Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαριέστε να το διαβάσετε όλο,διαβάστε μόνο τις αναρτήσεις του ts.Ρεζερβουάρ 70 λίτρων χωρίς να ανάψει λαμπάκι πήρε 83 λίτρα.

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/60840-χωρητικοτητα-ρεζερβουαρ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, bill983 είπε

Αν βαριέστε να το διαβάσετε όλο,διαβάστε μόνο τις αναρτήσεις του ts.Ρεζερβουάρ 70 λίτρων χωρίς να ανάψει λαμπάκι πήρε 83 λίτρα.

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/60840-χωρητικοτητα-ρεζερβουαρ/

Επίσης πιο κάτω λέει ότι βρέθηκε το πρόβλημα, είχε τρυπήσει το ρεζερβουάρ και το άλλαξε με καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jimzak είπε

Επίσης πιο κάτω λέει ότι βρέθηκε το πρόβλημα, είχε τρυπήσει το ρεζερβουάρ και το άλλαξε με καινούριο.

Λεπτομέρειες

Επίσης ένας λεει και αυτό που έχω γραψει και εγώ

Αναφορά σε κείμενο

για την ιστορια...αν πατησεις το κουμπι απ οταν σκασει η μανικα και μετα στο δικο μου τουλαχιστον θα παρει πανω απο 10 λιτρα και λιγο κατω απο 15...

το εκανα για χρονια γιατι βαριομουν να πηγαινω για βενζινη ως που χαλασε το φλοτερακι της αντλιας και τωρα που και που μου δειχνει οτι να ναι!

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσα παραπάνω υποθέτεις ότι σου έβαλαν;Το ξεχείλησαν;Σου βγηκε ότι έκανες πιο πολλα χλμ μέχρι να φτάσεις πάλι στο λαμπάκι;Το λαμπάκι στα πόσα λίτρα υπολογίζεις  ότι ανάβει;

Το λαμπάκι στα περισσότερα ανάβει (αν εξαιρέσεις περιπτώσεις που ανάβει επειδή το αυτοκίνητο βρίσκεται σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις) ενώ στο ντεπόζιτο παραμένουν 8-10 λίτρα.

Εσύ και κάποιοι άλλοι όμως πέρα από πιστοποιημένους δοσομετρητές δεν εμπιστεύεστε τίποτ' άλλο, με ποια λογική θα βασιστείς στο πότε άναψε το λαμπάκι σε ένα τυχαίο αυτοκίνητο, ή στη μαρτυρία του κατόχου του; Αφού λέτε ότι παίζουν 1.000 παράγοντες ρόλο. Κι εγώ είπα ότι το πρώτο κουτάκι σβήνει στα 130-150 χιλιόμετρα και πέσατε να με φάτε ότι αυτό δε λέει τίποτα (παρεμπιπτόντως, βάζοντας βενζίνη στο βενζινάδικο που έβαζα συνήθως όπως είχα πει, το πρώτο κουτάκι έσβησε σήμερα, στα 145 χιλιόμετρα. Τυχαίο μάλλον. Σύμπτωση.).

Αν ο telis θυμάται πόσα χιλιόμετρα είχε κάνει με αναμμένο λαμπάκι μέχρι να το πάει στο βενζινάδικο, μπορούμε να υποθέσουμε χοντρικά πόσα είχε ακόμα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το λαμπάκι στα περισσότερα ανάβει (αν εξαιρέσεις περιπτώσεις που ανάβει επειδή το αυτοκίνητο βρίσκεται σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις) ενώ στο ντεπόζιτο παραμένουν 8-10 λίτρα.

Εσύ και κάποιοι άλλοι όμως πέρα από πιστοποιημένους δοσομετρητές δεν εμπιστεύεστε τίποτ' άλλο, με ποια λογική θα βασιστείς στο πότε άναψε το λαμπάκι σε ένα τυχαίο αυτοκίνητο, ή στη μαρτυρία του κατόχου του; Αφού λέτε ότι παίζουν 1.000 παράγοντες ρόλο. Κι εγώ είπα ότι το πρώτο κουτάκι σβήνει στα 130-150 χιλιόμετρα και πέσατε να με φάτε ότι αυτό δε λέει τίποτα (παρεμπιπτόντως, βάζοντας βενζίνη στο βενζινάδικο που έβαζα συνήθως όπως είχα πει, το πρώτο κουτάκι έσβησε σήμερα, στα 145 χιλιόμετρα. Τυχαίο μάλλον. Σύμπτωση.).

Αν ο telis θυμάται πόσα χιλιόμετρα είχε κάνει με αναμμένο λαμπάκι μέχρι να το πάει στο βενζινάδικο, μπορούμε να υποθέσουμε χοντρικά πόσα είχε ακόμα μέσα.

Εγω αντιθέτως ξερω στα πιο πολλά να ανάβει στα 5 λίτρα.Τι σημαίνει αυτό;Για αυτό τον ρωτάω αυτός τι νομίζει.Οπως αν διάβασες και το λινκ που ξεκίνησε για 13 λίτρα αλλά βγηκε τρυπιο το ρεζερβουαρ   πολλοί λενε ότι χωράει παραπάνω αν του κάνεις εξαέρωση απο το κουμπί

Κοιτα τι σε ρωτησα απο την αρχή του νήματος πριν πεις για πιστοποιημένους δοσομετρητές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, telis said:

Αυτή είναι απόδειξη από εταιρικό πρατήριο Shell σε γέμισμα σε skoda superb 2005 με χωρητικότητα 60 λίτρα σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Το αυτοκίνητο είχε μέσα βενζίνη, το είχα πάει με αναμμένο λαμπάκι. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, το είχα ξαναγράψει εδώ μέσα στο τοπικ.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-02-22 165848.jpg

Λίγο που το έψαξα βλέπω να δίνει 62 λίτρα ο κατασκευαστής. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Λίγο που το έψαξα βλέπω να δίνει 62 λίτρα ο κατασκευαστής. 

Τι να σου πω. Το βιβλίο του γράφει 60. Και μου φαίνεται εξωφρενικό να είχε μέσα μισό λίτρο καύσιμο όταν πήγα στο βενζινάδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγώ έχω ένα Corsa C 1.2 του 2003 ο κατασκευαστής γράφει 45 λίτρα πήγα και γέμισα στην Shell μόλις είχε ανάψει το λαμπάκι και πήρε 43.5 λίτρα 70 ευρώ την περασμένη Τρίτη γιατί ήθελα να βάλω 98αρα.

Καλα δηλαδή αφού έβαλα 43.5 και παίρνει 45 1.5 λίτρο είναι η ρεζέρβα;  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ έχω ένα Corsa C 1.2 του 2003 ο κατασκευαστής γράφει 45 λίτρα πήγα και γέμισα στην Shell μόλις είχε ανάψει το λαμπάκι και πήρε 43.5 λίτρα 70 ευρώ την περασμένη Τρίτη γιατί ήθελα να βάλω 98αρα.

Καλα δηλαδή αφού έβαλα 43.5 και παίρνει 45 1.5 λίτρο είναι η ρεζέρβα;  😂

Χάθηκαν, τα άλλα βενζινάδικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγώ έχω ένα Corsa C 1.2 του 2003 ο κατασκευαστής γράφει 45 λίτρα πήγα και γέμισα στην Shell μόλις είχε ανάψει το λαμπάκι και πήρε 43.5 λίτρα 70 ευρώ την περασμένη Τρίτη γιατί ήθελα να βάλω 98αρα.

Καλα δηλαδή αφού έβαλα 43.5 και παίρνει 45 1.5 λίτρο είναι η ρεζέρβα;  😂

1,5 λιτρο ειναι ο λαιμός του ρεζερβουαρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Χάθηκαν, τα άλλα βενζινάδικα !

Το αμάξι κυκλοφορεί μόνο σχεδόν μέσα στο Περιστέρι και μου είπε ο μηχανικός να βάλω 100αρα Shell  και να το βγάλω εθνική πήγα αγίους Θεοδώρους.  Έβαλα 98 γιατί η άλλη δεν πλησιάζει στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το αμάξι κυκλοφορεί μόνο σχεδόν μέσα στο Περιστέρι και μου είπε ο μηχανικός να βάλω 100αρα Shell  και να το βγάλω εθνική πήγα αγίους Θεοδώρους.  Έβαλα 98 γιατί η άλλη δεν πλησιάζει στην τιμή.

Άλλαξε μηχανικό!

Αυτός ο κινητήρας δεν αποδίδει παραπάνω με την 100άρα !  Απλά είναι πιο 'καθαρή'  σε ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Άλλαξε μηχανικό!

Αυτός ο κινητήρας δεν αποδίδει παραπάνω με την 100άρα !  Απλά είναι πιο 'καθαρή'  σε ποιότητα.

Για να το ανοίξει λίγο και να καθαρίσει λιγο λόγω των πρόσθετων που έχει η κατοστάρα του το είπε μάλλον, όχι για να αποδώσει παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...