Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/2/2021 στις 6:22 ΜΜ, bebius είπε

Πριν από λίγο παρέλαβα και συναρμολόγησα την Smart D του Δρομέα. Την είχα παραγγείλει πριν 3 βδομάδες περίπου σε προσφορά στα €256,68 με ύφασμα κατηγορίας 4 (+€15 περίπου), το οποίο μου άρεσε στην υφή περισσότερο. Ήταν η μόνη καρέκλα που μπόρεσα να δοκιμάσω από κοντά από αυτές που είχα βάλει στο μάτι και γι' αυτό την τσίμπησα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Η συναρμολόγηση αστεία. Ποιοτική και στιβαρή κατασκευή εκτός από τα μπράτσα που δεν είναι τόσο στιβαρά αλλά ρυθμίζονται προς όλες τις διευθύνσεις. Έχει μεταλλική βάση βαμμένη, άνετη και υποστηρικτική έδρα και πλάτη και επίσης μου άρεσε η υποστήριξη της μέσης η οποία δεν είναι πολύ επιθετική και ρυθμίζεται καθ΄ ύψος. Σε σχέση με την Reflex D που έχουμε στη δουλειά, μου φαίνεται καλύτερη καθώς έχει πιο ορθολογική καμπύλη πλάτης. Αν παρατηρήσω κάτι επιπλέον τις επόμενες μέρες θα επανέλθω.

Μήπως έχεις κανένα νεότερο για τη Smart D?
Πως σου εχει κάτσε μεχρι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, e-giannis είπε

Μήπως έχεις κανένα νεότερο για τη Smart D?
Πως σου εχει κάτσε μεχρι τώρα?

Λίγο παρακάτω έγραψα και την κατάληξη της ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bebius είπε

Tη νέα Titan πήρες;

Περιμένουμε review.

Ναι την Titan Evo 2022 Fabric θα ενημερώσω γιατί μου ήρθε και tracking και λεει ότι μέχρι 5 Δεκέμβρη θα την έχω.

8 ώρες πριν, tasanton είπε

Έχοντας περάσει από διάφορες καρέκλες (ikea Markus, dromeas,κλπ), κάντε μια χάρη στο σώμα σας και δείτε τη steelcase leap. Ναι είναι ακριβή αλλά θα με θυμηθείτε. Κάθομαι καθημερινά εδώ και χρόνια 8-10 ώρες σε υπολογιστή.

Μίλησα και με τον αντιπροσωπο της steelcase μου είπαν οτι πουλάνε μόνο χονδρική (τιμολόγια) και για την Gesture που ρώτησα βγαίνει στα 850€ + αν θές να προσθέσεις κάτι άλλο (Headrest Κτλ..) αλλα δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να κάνεις παραγγελεια απο το ίδιο το site της steelcase για Ελλάδα κάτι έβγαζε σαν επιλογή αλλά δεν το προχώρησα. Ωραία επιλογή φαίνεται και η Steelcase Series 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valantis123 είπε

Ναι την Titan Evo 2022 Fabric θα ενημερώσω γιατί μου ήρθε και tracking και λεει ότι μέχρι 5 Δεκέμβρη θα την έχω.

Μίλησα και με τον αντιπροσωπο της steelcase μου είπαν οτι πουλάνε μόνο χονδρική (τιμολόγια) και για την Gesture που ρώτησα βγαίνει στα 850€ + αν θές να προσθέσεις κάτι άλλο (Headrest Κτλ..) αλλα δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να κάνεις παραγγελεια απο το ίδιο το site της steelcase για Ελλάδα κάτι έβγαζε σαν επιλογή αλλά δεν το προχώρησα. Ωραία επιλογή φαίνεται και η Steelcase Series 2.

Ναι όντως έτσι την είχα αγοράσει (με τιμολόγιο ως ελεύθερος επαγγελματίας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 8:41 ΠΜ, nik5163 είπε

Τελικά πήρα την Actiu Trim και με ευγνωμονεί η μέση μου 🙂. Περισσότερες εντυπώσεις εν καιρώ.

Οι sigma που δοκίμασα είναι τεράστιες και πανάκριβες (γι αυτό που προσφέρουν).

Η ergopro έχει λάθος προδιαγραφές στο site και έκανα το μόνο λάθος που δεν επιτρέπεται σε καρέκλα γραφείου: πρώτα την δοκιμάζεις και μετά την αγοράζεις.

Έχει βάθος έδρας 48 ενώ αναφέρει 44, οπότε ίσως να ταιριάζει σε ύψη 1,80+.

Επίσης το μαξιλάρι στη μέση μετά από λίγη ώρα γίνεται ανυπόφορα ενοχλητικό.

 

Για να βοηθήσω την συζήτηση επειδή χρησιμοποιώ την καρέκλα Ergopro η εδρα ρυθμίζεται και επομένως το βάθος της κυμαινεται απο 44-48cm όπως αναγραφεται και στο site. Ο μηχανισμός οσφυϊκής υποστήριξης (το μαξιλάρι που αναφέρεις) είναι ρυθμιζόμενο και μπορείς  ρυθμίσεις την πίεση που θέλεις να σου ασκέι στην μέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panzaro είπε

Για να βοηθήσω την συζήτηση επειδή χρησιμοποιώ την καρέκλα Ergopro η εδρα ρυθμίζεται και επομένως το βάθος της κυμαινεται απο 44-48cm όπως αναγραφεται και στο site. Ο μηχανισμός οσφυϊκής υποστήριξης (το μαξιλάρι που αναφέρεις) είναι ρυθμιζόμενο και μπορείς  ρυθμίσεις την πίεση που θέλεις να σου ασκέι στην μέση.

Δεν είναι 44cm το βάθος, διαφορετικά θα την κρατούσα. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. 48cm είναι το βάθος μετρημένο με ακρίβεια. Καμπύλη η πλάτη δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εχω δεί αυτην την καρέκλα καιρο τώρα.

https://jysk.gr/grafeio/karekles-gaming/karekla-gaming-abildaa-gkri-anthraki

Εχει κανεις αποψη? 

Μην μου πείτε για Markus δεν με βόλευει καθόλου. Θελω πολυ καλο lumbar support αλλα δεν θέλω να ξεφυγω πανω απο τα 200 . Εχω δεί αρκετες ξέρω οτι για καλη καρέκλα πρεπει να ανέβω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, thecombra14 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω δεί αυτην την καρέκλα καιρο τώρα.

https://jysk.gr/grafeio/karekles-gaming/karekla-gaming-abildaa-gkri-anthraki

Εχει κανεις αποψη? 

Μην μου πείτε για Markus δεν με βόλευει καθόλου. Θελω πολυ καλο lumbar support αλλα δεν θέλω να ξεφυγω πανω απο τα 200 . Εχω δεί αρκετες ξέρω οτι για καλη καρέκλα πρεπει να ανέβω πολυ.

Μουφα. Τις ειδα ολες απο κοντα. Καλυτερα πηγαινε σε Anda seat ad12xl αν θελεις οπωσδηποτε "gaming". Απλα προσεξε για το υψος λιγο, γιατι στο χαμηλοτερο ειναι 50 εκατοστα το καθισμα. Αν εισαι 1.80 και πανω θα εισαι μια χαρα.

--------------------------

Εγω δρομεα απεκλεισα παντως reflex d γιατι ακουω κακα σχολια σχετικα με το καθισμα.

Παρολο που ξερω τι εχει ειπωθει για nec seating (περι κινας κτλ) πηγα και τις δοκιμασα. Πραγματικα ειναι παρα πολυ καλες. Η νουμερο 1 και 4 μου αρεσαν. Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι να μην καθισει το καθισμα μετα απο 1 χρονο χρησης. Και ο τυπος μου εδειξε καρεκλα 11 ετων, οντως ειχε διαφορα με την καινουργια, αλλα παρα πολυ μικρη. Ενα ακομα θετικο ειναι οτι εχει 3ετη εγγυηση χωρις προυποθεσεις. Σου αλλαζουν τα παντα μονο και μονο με αποδεικτικο (φωτογραφια) οτι οντως εχει προβλημα.

Επισης δοκιμασα και στο πλαισιο ergofit, pofit και ergohuman. Μου αρεσε η ergohuman και η pofit. Οταν τις δοκιμαζα ηταν ολα καλα, αλλα το mesh διχτυ στο καθισμα με προβληματισε κατα ποσο θα καθισει ή θα αντεξει. Γιατι τα ρουχα ουσιαστικα τριβονται πανω στο διχτυ και φθειρεται. Ειδα και διαφορες κριτικες στο ιντερνετ και ολοι λενε οτι οι καρεκλες με διχτυ στο καθισμα δεν ενδεικνυται για πολυωρη χρηση πχ 8-10 ωρες. Επισης η εγγυηση αφορα μονο την μπουκαλα, τον μηχανισμο. Τραγικο για μια καρεκλα που πωλειται αρχικη τιμη 700 ευρω.

Τελικα μαλλον με βλεπω σε nec. Ειναι αρκετα καλες και αναπαυτικες με αρκετες δυνατοτητες ρυθμισης. Επισης μετα απο μεγαλη ερευνα κατεληξα οτι οι περισσοτερες εταιρειες παιρνουν προιοντα απο Κινα. Και η ergohuman Κινεζικη ειναι. Και πραγματικα αυτο ισχυει για ολα τα προιοντα. Το iphone κινεζικο ειναι (κατασκευη) και ομως το πληρωνουν ολοι 1500 ευρω ενω κοστιζει 400 ευρω. Εκει κανενας δεν κανει τον ιδιο συνειρμο που ειδα στις προηγουμενες σελιδες, οτι τις αγοραζει 100 ευρω κ τις πουλαει 400.

Αν αγορασω τελικα καποια τις επομενες μερες θα γραψω και τα σχολια μου.

Επεξ/σία από hellojim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 12:27 ΜΜ, purif είπε

Μην πετάτε τα λεφτά σας σε καινούριες Herman Miller. Καλές, χρυσές αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα. Τη δικιά μου Aeron την πήρα μεταχειρισμένη από UK (πριν βγει από την Ε.Ε.) γύρω στα 500 ευρώ. Έριξα άλλα 100 ευρώ περίπου για να τη σουλουπώσω λίγο (arms, ροδάκια, lumbar support, κλπ) και πλέον είναι άψογη.

φιλε μπορεις να πεις απο ποιο καταστημα την πηρες στην αγγλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα την Secret Lab Titan Evo 2022 (Regular) πολύ ευχαριστημενος μέχρι στιγμής το πακετάρισμα που έχουν κάνει είναι εκπληκτικό το κουτί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ 30 κιλά βάρος, αρκετά εύκολο στήσιμο σου δίνουν ότι θα χρειαστεις και ωραία συσκευασμένα.

Η καρέκλα είναι κάπως σκληρή αλλά ευχάριστα σκληρή δηλαδή δεν με ενοχλεί κάτι.

Η πλάτη σε κρατάει μέσα της ενώ από την άλλη η έδρα της σου δίνει αρκετή ευλυγισία να κάτσεις όπως θές.

Χερούλια πολύ εύχρηστα με πολλές λειτουργίες και αρκετά βολικά αλλά όχι και 100% ποιοτικά δηλαδή ενώ είναι σταθερά αν τα πιάσεις με το χέρι σου και τα κουνίσεις παίζουν λίγο αλλά όταν ακουμπάς τους αγκώνες σου σε αυτά δεν έχουν θέμα.

Το μόνο θέμα που έχω δει είναι κάτι πολύ απλό δηλαδή μία βίδα μικρή που κρατάει ενα μικρό πλαστικό απο κάτω απο την καρέκλα είναι λίγο ποιο μικρή και δεν πιάνει καλά και αν το πειράζω μπορεί να βγει αλλά λύνεται εύκολα αν δε το πειράξω ή αν βάλω μία πιο μικρή βιδούλα (εντάξει δεν είναι κάτι αυτό γενικά).

Το λίγο πιο σοβαρό θέμα που καίγομαι είναι με την κλίση της έδρας (με την πλάτη όλα καλά  κανένα θέμα και πολύ σταθερή)  αλλά η έδρα έχει το σίδερο που ασφαλίζει όταν την κουνάς και όταν την έχω τελείως ευθεία και το βάζω στην θέση "lock" μπορεί να κουνιέται ελάχιστα προς τα πίσω που αν πειράξω τον κύλινδρο απο κάτω απο την καρέκλα  να το κάνει να μήν κουνιέται  αλλα αν το βγάλω απο το "lock" μέτα να θέλει πείραγμα ο κύλινδρος άτω απο την καρέκλα πάλι. Διαβάζω διάφορα οτι πρέπει και δεν πρέπει να γίνεται αυτό αλλα δεν το έχω σε σοβαρό βαθμό οπότε θα το αφήσω για την ώρα και πιστεύω αν δε γίνει χειρότερα θα το ξεπεράσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθότι σε αναζήτηση και γω και επειδή τυνχάνει να έχω μια επιδότηση από την εταιρεία που εργάζομαι για τα παρακάτω είδη, θα ήθελα την άποψή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Από καρέκλες οι επιλογές είναι οι:

1) Sedus | Quarterback | Τσαούσογλου (tsaoussoglou.com)
2) Profim | Xenon net | Τσαούσογλου (tsaoussoglou.com)
3) EKA Hellas | Product | Series 1
4) Let's B Flexible Office & Task Chair - Steelcase

Από γραφεία:
1) EKA Hellas | Product | Kalidro
2) EKA Hellas | Product | Height Adjustable Standing Desk

Καθότι πιστεύω ότι γραφείο μπορώ να βρω καλύτερο και σε καλύτερη τιμή, προσανατολίζομαι νομίζω περισσότερο στην αγορά καρέκλας, ωστόσο όλες οι προτάσεις είναι δεκτές.

Έχει μήπως κάποιος εμπειρία από τις καρέκλες Sedus & Profim? Όσο και να έψαξα δυστυχώς δεν βρήκα πολλές πληροφορίες...
Επίσης, από Steelcase, ποια από τις 2 θα προτέινατε? Βρίσκω αρκετά καλά λόγια για την Series 1, ωστόσο με φοβίζει λίγο το γεγονός ότι φαίνεται "μικρή" και ότι η πλάτη της δεν φτάνει αρκετά ψηλά.
Η Let's B από την άλλη, δεν μου αρέσει τόσο εμφανησιακά και δεν βρήκα πολλές πληροφορίες από reviews κλπ. Είναι λες και την έχουν αποσύρει ένα πράμα ή απλά δεν πούλησε τόσο...
Πληροφοριακά είμαι 1,70 και 85 κιλά και εργάζομαι τουλάχιστον 8-10 ώρες καθημερινά, οπότε θα ήθελα κάτι το οποίο να μου παρέχει όσο καλύτερη στήριξη/άνεση γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παρέλαβα Dromeas Reflex-D χθες και δεν έχω κανένα πρόβλημα... Το packaging μετριοτατο για τα λεφτά της, η συναρμολόγηση πανεύκολη και αφού διαβάζοντας τις οδηγίες για να τη φέρω στα μέτρα μου είμαι πλήρως ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από Swimmer20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...