Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

εχω την εντυπωση οτι ειναι αυτη (https://www.amazon.com/HON-Ignition-Mid-Back-Adjustable-Lumbar/dp/B06Y3PGPR2) για την  οποια εχουν γραφτει και πολυ καλες κριτικες.... εαν μπορουμε να την βρουμε καπου στην Ελλαδα ας το γραψει καποιος.

Παρατηρώντας λίγο τον πίσω μηχανισμό στήριξης της πλάτης από τη βάση, δεν πρέπει να είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα είμαι και εγώ στην αναζήτηση για καρέκλα και έχω καταλήξει στις 2 εταιρίες, Necseating και Dromeas

Τι θα προτείνατε στα μοντέλα στα 400 ευρώ;

COMFORT 3 PLUS II ή Reflex D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mp44christos είπε

Μη λυπηθείς ουτε ευρω. Παρε μια Herman Miller Aeron η Embody. 1500 με 1800 ευρο ναι ξέρω ειναι πολλα ομως ειναι οτι καλύτερο υπάρχει. Άλλα είναι η δουλεία σου και η υγεια σου. Μια καρέκλα θα την έχεις 20 χρόνια. Αν εισαι ντελιβερας θα έπαιρνες με τοσα σετ κράνος μπουφάν μπότες μηχανής.

με 1500-1800 ευρω παιρνει το αμαξι ολοκληρο φιλε.... οχι την καρεκλα μονο !!!! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Δημητρης Τ. said:

με 1500-1800 ευρω παιρνει το αμαξι ολοκληρο φιλε.... οχι την καρεκλα μονο !!!! 😁

Ναι αν ειναι για την υγεια σου και τη δουλεία σου τα δίνεις. Με 1500 δεν παίρνεις αμάξι που να μην ειναι φέρετρο.

Θα στο εξηγήσω αλλιως. Ο στρατιωτικός σε 15 χρονια δινει τοσα σε αρβυλα και εξαρτήσεις. Ο ντελιβερας τοσα σε κρανος και μπουφαν. Ο γιατρος σε βιβλια ιατρικης. Ο μαθηματικός σε βοηθήματα. Ο καθε ελληναρας δινει 30κ για αμαξι ενω με ενα των 10κ ειναι κομπλε.

Ο άνθρωπος περναει 1/3 της ζωης του σε καρεκλα. Και στην περίπτωσή αυτη ειναι κυριολεκτικά οτι πληρώνεις παιρνεις. Ειναι το ιδιο με το κρεβατι. Τοσο κανει ενα καλο κρεβατι πλας στρωμα που θα το εχεις 15 χρονια. Αν δεν εχεις κατσει σε τετοια καρεκλα δεν καταλαβαίνεις οτι αξιζει καθε ευρο.

Αν πιστευεις οτι υπερβαλω τσεκαρε οτι review υπαρχει.

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 12:11 ΜΜ, DiKa96 είπε

Καλησπέρα είμαι και εγώ στην αναζήτηση για καρέκλα και έχω καταλήξει στις 2 εταιρίες, Necseating και Dromeas

Τι θα προτείνατε στα μοντέλα στα 400 ευρώ;

COMFORT 3 PLUS II ή Reflex D

Έχουν γραφτεί πράγματα και για τις 2 στις προηγούμενες σελίδες.

Επιγραμματικά η reflex D έχει κάπως επιθετική καμπύλη μέσης, αξίζει στα 200 που έχει βγει πέρυσι black friday αν σε βολεύει.

Οι Neseating έχουν τιμή αγοράς από το εργοστάσιο περίπου 100€. Πάντως ένας κάτοχος έγραψε καλά λόγια στο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πετάτε τα λεφτά σας σε καινούριες Herman Miller. Καλές, χρυσές αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα. Τη δικιά μου Aeron την πήρα μεταχειρισμένη από UK (πριν βγει από την Ε.Ε.) γύρω στα 500 ευρώ. Έριξα άλλα 100 ευρώ περίπου για να τη σουλουπώσω λίγο (arms, ροδάκια, lumbar support, κλπ) και πλέον είναι άψογη.

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, purif said:

Μην πετάτε τα λεφτά σας σε καινούριες Herman Miller. Καλές, χρυσές αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα. Τη δικιά μου Aeron την πήρα μεταχειρισμένη από UK (πριν βγει από την Ε.Ε.) γύρω στα 500 ευρώ. Έριξα άλλα 100 ευρώ περίπου για να τη σουλουπώσω λίγο (arms, ροδάκια, lumbar support, κλπ) και πλέον είναι άψογη.

Καλα τα λες. Αλλα απο ebay δεν βρισκεις κατι εκτος απο ΗΠΑ και ΗΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp44christos είπε

Καλα τα λες. Αλλα απο ebay δεν βρισκεις κατι εκτος απο ΗΠΑ και ΗΒ.

Τώρα ίσως και να μη βρίσκει κανείς εύκολα, ισχύει. Ίσως από Γερμανία. Πάντως τη δικιά μου δε την πήρα από eBay αλλά κατευθείαν από αγγλικό site που τις πούλαγε ανά δεκάδες. Βοήθησε πολύ το γεγονός ότι στις αρχές του covid με τα lockdowns, πολλοί δούλευαν από τα σπίτια τους και οι εταιρίες ξεφορτώνονταν τις καρέκλες σε τιμές χώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχουμε καμια γνώμη για την καινούρια του ΙΚΕΑ την MATCHSPEL, σε reviews διαβασα οτι ειναι καλύτερη απο την MARKUS και έρχεται και σε καλύτερη τιμή...20 ευρώ φθηνότερα με τα οποία πχ μπορεις να παρεις μαξιλαρακια για τα armrest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2021 στις 12:27 ΜΜ, purif είπε

Μην πετάτε τα λεφτά σας σε καινούριες Herman Miller. Καλές, χρυσές αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα. Τη δικιά μου Aeron την πήρα μεταχειρισμένη από UK (πριν βγει από την Ε.Ε.) γύρω στα 500 ευρώ. Έριξα άλλα 100 ευρώ περίπου για να τη σουλουπώσω λίγο (arms, ροδάκια, lumbar support, κλπ) και πλέον είναι άψογη.

Το ερώτημα με μεταχειρισμένα προϊόντα που από τη χρήση ζορίζονται (όπως οι καρέκλες και άλλα), δεν είναι αν θα καταφέρεις να φέρεις το μεταχειρισμένο σε οριακή κατάσταση χρήσης τον πρώτο μήνα με λίγα φθηνά υλικά, αλλά αν θα μπορείς να έχεις ανάλογη εμπειρία για κάθε έτος κατοχής με την καινούρια, σε ανταγωνιστικό κόστος κατοχής ανά έτος.

Για να το θέσω πιο απλά, αν η καινούρια σού προσφέρει στο δεδομένο κόστος ολοκληρωμένη αξιόπιστη εμπειρία για τα 12 χρόνια εγγύησης (έστω και με μια «κατηφόρα» εμπειρίας λόγω σταδιακής φθοράς), βγαίνει ένα Χ κόστος κατοχής ανά έτος.

Αν πάρεις μια μεταχειρισμένη (σίγουρα φθηνότερη), μήπως μετά ακόμα και μετά το σουλούπωμα, η εμπειρία της είναι στην τελική ευθεία της «κατηφόρας» πλέον, μήπως τελικά το κόστος κατοχής ανά έτος είναι παρόμοιο, αφού δεν θα σού βγάλει τα ίδια χρόνια, αλλά πολύ λιγότερα και με μάλλον χαμηλότερη εμπειρία;

Αυτή την εξίσωση την έχω σκεφτεί για αρκετά προϊόντα που φθείρονται από τη χρήση ... και μήπως τελικά συμφέρει πάντα το καινούριο; (εκτός των ελάχιστων περιπτώσεων καλής τιμής μεταχειρισμένου στην αρχή ζωής του προϊόντος)

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, kostasgr78 said:

Το ερώτημα με μεταχειρισμένα προϊόντα που από τη χρήση ζορίζονται (όπως οι καρέκλες και άλλα), δεν είναι αν θα καταφέρεις να φέρεις το μεταχειρισμένο σε οριακή κατάσταση χρήσης τον πρώτο μήνα με λίγα φθηνά υλικά, αλλά αν θα μπορείς να έχεις ανάλογη εμπειρία για κάθε έτος κατοχής με την καινούρια, σε ανταγωνιστικό κόστος κατοχής ανά έτος.

Για να το θέσω πιο απλά, αν η καινούρια σού προσφέρει στο δεδομένο κόστος ολοκληρωμένη αξιόπιστη εμπειρία για τα 12 χρόνια εγγύησης (έστω και με μια «κατηφόρα» εμπειρίας λόγω σταδιακής φθοράς), βγαίνει ένα Χ κόστος κατοχής ανά έτος.

Αν πάρεις μια μεταχειρισμένη (σίγουρα φθηνότερη), μήπως μετά ακόμα και μετά το σουλούπωμα, η εμπειρία της είναι στην τελική ευθεία της «κατηφόρας» πλέον, μήπως τελικά το κόστος κατοχής ανά έτος είναι παρόμοιο, αφού δεν θα σού βγάλει τα ίδια χρόνια, αλλά πολύ λιγότερα και με μάλλον χαμηλότερη εμπειρία;

Αυτή την εξίσωση την έχω σκεφτεί για αρκετά προϊόντα που φθείρονται από τη χρήση ... και μήπως τελικά συμφέρει πάντα το καινούριο; (εκτός των ελάχιστων περιπτώσεων καλής τιμής μεταχειρισμένου στην αρχή ζωής του προϊόντος)

και ναι και οχι. Ο αλλος μπορει πχ να μην εχει να δωσει στο ντουκου 1500 ευρο και μια μεταχειρισμενη HM ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη καινουρια. Και βαζω στοίχημα οτι θα αντεξει περισοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Το ερώτημα με μεταχειρισμένα προϊόντα που από τη χρήση ζορίζονται (όπως οι καρέκλες και άλλα), δεν είναι αν θα καταφέρεις να φέρεις το μεταχειρισμένο σε οριακή κατάσταση χρήσης τον πρώτο μήνα με λίγα φθηνά υλικά, αλλά αν θα μπορείς να έχεις ανάλογη εμπειρία για κάθε έτος κατοχής με την καινούρια, σε ανταγωνιστικό κόστος κατοχής ανά έτος.

Για να το θέσω πιο απλά, αν η καινούρια σού προσφέρει στο δεδομένο κόστος ολοκληρωμένη αξιόπιστη εμπειρία για τα 12 χρόνια εγγύησης (έστω και με μια «κατηφόρα» εμπειρίας λόγω σταδιακής φθοράς), βγαίνει ένα Χ κόστος κατοχής ανά έτος.

Αν πάρεις μια μεταχειρισμένη (σίγουρα φθηνότερη), μήπως μετά ακόμα και μετά το σουλούπωμα, η εμπειρία της είναι στην τελική ευθεία της «κατηφόρας» πλέον, μήπως τελικά το κόστος κατοχής ανά έτος είναι παρόμοιο, αφού δεν θα σού βγάλει τα ίδια χρόνια, αλλά πολύ λιγότερα και με μάλλον χαμηλότερη εμπειρία;

Αυτή την εξίσωση την έχω σκεφτεί για αρκετά προϊόντα που φθείρονται από τη χρήση ... και μήπως τελικά συμφέρει πάντα το καινούριο; (εκτός των ελάχιστων περιπτώσεων καλής τιμής μεταχειρισμένου στην αρχή ζωής του προϊόντος)

Υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών για τις HM. Και η δικιά μου είχε θέματα φθοράς σε κάποια εξαρτήματα και για αυτά και τα άλλαξα με καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp44christos είπε

και ναι και οχι. Ο αλλος μπορει πχ να μην εχει να δωσει στο ντουκου 1500 ευρο και μια μεταχειρισμενη HM ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη καινουρια. Και βαζω στοίχημα οτι θα αντεξει περισοτερο.

Σίγουρα δεν είναι πάντα ναι ή όχι η απάντηση, αλλά αν από τα 1800-2000 αγοράσεις κάποια στα 500 που αναφέρουν μερικοί, τελικά είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση. Δεν έχουν «κάτσει» τα μαξιλάρια/υλικά της. Σώζεται με μικροεπεμβάσεις;

Και αν είναι σε αξιοπρεπή για το πρώτο 6μηνο/χρόνο, στα επόμενα χρόνια τί γίνεται.

Θέτω αποκλειστικά το διαχρονικό ερώτημα του κόστους κατοχής ανά έτος για ένα προϊόν και όχι τη γρήγορη οπτική του «τί θα βγάλω από τη τσέπη στην αρχή και βλέπουμε στην πορεία».

34 λεπτά πριν, purif είπε

Υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών για τις HM. Και η δικιά μου είχε θέματα φθοράς σε κάποια εξαρτήματα και για αυτά και τα άλλαξα με καινούρια.

Τα υλικά πού κάθεσαι σε τί κατάσταση τα βρήκες σε μια τιμή των 500 ευρώ; Δηλαδή να βγάλουμε από την εξίσωση ροδάκια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Σίγουρα δεν είναι πάντα ναι ή όχι η απάντηση, αλλά αν από τα 1800-2000 αγοράσεις κάποια στα 500 που αναφέρουν μερικοί, τελικά είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση. Δεν έχουν «κάτσει» τα μαξιλάρια/υλικά της. Σώζεται με μικροεπεμβάσεις;

Και αν είναι σε αξιοπρεπή για το πρώτο 6μηνο/χρόνο, στα επόμενα χρόνια τί γίνεται.

Θέτω αποκλειστικά το διαχρονικό ερώτημα του κόστους κατοχής ανά έτος για ένα προϊόν και όχι τη γρήγορη οπτική του «τί θα βγάλω από τη τσέπη στην αρχή και βλέπουμε στην πορεία».

Τα υλικά πού κάθεσαι σε τί κατάσταση τα βρήκες σε μια τιμή των 500 ευρώ; Δηλαδή να βγάλουμε από την εξίσωση ροδάκια κλπ.

Το mesh της πλάτης και του καθίσματος ήταν σε άψογη κατάσταση. Το ίδιο και το gas cylinder και ο σκελετός της καρέκλας. Αυτά που είχαν θέμα, ήταν το ένα μαξιλαράκι του μπράτσου για το χέρι, το οποίο δεν ήταν original και ήταν πολύ χάλια σε αίσθηση, το "μαξιλαράκι" που μπαίνει κάτω από το μπροστινό μέρος του καθίσματος το οποίο ήταν τελείως φθαρμένο και έπεφταν κομματάκια και το γεγονός ότι η καρέκλα ήρθε χωρίς καθόλου το εξάρτημα για το lumber support. Αυτό όμως που ήταν το χειρότερο, ήταν τα ροδάκια. Το ένα ήταν σχεδόν τελείως κατεστραμμένο με αποτέλεσμα η καρέκλα να μην τσουλάει και να γδέρνει το πάτωμα. Αλλά ολα ήταν εύκολα και οικονομικά στο να αλλαχθούν.

Επεξ/σία από purif
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...