Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά στον OTE/Wind/Voda δεν έχει 3.5ΤΒ data cap. 😛

Είναι το 10% της μέγιστης χρήσης που μπορείς να κάνεις σε ένα μήνα, δηλαδή αν κατεβάζεις full 24/7. Είναι πρακτικά σπάνιο να το ξεπεράσεις, και δεν είναι hard cap, δηλαδή δεν σε κόβουνε, αν δεν το παρακάνεις. Τουλάχιστον για inalan που έχω κοιτάξει.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν υποθέσουμε ότι είσαι δήμαρχος σε ορεινό χωριό στη Κάρπαθο βάζεις το starlink να τροφοδοτεί δίκτυο public wifi και έχεις εξασφαλίσει την επανεκλογή σου από όλους όσους είναι κάτω των 60 ετών.

Και θα σου στείλουν εισαγγελέα οι εταιρείες κινητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jts είπε

Στο VoLTE.

Α, εντάξει - πέρα από καλύτερη ποιότητα κλήσης νομίζω ότι ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι άλλο προς όφελός μας π.χ. ότι θα χρησιμοποιούμε data αντί για λεπτά ομιλίας...

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά στον OTE/Wind/Voda δεν έχει 3.5ΤΒ data cap. 😛

Έχει η Inalan; (δεν το γνώριζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, randomcat said:

Έχει η Inalan; (δεν το γνώριζα)

Yeap.

 

7 minutes ago, Jts said:

Είναι το 10% της μέγιστης χρήσης που μπορείς να κάνεις σε ένα μήνα, δηλαδή αν κατεβάζεις full 24/7. Είναι πρακτικά σπάνιο να το ξεπεράσεις, και δεν είναι hard cap, δηλαδή δεν σε κόβουνε, αν δεν το παρακάνεις. Τουλάχιστον για inalan που έχω κοιτάξει.

Γνωρίζω, αλλά αν θες μια χαρά το πιάνεις αν κατεβάζεις 4Κ torrents. Επίσης αν κατεβάζεις τέτοια και παίζεις χωρίς VPN υπάρχουν πολλές πιθανότητες να επικοινωνήσει η Cogent με την Inalan για να παιχτεί γενικότερος κόφτης στη σύνδεση. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, randomcat είπε

Α, εντάξει - πέρα από καλύτερη ποιότητα κλήσης νομίζω ότι ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι άλλο προς όφελός μας π.χ. ότι θα χρησιμοποιούμε data αντί για λεπτά ομιλίας...

Ναι δεν διαφωνώ αν και ελευθερώνονται συχνότητες για άλλες χρήσεις. Η χρέωση γίνεται με τον ίδιο τρόπο και στο VoLTE, δεν σου μειώνει τα data δηλαδή.

Εντάξει πιστεύω σε κάνα 2-3 χρόνια που θα έχει επεκταθεί το 5g θα έχουμε unlimited σε προσιτές τιμές, αλλιώς δεν δικαιολογούνται, οι πάροχοι, ούτε με 90% φορολογία. Τώρα με τις ταχύτητες θα δείξει.

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Yeap.

 

Γνωρίζω, αλλά αν θες μια χαρά το πιάνεις αν κατεβάζεις 4Κ torrent. Επίσης αν κατεβάζεις τέτοια και παίζεις χωρίς VPN υπάρχουν πολλές πιθανότητες να επικοινωνήσει η Cogent με την Inalan για να παιχτεί γενικότερος κόφτης στη σύνδεση. 😛

Καλά αυτό θεωρητικά μπορεί να γίνει με όλους τους παρόχους.

Άσε που τώρα που δεν βγαίνουν και ταινίες να κατεβάσεις 😂

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cambo99 είπε

Τα 99 ευρώ αν πέσουν στο μέλλον σε 60 ευρώ , βλέπω πολλούς συνδρομητές από Ελλάδα. Τα τεχνικά προβλήματα, οι αποστάσεις από τα καφάο και οι χαμηλές ταχύτητες έχουν δημιουργήσει πολλά απωθημένα στους Έλληνες συνδρομητές!

Πολλοί είναι με 100 και 200 πλέον εδώ και καιρό... επίσης 300.000 πλέον έχουν πρόσβαση σε οπτική ίνα ftth . Δυστηχώς η κρίση μας καθυστέρησε 7-8 χρόνια στην ανάπτυξη υποδομών. Είναι πάντως πολύ δυσκολο στην Ελλάδα να αναπτύξεις δίκτυα , πολλές μα πάρα πολλές λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Jts said:

Καλά αυτό θεωρητικά μπορεί να γίνει με όλους τους παρόχους.

Άσε που τώρα που δεν βγαίνουν και ταινίες να κατεβάσεις 😂

Μόνο που δεν έχουμε δει να το κάνει κάποιος, σε αντίθεση με την Inalan (topic στο adslgr).

Μια χαρά άπειρες παλιές υπάρχουν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dream21 είπε

Να σε καλά ρε Elon που έχω εσένα και επιτέλους θα φύγω από τα 12-16 Mbps της σάπιας ADSL που έχω εδώ και χρόνια.

F*ck yeah! It has begun!

Πες μου ποιος θα σε χάσει από πελάτη του για να χαρώ! πΟΤΕ, Wind, Vodafone, Nova? Θα χαρώ όποιος και να είναι από αυτούς, με σειρά όπως τους έβαλα, από την περισσότερη προς την λιγότερη χαρά. :P

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνουν επενδύσεις σε επίγειο internet γιατί θα υπάρξει μεγάλη εξέλιξη στο ασύρματο (βλέπε 5g

στο μέλλον δεν βλέπω να είμαστε συνδεδεμένοι με καλώδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

έχεις κάτι χρόνια φαίνεται να ρωτήσεις, τόσο έχει η 100 (η 200 ?) συμμετρική πλέον. Δουλεύω IT σε τραπεζικό ίδρυμα και έπαιρνα φέτος προσφορές.

500eu / μήνα; Στη φέρνουν όπου θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Jts είπε

Καλά αυτό θεωρητικά μπορεί να γίνει με όλους τους παρόχους.

Άσε που τώρα που δεν βγαίνουν και ταινίες να κατεβάσεις 😂

από τότε που απέκτησα netflix , spotify , youtube premium,  δεν μπαίνω καν στο κόπο και τη φασαρία να "κατεβάσω" γενικώς

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

500eu / μήνα; Στη φέρνουν όπου θες;

(χωρίς ΦΠΑ) για κέντρο Αθήνας , εκτός πόλης η αν είσαι 2km+ από ΑΚ πάει πολύ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

από τότε που απέκτησα netflix , spotify , youtube premium,  δεν μπαίνω καν στο κόπο και τη φασαρία να "κατεβάσω" γενικώς

(χωρίς ΦΠΑ) για κέντρο Αθήνας , εκτός πόλης η αν είσαι 2km+ από ΑΚ πάει πολύ παραπάνω.

Ναι δεν παίζει τότε :P

Εδώ που είμαι, είναι σχετικά κομπλέ με 100/10 (καθαρα 95 ή κάπου εκεί).

Στο επόμενο σπίτι που θέλω να πάω 15 με το ζόρι.. Και μου είπαν δεν έχουν καν πλάνο οπότε πρέπει να βρω κάτι άλλο -.-"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δουλέψει δορυφορικό internet αλλά επειδή εγώ έχω δουλέψει σας πληροφορώ ότι στις βαριές κακοκαιρίες το σήμα χάνεται τελείως για ώρες. Και δεν είναι κάτι σπάνιο. Μέσα στην χρονιά θα σας τύχει αρκετές φορές. Αντίθετα στο επίγειο 4G ποτέ δεν μου έχει τύχει αυτό εκτός κι αν πάθη βλάβη ο σταθμός.  Το αναφέρω απλά γιατί από ότι διαβάζω μερικοί εδώ νομίζετε ότι το δορυφορικό είναι πανάκια και θα αντικαταστήσει το ενσύρματο. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το συγκεκριμένο σύστημα είναι  επικουρικό προκειμένου να καλύψει τις περιοχές που δεν έχουν καλή πρόσβαση στην καλωδίωση. Αλλά αν είστε στην πόλη και κόψετε το ενσύρματο για χάρη του δορυφορικού θα βρεθείτε χωρίς internet στην πρώτη καλοκαιρινή καταιγίδα "μέχρι να περάσει", και για ώρες ολόκληρες τον χειμώνα ανάλογα με τα καμώματα της κάθε "Μήδειας".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, anax111 είπε

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δουλέψει δορυφορικό internet αλλά επειδή εγώ έχω δουλέψει σας πληροφορώ ότι στις βαριές κακοκαιρίες το σήμα χάνεται τελείως για ώρες. Και δεν είναι κάτι σπάνιο. Μέσα στην χρονιά θα σας τύχει αρκετές φορές.

H Starlink δεν έχει και πολύ σχέση με το κλασικό δορυφορικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...