Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλσπέρα και απο εμένα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση καρέκλας γραφείου με budget κοντά στα 200€.

Βρίσκομαι ανάμεσα στις Thesis C7 , Claudia , και την γνωστή Markus.

Έχετε κάποια γνώμη για τις 2 πρώτες; Να κοιτάξω και κάτι αλλο σε αυτό το budget;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/9/2021 στις 9:26 ΜΜ, DRIFT_KING είπε

Έχω μια markus από τον 02/2016 η οποία αντέχει ακόμα.Δεν έχω δοκιμάσει πολλές να έχω μέτρο σύγκρισης αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος,θα μπορούσε να είναι καλύτερη στην στήριξη στην μέση.Είμαι 1.82 85kg και έχω γράψει πολλές ώρες πάνω της,το μόνο που έχει πάθει είναι φθορά στο δέρμα στα μπράτσα.

Τώρα σκέφτομαι την Claudia .Δεν είναι για μένα,είναι για δώρο.Είναι για άτομο με ύψος 1.66 55kg με θέμα στον αυχένα που περνάει 10+ ώρες στην καρέκλα.Αυτό που φοβάμαι είναι το ύψος στο προσκέφαλο.Έχει κανείς πληροφορίες για αυτή;Ποια άλλη προτείνεται με δεδομένα τα παραπάνω,ας είναι και ακριβότερη σε λογικά πλαίσια.

Ευχαριστώ.

Γενικότερα από όσα έχω δει, οι κατασκευαστές δεν προτείνουν συνεχόμενη χρήση του προσκέφαλου παρά μόνο για μικρά διαστήματα που γέρνεις πίσω για λίγη ξάπλα.

Στις 19/9/2021 στις 12:23 ΜΜ, toutsos είπε

Καλσπέρα και απο εμένα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση καρέκλας γραφείου με budget κοντά στα 200€.

Βρίσκομαι ανάμεσα στις Thesis C7 , Claudia , και την γνωστή Markus.

Έχετε κάποια γνώμη για τις 2 πρώτες; Να κοιτάξω και κάτι αλλο σε αυτό το budget;

Ευχαριστώ.

Για τις δύο αυτές δεν έχει γραφτεί κάποια γνώμη στο νήμα από χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bebius είπε

Γενικότερα από όσα έχω δει, οι κατασκευαστές δεν προτείνουν συνεχόμενη χρήση του προσκέφαλου παρά μόνο για μικρά διαστήματα που γέρνεις πίσω για λίγη ξάπλα.

Δεν διαφωνώ,απλά τουλάχιστον αν γνωρίζει κάποιος για το προσκέφαλο αν έχει επαφή με το κεφάλι σε πιο κοντούς όπως 1.65 που λέω ή θα είναι άχρηστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι για εργονομικη καρεκλα γραφειου και διαβασα οτι η ΙΚΕΑ τον Οκτωμβριο θα παρουσιαασει worldwide νεα γκαμα με καρεκλες γραφειου οποτε θα περιμενω ενα χρονικο διαστημα  μηπως βρω εκει κατι που θα μου αρεσει.

 

Θελω να ρωτησω ποιο υλικο ειναι καλυτερο για το καθισμα της καρεκλας,  αναπαυτικο και να μην κανει λακουβα η Δερματινη ή το Υφασμα ?

Επισης θα ηθελα και εγω να διαβασω εντυπωσεις απο οσους εχουν αγορασει τις:

α) https://www.skroutz.gr/s/24509760/Καρέκλα-Γραφείου-με-Ανάκλιση-Claudia-026957-Γκρι-Ravenna.html

β) https://www.skroutz.gr/s/26561689/Onex-GE300-Καρέκλα-Gaming-Black.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/9/2021 στις 3:31 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Όντως έρχονται νέες από το IKEA;

https://unboxholics.com/news/gaming/87229-ta-nea-gaming-epipla-tis-ikea-tha-erthoun-sta-katastimata-pagkosmios-ton-oktovrio

 

Ετσι διαβασα εδω.... στο εντωμεταξυ μου αρεσουν οπτικα οι herman miller αλλα ειναι πανακριβες .... 

Υπηρξαν προσφορες με καλυτερες τιμες για black friday τα προηγουμενα χρονια ???  γνωριζει κανεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

https://unboxholics.com/news/gaming/87229-ta-nea-gaming-epipla-tis-ikea-tha-erthoun-sta-katastimata-pagkosmios-ton-oktovrio

 

Ετσι διαβασα εδω.... στο εντωμεταξυ μου αρεσουν οπτικα οι herman miller αλλα ειναι πανακριβες .... 

Υπηρξαν προσφορες με καλυτερες τιμες για black friday τα προηγουμενα χρονια ???  γνωριζει κανεις ?

Αποκλείεται κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανείς κάποια εμπειρία από τα μοντέλα της Thesis? Ενδιαφέρομαι για τη M5 με προσκέφαλο και τον άσπρο σκελετό (πράσινη βάση). Είναι πολύ όμορφη - εργονομικά όμως; Γενικά έχει δοκιμάσει κανείς τα προιόντα της Thesis?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, ενδιαφέρομαι για καρέκλα μέχρι 500-600ε, είμαι προγραμματιστής με 7-8 ώρες τη μέρα σε καρέκλα. Έχω ήδη κάποια προβλήματα με τη μέση μου και ψάχνω την πιο καλή και εργονομική λύση. Ξέρω πως χωρίς να κάτσω δε θα βρω κάτι αλλά θέλω να δω ποιες είναι οι επιλογές μου και όταν πάω την άλλη εβδομάδα στην Αθήνα να δοκιμάσω όσες παραπάνω μπορώ. Μέχρι ώρας έχω κάτσει σε μία Ikea Markus, η οποία μου άφησε θετικά συναισθήματα, αλλά δε με έπεισε ακόμα. Όποια άποψη ευπρόσδεκτη, ακόμα και απο εξωτερικό όπως autonomous κλπ... Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε η φημολογούμενη σειρά νέων καρεκλών στο IKEA, αλλά δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο.

Markus και ξερό ψωμί, συνεχίζεται η λύση τους. 😀

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, τελικά κατέληξα σε Anda Seat Chair Ad18 T Pro

Μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ ποιοτική, είναι λίγο "θηρίο" και σίγουρα δεν είναι για άτομα πιο κοντά από 1.70. ιδανικά θεωρώ είναι το 1.80 σαν ύψος για τη χρήση της.

Πάρα πολύ στιβαρή , μέχρι στιγμής με βολεύει το μαξιλαράκι του αυχένα ενώ αφαιρώ το lumbar support. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα στο άρθρο με τα νέα γραφεία της Pfizer στη Θεσσαλονίκη.

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/pfizer-auta-einai-ta-nea-upersugxrona-psifiaka-grafeia-sti-thessaloniki-mesa-apo-10-fotografies/

Γνωρίζει τυχόν κανένας ποιά καρέκλα είναι αυτή στο στήσιμο των open-space;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Έπεσα στο άρθρο με τα νέα γραφεία της Pfizer στη Θεσσαλονίκη.

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/pfizer-auta-einai-ta-nea-upersugxrona-psifiaka-grafeia-sti-thessaloniki-mesa-apo-10-fotografies/

Γνωρίζει τυχόν κανένας ποιά καρέκλα είναι αυτή στο στήσιμο των open-space;

εχω την εντυπωση οτι ειναι αυτη (https://www.amazon.com/HON-Ignition-Mid-Back-Adjustable-Lumbar/dp/B06Y3PGPR2) για την  οποια εχουν γραφτει και πολυ καλες κριτικες.... εαν μπορουμε να την βρουμε καπου στην Ελλαδα ας το γραψει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2021 at 20:47, no account said:

Καλησπέρα στην ομάδα, ενδιαφέρομαι για καρέκλα μέχρι 500-600ε, είμαι προγραμματιστής με 7-8 ώρες τη μέρα σε καρέκλα. Έχω ήδη κάποια προβλήματα με τη μέση μου και ψάχνω την πιο καλή και εργονομική λύση. Ξέρω πως χωρίς να κάτσω δε θα βρω κάτι αλλά θέλω να δω ποιες είναι οι επιλογές μου και όταν πάω την άλλη εβδομάδα στην Αθήνα να δοκιμάσω όσες παραπάνω μπορώ. Μέχρι ώρας έχω κάτσει σε μία Ikea Markus, η οποία μου άφησε θετικά συναισθήματα, αλλά δε με έπεισε ακόμα. Όποια άποψη ευπρόσδεκτη, ακόμα και απο εξωτερικό όπως autonomous κλπ... Ευχαριστώ  

Μη λυπηθείς ουτε ευρω. Παρε μια Herman Miller Aeron η Embody. 1500 με 1800 ευρο ναι ξέρω ειναι πολλα ομως ειναι οτι καλύτερο υπάρχει. Άλλα είναι η δουλεία σου και η υγεια σου. Μια καρέκλα θα την έχεις 20 χρόνια. Αν εισαι ντελιβερας θα έπαιρνες με τοσα σετ κράνος μπουφάν μπότες μηχανής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...