Προς το περιεχόμενο

[Smart TV] Sony KD55XH9077 55'' 799€ @Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ezio είπε

Τελικά μετά από έναν πανικό που επικράτησε με τον Κωτσοβολο που σε μία ώρα πήγε από διαθέσιμη, σε εξαντλημένη (νεύρα) και ξανά διαθέσιμη, κατάφερα και την παρήγγειλα με 100 ευρώ (από 150) την full εγγύηση (που σύμφωνα με αυτούς καλύπτει μέχρι και καμμένο pixel) και δωρεάν μεταφορικά (από 25 ευρώ που είχε για την περιοχή μου). Περιμένω την έγκριση και να έρθει με το καλό και σε εμένα. Καλοθέατη σε όσους την πήρατε ή την περιμένετε παιδιά. Από αυτά που βλέπω κάναμε καλή επιλογή.

Έχω εξοργιστεί απο το πρωί με τον Κοτσόβολο... Παραγγελία απο Τετάρτη 25/11 με εκτιμώμενη παράδοση σήμερα. Πήρα τηλέφωνο να μάθω ώρα παράδοσης και μου ξεφουρνίσαν πως δεν υπάρχει διαθέσιμη και παει για ακύρωση η παραγγελία μου και μήπως ήταν κάποιο λάθος του συστήματος. Στο Site αυτή τη στιγμή φαίνεται διαθέσιμο προς αποστολή. Στο τηλέφωνο για τηλεφωνική παραγγελία που πήρα να δώ , μου λένε "'φαίνεται 'εχουμε ένα τελευταίο κομμάτι'. - "Ωραία λέω, δεσμέυστε το γιατι εχω παραγγελια που μου λέτε πως τελικά δεν υπάρχει το προιόν". Σε εταιρεία μηχανογράφισης εργάζομαι , μεγάλη εταιρεία θεωρείται ο Κοτσόβολος, λυμένες ασκήσεις είναι αυτές και δε μπορεί προφανώς να της ακολουθήσει. Αναμένω ενημέρωση από Δευτέρα... που θα υπάρχει κάποιος να μιλήσω / παραπονεθώ μπας και βγάλω άκρη. Ξέρουν να δεσμεύουν καπάκια το ποσό αλλά δε ξέρουν να δεσμεύουν και το προιόν για τον πελάτη. Θα ρίξω μια ενημέρωση και εδώ με την εξέλιξη, ξινή μου την βγάλανε την φάση μεχρι τώρα.

  • Like 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 584
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά σήμερα παρέλαβα από Πλαίσιο. 

Φανεται πολύ ωραία απλά δεν μπορώ να βγάλω ήχο από το receiver της nova ενώ εικόνα δείχνει από το sound bar. Έχει κανεις εμπειρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ggelhsva είπε

Easy Mail, 2 άτομα: εγώ και ο κουριερ 😂

Νομίζω πως έτσι κ αλλιώς δεν στέλνουν τεχνικό, άσχετα από covid. Ίσως το Sony Center να το κάνει...

Kατάλαβααααα.... :D 

YΓ : Πριν λίγη ώρα, μου έστειλαν SMS (τελικά) " η παραγγελία σου έχει αποσταλλεί με εταιρία κουριερ και ειναι προς παράδοση"...Σάββατο απόγευμα...στις 6 παρα τέταρτο...τι να το κάνω αφού Δευτέρα -Τρίτη θα παραλάβω ούτως ή αλλως (αμα είμαι τυχερός) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, apri είπε

Με παρεξενευει αυτο που λετε για φωτεινοτητα . 

Σε τι περιεχομενο ? Καναλια sdr πχ ? βραδυ ? μερα ?HDR ? Gaming ?

Δοκίμασα μεσημέρι, με κλειστά παντζούρια ήταν κομπλέ προφανώς. Ωστόσο με ανοιχτά το brightness κατέληγε να καίει λεπτομερείς αν και σχετικά χαμηλά για να έχεις επαρκή φωτισμό, το contrast στο 100 καταλήγει να ξεθωριάζει αντί να φωτίζει το χρώμα (λογικό βέβαια αλλά για παράδειγμα σε video με cartoon video game που έβαλα να δω που έπρεπε να φανούν ζωηρά χρώματα, δεν...). 

Μόνο να gaming δεν δοκίμασα γιατί δεν υπήρχε κονσόλα ή pc με games.

7 ώρες πριν, PIXEL76 είπε

Παιδιά έχω την τηλεόραση σε 65αρα. Πραγματικά απορώ με όσους δηλώνουν δυσαρεστημένοι. Μάλλον έχουν συνηθίσει τα ψεύτικα υπερτονισμένα και μη φυσικά αποτελέσματα των Samsung panel. Διαβάστε λίγο , ψάξτε το calibration , η τηλεόραση είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή !!!!

Διάβασα πάρα πολύ γιατί την πρότεινα σε φίλο, είδα calibration settings, αλλά μετά είδα να αναφέρεται και από άλλους ότι ο φωτισμός είναι χαμηλός. Τα χρώματα μπορούν να κορεστουν, ο φωτισμός του πάνελ δεν. 

Επειδή βλέπω να ρίχνουν άκυρα και κάποιοι την θέλετε θα ενημερώσω τον φίλο μου, αν τη θέλει άλλος στην τιμή της προσφοράς να την πάρει (55αρα).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, red1 είπε

Kατάλαβααααα.... :D 

YΓ : Πριν λίγη ώρα, μου έστειλαν SMS (τελικά) " η παραγγελία σου έχει αποσταλλεί με εταιρία κουριερ και ειναι προς παράδοση"...Σάββατο απόγευμα...στις 6 παρα τέταρτο...τι να το κάνω αφού Δευτέρα -Τρίτη θα παραλάβω ούτως ή αλλως (αμα είμαι τυχερός) 🤣

Τελικά και εμένα πριν μισή ώρα στείλανε το ίδιο μήνυμα

Έχει αποσταλεί Με εταιρεία κούριερ

Ποια είναι αυτή η εταιρεία κούριερ ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει , τελικα η 9096 η 9077 ?

για 65αρα ενδιαφερομαι

 

μπορω να εχω φωτος κοντινες με το ασημι πλαισιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, loukas599 είπε

Τελικά και εμένα πριν μισή ώρα στείλανε το ίδιο μήνυμα

Έχει αποσταλεί Με εταιρεία κούριερ

Ποια είναι αυτή η εταιρεία κούριερ ξέρουμε;

Public είναι, φυσικά και όχι , μήπως θέλεις και αριθμό φορτωτικής ? :D 
To xbox μου το έιχανε στείλει με ACS φίλε πάντως

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει , τελικα η 9096 η 9077 ?

για 65αρα ενδιαφερομαι

μπορω να εχω φωτος κοντινες με το ασημι πλαισιο?

Το ίδιο πραμα είναι Κωστάκη μου !
Για να δεις αυτη με το ασημί πλαίσιο, δες το video στο youtube του Κωτσόβολου ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, red1 said:

Public είναι, φυσικά και όχι , μήπως θέλεις και αριθμό φορτωτικής ? :D 
To xbox μου το έιχανε στείλει με ACS φίλε πάντως

Το ίδιο πάραμα είναι Κωστάκη μου !
Για να δεις αυτη με το ασημί πλαίσιο, δες το video στο youtube του Κωτσόβολου ;) 

επισης απ οτι καταλαβα αξιζει περισσοτερο απο καπου με την εξτρα εγγυηση , σωστα?

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostakiss είπε

επισης απ οτι καταλαβα αξιζει περισσοτερο απο καπου με την εξτρα εγγυηση , σωστα?

Στο Public δίνανε δωρεαν την 5ετή, σε άλλους οπως Κωτσοβολος πλήρωνες 170€(για την 65αρα) ή 60 σε Sony Center κτλπ

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, red1 said:

Στο Public δίνανε δωρεαν την 5ετή, σε άλλους οπως Κωτσοβολος πλήρωνες 170€(για την 65αρα) ή 60 σε Sony Center κτλπ

στη sony η αντιμετωπιση δε θα ηταν πιο ανθρωπινη σε περιπτωση εργοστασιακου θεματος που θα προκυψει στη 5ετια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, red1 είπε

Στο Public δίνανε δωρεαν την 5ετή, σε άλλους οπως Κωτσοβολος πλήρωνες 170€(για την 65αρα) ή 60 σε Sony Center κτλπ

Στο Public τη δίνανε δωρεάν εξαιτίας λάθους του Public που έκανε τον υπολογισμό με βάση την αρχική τιμή πώλησης της τηλεόρασης. Μετά το διορθώσανε και έτσι σταμάτησε να έχει δωρεάν 5ετή εφόσον η τηλεόραση με την έκπτωση έπεσε κάτω από 1.000 Ευρώ.

16 ώρες πριν, kostakiss είπε

στη sony η αντιμετωπιση δε θα ηταν πιο ανθρωπινη σε περιπτωση εργοστασιακου θεματος που θα προκυψει στη 5ετια?

Θεωρητικά, ναι. Απλά κόβεις τον μεσάζοντα με αυτό τον τρόπο γιατί και το Public/Κωτσο/κλπ στη Sony νομίζω θα τη δώσουν αν χρειαστεί επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ggelhsva said:

Στο Public τη δίνανε δωρεάν εξαιτίας λάθους του Public που έκανε τον υπολογισμό με βάση την αρχική τιμή πώλησης της τηλεόρασης. Μετά το διορθώσανε και έτσι σταμάτησε να έχει δωρεάν 5ετή εφόσον η τηλεόραση με την έκπτωση έπεσε κάτω από 1.000 Ευρώ.

Θεωρητικά, ναι. Απλά κόβεις τον μεσάζοντα με αυτό τον τρόπο γιατί και το Public/Κωτσο/κλπ στη Sony νομίζω θα τη δώσουν αν χρειαστεί επισκευή.

καμια καλη βαση με βραχιονα για την 65αρα εχουμε δοκιμασμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ggelhsva είπε

Στο Public τη δίνανε δωρεάν εξαιτίας λάθους του Public που έκανε τον υπολογισμό με βάση την αρχική τιμή πώλησης της τηλεόρασης. Μετά το διορθώσανε και έτσι σταμάτησε να έχει δωρεάν 5ετή εφόσον η τηλεόραση με την έκπτωση έπεσε κάτω από 1.000 Ευρώ.

 

Ίσως δεν το εξήγησα εγώ καλά αλλά μιλούσα για την 65άρα gge ;)
Για την 65αρα, μονο το public την έδινε δωρεάν, σε όλους τους άλλους πλήρωνες.
Παρήγγειλα μια για τον κολλητό μου απο Κώτσο (την 55άρα) τηλεφωνικά και τους έπεισα να μου κόψουν στη μισή τιμή την 5ετή εγγύηση η οποία έβγαινε αρχικά στα 120€, η TV κοινώς βγήκε στα 860€ τελική.



Αρκετά μεγάλο video αλλά ο άνθρωπος εξηγεί και 2-3 πράματα σχετικά με την καλίμπρα της τηλεόρασης.
Επίσης : 750 (περίπου) nits σε peak φωτεινότητα σε HDR...και διαβάζεις πως "δεν είναι αρκετά φωτεινή"...σε σκοτεινό -ημι-σκοτεινό δωμάτιο και καλύπτεις τα μάτια σου οταν η TV εχει εκρήξεις/φώτα κτλπ (με σωστή ρύθμιση), τώρα, αμα την βάλεις σε κήπο/γηπέδο για να δεις ταινία... :D 
Eδώ διάβαζα στο Avsforums τύπο που έλεγε "η Samsung μου 6ετίας είχε καλύτερα χρώματα και φωτεινότητα", παραθέτει μερικές φωτό και με τις 2 TV δίπλα -δίπλα στο σαλόνι του και...η Samsung ηταν λες και είχε καεί το panel απο τον υπερκορεσμό χρωμάτων (contrast over 9000) με το brightness επίσης over9000 - όποιος έχει συνηθίσει να ταλαιπωρεί τα μάτια του με τέτοιο τρόπο, ναι, ίσως να βρει "μουντή" την εικόνα της ΧΗ90.

Κοιτάχτε, η TV ΕΧΕΙ θεματάκια όπως θολούρα (ακόμα) στα 4Κ@120Hz (αν και το τελευταίο FW update το ψιλο-διορθώνει και είμαστε εν αναμονή γι'αυτό του Δεκεμβρίου), θέματα με το eARC, θέματα με audio lag, audio dropout ανάλογα με την πηγή με την οποία είναι συνδεδεμένη, αναπάντεχα σβησίματα, θεματάκια με το Wi-fi , το γεγτονός που δεν υποστηρίζει DV @4K@120Hz κτλπ, πράματα τα οποίο θα διορθωθούν και θα στρώσουν με update (πλην του DV @4K@120Hz) , η εικόνα όμως ή/και η φωτεινότητα αυτής δεν είναι ενα απο αυτά. 

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε αν θα υπαρξει πουθενα διαθεσιμη?

ιδιως απο sonycenter για να παιξει και η εγγυηση?

απο δω το παω απο κει το παω ,μαλλον σε αυτην θα καταληξω γιατι για να γλυτωσω 200 θα βαραω το κεφαλι μου

με την αμεσως επομενη επιλογη ,την q60t καπου σκαλωνω

λιγο η εικονα ,λιγο το λογισμικο.λιγο τα φορματ ηχου..δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...