Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
19 minutes ago, randomcat said:

100/100 ? Και τότε γιατί άλλοι που βάζουν FTTH της COSMOTE έχουν 100/10 ? Ή γιατί σε σελίδα που αναφέρονται σε FTTH, δεν έχουν τις συμμετρικές ταχύτητες: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html

Γιατί δεν μιλάει για οικιακή σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Γιατί δεν μιλάει για οικιακή σύνδεση.

ναι αλλά επίσης το κόστος μισθωμένης δεν ειναι 500 ευρώ τον μήνα για 100/100

 

Επιπλέον ο χρήστης που το ανέφερε αυτό το έκανε σαν απάντηση στους υπολογισμούς που κάνανε κάποιοι άλλοι για το κόστος οπτικής ίνας λες και οι μισθωμένες γραμμές του ΟΤΕ στο κέντρο που αναφέρεται (μάλλον θα εννοεί σε κτίρια όπου η προηγούμενη επιχείρηση που στεγαζόταν είχε βάλει να περαστούν οι γραμμές και τα βρήκε αυτός έτοιμα) ειναι γενικός κανόνας σε όλη την ελλάδα και δεν ειναι απλά τυχερός που το κτίριο του έχει περασμένη γραμμή. 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nvel είπε

δηλαδή  οι κακές καιρικές συνθήκες βρίσκονται σε ύψος άνω των 500km;

Δεν κόβετε η σύνδεση υτε με αέρα ούτε με βροχή ούτε με χιόνι όπως συμβαίνει στην δορυφορική τηλεόραση και το δορυφορικό Ίντερνετ που ξέρεις. μπορεί εάν ρίχνει μπόρα με αλλά λόγια πρώτο τραπέζι πίστα Καρρά αλλά άντε τα 150 Mbps να σου πάνε 70.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Το αστείο ειναι ότι αρκετοί παραπονιόνται για το latency ή και να μην παραπονιούνται το βρίσκουν αρνητικό που ειναι "τοσο μεγάλο" και το latency einai 25-30 ms χαχαχαχα και καμία 40-60 σε gameserver (πχ για counterstrike) που να ξέρανε ότι στην Ελλάδα αυτό λέγεται συνδεση VDSL :P Και πως σε gaming servers της Ευρώπης έχουμε 70-150 ms χαχαχαχαχαχα

 

Μην λες ψέματα, με vdsl σε εμένα και όσους φίλους έχω χρησιμοποιήσει δεν είχαν ποτέ πάνω από 20ms σε κοντινό server. Προσωπικά και με adsl δεν είχα παραπάνω απλά ήταν πιο ασταθές ειδικά όταν αυξήθηκαν οι συνδέσεις στην περιοχή.

Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν είναι κανόνας και σίγουρα το δορυφορικό θα έχει χειρότερη απόκριση απ'την μέση σύνδεση, αυτή την στιγμή. 

Και για τους Ευρωπαϊκούς server μην ξεχνάς ότι είμαστε απ'τις πιο μακρινές χώρες σε γεωγραφική απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, randomcat είπε

100/100 ? Και τότε γιατί άλλοι που βάζουν FTTH της COSMOTE έχουν 100/10 ? Ή γιατί σε σελίδα που αναφέρονται σε FTTH, δεν έχουν τις συμμετρικές ταχύτητες: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html

Εσείς τι πληρώνετε στην COSMOTE το μήνα? Και που διαφημίζουν αυτό το συμμετρικό FTTH (κάποιο λινκ)?

δεν διαβάζεις καλά τι λέω

COSMOTE FTTH 100/100 (DIA) δηλαδή Direct Internet Access

κόστος το μήνα 500 ευρώ

οπτική ίνα + εξοπλισμός CISCO 

άδειες/σκαψίματα/εργασίες/καλώδια οπτικών ινών 600 ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Jts είπε

Μην λες ψέματα, με vdsl σε εμένα και όσους φίλους έχω χρησιμοποιήσει δεν είχαν ποτέ πάνω από 20ms σε κοντινό server. Προσωπικά και με adsl δεν είχα παραπάνω απλά ήταν πιο ασταθές ειδικά όταν αυξήθηκαν οι συνδέσεις στην περιοχή.

Κάνε ένα google και θα βρείς άπειρους να κάνουν παράπονα για το αυξημένο Ping σε σχέση με ADSL 

 

επειδή εσύ έτυχε και είσαι δίπλα στην καμπίνα ή στο κέντρο δεν πάει να πει κάτι (αν είναι έτσι όπως τα λες γιατί με τα χρόνια έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοια θέματα μπαίνουν υπάλληλοι του ΟΤΕ -δεν λέω πως τους βάζει η διοίκηση αναγκαστικά μπορεί απλά να υποστηρίζουν απο μόνοι τους την εταιρία που τους ταΐζει - και τα βρίσκουν πάντα όλα ρόδινα) 

 

αυτή ειναι η δική μου 50άρα (οτε) είμαι καστοριά και έχω 35ms Θεσσαλονίκη ΟΤΕ 

 

10992184889.png

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Μην λέτε πράγματα χωρίς να τα σκέφτεστε

ρωτήστε πρώτα ένα πάροχο για το κόστος και μετά να λέτε για 27.000 ή γιΑ 35.000 ή για 50.000

με 500 ευρώ έχουμε 100/100 στο κέντρο της αθήνας COSMOTE (DIA)

ahahahah πιο κέντρο Αθήνας 2-3 ΧΛΜ από το κέντρο του Χαϊδαρίου είναι "Ακριτική περιοχή" 

6-22 ΜΒ και 45€ και  τα @@ του πΟΤΕ 


πάνω στην εθνική   ζητάγανε 80000€ του φίλου μου κοντά στην Μαγούλα   
Σκαραμαγκά λογικά 50000 αφού ούτε καμπίνες VDSL έχουμε ... ενώ έβαλαν στο Χαϊδάρι που ανήκουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι αλλά επίσης το κόστος μισθωμένης δεν ειναι 500 ευρώ τον μήνα για 100/100

 

Επιπλέον ο χρήστης που το ανέφερε αυτό το έκανε σαν απάντηση στους υπολογισμούς που κάνανε κάποιοι άλλοι για το κόστος οπτικής ίνας λες και οι μισθωμένες γραμμές του ΟΤΕ στο κέντρο που αναφέρεται (μάλλον θα εννοεί σε κτίρια όπου η προηγούμενη επιχείρηση που στεγαζόταν είχε βάλει να περαστούν οι γραμμές και τα βρήκε αυτός έτοιμα) ειναι γενικός κανόνας σε όλη την ελλάδα και δεν ειναι απλά τυχερός που το κτίριο του έχει περασμένη γραμμή. 

 

 

να διαβάζετε πριν βιάζεστε να απαντήσετε

κέντρο της αθήνας (εξάρχεια)

παλιό νεοκλασικό κτίριο (ιδιόκτητο)

όλο το εγχείρημα έγινε από την αρχή

καταλήξαμε στην λύση μισθωμένης γραμμής FTTH καθώς στην περιοχή ζει και βασιλεύει το ADSL "ΕΩΣ 24Mbps" καμπίνες δεν αναβαθμίζουν...τώρα πάει κάτι να γίνει με VODAFONE/WIND

όποτε πήρα τιμή 500 ευρώ το μήνα για COSMOTE FTTH 100/100 (DIA) δεν είναι καθόλου ακριβό για επιχείρηση (βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει στην πράξη καθώς ολοκληρώνεται σε ένα μήνα περίπου) τότε θα δούμε τι πιάνει...

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να διαβάζετε πριν βιάζεστε να απαντήση

κέντρο της αθήνας (εξάρχεια)

παλιό νεοκλασικό κτίριο (ιδιόκτητο)

όλο το εγχείρημα έγινε από την αρχή

καταλήξαμε στην λύση μισθωμένης γραμμής FTTH καθώς στην περιοχή ζει και βασιλεύει το ADSL "ΕΩΣ 24Mbps" καμπίνες δεν αναβαθμίζουν...τώρα πάει κάτι να γίνει με VODAFONE/WIND

όποτε πήρα τιμή 500 ευρώ το μήνα για COSMOTE FTTH 100/100 (DIA) δεν είναι καθόλου ακριβό για επιχείρηση (βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει στην πράξη καθώς ολοκληρώνεται σε ένα μήνα περίπου) τότε θα δούμε τι πιάνει...

 

Δεν ξέρω τι να σου πω εγώ πριν 1,5 χρόνο κάπου εκει που ρώτησα δεν είχαν αυτές τις τιμές τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω, αν έχεις κάποιο email/τιμολόγιο κάνε τον κόπο σε παρακαλώ να το σηκώσεις (εννοείται μπορείς να σβήσεις τα στοιχεία σου απλά τον τύπο σύνδεσης και το συνολικό κόστος θα ήθελα να δω) ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να διαβάζετε πριν βιάζεστε να απαντήσετε

κέντρο της αθήνας (εξάρχεια)

παλιό νεοκλασικό κτίριο (ιδιόκτητο)

όλο το εγχείρημα έγινε από την αρχή

καταλήξαμε στην λύση μισθωμένης γραμμής FTTH καθώς στην περιοχή ζει και βασιλεύει το ADSL "ΕΩΣ 24Mbps" καμπίνες δεν αναβαθμίζουν...τώρα πάει κάτι να γίνει με VODAFONE/WIND

όποτε πήρα τιμή 500 ευρώ το μήνα για COSMOTE FTTH 100/100 (DIA) δεν είναι καθόλου ακριβό για επιχείρηση (βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει στην πράξη καθώς ολοκληρώνεται σε ένα μήνα περίπου) τότε θα δούμε τι πιάνει...

Ο γείτονας έχει 50 αλλά είχε 7-8 και έκανε καταγγελία γιατί στο κατάστημα του λέγαν σίγουρα 47ΜΒ το λιγότερο ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οπτικές να βάλουμε ούτε καμπίνα VDSL ... σάπια εναέρια καλώδια ... για αυτό παράγγειλα και εγώ starlink  

eeeee.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ξέρω τι να σου πω εγώ πριν 1,5 χρόνο κάπου εκει που ρώτησα δεν είχαν αυτές τις τιμές τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω, αν έχεις κάποιο email/τιμολόγιο κάνε τον κόπο σε παρακαλώ να το σηκώσεις (εννοείται μπορείς να σβήσεις τα στοιχεία σου απλά τον τύπο σύνδεσης και το συνολικό κόστος θα ήθελα να δω) ευχαριστώ.

 

 

Αν το ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις λεπτομέρειες

COSMOTE (DIA) λέγεται 

όταν ολοκληρωθεί (ένας μήνας περίπου) μας καθυστερεί ο Δήμος Αθηναίων και δεν δίνει την άδεια για να σκάψουν τον δρόμο (όλα τα υπόλοιπα είναι έτοιμα) 

θα ανεβάσω όλα τα στοιχεία (τιμολόγιο) και φυσικά τα απαραίτητα speedtest

Μόλις τώρα, BadIronTree είπε

Ο γείτονας έχει 50 αλλά είχε 7-8 και έκανε καταγγελία γιατί στο κατάστημα του λέγαν σίγουρα 47ΜΒ το λιγότερο ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ οπτικές να βάλουμε ούτε καμπίνα VDSL ... σάπια εναέρια καλώδια ... για αυτό παράγγειλα και εγώ starlink  

eeeee.JPG

πολύ καλά έκανες

υπάρχουν αρκετές περιοχές του λεκανοπεδίου της ΑΤΤΙΚΗΣ με χάλια σύνδεση

αν δεις στο γνωστό χάρτη με τις καμπίνες

θα δεις έχουμε μέλλον ακόμα...

ευτυχώς που βγήκε η δράση sfbb.gr και κάτι κινείται αλλιώς....θα κλαίγαμε ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Κάνε ένα google και θα βρείς άπειρους να κάνουν παράπονα για το αυξημένο Ping σε σχέση με ADSL 

 

επειδή εσύ έτυχε και είσαι δίπλα στην καμπίνα ή στο κέντρο δεν πάει να πει κάτι (αν είναι έτσι όπως τα λες γιατί με τα χρόνια έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοια θέματα μπαίνουν υπάλληλοι του ΟΤΕ -δεν λέω πως τους βάζει η διοίκηση αναγκαστικά μπορεί απλά να υποστηρίζουν απο μόνοι τους την εταιρία που τους ταΐζει - και τα βρίσκουν πάντα όλα ρόδινα) 

 

αυτή ειναι η δική μου 50άρα (οτε) είμαι καστοριά και έχω 35ms Θεσσαλονίκη ΟΤΕ 

 

10992184889.png

Ρόδινα δεν είναι όλα, αλλά σίγουρα δεν είναι οι περισσότεροι, παρότι έχω διαβάσει όντως αρκετά προβλήματα και το αναφέρω για να δείξω ότι το δορυφορικό δεν είναι πανάκεια για όλους.

Μια απορία, ξέρεις γιατί έχεις τόσο υψηλό upload;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αν το ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις λεπτομέρειες

COSMOTE (DIA) λέγεται 

όταν ολοκληρωθεί (ένας μήνας περίπου) μας καθυστερεί ο Δήμος Αθηναίων και δεν δίνει την άδεια για να σκάψουν τον δρόμο (όλα τα υπόλοιπα είναι έτοιμα) 

θα ανεβάσω όλα τα στοιχεία (τιμολόγιο) και φυσικά τα απαραίτητα speedtest

Ε δεν βρήκα γιαυτό σε ρωτάω και βαριέμαι να παίρνω τηλέφωνα κυρίως γιατί τέτοια ώρα θα φάω αναμονές και κανείς δεν θα το σηκώσει θα μου πουν να πάρω αύριο το πρωί στο τμημα που ασχολείται με τις μισθωμένες.  

Εσύ ολόκληρο έργο πας να κάνεις και δεν έχεις 1 email ή τιμολόγιο ή κάτι που ο οτε να αναφέρει το κόστος για αυτό που πας να κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, grayden είπε

H Starlink δεν έχει και πολύ σχέση με το κλασικό δορυφορικό.

 

Ακριβώς. Οι δορυφόροι της Starlink έχουνε μικρότερες κεραίες από τους γεωστατικούς και ο καιρόw παραμένει στο ίδιο επίπεδο δηλαδή στα 10 χλμ πάνω από το κεφάλι σου. Do the math.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Μια απορία, ξέρεις γιατί έχεις τόσο υψηλό upload;

Δεν ειναι υψηλό ειμαι rural και υποτίθεται έχω έως 30 Mbps και ειμαι σε ούτε 100 μέτρα απο την καμπίνα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...