Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν καρέκλα από την Dromeas, και έχουν διανύσει αρκετό διάστημα, πώς την αξιολογούν μετά από καιρό χρήσης και σε σχέση με την αρχική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/11/2021 στις 10:27 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Όσοι έχουν καρέκλα από την Dromeas, και έχουν διανύσει αρκετό διάστημα, πώς την αξιολογούν μετά από καιρό χρήσης και σε σχέση με την αρχική εμπειρία;

Πήρα την Reflex D στην περσινή Black Friday που βγήκε σε πολύ καλή τιμή (240 ευρώ). Την πήρα χωρίς να την δοκιμάσω λόγω καραντίνας. Στην αρχή δεν ικανοποιήθηκα κυρίως επειδή δεν μου φαινόταν ισάξια για καρέκλα αξίας 400  ευρώ. Δεν με ικανοποίησε το μαξιλάρι του καθίσματος. Η πλάτη βέβαια πολύ καλή.

Μετά απο έναν χρόνο μπορώ να πω οτι την έχω συνηθίσει αρκετά και πλέον είμαι αρκετά οκ. Δεν έχει φθορές, το κάθισμα το έχω συνηθίσει και η πλάτη παραμένει πολύ καλή. Να πω ότι δεν εργάζομαι απο σπίτι παρά παρακολουθώ μεταπτυχιακό και διαβάζω. Μάξιμουμ 5 -6 ώρες σερί. Σε αυτά με καλύπτει απόλυτα.

Συνοψίζοντας, σε τιμή Black Friday αξίζει, και μπορώ να πω ότι μετά απο έναν χρόνο είμαι πιο ικανοποιημένος απο την πρώτη μέρα.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2021 στις 9:50 ΠΜ, phantom_20 είπε

Πήρα την Reflex D στην περσινή Black Friday που βγήκε σε πολύ καλή τιμή (240 ευρώ). Την πήρα χωρίς να την δοκιμάσω λόγω καραντίνας. Στην αρχή δεν ικανοποιήθηκα κυρίως επειδή δεν μου φαινόταν ισάξια για καρέκλα αξίας 400  ευρώ. Δεν με ικανοποίησε το μαξιλάρι του καθίσματος. Η πλάτη βέβαια πολύ καλή.

Μετά απο έναν χρόνο μπορώ να πω οτι την έχω συνηθίσει αρκετά και πλέον είμαι αρκετά οκ. Δεν έχει φθορές, το κάθισμα το έχω συνηθίσει και η πλάτη παραμένει πολύ καλή. Να πω ότι δεν εργάζομαι απο σπίτι παρά παρακολουθώ μεταπτυχιακό και διαβάζω. Μάξιμουμ 5 -6 ώρες σερί. Σε αυτά με καλύπτει απόλυτα.

Συνοψίζοντας, σε τιμή Black Friday αξίζει, και μπορώ να πω ότι μετά απο έναν χρόνο είμαι πιο ικανοποιημένος απο την πρώτη μέρα.

 

 

Ακριβώς μια από τα ίδια. Δεν εντυπωσιαστηκα από την ποιότητα για τα λεφτά της.

Πριν είχα μια παλιά Sato αρκετών ετών που είχε φάει τα ψωμιά της και είχε λίγο θέμα με την μπουκάλα. Στην Sato μου δωσαν τιμή επισκευής κοντά στα 100 ευρώ που θα την έκανε σαν καινούρια (αλλαγή δερμάτινη καθίσματος και μπουκάλας). 

Είπα όμως να δοκιμάσω την Δρομέας σε τιμή Black friday περσυ λόγω περισσότερων δυνατοτήτων. Με έψησε η πλάτη που σε ακολουθεί και τα ρυθμιζόμενα χερούλια, πράγμα που δεν είχε η δικια μου. κατά τα άλλα ίδια πλάτη mesh και στις δύο με καλή υποστήριξη. 

Δυστυχώς τρελή απογοήτευση με το κάθισμα. Πολυ σκληρό με αποτέλεσμα να πονάω στον κοκκυγα. Μίλησα με το support τους. Υπόψιν αν μιλήσετε με τα κεντρικά με email/τηλέφωνο (Σέρρες νομίζω) είναι πραγματικά αψογοι. Με το κατάστημα δεν θα έλεγα το ίδιο. Τους είπα το πρόβλημα. Μου είπε δεν διαφέρουν τα μαξιλάρια αλλά μήπως έπεσα σε κατασκευαστικο λάθος και μου στειλε ανταλλακτικό κάθισμα δωρεάν. 

Δεν το έχω βάλει ακόμα γιατί στο μεταξύ πήρα ορθοπεδικο μαξιλάρι αλλά δεν με έχει βολέψει, μάλλον γιατι αλλάζει λίγο την θέση σε υψος/πλάτη κλπ.

Από την πλάτη είμαι ευχαριστημένος αλλά σε σχέση και με την Sato μου φαίνεται πιο φτηνή κατασκευή. 

Σκέφτομαι να την πουλήσω μαζί με το καινούριο κάθισμα και να παω σε μια SL Titan. Δεν είχα ποτέ gaming και έχω λίγο θέμα με την μέση. Δεν ξέρω αν θα με καλύψει δυστυχώς. Αν έχετε καμία συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Είμαι 181, 96-90 κιλά. Δουλευω remotely άρα είμαι στην καρέκλα 10-12  ώρες καθημερινά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω καεί και εγώ να ψάχνω για καρέκλα γραφείου είχα κατασταλάξει στην Secretlab Titan Evo 2022 Fabric αλλά είδα και 2 μοντέλα της εταιρείας ergoaction την μία την έχει προσφορά το πλαίσιο (https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-grafeiou-pofit-mauri_3052117)  και την άλλη την είδα στο site της εταιρείας μοιάζει λίγο απομίμηση απο HM (https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-grafeiou-ergoflex-white/

 

Και μία ερώτηση για καρέκλες Herman Miller στην χώρα μας μιλάμε στο κατάστημα πού δείχνει σαν αντιπροσωπεία με της τιμές +500-700€ παραπάνω απο αυτές του ευρωπαϊκού site; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 10:27 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Όσοι έχουν καρέκλα από την Dromeas, και έχουν διανύσει αρκετό διάστημα, πώς την αξιολογούν μετά από καιρό χρήσης και σε σχέση με την αρχική εμπειρία;

Εγώ είχα πάρει την reflex d πέρυσι τέτοια εποχή

Η εντύπωση που έχω είναι η ίδια ακριβώς με αυτή που είχα την πρώτη στιγμή

Βέβαια δεν τη χρησιμοποιώ καθημερινά για να εμφανίσει φθορές και διάφορα άλλα θέματα

Ποιοτικά προσωπικά μου φαίνεται σε αρκετά καλό επίπεδο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vasilisga είπε

Εγώ είχα πάρει την reflex d πέρυσι τέτοια εποχή

Η εντύπωση που έχω είναι η ίδια ακριβώς με αυτή που είχα την πρώτη στιγμή

Βέβαια δεν τη χρησιμοποιώ καθημερινά για να εμφανίσει φθορές και διάφορα άλλα θέματα

Ποιοτικά προσωπικά μου φαίνεται σε αρκετά καλό επίπεδο

Ένα καλό ερώτημα για όσους την έχουν καιρό, ίσως είναι το εξής: Με το δεδομένο μπάτζετ διαθέσιμο για καρέκλα, θα την αγόραζαν ξανά;

23 ώρες πριν, valantis123 είπε

Καλησπέρα, έχω καεί και εγώ να ψάχνω για καρέκλα γραφείου είχα κατασταλάξει στην Secretlab Titan Evo 2022 Fabric αλλά είδα και 2 μοντέλα της εταιρείας ergoaction την μία την έχει προσφορά το πλαίσιο (https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-grafeiou-pofit-mauri_3052117)  και την άλλη την είδα στο site της εταιρείας μοιάζει λίγο απομίμηση απο HM (https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-grafeiou-ergoflex-white/

 

Και μία ερώτηση για καρέκλες Herman Miller στην χώρα μας μιλάμε στο κατάστημα πού δείχνει σαν αντιπροσωπεία με της τιμές +500-700€ παραπάνω απο αυτές του ευρωπαϊκού site; 😆

Όντως έχει τόση διαφορά;;; 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Ένα καλό ερώτημα για όσους την έχουν καιρό, ίσως είναι το εξής: Με το δεδομένο μπάτζετ διαθέσιμο για καρέκλα, θα την αγόραζαν ξανά;

🤓

Στα 220 που την είχα αγοράσει πέρυσι θα την ξανά αγόραζα κάθε μέρα

Στα 400 που την έχουν τώρα για κανένα λόγο

Δε μπορώ να καταλάβω προς τι αυτή η αύξηση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα τη reflex d την πήγαν στα 270 ευρώ οπότε σίγουρα είναι καλύτερα από 400 που ήταν

Ακόμη και σε αυτή τη τιμή θα έλεγα ότι σίγουρα αξίζει απλά προσοχή στα μεταφορικά, εμένα μου είχε κοστίσει 40-50 ευρώ, δε θυμάμαι ακριβώς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Έχει κανείς εικόνα απο την συγκεκριμένη καρέκλα πόσο κόστιζε προ black fridays προσφορών?

https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-grafeiou-ergohuman-plus-luxury-gkri_1725696

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και την Παρασκευη θα πρεπει να εχω αγορασει την καρεκλα γραφειου που επιθυμω

ειμαι Μεταξυ των 

https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-grafeiou-ergoflex-white/

https://www.skroutz.gr/s/19338952/Anda-Seat-Dark-Knight-Καρέκλα-Gaming-Μαύρη.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/19338952/Anda-Seat-Dark-Knight-Καρέκλα-Gaming-Μαύρη.html

και

https://eshop.dromeas.gr/dieythintikes-karekles-grafeiou/138-reflex-d.html

Τεινω προς την anda γιατι διαβαζω απειρες 5αστερες κριτικες απο οσους την εχουν αγορασει!!!

Την reflex d της δρομεας με 4 αστερια την βλεπω στο σκρουτζ με αρκετες κριτικες που υποστηριζουν οτι δεν αξιζει τα λεφτα της. Η εργονομικη οπτικα ειναι ομορφη αλλα δεν υπαρχει ουτε μια κριτικη για να σχηματισω γνωμη απο οσους την εχουν δοκιμασει και την εχουν αγορασει. H τιμη και των 3 ειναι περιπου η ιδια.

Δεν εχω καθισει σε καμια για να δω ποια μου ταιριαζει αλλα ουτε εχω την δυνατοτητα να το κανω λογο της περιοχης που ζω οπου δεν υπαρχει εκθεσιακη ουτε για δειγμα.

Εαν υπαρχει καποιος που να τις εχει δοκιμασει και μπορει να βοηθησει για το αν αξιζουν τα λεφτα τους ή εαν καποια ειναι καλυτερη απο τις αλλες ας βοηθησει γραφοντας την αποψη του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Δημητρης Τ.  Εγώ μετά από αρκετό κάψιμο της τελευταίες μέρες πήγα σε secret lab. 

Η ergoflex που μου άρεσε και εμένα από ότι κατάλαβα είναι απομίμηση της autonomous egrochair pro+ ή αλλιώς autonomous keen που είναι απομίμηση της Herman Miller embody και δεν με ενθουσίασαν τα review της autonomous άρα φαντάζομαι για την egroflex..

Οι anda seat ποτέ δεν μου άρεσαν στο μάτι οπότε δεν έχω άποψη απλά μου φαίνονται πολύ μπαμπατσικες 

Η δρομέας από ότι διάβασα και κατάλαβα στα λεφτά πού είναι τώρα (270€) αν και έχει υπάρξει χαμηλότερα (220€) πέρσι νομίζω, αλλά δυστυχώς όλα έχουν ακριβυνει πλέον είναι καλά. 

Έψαξα και για Herman Miller αλλα απο Ελλάδα πανε 1700€+ και εξωτερικό δεν συμφέρει λόγω εγγυήσεων. 

Οπότε πήρα secret lab που έψηνα απο την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, valantis123 είπε

@Δημητρης Τ.  Εγώ μετά από αρκετό κάψιμο της τελευταίες μέρες πήγα σε secret lab. 

Η ergoflex που μου άρεσε και εμένα από ότι κατάλαβα είναι απομίμηση της autonomous egrochair pro+ ή αλλιώς autonomous keen που είναι απομίμηση της Herman Miller embody και δεν με ενθουσίασαν τα review της autonomous άρα φαντάζομαι για την egroflex..

Οι anda seat ποτέ δεν μου άρεσαν στο μάτι οπότε δεν έχω άποψη απλά μου φαίνονται πολύ μπαμπατσικες 

Η δρομέας από ότι διάβασα και κατάλαβα στα λεφτά πού είναι τώρα (270€) αν και έχει υπάρξει χαμηλότερα (220€) πέρσι νομίζω, αλλά δυστυχώς όλα έχουν ακριβυνει πλέον είναι καλά. 

Έψαξα και για Herman Miller αλλα απο Ελλάδα πανε 1700€+ και εξωτερικό δεν συμφέρει λόγω εγγυήσεων. 

Οπότε πήρα secret lab που έψηνα απο την αρχή.

Tη νέα Titan πήρες;

Περιμένουμε review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας περάσει από διάφορες καρέκλες (ikea Markus, dromeas,κλπ), κάντε μια χάρη στο σώμα σας και δείτε τη steelcase leap. Ναι είναι ακριβή αλλά θα με θυμηθείτε. Κάθομαι καθημερινά εδώ και χρόνια 8-10 ώρες σε υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...