Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον βλεπω στο μέλλον να δίνει πακετο ολα σε ενα με δορυφορική κινητή τηλεφωνια που θα είχες παγκοσμια καλυψη σε data και σημα και να διαλυει τον ανταγωνισμο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

300 mbps μπορούν να καλύψουν μια ολόκληρη πολυκατοικία εντωμεταξύ και η τιμή του ίντερνετ για κάθε διαμέρισμα να καταλήξει σε εξευτελιστικές τιμές.

Αυτό δεν θα είναι σύμφωνο με τους όρους του συμβολαίου, τουλάχιστον του κλασικού για ιδιώτες στα 100€ υποθέτω, και πάλι βγαίνει πιο ακριβό, εφόσον βέβαια υπάρχει η δυνατότητα vdsl/fiber. Πέραν των λοιπών προβλημάτων του να μοιράζεσαι την γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι συμβαινει σε αλλες περιοχες παντως εδω στην πατρα υπαρχουν αρκετες ιδιωτικες εταιρειες που ειναι αρκετα πιο φθηνες και περιλαμβανουν μεγαλυτερη γκαμα προγραμματων . Στην δικια μου περιοχη που δεν υποστηριζεται vdsl ακομα και εχω 24αρα με 8mb/s μαξ ειναι ουσιαστικα μονοδρομος.Τωρα τα 100 ευρω + τα 500 ευρω εξοπλισμου ειναι πολλα και σιγουρα δεν το εβαζα.Στα 60 οντως θα το σκεφτομουν περισσοτερο αν υπηρχαν και οι προοπτικες να ανεβει αργοτερα η ταχυτητα χωρις εξτρα κοστος.

sdsdsd.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, vortex365 said:

Τον βλεπω στο μέλλον να δίνει πακετο ολα σε ενα με δορυφορική κινητή τηλεφωνια που θα είχες παγκοσμια καλυψη σε data και σημα και να διαλυει τον ανταγωνισμο.

Αυτο δεν θα γινει ποτε.

Δεν εχετε καταλαβει, οτι το starlink δεν στοχευει να "διαλυσει" τον ανταγωνισμο, αλλα να καλυψει τα κενα του broadband.

ΥΓ: Αλλωστε, τιποτα δεν ειναι πιο ανταγωνιστικο απο μια οπτικη ινα σε σχεση τιμης-ποιοτητας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vortex365 είπε

Τον βλεπω στο μέλλον να δίνει πακετο ολα σε ενα με δορυφορική κινητή τηλεφωνια που θα είχες παγκοσμια καλυψη σε data και σημα και να διαλυει τον ανταγωνισμο.

δεν παίζει αυτό το σενάριο , χρειάζεται το πιάτο που δίνει η εταιρία με 500 δολλάρια. Ίσως σε φορτηγά και πλοία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αυτο δεν θα γινει ποτε.

Δεν εχετε καταλαβει, οτι το starlink δεν στοχευει να "διαλυσει" τον ανταγωνισμο, αλλα να καλυψει τα κενα του broadband.

ΥΓ: Αλλωστε, τιποτα δεν ειναι πιο ανταγωνιστικο απο μια οπτικη ινα σε σχεση τιμης-ποιοτητας.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλουν να δώσουν οπτικές γιατί μετά δεν θα έχει δικαιολογίες και θα πρέπει να αναβαθμίσουν τις υποδομές τους ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, randomcat είπε

Αν και δεν αμφιβάλλω ότι στο μέλλον θα γίνει κάτι τέτοιο, όχι με την τωρινή τεχνολογία της SpaceX. Αυτά που έστειλες αναφέρονται σε σταθερή VoIP τηλεφωνία.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, deathnick είπε

Πάντως εγώ που εργάζομαι από το σπίτι κ είμαι αναγκασμένος να νοικιάζω γτ στο πατρικό μου ο π-ΟΤΕ έχει ακόμη ADSL, δεν με χαλάνε καθόλου τα 99 ευρώ μπροστά στα 500+ ενοίκια, ίντερνετ κτλ. Ας φτιάξει το uptime κ μια χαρά τιμή είναι για δορυφορικό βάση latency/ταχύτητας.

με κάτι παραπάνω από 500€ σου δίνουν μισθωμένη γραμμή στο χώρο σου, συμμετρική, και με guaranteed uptime. Αν είσαι εταιρεία και κάνεις έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Jts είπε

Αν και δεν αμφιβάλλω ότι μέλλον θα γίνει κάτι τέτοιο, όχι με την τωρινή τεχνολογία της SpaceX. Αυτά που έστειλες αναφέρονται σε σταθερή VoIP τηλεφωνία.

"voice applications into the Starlink network"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

με κάτι παραπάνω από 500€ σου δίνουν μισθωμένη γραμμή στο χώρο σου, συμμετρική, και με guaranteed uptime. Αν είσαι εταιρεία και κάνεις έρευνα.

Δεν θυμάμαι καθόλου τις τιμές αλλά νομίζω ήταν 646+ΦΠΑ για εξευτελιστικές ταχύτητες φάση 25/25 συμμετρική.

Πιο πολύ συμφέρει το ενοίκιο.

πΟΤΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notisgreek98 είπε

δεν ξερω τι συμβαινει σε αλλες περιοχες παντως εδω στην πατρα υπαρχουν αρκετες ιδιωτικες εταιρειες που ειναι αρκετα πιο φθηνες και περιλαμβανουν μεγαλυτερη γκαμα προγραμματων . Στην δικια μου περιοχη που δεν υποστηριζεται vdsl ακομα και εχω 24αρα με 8mb/s μαξ ειναι ουσιαστικα μονοδρομος.Τωρα τα 100 ευρω + τα 500 ευρω εξοπλισμου ειναι πολλα και σιγουρα δεν το εβαζα.Στα 60 οντως θα το σκεφτομουν περισσοτερο αν υπηρχαν και οι προοπτικες να ανεβει αργοτερα η ταχυτητα χωρις εξτρα κοστος.

sdsdsd.png

Οχι φίλε μου τι τιμές είναι αυτές;  Θεσσαλονίκη σε τοπικό provider  την Hcn 120/120 με 26ε και κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω για αυτες τις εταιρεις που σε συνδεουν με οπτικη ινα απευθειας αλλα οντως απιστευτη τιμη.Βλεπω ομως στο σιτε τους οτι υπαρχει συγκεκριμενη καλυψη δικτυο που μπορεις να συνδεθεις.Εγω αυτο που εστειλα ειναι δορυφορικο?? δεν γνωριζω ερχονται σε μια μερα και σου εγκαταστειουν ενα πιατο και τελος οπουδηποτε και αν μενεις.Εγω που μενω αρκετα μακρια απο το κεντρο η εταιρεια που εστειλες και στην πατρα να υπηρχε δεν νομιζω να με καλυπτε στο δικτυο της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, Brown said:

Οχι φίλε μου τι τιμές είναι αυτές;  Θεσσαλονίκη σε τοπικό provider  την Hcn 120/120 με 26ε και κάτι 

Κι 1 ευρώ να ζήταγε η HCN, αν δεν καλύπτει τη Πάτρα που ανέφερε ο notisgreek98, δώρον άδωρον...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...