Προς το περιεχόμενο

Insomnia v2021 - Αναφορά bugs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, M A T R I X said:

Επιλέγοντας "Επεξεργασία Προφίλ" στο header δεξιά. Ωστόσο εδώ είναι thread για αναφορά bugs 

Bug είναι και αυτό. Δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για να αλλάξεις τις πληροφορίες που αναφέρομαι.
Εκεί που μου είπες δεν αλλάζουν αυτές οι πληροφορίες που θέλω (με κόκκινο στο Screenshot), αλλάζουν οι πάνω (με πράσινο στο screenshot).
Έχουν ξεμείνει από το παλιό φόρουμ και τώρα δεν βρίσκω πουθενά να τις αφαιρέσω/τροποποιήσω.
Ξανατονίζω, θέλω να αλλάξω τις πληροφορίες στο ΚΟΚΚΙΝΟ πλαίσιο.
Όταν πχ αλλάζω τοποθεσία από την τροποποίηση προφίλ, εμφανίζεται το πεδίο "τοποθεσία" στο πράσινο πλαίσιο, στο κόκκινο παραμένει η παλιά.

spacer.png
 

Επεξ/σία από Bayern7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
7 minutes ago, Bayern7 said:

Bug είναι και αυτό.

Όχι ακριβώς, είναι παλιές πληροφορίες από προηγούμενες πλατφόρμες του forum (προ IPB) οι οποίες έμειναν με το migration. Η μόνη δυνατότητα πλέον γι' αυτές είναι αφαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Thresh said:

Όχι ακριβώς, είναι παλιές πληροφορίες από προηγούμενες πλατφόρμες του forum (προ IPB) οι οποίες έμειναν με το migration. Η μόνη δυνατότητα πλέον γι' αυτές είναι αφαίρεση.

Ναι. Το κατάλαβα. Θα σας ήταν εύκολο να τις αφαιρέσετε από το προφίλ μου, μιας και δεν ισχύουν πια;
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bayern7 είπε

Bug είναι και αυτό. Δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για να αλλάξεις τις πληροφορίες που αναφέρομαι.
Εκεί που μου είπες δεν αλλάζουν αυτές οι πληροφορίες που θέλω (με κόκκινο στο Screenshot), αλλάζουν οι πάνω (με πράσινο στο screenshot).
Έχουν ξεμείνει από το παλιό φόρουμ και τώρα δεν βρίσκω πουθενά να τις αφαιρέσω/τροποποιήσω.
Ξανατονίζω, θέλω να αλλάξω τις πληροφορίες στο ΚΟΚΚΙΝΟ πλαίσιο.
Όταν πχ αλλάζω τοποθεσία από την τροποποίηση προφίλ, εμφανίζεται το πεδίο "τοποθεσία" στο πράσινο πλαίσιο, στο κόκκινο παραμένει η παλιά.

spacer.png
 

Έχεις δίκιο, αυτά που ανέφερα νωρίτερα είναι για ότι έχεις στο πράσινο. Δεν έχω καν αυτά τα fields. Δες μήπως σου δίνει κάποια τέτοια επιλογή ώστε να το αφαιρέσεις:
image.png.10bd712f39634d6327897b507bc105a7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι εντός της αγγελίας, είναι broken η επιλογή "Κάνε μια ερώτηση", το οποίο πέφτει πάνω στα details. Το έχω παρατηρήσει μόνο σε mobile και πιο συγκεκριμένα σε iphone/chrome και safari. 
14.7.1
92.0.4515.90 

4211CF64-7A79-485A-8EFE-F90902E6845B.jpeg

Επεξ/σία από M A T R I X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
23 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι εντός της αγγελίας, είναι broken η επιλογή "Κάνε μια ερώτηση", το οποίο πέφτει πάνω στα details. Το έχω παρατηρήσει μόνο σε mobile και πιο συγκεκριμένα σε iphone/chrome και safari. 
14.7.1
92.0.4515.90 

4211CF64-7A79-485A-8EFE-F90902E6845B.jpeg

Καλησπέρα! Πρέπει να είναι εντάξει τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και μήνες έχω κάνει συνδρομή στη καρτέλα ''Νέα'', αλλά δεν μου έχει έρθει καμία ειδοποίηση. Σε οποιοδήποτε άλλο θέμα κάνω συνδρομή έρχεται κανονικά, ακόμα και στα ''NewsPoints''. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα visual bug το οποίο δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το θυμάμαι να υπάρχει αρκετό καιρό ίσως και πριν την αλλαγή του νέου θέματος.

Το πρόβλημα είναι ότι το "x" (εικονίδιο για κλείσειμο) του multi quote  πέφτει πάνω στο εικονίδιο back to top με αποτέλεσμα

1. Το back to top να μην φαίνεται

2. Να πρέπει πρώτα να φτάσεις την κορφή και ύστερα να πατήσεις κλείσιμο.

Το css αρχείο που φαίνεται να επηρεάζει την κατάσταση είναι το https://cdn2.insomnia.gr/uploads/css_built_11/341e4a57816af3ba440d891ca87450ff_framework.css?v=52eba00a901632391662

html[dir="ltr"] #ipsMultiQuoter {
    right: 20px;
}

Το οποίο αν αλλάξει σε 50 px λύνει το πρόβλημα.  Βέβαια οπτικά δεν φαίνεται και πολύ όμορφο

198439432_.png.81f61a0e425a59e4c67ba9aa473db33d.png


Ακόμη το εικονίδιο του back to top θα πρέπει να αλλάξει χρώμα ή να αλλάζει δυναμικά όταν πέφτε πάνω στο footer διότι φαίνεται ελάχιστα.

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πως κανω αναφορα ενα dm? Δεν βλεπω καποιο εικονιδιο flag or smth

Νομίζω αναφέρθηκε παλαιότερα. Οι mods δεν μπορούν να επέμβουν στα μηνύματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σατανάδες δεν προλάβατε καλά καλά να φτιάξατε το πρόβλημα με την παράθεση και το back to top και πήγατε από πάνω και πετάξατε τα "ΑΝΟΙΚΤΑ SPOILLERS" ; :P

Spoiler

1327939911_.png.db55a2f99d9368d27c2e3a1abf80d52e.png

Θα πρότεινα να τα βάλετε όλα αυτά σε ένα div μέσα στο footer της σελίδας ( εκεί νομίζω συνηθίζεται να γίνεται ) όπου ο μπαμπάς Div να έχει fixed potition και κάποιο max-width.Tα elements μέσα να κάνουν κάποιο float : right για παράδειγμα να έχουν και ένα μικρό margin για να ξεχωρίζουν και έτσι να μην πέφτει το ένα πάνω στο άλλο.

<!--Παράδειγμα HTML-->
<div class="bottomPopUps">
  <div id="ipsMultiQuoter" animating="false" class="">
     .....
  </div>
  <a id="backtoTop" href="#top" title="back_to_top" style="display: inline;"><i class="fa fa-chevron-circle-up"></i></a>
  <button class="insomniaToggleSpoilers">ANOIXTA SPOILERS</button>
</div>

Το παραπάνω ωστόσο θα λύσει το πρόβλημα στα Desktops και στα tablets . Στην mobile version το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και θεωρώ ότι και από άποψη λειτουργικότητας αλλά και αισθητικής πρέπει στο μέλλον να αλλάξει.

Spoiler

2082460096_.png.9bd937117a816b07ecc65ad8d6491226.png


Προτείνω όταν υπάρχουν πάνω από 1 εικονίδια του bottomPopUps, να μετατρέπεται σε κάτι όπως το παρακάτω εικονίδιο:

798580519_.png.dc14aa2f6d640e90e77f59bd1397405e.png

https://www.iconfinder.com/icons/2240884/additional_bar_functions_gear_menu_operation_settings_icon

Δεν είμαι και καλός στην επιλογή εικονιδίων. Σίγουρα υπάρχει κάποιος εκεί έξω που θα έχει μία καλύτερη πρόταση.

Επιπλέον θα μπορούσε να συνδυαστεί και με ένα ή παραπάνω animations. Για παράδειγμα όταν υπάρξουν πάνω από 2 εικονίδια με animation να πηγαίνει απ το 1 εικονίδιο στην ομαδοποιημένη μορφή και θα μπορούσε να γίνεται και μία ελαφριά αναπήδηση έτσι ώστε να τραβάει την προσοχή του χρήστη. Ακόμη όταν πατάμε μία νέα παράθεση θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο animation που να ξεκινάει απ το εικονίδιο "+ " και να καταλήγει στην κάτω δεξιά γωνία που θα βρίσκεται το εικονίδιο "bottonPopUps" και έτσι να γνωρίζει ο χρήστης που θα βρει τις παραθέσεις.

 

Spoiler

Καταλαβαίνω ότι οι Devs δικαιολογημένα με βρίζουν :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...