Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, randomcat είπε

"voice applications into the Starlink network"

Δεν καταλαβαίνω τι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις στα άρθρα. Δεν έχει σχέση με κινητή τηλεφωνία.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω σωθει με την Inalan!  100/100 με 28 ευρω χωρις συμβολαιο.Αν κανω συμβολαιο με τα ιδια λεφτα παιρνω 200/200.Με οπτικη ινα μεσα στο διαμερισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Εγω εχω σωθει με την Inalan!  100/100 με 28 ευρω χωρις συμβολαιο.Αν κανω συμβολαιο με τα ιδια λεφτα παιρνω 200/200.Με οπτικη ινα μεσα στο διαμερισμα!

χαίρω πολύ , αν υπάρχει κάτι από FTTH , VDSL , ή cable , κάνεις την δουλειά σου. Στο πατρικό μου δεν θα πάει ποτέ κάτι παραπάνω από adsl με 3 mbps ταχύτητα , οπότε ή θα μπει κεραία 4G ή starlink. 

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

με κάτι παραπάνω από 500€ σου δίνουν μισθωμένη γραμμή στο χώρο σου, συμμετρική, και με guaranteed uptime. Αν είσαι εταιρεία και κάνεις έρευνα.

σου δίνουν μισθωμένη , ποιος θα σκάψει να σου την φέρει σε απόμερο μέρος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Λιγο υπερβολικος εισαι, ερχεται το 4κ streaming, και αναλογα το μεγεθος την πολυκατοικιας τα 300 δεν θα φτανουν.

Συμφωνω ομως με την λογικη του διαμοιρασμου της συνδεσης για μείωση του κοστους, οπως γινεται και με το netflix.

Αν θέλεις τέτοια γίνεται και φθηνότερα. Παίρνεις 3 κατοσταρες, βάζεις repeaters και καθάρισες.

Γενικά σε πόλεις δεν αξίζει και είναι προφανές. Δεν στοχεύει εκεί. Απορώ που κάποιοι το συζητάνε. Ήρθε να λύσει προβλήματα απομακρυσμένων περιοχών, είναι παραπάνω από ξεκάθαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι 1 ευρώ να ζήταγε η HCN, αν δεν καλύπτει τη Πάτρα που ανέφερε ο notisgreek98, δώρον άδωρον...

 

Μαζί σου, εγώ σύγκρινω τιμές.σε τοπικούς  providers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, EmpGLOW είπε

Δεν θυμάμαι καθόλου τις τιμές αλλά νομίζω ήταν 646+ΦΠΑ για εξευτελιστικές ταχύτητες φάση 25/25 συμμετρική.

Πιο πολύ συμφέρει το ενοίκιο.

πΟΤΕ.

 

έχεις κάτι χρόνια φαίνεται να ρωτήσεις, τόσο έχει η 100 (η 200 ?) συμμετρική πλέον. Δουλεύω IT σε τραπεζικό ίδρυμα και έπαιρνα φέτος προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

σου δίνουν μισθωμένη , ποιος θα σκάψει να σου την φέρει σε απόμερο μέρος ;

τα αναλαμβάνει εργολάβος, θα στα πει ο ISP σου αυτά (κόστη, πόσο καιρό θέλει το έργο κλπ).

Το "απόμερο μέρος" σχετικό είναι ,υπάρχουν περιοχές ακόμη και στην Αθήνα που είναι σχεδόν 2km από το ΑΚ και θα κόστιζε το ίδιο με το να έμενε η εταιρεία Μέγαρα η Θήβα στο κόστος έργου 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

αραγε θα ακολουθει τη λογοκρισια καθε χωρας? ΄ή θα βαζει τη δικη του?

Και τι θα του κάνουν, θα φορολογήσουν το διάστημα; Ακόμη και στην Β. Κορέα* να είσαι, αν έχεις τον δέκτη δεν μπορούν να σε πιάσουν. 

Υ.Γ *Ούτε Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

τα αναλαμβάνει εργολάβος, θα στα πει ο ISP σου αυτά (κόστη, πόσο καιρό θέλει το έργο κλπ).

Το "απόμερο μέρος" σχετικό είναι ,υπάρχουν περιοχές ακόμη και στην Αθήνα που είναι σχεδόν 2km από το ΑΚ και θα κόστιζε το ίδιο με το να έμενε η εταιρεία Μέγαρα η Θήβα στο κόστος έργου 😂

Πολύ ιστορία για μία μισθωμένη σε απομακρυσμένη περιοχή, που για παράδειγμα στην Κρήτη είναι παντού χάλια. Με το starlink σε αρκετές περιοχές που δεν θα πάει κάτι καλύτερο από adsl , διαλέγεις μεταξύ 4G και starlink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Jts είπε

Δεν καταλαβαίνω τι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις στα άρθρα. Δεν έχει σχέση με κινητή τηλεφωνία.

"In this baseline plan, Starlink Services would provide telephone services connecting consumers to its MSP's platform using its network capacity, which is available to consumers through their customer premises equipment," the filing said. "Consumers will have the option of using a third-party, conventional phone connected to a Session Initiation Protocol standards-compliant analog terminal adaptor or a native-IP phone selected from a list of certified models. SpaceX said it is also exploring other phone-service options: Starlink Services continues to assess integrating alternative standalone voice applications into the Starlink network, including other third-party providers, or possibly developing its own proprietary solution."

κ.λπ. κ.λπ.

(και τρέχουν να προλάβουν και άλλοι: https://www.theverge.com/2019/8/2/20746947/ubiquitilink-satellite-cell-tower-space-mega-constellation )

H SpaceX έχει ήδη βοηθήσει την Iridium - που είναι παλιά στο χώρο της δορυφορικής τηλεφωνίας - να εκτοξεύσει τους δορυφόρους της, δηλ. έχει συνεργασίες στο χώρο της δορυφορικής τηλεφωνίας. Πολύ πιθανό λοιπόν να κυκλοφορήσει δικές της λύσεις ή συσκευές ή και να ακολουθήσει ένα μοντέλο με κεραίες κινητής τηλεφωνίας (δικές της ή νοικιασμένες) συνδεδεμένες με το Starlink.

Αλλά εγώ δεν επιμένω άλλο στην άρνηση, δυσπιστία ή ίσως δουλοπρέπεια (στους ακριβούς παρόχους). Και για το Starlink στην σημερινή του μορφή όταν λέγαμε ότι θα έρθει και θα ταρακουνήσει τους τοπικούς παρόχους, υπήρχαν και τότε οι επιστήμονες που έλεγαν "αυτό δεν θα γίνει ποτέ". Γιατί το έλεγαν ή δεν ήθελαν να το πιστέψουν; Δεν ξέρω.

 

55 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Εγω εχω σωθει με την Inalan!  100/100 με 28 ευρω χωρις συμβολαιο.Αν κανω συμβολαιο με τα ιδια λεφτα παιρνω 200/200.Με οπτικη ινα μεσα στο διαμερισμα!

Με οπτική ίνα στον πΟΤΕ θα είχες 100/10 γιατί τέτοιοι γύφτοι είναι.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, randomcat είπε

"In this baseline plan, Starlink Services would provide telephone services connecting consumers to its MSP's platform using its network capacity, which is available to consumers through their customer premises equipment," the filing said. "Consumers will have the option of using a third-party, conventional phone connected to a Session Initiation Protocol standards-compliant analog terminal adaptor or a native-IP phone selected from a list of certified models. SpaceX said it is also exploring other phone-service options: Starlink Services continues to assess integrating alternative standalone voice applications into the Starlink network, including other third-party providers, or possibly developing its own proprietary solution."

κ.λπ. κ.λπ.

(και τρέχουν να προλάβουν και άλλοι: https://www.theverge.com/2019/8/2/20746947/ubiquitilink-satellite-cell-tower-space-mega-constellation )

H SpaceX έχει ήδη βοηθήσει την Iridium - που είναι παλιά στο χώρο της δορυφορικής τηλεφωνίας - να εκτοξεύσει τους δορυφόρους της, δηλ. έχει συνεργασίες στο χώρο της δορυφορικής τηλεφωνίας. Πολύ πιθανό λοιπόν να κυκλοφορήσει δικές της λύσεις ή συσκευές ή και να ακολουθήσει ένα μοντέλο με κεραίες κινητής τηλεφωνίας (δικές της ή νοικιασμένες) συνδεδεμένες με το Starlink.

 

Συγγνώμη, αναφερόμουν ως κινητή τηλεφωνία κυρίως στο internet που δεν γινόταν αναφορά στα προηγούμενα άρθρα, μιας και αυτό αναφέρθηκε στην πρώτη σου παράθεση. Ούτως η άλλως σε λίγο καιρό θα καταργηθεί η κλασική κινητή τηλεφωνία.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, randomcat said:

Με οπτική ίνα στον πΟΤΕ θα είχες 100/10 γιατί τέτοιοι γύφτοι είναι.

Ναι αλλά στον OTE/Wind/Voda δεν έχει 3.5ΤΒ data cap. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...