Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jimpsar είπε
Στις 13/4/2021 στις 12:17 ΠΜ, Πέτρος είπε

Ναι, έτσι κατάλαβα.

Είχε πέσει νέκρα πάλι στο νήμα, είπα να το αναθερμάνω.

Ίσως γιατί δεν έχουμε προβλήματα;

Κυκλοφόρησαν, τις αγοράσαμε χρυσές, το μόνο που μένει είναι να τις χρησιμοποιήσουμε :)

12 ώρες πριν, jimpsar είπε

Προσωπικά τόσο ομαλή λειτουργία και απόδοση απο AMD κάρτα δεν θύμαμαι πότε είχα τελευταία φορα.Την μακρινή 7970 έχω στο μυαλο καθως με r9 290, VEga LC, 5700xt  όλο και κάτι ζητήματα είχα. Αν και όταν έρθει η αντίστοιχη πρόταση του DLSS  δεν θα έχει πλέον κάτι να ζηλέψει απο την πράσινη. Το RT έχει δρόμο ακόμη για τους δύο, σίγουρα με σαφές προβάδισμα σε  nvidia. 

Όντως!

 

Επεξ/σία από Makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει τύχει σε κανέναν να δει την 6800/6900 του να μην πιάνει το PCI-E gen4 x16 αλλά να παραμένει στο x8, ό,τι και να γίνει; Δεν το είχα τσεκάρει στην αρχή αλλά το παρατήρησα πριν λίγες μέρες και δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω. Ίσως της κάνω ένα reseat κάποια στιγμή (κάποιοι λένε ακόμα και για reseat στην CPU, που δεν έχω καμία όρεξη).

Από την άλλη σκέφτομαι ότι εφόσον το gen4 x8 πρακτικά έχει το bandwidth του gen3 x16 και ότι οι GPU ελάχιστα επωφελούνται από το gen4, μήπως δεν έχει και μεγάλη σημασία και το παρατήσω έτσι. Σε κάποια συγκριτικά οι διαφορές που είδα ήταν της τάξης του 1 fps ή λιγότερο στα 1440p.

ps: πάντως κάποια στιγμή που τη γύρισα σε gen3 ήταν πάλι σε x8 αλλά δεν θυμάμαι αν την έβαλα να δουλεύει με load τότε.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, nzeppos είπε

Έχει τύχει σε κανέναν να δει την 6800/6900 του να μην πιάνει το PCI-E gen4 x16 αλλά να παραμένει στο x8, ό,τι και να γίνει; Δεν το είχα τσεκάρει στην αρχή αλλά το παρατήρησα πριν λίγες μέρες και δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω. Ίσως της κάνω ένα reseat κάποια στιγμή (κάποιοι λένε ακόμα και για reseat στην CPU, που δεν έχω καμία όρεξη).

Από την άλλη σκέφτομαι ότι εφόσον το gen4 x8 πρακτικά έχει το bandwidth του gen3 x16 και ότι οι GPU ελάχιστα επωφελούνται από το gen4, μήπως δεν έχει και μεγάλη σημασία και το παρατήσω έτσι. Σε κάποια συγκριτικά οι διαφορές που είδα ήταν της τάξης του 1 fps ή λιγότερο στα 1440p.

ps: πάντως κάποια στιγμή που τη γύρισα σε gen3 ήταν πάλι σε x8 αλλά δεν θυμάμαι αν την έβαλα να δουλεύει με load τότε.

Δες μήπως η θύρα που την έχεις βάλει είναι μόνο 8x, ποια μητρική έχεις και σε ποια θύρα είναι η κάρτα τώρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω τσεκάρει. MSI B550 Tomahawk, στην πάνω πάνω θύρα (pcie_1) με μόνο ένα nvme ssd ακριβώς πάνω από την κάρτα στην M2_1 Θα κάνω ένα reseat το ΣΚ μπας και στρώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει κι αυτό, δεν της γουστάρει με τίποτα να πάει x16. Νομίζω όμως το πραγματικό ερώτημα είναι αν θα κάνει καμια διαφορά ή όχι. Αν όχι, τότε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πολύ παραπάνω. Ειδικά το CPU reseat που λένε ορισμένοι, δεν θέλω να το κάνω με τίποτα (με τρώει βέβαια γιατί είχα πρόβλημα να βάλω τη CPU στη μητρική λόγω στραβωμένων pins, αλλά δεν πρέπει να χάλασα κάτι γιατί γενικά δουλεύει ΟΚ εδώ και 4-5 μήνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Το έχω κάνει κι αυτό, δεν της γουστάρει με τίποτα να πάει x16. Νομίζω όμως το πραγματικό ερώτημα είναι αν θα κάνει καμια διαφορά ή όχι. Αν όχι, τότε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πολύ παραπάνω. Ειδικά το CPU reseat που λένε ορισμένοι, δεν θέλω να το κάνω με τίποτα (με τρώει βέβαια γιατί είχα πρόβλημα να βάλω τη CPU στη μητρική λόγω στραβωμένων pins, αλλά δεν πρέπει να χάλασα κάτι γιατί γενικά δουλεύει ΟΚ εδώ και 4-5 μήνες).

Διαφορές αν θα δεις θα είναι μικρές και αυτό με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιήσει sam. Για δοκίμασε να αλλάξεις θέση στα sata drives της μητρικής. Δεν ξέρω μήπως είναι και κάνας m2 το πρόβλημα αλλά αμφιβάλω... Κάτι δεν έχει καθισει καλά νομίζω...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ενεργοποίησα SAM πριν λίγες μέρες και δεν φαίνεται να δημιουργεί πρόβλημα μέχρι στιγμής (κυρίως με το MSFS που με ενδιαφέρει). Σε μία τουλάχιστον περίπτωση διάβασα ότι το x8/x16 λύθηκε με αλλαγές στα SATA ports, οπότε θα το δοκιμάσω κι αυτό μιας και έχω κάμποσους δίσκους μέσα στο PC.

Με το Μ2 δεν νομίζω ούτε εγώ, καθώς στις Β550 οι περιορισμοί δημιουργούνται αν βάλεις και δεύτερο ή τρίτο M2 αλλά όχι με έναν (και εγώ έχω μόνο ένα που θεωρητικά δουλεύει σε Gen4 x4, σύμφωνα με τα specs της MSI).

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Έχει δεν έχει διαφορά θα έπρεπε να την βλέπει x16. Τώρα κάτι παίζει..

Άδικο δεν έχεις, αλλά αν για να κερδίσω 1-2 καρέ πρέπει να ξηλώσω πράγματα (και κυρίως τη CPU που δεν έχω καν περισσευούμενη πάστα), προτιμώ να πάω πάσο. Θα δείξει μέσα στο ΣΚ. Το σημαντικό είναι που επιβεβαιώνετε ότι θα έπρεπε να τη βλέπει x16.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

PowerColor Radeon RX 6900 XT Red Devil ULTIMATE features higher binned Navi 21 GPU

Αν έπαιρνα κόκκινη, το διαόλι θα έπαιρνα.

 

Δυνατό τερατάκι, αν και εγώ έχω φάει σκάλωμα με αυτήν:

https://www.sapphiretech.com/en/consumer/toxic-radeon-rx-6900-xt-le-16g-gddr6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πάντως όποια custom υλοποίηση και να βρείτε (αν βρείτε :P) θα είστε οκ από θερμοκρασίες και θόρυβο. Μόνο οι reference έχουν θέματα απ' ότι έχω δει. Από και και πέρα είναι silicon lottery ασχέτου υλοποίησης. Αξιοσημείωτο είναι πάντως ότι οι 6900xt έχουν μεγαλύτερη ζήτηση από τις 6800xt. Προσωπικά πήγα με τη λογική το σκάω που το σκάω το χιλιαρικάκι στο νερό, ας πάρω το καλύτερο, έστω και για λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Ειλικρινά πάντως όποια custom υλοποίηση και να βρείτε (αν βρείτε :P) θα είστε οκ από θερμοκρασίες και θόρυβο. Μόνο οι reference έχουν θέματα απ' ότι έχω δει. Από και και πέρα είναι silicon lottery ασχέτου υλοποίησης. Αξιοσημείωτο είναι πάντως ότι οι 6900xt έχουν μεγαλύτερη ζήτηση από τις 6800xt. Προσωπικά πήγα με τη λογική το σκάω που το σκάω το χιλιαρικάκι στο νερό, ας πάρω το καλύτερο, έστω και για λίγο.

Ουτε μιση 6800xt δεν εχει μεινει και να θελει καποιος τωρα, οποτε παει αναγκαστικα σε 6900xt η 3090, γιατι δεν εχει ουτε 3080, τουλαχιστον οχι σε τιμες που λες εδω που φτασαμε παω σε 3090 και σχετικα αμεσα.

Τωρα απο διαφορες θα ηθελα κατι παραπανω απο την 6900xt για να εδινα τοτε τα +300€, ας πουμε μεγαλυτερο διαυλο η μεγαλυτερη cache που θα την εφερναν πανω απο 3090 σε 2Κ και στα ιδια σε 4Κ, παντα φυσικα σε raster και native αναλυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nzeppos είπε

Ναι, ενεργοποίησα SAM πριν λίγες μέρες και δεν φαίνεται να δημιουργεί πρόβλημα μέχρι στιγμής (κυρίως με το MSFS που με ενδιαφέρει). Σε μία τουλάχιστον περίπτωση διάβασα ότι το x8/x16 λύθηκε με αλλαγές στα SATA ports, οπότε θα το δοκιμάσω κι αυτό μιας και έχω κάμποσους δίσκους μέσα στο PC.

Με το Μ2 δεν νομίζω ούτε εγώ, καθώς στις Β550 οι περιορισμοί δημιουργούνται αν βάλεις και δεύτερο ή τρίτο M2 αλλά όχι με έναν (και εγώ έχω μόνο ένα που θεωρητικά δουλεύει σε Gen4 x4, σύμφωνα με τα specs της MSI).

Άδικο δεν έχεις, αλλά αν για να κερδίσω 1-2 καρέ πρέπει να ξηλώσω πράγματα (και κυρίως τη CPU που δεν έχω καν περισσευούμενη πάστα), προτιμώ να πάω πάσο. Θα δείξει μέσα στο ΣΚ. Το σημαντικό είναι που επιβεβαιώνετε ότι θα έπρεπε να τη βλέπει x16.

Τσέκαρε και γώ την δικιά μου, σε x8 δούλευε από το ΣΚ μάλλον. Εγώ βέβαια ξύλωσα όλο το PC (αλλαγή μητρικής κλπα). Οπότε τώρα μόλις έβγαλα τον 10900k και έβαλα τον Pentium G απάνω και τρέχει κανονικά x16. Άβυσσος. Η πάει για πέταμα ο 10900k ή κάποια λαλακία έχω κάνει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chrisde είπε

Μόνο οι reference έχουν θέματα απ' ότι έχω δει.

Τι θέματα έχουν; Αν μπορείς βάλε κάνα link να δούμε.

Εγώ που την έχω πάντως, δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Τι θέματα έχουν; Αν μπορείς βάλε κάνα link να δούμε.

Εγώ που την έχω πάντως, δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Με θερμοκρασίες και θόρυβο. Ποια έχεις και τι junction πιάνεις;

Τσέκαρε εδώ το θέμα που έχει με τα thermal pads

 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...