Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2021 στις 3:28 ΜΜ, nasos96 είπε

Έχουμε γνώμη για καρέκλα από ergoaction ? egochair ή ergopro ?

Κοίταξε στην σελίδα 7 για την εμπειρία μου σχετικά με μία ergopro καρέκλα.

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nik5163 είπε

Κοίταξε στην σελίδα 7 για την εμπειρία μου σχετικά με μία ergopro καρέκλα.

Κοίταξε στην σελίδα 7 για την εμπειρία μου σχετικά με μία ergopro καρέκλα.

Από ότι κατάλαβα αγόρασες ergopro, δε σε βόλεψε και φαντάζομαι δε μπόρεσες να την επιστρέψεις να πάρεις και τα χρήματα σου πίσω.

Από green office πήρες τη trim ; μπορείς να μας πεις τιμή ; και όποια άλλη καρέκλα απο green office ξέρεις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θέμα της επιστροφής χρημάτων μπράβο στην εταιρία dromeas που από ότι διαβάζω σε ένα άλλο thread κάποιοι αγοραστές ακύρωσαν τις αγορές τους. Μακάρι να το ακολουθούσαν το παράδειγμά τους και οι υπόλοιποι.

Η actiu trim ήταν σε προσφορά -20% 570€.

Έχω παραγγείλει και προσκέφαλο που ενώ στο manual δεν αναφέρεται τελικά μπορεί να προσαρμοστεί -περισσότερο το ήθελα για ψυχολογικούς λόγους, ότι δηλαδή δεν θα  της λείπει τίποτα 🙂 .

Μία παρόμοια με την trim είναι η actiu stay, με την διαφορά ότι δεν κινείται πάνω-κάτω η πλάτη. Έβγαινε στα 400-450€ περίπου, αλλά τα μπράτσα ήταν πλαστικά, ενώ στην trim μεταλλικά. Απλά προτίμησα να μην περιμένω 6-8 βδομάδες με την gaming γι αυτό πήρα την ακριβότερη trim.

Φυσικά αναφέρω την γνώμη μου, ο καθένας πριν αποφασίσει πρέπει και να την δοκιμάσει την όποια καρέκλα τον ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Έχει κάνει κάποιος επιστορφή στα ΙΚΕΑ ; παίρνεις τα χρήματα ή πιστωση ; σκέφτομαι να επιστρέψω τη markus 

Αν την εχεις παρει ηλεκτρονικα μεσω του e-shop τους τοτε θα πρεπει να μπορεις να παρεις χρηματα αντι για πιστωτικο μεσω της υπαναχωρησης αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Έχει κάνει κάποιος επιστορφή στα ΙΚΕΑ ; παίρνεις τα χρήματα ή πιστωση ; σκέφτομαι να επιστρέψω τη markus 

 

31 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Αν την εχεις παρει ηλεκτρονικα μεσω του e-shop τους τοτε θα πρεπει να μπορεις να παρεις χρηματα αντι για πιστωτικο μεσω της υπαναχωρησης αγορας.

Εντός 14 ημερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Εντός 14 ημερών

 

45 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Αν την εχεις παρει ηλεκτρονικα μεσω του e-shop τους τοτε θα πρεπει να μπορεις να παρεις χρηματα αντι για πιστωτικο μεσω της υπαναχωρησης αγορας.

Παραγγελία από eshop, παραλαβή σε σημείο παραλαβής. Εντός 14 ημερών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasos96 είπε

 

Παραγγελία από eshop, παραλαβή σε σημείο παραλαβής. Εντός 14 ημερών; 

Παραλαβή ηλεκτρονικής παραγγελίας, εντός 14 ημερών από την παραλαβή της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σε όσους έχουν τη Markus, το κάθισμα σας είναι άνετο; δε σας κουράζει; 

Μία εβδομάδα που την έχω δεν έχω  βολευτεί όπως περίμενα. Μήπως θέλει κάποιο χρόνο το κάθισμα να προσαρμοστεί στο σώμα μου; 

Εντωμεταξύ είναι και τεράστια, τη περίμενα μικρότερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasos96 είπε

Μια ερώτηση σε όσους έχουν τη Markus, το κάθισμα σας είναι άνετο; δε σας κουράζει; 

Μία εβδομάδα που την έχω δεν έχω  βολευτεί όπως περίμενα. Μήπως θέλει κάποιο χρόνο το κάθισμα να προσαρμοστεί στο σώμα μου; 

Εντωμεταξύ είναι και τεράστια, τη περίμενα μικρότερη 

Δεν την έχω αλλά από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι το σώμα είναι αυτό που προσαρμόζεται στην καρέκλα μέχρι ένα σημείο. Γενικά η Markus αναφέρεται σαν άνετη καρέκλα για πολύωρη χρήση. Παρόλα αυτά, για κάθε καρέκλα υπάρχουν σωματότυποι που απλά δεν ταιριάζουν και επιπλέον, παίζει μεγάλο ρόλο το μέγεθος της καρέκλας.

Για μένα η πιο safe επιλογή είναι να τη γυρίσεις και να ψάξεις για κάποια που θα μπορείς να δοκιμάσεις για μερικές ώρες τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάω κι εγώ για καρέκλα γύρω στα 200 μαξ 300€,
χρήση μπορεί να κάτω για ώρες στο PC  μπορεί και όχι, να είναι άνετη,
μπορεί να ρίξω την  πλάτη για να αράξω να δω ταινία αλλά μπορεί και να πάρω και κανά υπνάκο  απ'την κούραση.
Το στυλ bucket στο κάθισμα λογικά θα με ενοχλεί στα πόδια (τα πλαϊνά) οπότε κοιτάω σε flat (ή σχεδόν flat)

Για 1,90 - 100kg 
η παρακάτω Marcus είναι οκ?

https://www.ikea.gr/proioda/karekles/karekles-grafeiou/trohilates-karekles-grafeiou/markus-peristrefomeni-karekla/70261150

Απ'όσα έχω διαβάσει και ψάξει είμαι ανάμεσα στις Anda T-compact και T-pro.

Κάποια άλλη πρόταση? Είχα μέσα στις επιλογές και τις Ergopro και Sagaxl

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια markus από τον 02/2016 η οποία αντέχει ακόμα.Δεν έχω δοκιμάσει πολλές να έχω μέτρο σύγκρισης αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος,θα μπορούσε να είναι καλύτερη στην στήριξη στην μέση.Είμαι 1.82 85kg και έχω γράψει πολλές ώρες πάνω της,το μόνο που έχει πάθει είναι φθορά στο δέρμα στα μπράτσα.

Τώρα σκέφτομαι την Claudia .Δεν είναι για μένα,είναι για δώρο.Είναι για άτομο με ύψος 1.66 55kg με θέμα στον αυχένα που περνάει 10+ ώρες στην καρέκλα.Αυτό που φοβάμαι είναι το ύψος στο προσκέφαλο.Έχει κανείς πληροφορίες για αυτή;Ποια άλλη προτείνεται με δεδομένα τα παραπάνω,ας είναι και ακριβότερη σε λογικά πλαίσια.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, C(r)y είπε

παιδια απο Secret LAb εχει πάρει κανείς? βρήκα μια που μου άρεσε Αυτή εδώ

 

Εγώ! Πήρα την Secretlab Τitan τα Χριστούγεννα του 2020.

Δες και αυτό το νήμα
 

Επεξ/σία από Trelloneritis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...