μου προτείνει ένας μεσιτης σπίτι στη Ν. Ερυθραία - τον ρωτάω αν υπάρχει ενόχληση από κεντρικό δρόμο (φασαρία κλπα). Με διαβεβαιώνει ότι υπάρχει επαρκής απόσταση. Πηγαίνω να το δω και βλέπει πάνω σε κεντρικό δρόμο με φοβερή φασαρια. Μου προτείνει άλλος μεσιτης σπίτι στην ίδια περιοχή 120τμ. Πάω από εκεί με τον μεσίτη και ήταν και η ιδιοκτήτρια και το σπιτι μου φαίνεται μικρότερο. Τελικά ήταν 100τμ. Ποιος λοιπόν ξόδεψε το χρόνο ποιανου; Να ζητήσω κι εγω αποζημίωση για το χρόνο που μου φάγανε με την παραπληροφορηση;

Επεξ/σία από john1987
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανονικές χώρες δεν σκέφτεται κανείς να κάνει αγοροπωλησία χωρίς μεσίτη, στην Ελλάδα όλοι ξέρουν και κάνουν τα πάντα.

Όσοι αγοράζεται στα συμβόλαια να απαιτείται να αναγράφεται και ο μεσίτης, κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά σας διασφαλίζει περισσότερο 

(Δεν είμαι μεσίτης )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με προβληματίζει το έγγραφο που σε βάζει να υπογράψεις ο μεσίτης που σου δείχνει ένα σπίτι.

Εντάξει να δεχτώ ότι αφού μου το έδειξε αυτός να μην μπορώ να πάω απευθείας στον πωλητή ή τον κατασκευαστή, αλλά να υπογράψω ότι εφ' όρου ζωής εάν αγοράσω το συγκεκριμένο ακίνητο θα πρέπει να του δώσω την αμοιβή; Δηλαδή εάν μετά από δύο χρόνια είναι ακόμη απούλητο και εγώ θελήσω να το πάρω με χαμηλότερη τιμή γιατί να οφείλω κάτι;

Και το χειρότερο όλων, να υπογράψω ότι δέχομαι την επεξεργασία των προσωπικών μου δεδομένων επειδή απλά είδα ένα οικόπεδο;

Τι θα γίνει εάν αρνηθούμε να υπογράψουμε το έγγραφο που σου δίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fan είπε

Εμένα με προβληματίζει το έγγραφο που σε βάζει να υπογράψεις ο μεσίτης που σου δείχνει ένα σπίτι.

Εντάξει να δεχτώ ότι αφού μου το έδειξε αυτός να μην μπορώ να πάω απευθείας στον πωλητή ή τον κατασκευαστή, αλλά να υπογράψω ότι εφ' όρου ζωής εάν αγοράσω το συγκεκριμένο ακίνητο θα πρέπει να του δώσω την αμοιβή; Δηλαδή εάν μετά από δύο χρόνια είναι ακόμη απούλητο και εγώ θελήσω να το πάρω με χαμηλότερη τιμή γιατί να οφείλω κάτι;

Και το χειρότερο όλων, να υπογράψω ότι δέχομαι την επεξεργασία των προσωπικών μου δεδομένων επειδή απλά είδα ένα οικόπεδο;

Τι θα γίνει εάν αρνηθούμε να υπογράψουμε το έγγραφο που σου δίνουν;

Η μέγιστη διάρκεια μιας μεσιτικής εντολής δια νόμου είναι 12 μήνες (+6 μήνες παράταση αν υπογράψεις χαρτί), ακόμα και περισσότερο να γράφει μετά τους 12 μήνες έχεις δικαίωμα να την καταγγείλεις.

Επίσης αν δεν υπογράψεις την εντολή απλά δεν συνεργάζεσαι με τον μεσίτη, δεν θα σου δείξει κανένα σπίτι.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fan είπε

Εμένα με προβληματίζει το έγγραφο που σε βάζει να υπογράψεις ο μεσίτης που σου δείχνει ένα σπίτι.

Εντάξει να δεχτώ ότι αφού μου το έδειξε αυτός να μην μπορώ να πάω απευθείας στον πωλητή ή τον κατασκευαστή, αλλά να υπογράψω ότι εφ' όρου ζωής εάν αγοράσω το συγκεκριμένο ακίνητο θα πρέπει να του δώσω την αμοιβή; Δηλαδή εάν μετά από δύο χρόνια είναι ακόμη απούλητο και εγώ θελήσω να το πάρω με χαμηλότερη τιμή γιατί να οφείλω κάτι;

Και το χειρότερο όλων, να υπογράψω ότι δέχομαι την επεξεργασία των προσωπικών μου δεδομένων επειδή απλά είδα ένα οικόπεδο;

Τι θα γίνει εάν αρνηθούμε να υπογράψουμε το έγγραφο που σου δίνουν;

ειναι ο μονος τρόπος να διασφαλίσουν την αμοιβή τους. Πας εσυ το βλεπεις και το αγοραζει η γυναικα σου η ο γιος σου που ενδιαφέρεται κανονικά, θα του πληρωσει την αμοιβή? Κλασικο κολπο που το κανανε από παλιά οι ευγενείς μετανάστες :) το κανουν ακομα κάποιοι κουτοπόνηροι χωρις να ξέρουν ότι οι μεσιτες μιλανε μεταξύ τους και μαθαινουν αν πληρώθηκαν μεσιτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Σε κανονικές χώρες δεν σκέφτεται κανείς να κάνει αγοροπωλησία χωρίς μεσίτη, στην Ελλάδα όλοι ξέρουν και κάνουν τα πάντα.

Όσοι αγοράζεται στα συμβόλαια να απαιτείται να αναγράφεται και ο μεσίτης, κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά σας διασφαλίζει περισσότερο 

(Δεν είμαι μεσίτης )

Σε κανονικές χώρες οι μεσίτες πληρώνονται μόνο από τον έναν συμβαλλόμενο (απαγορεύεται να πληρωθούν και από τους δύο), επίσης οι υπηρεσίες που παρέχουν είναι πολλά level παραπάνω από το σύνηθες στην Ελλάδα (δλδ μια απλή επίδειξη).

Αλήθεια, πως ακριβώς διασφαλίζονται οι συμβαλλόμενοι όταν στα συμβόλαια αναγράφεται ο μεσίτης? Έτσι όπως το βλέπω εγώ μόνο ο μεσίτης διασφαλίζεται με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε κανονικές χώρες οι μεσίτες πληρώνονται μόνο από τον έναν συμβαλλόμενο (απαγορεύεται να πληρωθούν και από τους δύο), επίσης οι υπηρεσίες που παρέχουν είναι πολλά level παραπάνω από το σύνηθες στην Ελλάδα (δλδ μια απλή επίδειξη).

Αλήθεια, πως ακριβώς διασφαλίζονται οι συμβαλλόμενοι όταν στα συμβόλαια αναγράφεται ο μεσίτης? Έτσι όπως το βλέπω εγώ μόνο ο μεσίτης διασφαλίζεται με αυτόν τον τρόπο.

ειναι ψευδαίσθηση ότι ο μεσιτης πληρωνεται από τους 2.

ΟΛΑ τα πληρωνει ο αγοραστης , απλα πλασαρεται ετσι για να νομιζει οτι δεν τα πληρωνει ολα αυτός. Οι τερμα σοβαροι μεσιτες δεν ζητανε μεσιτικά από τον πελατη. Λενε μια τιμη που τα εχει ολα. Το τι παιρνει ο καθενας δεν αφορα τον πελατη. Αυτοι που ξεχωριζουν την αμοιβη τους το κανουν για να παιξουν με την απόδειξη συνήθως.

Την δευτερη ερωτηση δεν θα στην απαντήσω. Ρωτα τον δικηγόρο σου όταν φτασεις να κανεις συμβολαια. 

Γενικά κατα σειρά δικηγορο, λογιστή, μεσιτη και μηχανικό οι 4 που πληρωνουμε οταν κανουμε αγορά. Μην παραλείπεται κανενα, ακούστε και τους 4 πριν βγαλετε λεφτα απο την τσεπη, εχουν σωθει πολλοί επειδή δεν το έπαιξαν ξερόλες, άλλοι τρεχουν σε δικαστηρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...