Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

γιατί κλείνεις το NFC?

Εννοείται ότι κλείνω το NFC ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό;

Έτσι και αλλιώς το έχω στη μπάρα ειδοποιήσεων.

Νομίζω ότι καταναλώνει και πολύ μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, spamo είπε

Εννοείται ότι κλείνω το NFC ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό;

Έτσι και αλλιώς το έχω στη μπάρα ειδοποιήσεων.

Νομίζω ότι καταναλώνει και πολύ μπαταρία

Γιατί είναι μια κίνηση επιπλέον που δεν χρειάζεται.Επίσης δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία σε δυο διαφορετικά κινητά.

Τεσπα,ότι βολεύει τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το NFC ανοίγει και όταν είναι ανοιχτή η οθόνη για αυτό μπορεί να μην έχεις δει διαφορά.

Αλλά έχω διαβάσει περιπτώσεις για υπερθέρμανση συσκευής που είχαν ανοιχτό το NFC.

Ρίξε καμιά ματιά στη θερμοκρασία μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spamo είπε

Καλά το NFC ανοίγει και όταν είναι ανοιχτή η οθόνη για αυτό μπορεί να μην έχεις δει διαφορά.

Αλλά έχω διαβάσει περιπτώσεις για υπερθέρμανση συσκευής που είχαν ανοιχτό το NFC.

Ρίξε καμιά ματιά στη θερμοκρασία μπαταρίας.

Μετα απο 2 χρόνια συνέχεια on  θα το είχα καταλάβει αν ζεσταίνεται το κινητό.

Αν ανοίγει το nfc  όταν είναι ανοιχτή η οθονη τοτε άλλος ένα λόγος να μην το κλείνεις χειροκίνητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν σαν χρήστης κάρτας curve και google pay εδώ και αρκετό καιρό είναι η πιο εύκολη κ γρήγορη πληρωμή που μπορείς να κάνεις με το κινητό. Συνδέεις όλες της ελληνικές χρεωστικές η πιστωτικές σ κάρτες και ναι το nfc είναι Πάντα Ανοιχτό και το google pay Πάντα προεπιλεγμενο και δεν χρειάζεται κανένα pin  ούτε σε φυσικό κατάστημα ούτε online παρά μόνο βάζεις το δακτυλικο σου αποτύπωμα για να ανοίξεις το κινητό σου. Ναι πλέον για να κάνεις αγορά on-line χρειάζεται επιβεβαίωση μέσω ebankin ΑΛΛΑ οχι με την curve! Βάζεις το κινητό σ απλά πάνω στο μηχάνημα με την κάρτα που εσύ έχεις προεπιλεξει αν έχεις πολλές μέσω curve και γίνεται άμεσα η πληρωμή σου χωρίς κανένα πρόβλημα.Και online φυσικά χωρίς να θέλει καμία επιβαιβεωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή το έχω απορία. Ας πούμε πως με το Google Pay συνεργάζονται όλες οι ελληνικές τράπεζες. 

Αν κάνω πληρωμές από google pay θα παίρνω τους bonus πόντους στην κάρτα μου; (yellows, επιστροφή κλπ).

Η ίδια απορία ισχύει και για το Apple Pay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mihalis1908 είπε

Επειδή το έχω απορία. Ας πούμε πως με το Google Pay συνεργάζονται όλες οι ελληνικές τράπεζες. 

Αν κάνω πληρωμές από google pay θα παίρνω τους bonus πόντους στην κάρτα μου; (yellows, επιστροφή κλπ).

Η ίδια απορία ισχύει και για το Apple Pay. 

Στο Apple Pay ισχύει (εν μέρη)

H Alpha δίνει τα bonus, αλλά δεν κάνει εξαργύρωση.

Η Eurobank είναι ανάλογα το κατάστημα. Εμένα σε άλλα έδωσε κανονικά και ρώτησε για εξαργύρωση, σε άλλα τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EnergosPolitis είπε

Ναι ρε παιδιά καλό δε λέω αλλά αν δεν το προσφέρουν όλες οι τράπεζες τι νόημα έχει;

Έχει νόημα, αν έχεις μια τύπου revolut ή ό, τι άλλο, είσαι κάπου αλλά για κάποιο λόγο δεν έχεις πορτοφόλι μαζί (γυμναστήριο, βόλτα τον σκύλο, κάπου που δεν κουβαλάς τσάντα ή τσαντάκι μαζί σου) και θες να ψωνίσεις κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...