Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Xiezhi είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε επιτέλους η τηλεόραση 55" (παραγγελία απο 28/11) αλλά δεν έχω εικόνα.
Την έχω συνδέσει στο ρεύμα, ακουγεται ήχος οταν πατάω το Μενου κουμπι στο τηλεκοντρολ αλλα δεν βγαζει εικονα. 
Δοκίμασα να την βγάλω απο το ρεύμα για 2 λεπτα και να την ανοίξω ξανα και τίποτα. Βλέπω κάποιες φορες να αλλάζει στιγμιαία η φωτεινότητα ελάχιστα.
Έχει κανεις ιδεα; Κάτι να δοκιμάσω; Μονο τις βασεις της εχω βάλει και την εχω συνδέσει στο ρεύμα (είχα συνδέσει και κεραία).

Από άλλη πηγή σήματος δοκίμασες?Μιλα και με αυτούς που σου την εφεραν αν εχει θεμα να την επιστρέψεις κατευθείαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Από άλλη πηγή σήματος δοκίμασες?Μιλα και με αυτούς που σου την εφεραν αν εχει θεμα να την επιστρέψεις κατευθείαν 

Δοκίμασα να βαλω ενα usb αλλα δεν εχει σημασια η πηγη νομιζω απο την στιγμη που το πανελ δεν δειχνει τίποτα γενικα.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να την πασάρω παλι στην Speedex και να την στειλω πισω. Προσπαθω να βγαλω ακρη με public (εχω στειλει φορμα για ελαττωματικό προϊόν που μου ειπαν, θα το εξετάσουν και θα με καλέσουν). Θα δω μηπως γινει τίποτα με το τοπικο Public τουλαχιστον να την επιστρέψω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xiezhi είπε

Δοκίμασα να βαλω ενα usb αλλα δεν εχει σημασια η πηγη νομιζω απο την στιγμη που το πανελ δεν δειχνει τίποτα γενικα.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να την πασάρω παλι στην Speedex και να την στειλω πισω. Προσπαθω να βγαλω ακρη με public (εχω στειλει φορμα για ελαττωματικό προϊόν που μου ειπαν, θα το εξετάσουν και θα με καλέσουν). Θα δω μηπως γινει τίποτα με το τοπικο Public τουλαχιστον να την επιστρέψω εκεί.

Το είπα από την άποψη αν εχει κάποιο θέμα η κεραία,στειλτο κατευθείαν πισω μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 8:20 ΜΜ, Xiezhi είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε επιτέλους η τηλεόραση 55" (παραγγελία απο 28/11) αλλά δεν έχω εικόνα.
Την έχω συνδέσει στο ρεύμα, ακουγεται ήχος οταν πατάω το Μενου κουμπι στο τηλεκοντρολ αλλα δεν βγαζει εικονα. 
Δοκίμασα να την βγάλω απο το ρεύμα για 2 λεπτα και να την ανοίξω ξανα και τίποτα. Βλέπω κάποιες φορες να αλλάζει στιγμιαία η φωτεινότητα ελάχιστα.
Έχει κανεις ιδεα; Κάτι να δοκιμάσω; Μονο τις βασεις της εχω βάλει και την εχω συνδέσει στο ρεύμα (είχα συνδέσει και κεραία).

Πολυ κριμα φιλε και ειναι πολυ ωραια τηλεοραση, απο την στιγμη που δεν βλεπεις τιποτα boot screen,μενου κλπ μαλλον εχει θεμα και πρπει να την επιστρεψεις ως προβληματικη. καλυπτεσαι πληρως απο αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα οτι για την TV που εχω δηλωσει DOA την ημερα που την αποσυσκευασα,εδω και 18 ημερες δηλαδη δεν εχω δεχτει ΟΥΤΕ ενα τηλεφωνο απο τον κωτσοβολο.

Αν εχεις παραλαβει απο αυτους πραγματικα καλη δυναμη. Πρεπει να συμβιβαστω τωρα οτι για τις γιορτες θα ειμαι χωρις το προιον που παραγγειλα και προπληρωσα επειδη δεν ειναι ικανοι να κανουν ενα τηλεφωνο για να διεκπεραιωσουν το ζητημα.

Επεξ/σία από ultrobyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ήρθε και σε μένα η 65 μετά από ένα μήνα αναμονής. Την έβαλα σε λειτουργία, είχα κατεβάσει κι ένα Tenet 50gb σε SSD  για να την τσεκαρω, όλα σούπερ. Έβαλα και μια ηχομπαρα Σόνυ μαζί. Τζιτζι.

Μόνη μου απορία πώς στο καλό βάζουμε εφαρμογές μέσα. Έψαξα πχ για chrome, euroleaguetv κτλ κτλ και δεν τις εμφανίζει. Πώς τις περνάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Επιτέλους ήρθε και σε μένα η 65 μετά από ένα μήνα αναμονής. Την έβαλα σε λειτουργία, είχα κατεβάσει κι ένα Tenet 50gb σε SSD  για να την τσεκαρω, όλα σούπερ. Έβαλα και μια ηχομπαρα Σόνυ μαζί. Τζιτζι.

Μόνη μου απορία πώς στο καλό βάζουμε εφαρμογές μέσα. Έψαξα πχ για chrome, euroleaguetv κτλ κτλ και δεν τις εμφανίζει. Πώς τις περνάω?

Χρειάζεται sideload. Κάνε μια αναζήτηση "sideload android tv" και θα το βρεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Angeldust είπε

Χρειάζεται sideload. Κάνε μια αναζήτηση "sideload android tv" και θα το βρεις.

Καλησπέρα. Έχεις καταφέρει να βγάλεις άκρη και να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές που θέλεις με αυτό τον τρόπο??? Μέχρι στιγμής chrome και  euroleaguetv απέτυχε.

Καμια ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2020 στις 6:58 ΜΜ, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα. Έχεις καταφέρει να βγάλεις άκρη και να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές που θέλεις με αυτό τον τρόπο??? Μέχρι στιγμής chrome και  euroleaguetv απέτυχε.

Καμια ιδέα??

θα τις κατεβασεις στο pc σου και με ενα φλασακι θα τις εγκαταστησεις στην τηλεοραση σου και θα τις ανοιξεις με ενα file manager.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2020 στις 8:50 ΜΜ, Chaos3X είπε

Παιδιά δεν ξέρω γιατί μου το βγάζει σε τόσο χαμηλή ανάλυση το youtube....

Στο τέλος που αναφέρομαι ότι παίζουν κανονικά, τα παιχνίδια, αν τα βάλω στα 60hz, εννοώ στα windows. 

Προς πληροφόρηση σας, αγόρασα και άλλο ένα certified καλώδιο και μου κάνει ακριβώς τα ίδια προβλήματα...

Το καλώδιο είναι αυτό:

https://www.amazon.com/48Gbps-Compatible-Netflix-Playstation-Samsung/dp/B07S1CGQ9Z?pd_rd_w=eCg1E&pf_rd_p=4eebd874-436f-4f05-a794-09646834b2dd&pf_rd_r=B4Y70TXGS0GWW1MWH40Z&pd_rd_r=ddeb417c-49c4-4a63-9656-7251c7e747b0&pd_rd_wg=ZFo3I&pd_rd_i=B07S1CGQ9Z&psc=1&ref_=pd_bap_m_rp_1_sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 7:11 ΜΜ, ggelhsva είπε

Ευχαριστώ @alexakos89 & @tollisth για τις προτάσεις σε καλώδια! Νομίζω πως το CLub3D θα προτιμηθεί όταν έχει 10+ Ευρώ διαφορά στην τιμή εν συγκρίσει  με της Belkin :-)

Με απλή αλλαγή του DNS σε κάποιον της Google/Cloudflare είσαι κομπλέ.

Πως γίνεται αυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 9:42 ΜΜ, alexiron είπε

 

 

Παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση. έχω τρελαθεί στη δουλειά. δεν έχω και πολλές πληροφορίες να σας δώσω βεβαια.

AVR δεν έχω. κατευθείαν με hdmi στην τηλεοραση. δεν μου έχει κάνει κανένα πρόβλημα με τον ήχο.

Δοκίμασα με vlc και δεν διάβαζε υπότιτλους οποτε το άλλαξα σε plex ενεργοποιώντας απλά plex server και είναι μια χαρά. 

το pc το έχω συνδέσει ασύρματα με 5Ghz και το shield με καλώδιο.

 

pc specs:

Ryzen 9-3950X 

16GB Ram

RX 5700 XT

 

Αν δεν έχετε shield και ο λόγος που το θέλετε είναι το λίγο παραπάνω που θα σας δώσει σε stream, netflix κτλ δεν αξίζει να δώσετε χρήματα. τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου συγκρίνοντας το shield και τον player της tv. Αν τώρα θέλετε το shield για να χρησιμοποιήσετε κάποια άλλη λειτουργία ή το είχατε από πριν (όπωςεγώ) τότε ναι, το βάζετε ;)

Με Kodi κλπ έχει ασχοληθεί κανείς στον μαμά player? Πως τα παει η τηλεόραση; 

Για εξωτερικό ssd ως προέκταση της μαμά μνήμης προς φόρτωμα εφαρμογών κλπ υπάρχει κάποιο input /το έχει κάνει κανένας; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lef79 είπε

Πως γίνεται αυτο;;

Το αλλάζεις από τις ρυθμίσεις του ρούτερ σου. Δεν είναι στάνταρ διαδικασία όμως γιατί κάθε ρούτερ έχει διαφορετικό μενού & οθόνες. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις στο Google με το όνομα/μοντέλο του ρούτερ σου π.χ. tp-link τάδε DNS change. Λογικά θα βρεις οδηγίες που θα σε καθοδηγούν βήμα-βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HDR της είναι καλό? Για ps5 με νοιάζει περισσότερο και μετά για ταινίες, επίσης βλέπω τώρα την έχουν στο 1000αρικο την 55 αξίζει η να πάω για Samsung q80t (μου φαίνεται έχει καλύτερο HDR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο τρόπο να παίξουν ταυτόχρονα τα ηχεία της τηλεόρασης μαζί με εξωτερικά ηχεία (πχ ένα 2.1 για να υπάρχει και μπάσο); 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...