Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, almandim είπε

Ισχύει. Σημερα ήμουν στο πλαίσιο κ δοκίμασα καρέκλα με πλήρη ενίσχυση κατα μήκος της σπονδυλικής στήλης και ήταν οντως η μέρα με τη νύχτα

Βασικά όντως μου φάνηκε λίγο μικρή πάντως.

Αυτή που έχει τώρα δηλαδή.

Παλιά είχε φέρει μια πολύ πιο κορυφαία με αυτά τα πεταλάκια στην πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω μία από το πλαίσιο (την tailor). Όταν την είχα αγοράσει (πριν από 2,5 χρόνια) ήταν η πιο άνετη που είχα δοκιμάσει με τις περισσότερες ρυθμίσεις. Ήταν πιο άνετη για εμένα και από την ergohuman, την οποία δεν μπορούσα να τη ρυθμίσω για το ύψος μου (είμαι ψηλός). Δυστυχώς μετά από 1-2 μήνες χρήσης χάλασαν τα ροδάκια τα οποία αντικατέστησα οκ, αλλά αυτό που με ενοχλεί πλέον είναι το μαξιλάρι, καθώς είναι λεπτό και βρίσκω από το βάρος πλέον στη βάση και επιπλέον, όταν κάθομαι στην ανάκλιση γλιστράω σιγά σιγά και τελικά κάθομαι όπως να΄ ναι. Γενικώς έχει πολλές ρυθμίσεις αλλά η ποιότητα κατασκευής δεν είναι η καλύτερη αν και κατά τα άλλα έχει αντέξει στο βάρος μου.

Έχει κανείς στο νου του τις καρέκλες RH; Τις είχα βρει σε ορισμένα αγγλικά sites με εργονομικά είδη γραφείου και από ό,τι είδα ανήκουν σε έναν νορβηγικό όμιλο με άλλα παρόμοια brands (flokk) αν δεν κάνω λάθος. Φαίνεται να είναι πολύ καλές από πλευράς ρυθμίσεων, ποιότητας κατασκευής, εργονομίας κλπ, αλλά μάλλον είναι λίγο απίθανο να τις βρεις στην Ελλάδα να τις δοκιμάσεις. Επίσης, είναι ακριβές, αλλά έχω καταλήξει ότι μια πολύ καλή καρέκλα είναι επένδυση πλέον με τόσες ώρες που καθόμαστε στον υπολογιστή (εγώ τουλάχιστον).

https://store.flokk.com/global/en-gb/products/3550-std/configure?code=016KW9&step=fabrics&options=24500-LI202,23500-FC200,27400-QC000,23305-SE213,10500-STT153,24300-CA200,23600-STD,24200-FB213,10400-STT153,10400_10300-STT153,10300-STT153&accessories=23000-HR205,23100-AR2510

https://store.flokk.com/global/en-gb/products/rh-new-logic?model=9212-STD&code=02M649

Το μόνο που έχω δοκιμάσει προς το παρόν εδώ και ήταν πολύ αξιόλογο ήταν η Steelcase gesture, αν και θα περίμενα να έχει κάποια χαρακτηριστικά ακόμα δεδομένης της τιμής της (ρύθμιση ύψους ολόκληρης της πλάτης και ίσως το μαξιλάρι θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο σε πλάτος). Ίσως επιλέξω αυτήν για αρχή και αν δεν μου κάνει μετά από αρκετές ώρες χρήσης (είμαι ψηλός), να παραγγείλω γιόλο την RH Logic 400 που έχει ό,τι ρύθμιση μπορεί να υπάρξει σε καρέκλα απ' ό,τι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι ποσταρονται καρεκλες με αξια κατ ελαχιστον 200 ευρω, αλλα ας ρωτησω...

Αξιζει η αγορα αυτης εδω?Κοντα 80 ευρω

https://m.blitzwolf.com/BlitzWolf-BW-HOC4-Mesh-Chair-with-Removable--Adjustable-Headrest,-Breathable-Mesh,-Lumbar-Support,-Three-degree-Gas-Cylinder,-Tilt-+-Rocking-and-Adjustable-Height-p-658.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello παίδες

Έχουμε καμία πρόταση για καρέκλα ? Έχω ευθιασμό σε μέση και αυχένα οπότε γενικά υποφέρω με τα μυοσκελεκτικά μου.

Έχω εδώ και περίπου 3 χρόνια μία SATO που είχα πάρει απο Stock house γύρω στα 270ε (με αρχική κοντά στα 500ε) , τα πρώτα 2 χρόνια ήταν τούμπανο αλλά έχει αρχίσει και κουνιέται πολύ η έδρα (αν το λέω σωστά) , κάθομαι επίσης καθημερινά εδώ και 1.5 χρόνο σχεδόν 10 - 14 ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς απο το σπίτι

Τώρα για budget δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 500ε εκτός αν αξίζει τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερά, πάσχω από ευθειασμό και χρειάζομαι μια εργονομική καρέκλα

Δουλέυω προς το παρόν remote ως προγραμματιστής λογικά για 1-1.5 μήνα ακόμα και αργότερα δια ζώσης.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια καρεκλά γύρω στα 200 ευρώ  https://www.skroutz.gr/s/30404696/Anda-Seat-Jungle-Καρέκλα-Gaming-Δερματίνης-Μαύρη.html?from=sku_color_variations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stylianosst είπε

Καλησπερά, πάσχω από ευθειασμό και χρειάζομαι μια εργονομική καρέκλα

Και γιατί κοιτάς gaming καρέκλες τότε? 

Επίσης θα πρότεινα να αποφύγεις δέρμα/δερματίνη γιατί μπορεί να έχεις θέμα τους θερινούς μήνες. Προσωπική άποψη αυτό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nabuko είπε

Και γιατί κοιτάς gaming καρέκλες τότε? 

Επίσης θα πρότεινα να αποφύγεις δέρμα/δερματίνη γιατί μπορεί να έχεις θέμα τους θερινούς μήνες. Προσωπική άποψη αυτό. 

Γιατί δεν έχω ιδέα από εργονομικές για αυτό εγραψά εδω να δω καμία πρόταση γύρω στα 200 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2022 στις 1:20 ΜΜ, stylianosst είπε

Γιατί δεν έχω ιδέα από εργονομικές για αυτό εγραψά εδω να δω καμία πρόταση γύρω στα 200 ευρώ

Προσωπικά και με γνώμονα το ότι μπορείς να τις δοκιμάσεις, μου αρέσουν οι καρέκλες του ΙΚΕΑ σε αυτήν την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω από σήμερα και για 10 μέρες, 30% έκπτωση στις καρέκλες γραφείου Herman Miller, στον ελληνικό αντιπρόσωπο.

https://deloudis.gr/eshop/product-category/office-chairs/

Πέρα από τις γνωστές αξίες της Aeron και Embody, έχουμε τυχόν εμπειρία από τις άλλες επιλογές; Ακόμα και για την πιο προσιτή λύση της Verus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να καθίσω λίγο σήμερα στην ΙΚΕΑ JARVFJALLET.

Καλύτερη στήριξη μέσης και πλάτης για ψηλούς, αλλά νιώθω ότι είναι μικρότερη η επιφάνεια του καθίσματος και δεν μπαίνεις πιο μέσα, όπως στην Markus.

Αυτά από μια σύντομη δοκιμή. Δεν ξέρω αν έχετε άποψη από μακροχρόνια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 8:02 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Βλέπω από σήμερα και για 10 μέρες, 30% έκπτωση στις καρέκλες γραφείου Herman Miller, στον ελληνικό αντιπρόσωπο.

https://deloudis.gr/eshop/product-category/office-chairs/

Πέρα από τις γνωστές αξίες της Aeron και Embody, έχουμε τυχόν εμπειρία από τις άλλες επιλογές; Ακόμα και για την πιο προσιτή λύση της Verus;

Συγνώμη είδα καλά τις τιμές ή είναι ιδέα μου ότι είναι εντελώς αλλού???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει κάποιος άποψη  για την Razer ISkur;

https://www.skroutz.gr/s/30301570/Razer-Iskur-X-Καρέκλα-Gaming-Δερματίνης-Μαύρη.html

Την δοκίμασα πριν μερικές μέρες, μου άρεσε ο μηχανισμός υποστηρίξης οσφυικής, αν και ξεφεύγει από το budget

Σε σχέση με την ADA Kaiser ;

Να σημειώσω ότι δεν ψάχνω σώνει και καλά gaming, αλλά από όσες δοκίμασα, πιο άνετα αισθάνθηκα σε Gaming

πχ στην Victorage του Πλαισίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/02/2022 at 20:02, kostasgr78 said:

Βλέπω από σήμερα και για 10 μέρες, 30% έκπτωση στις καρέκλες γραφείου Herman Miller, στον ελληνικό αντιπρόσωπο.

https://deloudis.gr/eshop/product-category/office-chairs/

Πέρα από τις γνωστές αξίες της Aeron και Embody, έχουμε τυχόν εμπειρία από τις άλλες επιλογές; Ακόμα και για την πιο προσιτή λύση της Verus;

H Mirra 2 είναι εξίσου καλή με την Aeron και μάλιστα έχει κάποια features που δεν υποστηρίζει η Aeron. Αν καθίσεις και στις 2, ίσως παρατηρήσεις μία (μικρή) διαφορά στην ποιότητα των υλικών, αλλά και πάλι μιλάμε για λεπτομέρειες. Και οι 2 είναι άψογες! 

Αυτό που είναι υποκειμενικό και ίσως να μην είναι για όλους, είναι η πλάτη στη Mirra που αποτελείται από ένα πλαστικό υλικό. Αν κάποιος θέλεις full mesh back, τότε η Aeron ίσως είναι η μόνη επιλογή. 

Η Sayl, η οποία κοστίζει αρκετά λιγότερο, είναι απλώς μία καλή καρέκλα. Της λείπουν αρκετά features που έχουν οι άλλες 2 και για αυτό το λόγο δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει. Περισσότερο νομίζω ότι θα πληρώσει κάποιος το brand παρά την κατασκευή. Κατα τη γνώμη μου, η διαφορά από μία καλή καρέκλα από τα IKEA δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να αξίζει τα (πολύ) παραπάνω χρήματα. 

Δυστυχώς μόνο αυτές τις 3 έχω δοκιμάσει. Προσωπικά είμαι ανάμεσα σε Mirra 2 ή Aeron και λογικά θα κάνω την αγορά μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Οι τιμές στα ελληνικά καταστήματα μου φαίνονται αρκετά τσιμπημένες μπροστά σε τιμές που έχω δει σε site του εξωτερικου (ακόμα και μετά τα μεταφορικά). Επίσης, αν κάποιος έχει την όρεξη να ασχοληθεί με used, εμφανίζονται πολύ συχνά στο ebay. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 8:02 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Βλέπω από σήμερα και για 10 μέρες, 30% έκπτωση στις καρέκλες γραφείου Herman Miller, στον ελληνικό αντιπρόσωπο.

https://deloudis.gr/eshop/product-category/office-chairs/

Πέρα από τις γνωστές αξίες της Aeron και Embody, έχουμε τυχόν εμπειρία από τις άλλες επιλογές; Ακόμα και για την πιο προσιτή λύση της Verus;

Έχει δοκιμάσει κανείς και την Verus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2022 στις 12:47 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Δοκίμασα να καθίσω λίγο σήμερα στην ΙΚΕΑ JARVFJALLET.

Καλύτερη στήριξη μέσης και πλάτης για ψηλούς, αλλά νιώθω ότι είναι μικρότερη η επιφάνεια του καθίσματος και δεν μπαίνεις πιο μέσα, όπως στην Markus.

Αυτά από μια σύντομη δοκιμή. Δεν ξέρω αν έχετε άποψη από μακροχρόνια χρήση.

Έχει κανείς εμπειρία να μάς μεταφέρει πώς είναι το καθισμά της μετά από κάποιο διάστημα, σε σχέση με την Markus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...