Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, randomcat είπε

F*ck yeah! It has begun!

Πες μου ποιος θα σε χάσει από πελάτη του για να χαρώ! πΟΤΕ, Wind, Vodafone, Nova? Θα χαρώ όποιος και να είναι από αυτούς, με σειρά όπως τους έβαλα, από την περισσότερη προς την λιγότερη χαρά. :P

Cosmote

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, anax111 είπε

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δουλέψει δορυφορικό internet αλλά επειδή εγώ έχω δουλέψει σας πληροφορώ ότι στις βαριές κακοκαιρίες το σήμα χάνεται τελείως για ώρες. Και δεν είναι κάτι σπάνιο. Μέσα στην χρονιά θα σας τύχει αρκετές φορές. Αντίθετα στο επίγειο 4G ποτέ δεν μου έχει τύχει αυτό εκτός κι αν πάθη βλάβη ο σταθμός.  Το αναφέρω απλά γιατί από ότι διαβάζω μερικοί εδώ νομίζετε ότι το δορυφορικό είναι πανάκια και θα αντικαταστήσει το ενσύρματο. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το συγκεκριμένο σύστημα είναι  επικουρικό προκειμένου να καλύψει τις περιοχές που δεν έχουν καλή πρόσβαση στην καλωδίωση. Αλλά αν είστε στην πόλη και κόψετε το ενσύρματο για χάρη του δορυφορικού θα βρεθείτε χωρίς internet στην πρώτη καλοκαιρινή καταιγίδα "μέχρι να περάσει", και για ώρες ολόκληρες τον χειμώνα ανάλογα με τα καμώματα της κάθε "Μήδειας".

Καμία σχέση το δορυφορικό μέσω γεωστατικων δορυφόρων 36.000km που ξέρεις σε σχέσει με το starlink που οι δορυφόροι είναι σε γήινη τροχιά στα 500km

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Τα καλύτερα νέα! Αντίο πΟΤΕ, καλώς ήρθες Starlink.

Και με το καλό θα φύγει και η τηλεφωνία από τον OTE  μιας και από το 2022 αρχές θα δίνει και υπηρεσίες τηλεφωνίας VOIP η Starlink

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ περασε μία δεκαετια να στηθεί το rural broadband δικτυο στην ελλαδα για απομακρυσμένες περιοχές (ακόμα το παλευει η ιντρακατ σε καποια σημεια, έπεσε και πάνω στο 5g) και ο αλλος έδωσε ιντερνετ παντού μέσα σε μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, cambo99 είπε

Τα 99 ευρώ αν πέσουν στο μέλλον σε 60 ευρώ , βλέπω πολλούς συνδρομητές από Ελλάδα. Τα τεχνικά προβλήματα, οι αποστάσεις από τα καφάο και οι χαμηλές ταχύτητες έχουν δημιουργήσει πολλά απωθημένα στους Έλληνες συνδρομητές!

Δεν ειναι 99 ευρώ ειναι 82 ευρώ (99 δολάρια - επίσης τα " 200Mbps στην ελλάδα για τα 4-5 σπιτια που έχουν πρόσβαση κοστίζει άνετα ενα 60άρι και αυτοί θα σου δίνουν 300 ! ) βέβαια έχει ένα κόστος και το πιάτο και το ρούτερ αλλά το πληρώνεις μια και έξω και ειναι δικό σου, εγώ προσωπικά θα παω σε starlink με το που τελειώσει το συμβόλαιο μου γιατί απλά εχω σιχαθεί τα καρτέλ εδώ και η μόνη λύση να αλλάξουν ειναι αν τους τσούξει το χάσιμο της πελατείας γιατί αλλιώς δεν νιώθουν.

 

Και το καλύτερο; 

 

Είναι με τον μήνα δεν σε βάζουν με το ζόρι 2 χρόνια χαλκά και αν το σπάσεις νωρίτερα να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου σε πρόστιμο!! 

 

Οπότε αν καλυτερεύσουν και γίνουν άνθρωποι θα μπορώ να διακόψω το starlink (και να το ξαναρχίσω μιας και είδη θα έχω τον εξοπλισμό) όποτε θέλω! 

 

Άσε που ειναι τέλειο και για διακοπές ή βόλτα στο εξοχικό παίρνεις το πιατάκι μαζί σου (που ειναι σε μέγεθος πίτσας άρα ανετη μεταφορά)  και ΜΠΑΜ 300 mpbs !!! χωρίς 2 συμβόλαια ή κάποιο άλλο έξοδο! 

 

Το αστείο ειναι ότι αρκετοί παραπονιόνται για το latency ή και να μην παραπονιούνται το βρίσκουν αρνητικό που ειναι "τοσο μεγάλο" και το latency einai 25-30 ms χαχαχαχα και καμία 40-60 σε gameserver (πχ για counterstrike) που να ξέρανε ότι στην Ελλάδα αυτό λέγεται συνδεση VDSL :P Και πως σε gaming servers της Ευρώπης έχουμε 70-150 ms χαχαχαχαχαχα

4 ώρες πριν, dream21 είπε

 

Και με το καλό θα φύγει και η τηλεφωνία από τον OTE  μιας και από το 2022 αρχές θα δίνει και υπηρεσίες τηλεφωνίας VOIP η Starlink

Δεν χρειάζεται τηλεφωνία απο τον πΟΤΕ! μπορείς να μπεις σε VoIP υπηρεσία αρκεί να έχεις σύνδεση στο internet υπάρχουν διάφορες με τιμές πάτο πχ 5 ευρώ τον χρόνο

 

Την τηλεφωνία την έχεις με τον πΟΤΕ γιατί σε κλειδώνει (αυτός και τα φιλαράκια του στο καρτέλ) με το ζόρι δεν σου δίνει σκέτο internet επειδή έτσι γουστάρει μιας και έχει δεμένο τον γάιδαρο του για δύο χρόνια αν θες πάνε αλλού... τώρα που θα έχει όμως "αλλού" και θα τους τσούξει θα κάνω γλέντια τρικούβερτα :P

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, Dr_Pepper said:

Δεν ειναι 99 ευρώ ειναι 82 ευρώ (99 δολάρια - επίσης τα " 200Mbps στην ελλάδα για τα 4-5 σπιτια που έχουν πρόσβαση κοστίζει άνετα ενα 60άρι και αυτοί θα σου δίνουν 300 ! ) βέβαια έχει ένα κόστος και το πιάτο και το ρούτερ αλλά το πληρώνεις μια και έξω και ειναι δικό σου, εγώ προσωπικά θα παω σε starlink με το που τελειώσει το συμβόλαιο μου γιατί απλά εχω σιχαθεί τα καρτέλ εδώ και η μόνη λύση να αλλάξουν ειναι αν τους τσούξει το χάσιμο της πελατείας γιατί αλλιώς δεν νιώθουν.

 

Είναι δυστυχώς 99 ευρώ...

 

Screenshot_20210225-064425_Chrome.jpg

Επίσης... δεν θα μπορεί να μεταφερθεί σε άλλη περιοχή:

Screenshot_20210225-064742_Chrome.jpg.a16f86c03bf67c127bf8019ed4dd3740.jpg

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρελή αγάπη για κάτι πανάκριβο, υπερεκτιμημένο και ξεπερασμένο.

Αν σας αρέσουν τα 100€/μ be my guest...ειδάλλως νομίζω με 100€ μπορείς να κάνεις καλύτερο κουμάντο για λίγες μέρες στο εξοχικό...ειδικά όταν υπάρχει 4G/5G .

Και στο κάτω κάτω της γραφής ...πας σε κάποιον που έχει δυνατότητα για σοβαρή γραμμή και του λές : "γουστάρεις να μην ξαναπληρώσεις για τηλέφωνο,internet κτλ, άσε με να έχω πρόσβαση μέσω Wifi και δεν θα ξαναδεις λογαριασμό"....πόσοι θα αντισταθούν ?

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dream21 είπε

Καμία σχέση το δορυφορικό μέσω γεωστατικων δορυφόρων 36.000km που ξέρεις σε σχέσει με το starlink που οι δορυφόροι είναι σε γήινη τροχιά στα 500km

δηλαδή  οι κακές καιρικές συνθήκες βρίσκονται σε ύψος άνω των 500km;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

δηλαδή  οι κακές καιρικές συνθήκες βρίσκονται σε ύψος άνω των 500km;

όποτε βρέχει δεν έχει adsl στο χωριό .... 

φυσικά και επηρεάζεται , το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποιοι που λένε PING , και τους απαντάω PONG αρκετά πιο γρήγορα σε μακρινούς προορισμούς σε σχέση με το επίγειο , και συνεχίζουν την άρνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, notisgreek98 είπε

δεν ξερω τι συμβαινει σε αλλες περιοχες παντως εδω στην πατρα υπαρχουν αρκετες ιδιωτικες εταιρειες που ειναι αρκετα πιο φθηνες και περιλαμβανουν μεγαλυτερη γκαμα προγραμματων . Στην δικια μου περιοχη που δεν υποστηριζεται vdsl ακομα και εχω 24αρα με 8mb/s μαξ ειναι ουσιαστικα μονοδρομος.Τωρα τα 100 ευρω + τα 500 ευρω εξοπλισμου ειναι πολλα και σιγουρα δεν το εβαζα.Στα 60 οντως θα το σκεφτομουν περισσοτερο αν υπηρχαν και οι προοπτικες να ανεβει αργοτερα η ταχυτητα χωρις εξτρα κοστος.

sdsdsd.png

Είμαι πελάτης της συγκεκριμένης εταιρείας από τον Δεκέμβριο, οπότε μπορώ να σας λύσω πολλές απορίες καθώς και να σας πω την εμπειρία μου.

Αρχικά μένω έξω από την Πάτρα περίπου 15 χιλιόμετρα σε ορεινή περιοχή και είμαι τυχερός να εργάζομαι από το σπίτι.

Σε αυτό που ήμουν άτυχος ήταν το ίντερνετ καθώς εδώ, ότι ταχύτητα και να βάλεις ο μόνος πάροχος (Π)ΟΤΕ σου δίνει 8-10Mbps αν είσαι πολύ τυχερός. Προσωπικά αυτή η ταχύτητα θα με κάλυπτε, μιας και η δουλειά μου δεν απαιτεί streaming δεδομένων ή κάτι τρελό από ταχύτητα, αλλά αυτό που έρχεται να κάνει χειρότερα τα πράγματα είναι η αστάθεια που έχει ο (Π)ΟΤΕ εδώ στην περιοχή. Πολύ συχνές αποσυνδέσεις, κάθε φορά που έχει κακοκαιρία θα πέσει σίγουρα το ίντερνετ κτλ.

Επειδή δε μπορούσα λοιπόν να ρισκάρω με την αστάθεια καθώς έχω σίγουρα 1-2 meetings την ημέρα, στράφηκα στη λύση που προσφέρει ο συγκεκριμένος WISP στην Πάτρα και στις γύρω περιοχές. Αυτό που κάνει πρακτικά, είναι να νοικιάζει πολύ γρήγορες γραμμές και να στήνει εκεί δυνατές κεραίες γύρω από την Πάτρα(έχει μέχρι και απέναντι στο Αντίρριο στις ανεμογεννήτριες στο βουνό κεραίες) ώστε να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές. Εγώ συγκεκριμένα παίρνω από απέναντι ίντερνετ. Όλα αυτά είναι 100% νόμιμα με την εταιρεία να είναι δηλωμένη ως πάροχος ίντερνετ (ακόμα και στο speedtest έχει αναλυτικά την επωνυμία), κάθε μήνα έρχεται κανονικά λογαριασμός-τιμολόγιο κτλ.

Μέχρι στιγμής είμαι 100% ευχαριστημένος για δύο λόγους:
Ο πρώτος είναι γιατί πραγματικά έχεις ίντερνετ σε 2 ημέρες από την ημέρα που θα πάρεις τηλέφωνο, με την εγκατάσταση να διαρκεί 1-1:30 ώρα και περιλαμβάνει εγκατάσταση κεραίας Ubiquiti αλλά και παροχή ρούτερ TP-Link με το κόστος να είναι 75€ για όλα (εξοπλισμός+εργατικά). Το καλύτερο από όλα; Χωρίς συμβόλαια, υπογραφές, δεσμεύσεις κτλ, πληρώνεις και έχεις ίντερνετ. Δεν θέλεις για ένα εξάμηνο επειδή θα φύγεις ίντερνετ; Κανένα θέμα, ενημερώνεις και για όσο θες δεν πληρώνεις τίποτα. Επιστρέφεις και θες ίντερνετ; Πληρώνεις και έχεις πάλι ίντερνετ.

Ο δεύτερος είναι το uptime και το ping. Πολλοί θέτουν συχνά αυτό το θέμα για οτιδήποτε ασύρματο. Εγώ προσωπικά στους 3 μήνες που είμαι πελάτης, μια φορά δεν είχα ίντερνετ για δύο ώρες και αυτό γιατί χάλασε η κεραία που έπαιρνα εγώ συγκεκριμένα. Για επισκευές, βλάβες κτλ έρχεται αναλυτικό mail και συνήθως γίνονται 4 τα ξημερώματα αυτές οι δουλειές ώστε να μην έχει κάποιος πρόβλημα. Με τον (Π)ΟΤΕ είχα πολύ περισσότερες αποσυνδέσεις ακόμα και στο πατρικό μου που είναι πιο κοντά στην Πάτρα, έχω θέματα. Το ping είναι στα 19-20ms αν θυμάμαι καλά σταθερό και στο μόνο παιχνίδι που παίζω (LoL στον EUW) το ping είναι σταθερό στα 65ms όσο έχω και στο πατρικό μου με 50αρα. Το γεγονός ότι μένω σε ορεινή περιοχή, με αρκετές βροχές και ακόμα και χιόνι τώρα με τη Μήδεια, σε συνδυασμό με το ότι δεν έπεσε ούτε μια φορά το ίντερνετ αλλά και η ταχύτητα, δείχνει πολλά για το ασύρματο.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το medium αν θυμάμαι καλά που είναι στα 29€ για 30/5 ταχύτητα. Μπορείτε να βάλετε και σταθερό τηλέφωνο αν θέλετε με 15€ το χρόνο εφάπαξ και χρέωση με το δευτερόλεπτο. Γνωρίζω ότι οι τιμές είναι μεγαλύτερες από τους γνωστούς παρόχους και προφανώς στην Αθήνα έχουν Inalan, Θεσσαλονίκη HCN με άπιαστες ταχύτητες και τιμές, αλλά για Πάτρα(εκτός κέντρου) και ευρύτερη περιοχή, αυτή η λύση είναι μονόδρομος για όποιον θέλει κάτι σταθερό και γρήγορο. Να προσθέσω πως η ταχύτητα που έχω είναι αυτή που πληρώνω, και έχει μπει κόφτης. Στο αρχικό speedtest που είχε γίνει με τη συγκεκριμένη μικρή κεραία της Ubqt που έχω, έπιανε 50+/50+ και με την μεγαλύτερη μπορείς να πιάσεις 100 άνετα με υψηλότερο πάγιο φυσικά και κόστος εξοπλισμού.

Σόρρυ για το μακρυνάρι αλλά ήθελα να ενημερώσω όσο καλύτερα μπορούσα από μεριάς μου και άλλα άτομα που έχουν κάποιο πρόβλημα και μένουν επαρχία. Όποιος μου βρει για την περιοχή μου κάτι καλύτερο και σταθερό με λιγότερα χρήματα be my guest, ώστε να κάνουμε και συζήτηση.

Υ.Γ.: Ο συγκεκριμένος πάροχος που έχω, στέλνει από Πάτρα ασύρματο ίντερνετ στην Ιθάκη(!!!) ταχύτητας 1Gbps. Φυσικά με αρκετά ακριβό εξοπλισμό, ώστε να αντιμετωπίζει τα καιρικά φαινόμενα του Ιονίου πελάγους και να παρέχει κάτι αξιόπιστο απέναντι, που τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν ολόκληρες εταιρείες να καλύψουν.

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Τρελή αγάπη για κάτι πανάκριβο, υπερεκτιμημένο και ξεπερασμένο.

Αν σας αρέσουν τα 100€/μ be my guest...ειδάλλως νομίζω με 100€ μπορείς να κάνεις καλύτερο κουμάντο για λίγες μέρες στο εξοχικό...ειδικά όταν υπάρχει 4G/5G .

Ξεπερασμένο και υπερεκτιμημένο γιατί;

Αν το θεωρείς πανάκριβο, γνωρίζεις πόσο κάνουν και τι δίνουν τα δορυφορικά πακέτα των εδώ παρόχων;

Για το 4G/5G που λες, δώσε ένα χαρακτηριστικό πακέτο να δούμε τι προσφέρει. Τουλάχιστον για το σενάριο που πας στο εξοχικό, ή και για αν μένεις συνέχεια στην εξοχή/επαρχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thedrpapa ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου , δυστυχώς έτσι είναι όταν είσαι μακριά από αναβαθμισμένες περιοχές. Έχω vdsl μέσα στην Θεσσαλονίκη,  είμαι ακριβώς από πάνω από το κουτί του. Πιο βολικό δεν γινόταν. Όμως στο πατρικό στο χωριό το καφαό είναι στα 6 χλμ. Δεν πρόκειται να έρθει κάποια επίγεια τεχνολογία εκεί, άρα στρέφομαι σε ασύρματες λύσεις ή σε starlink που είναι μια κατηγορία μόνη της. Προσανατολίζομαι σε συνδιασμό με ένα router με 2 wan εισόδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Ξεπερασμένο και υπερεκτιμημένο γιατί;

Αν το θεωρείς πανάκριβο, γνωρίζεις πόσο κάνουν και τι δίνουν τα δορυφορικά πακέτα των εδώ παρόχων;

Για το 4G/5G που λες, δώσε ένα χαρακτηριστικό πακέτο να δούμε τι προσφέρει. Τουλάχιστον για το σενάριο που πας στο εξοχικό, ή και για αν μένεις συνέχεια στην εξοχή/επαρχεία.

Η υπόθεση δορυφόρος έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια

Τώρα αν ανήκεις σε κάποιους λίγους που έχουν πραγματικά αδυναμία κάλυψης τότε πάσο αλλά με τόση πολύ αγάπη στον Ιλονα τι να πω...εδώ κάποιοι συζητάνε εδώ μέσα για πολυκατοικίες κτλ....δηλαδή με 30-40€/μ για 100M fiber (υπόψιν πολυκατοικίες άρα αστικά κέντρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Η υπόθεση δορυφόρος έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια

Τώρα αν ανήκεις σε κάποιους λίγους που έχουν πραγματικά αδυναμία κάλυψης τότε πάσο αλλά με τόση πολύ αγάπη στον Ιλονα τι να πω...εδώ κάποιοι συζητάνε εδώ μέσα για πολυκατοικίες κτλ....δηλαδή με 30-40€/μ για 100M fiber (υπόψιν πολυκατοικίες άρα αστικά κέντρα)

κάποιοι λίγοι , μάλλον το 80% γεωγραφικής κάλυψης της Ελλάδος που δεν θα δει ποτέ κάτι παραπάνω από adsl των 3mbps

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

4G ?

Το είχα δοκιμάσει αλλά δεν αξίζει όταν ανεβάζεις κάπου στα 2GB αρχεία την ημέρα. Συν ότι το latency ήταν διαστημικό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...