Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία gpu και αύξηση τιμής?


redbighunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2021 στις 8:19 ΜΜ, ChrisAttart είπε

Για στείλε και ένα μύνημα στο Facebook ...

Εγω ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι ασχολειστε με ενα προβλημα που δεν εμπλεκεστε, κυριως δε οταν δεν εχετε και τις αποψεις και τις αποδειξεις (pun intended) και απο τις 2 μεριες.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, omitziz είπε

Για τα 430€ που παίρνεις από το πλαίσιο δεν ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις και απολογητικό ποστ εδώ.

Και πες στο αφεντικό σου ότι κρατάει 100αδες χιλιάδες ευρώ σε παραγγελίες και πρέπει να παραδώσει. Έστω να δώσει συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης.

1. Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Δεν εργάζομαι για το πλαίσιο. Είμαι πελάτης του από τότε που δεν είχαμε πιστωτική κάρτα και δεν υπήρχαν eshop στην Ελλάδα οπότε πηγαίναμε στο Πλαίσιο για να μάθουμε τις εξελίξεις και να δούμε τα νέα προϊόντα.

 

2. Το γεγονός ότι απαγορεύεται από τον νόμο να πουλήσει σε τιμή κάτω από το κόστος το διάβασε κανείς; Αύξησε την τιμή της GPU μόνο το Πλαίσιο σε αυτή την παρτίδα ή αυξήθηκε η τιμή της GPU σε όλα τα καταστήματα; Αν την αύξησε μόνο το πλαίσιο θα σου πω έχεις δίκιο, αν την αύξησαν όλοι το πιθανότερο είναι να αυξήθηκε η τιμή χονδρικής. 

 

3. @SabotazNicΤόση καραντίνα, κάπου πρέπει να ξεδώσουμε, να πούμε δυο κουβέντες σαν άνθρωποι...

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, StavrosD είπε

2. Το γεγονός ότι απαγορεύεται από τον νόμο να πουλήσει σε τιμή κάτω από το κόστος το διάβασε κανείς; Αύξησε την τιμή της GPU μόνο το Πλαίσιο σε αυτή την παρτίδα ή αυξήθηκε η τιμή της GPU σε όλα τα καταστήματα; Αν την αύξησε μόνο το πλαίσιο θα σου πω έχεις δίκιο, αν την αύξησαν όλοι το πιθανότερο είναι να αυξήθηκε η τιμή χονδρικής. 

Καταρχάς δεν απαγορεύεται να πουλήσεις κάτω του κόστους. Μην αρχίσεις να μου ανατρέχεις διατάξεις, τις γνωρίζω. Το ότι υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για πώληση κάτω του κόστους δεν σημαίνει οτι απαγορεύεται. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μια χαρά όχι απλά επιτρέπεται αλλά επιβάλλεται.

Το θέμα είναι οτι δεν έχει σημασία. Ο Πλαίσιος έβαλε τιμή 549€. Αυτό σημαίνει την έκανε παραγγελία από τον προμηθευτή του σε τιμή χαμηλότερη από τα 549. Και προσπαθείς τώρα να με πείσεις οτι ο κυρ Πλαίσιος επί 1.5 μήνα που περίμενε την παραγγελία δεν γνώριζε τίποτα, και πληρόφορηθηκε οτι ο προμηθευτής του άλλαξε τις τιμές την ημέρα που...παρέλαβε? Οτι δηλαδή ξεφόρτωσε το φορτηγό μπροστά από το Πλαίσιο στη Μαγούλα, και πάει ο οδηγός στον υπεύθυνο και του λέει "τα έφερα τα πράματα σου, είχαμε πεί 50.000€ αλλά τελικά είναι 67.000€". Ντάξει, εγώ το πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD

 

Εν' προκειμένω

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπά που γράφεις είναι άρες  μάρες κουκουνάρες.....τι τιμή κάτω του κόστους γράφεις η τιμή είναι μια και ισχύει τότε που εξοφλήθηκε ή έγινε η παραγγελία δεν αλλάζει η τιμή ενός προιόντος δεν είναι μεταβλητή κατά το δοκούν του κάθε ένος εμπόρου που την αλλάζεις όποτε του καβλώσει, και φυσικά και δεν είναι και τιμή δημοπρασίας που μεταβάλει την αξία ενός προιόντος σε περίπτωση RMA ναι λέω για κάτι παιδάκια που τρώγανε κάτι RMA με κάτι μαλακίες "τελευταία τιμή στο συστημα μας" γκέ κε

Δες εδώ πως είναι ένα σοβαρό κατάστημα σε σχέση με ένα μπουρδέλο

Τιμή αγοράς

01.jpg.7544c3e8f3e72f98bfaa5e6e0c9e2336.jpg

Τωρινή τιμή πώλησης

01.jpg.364ed7088ad27a99752adabfacc1a6df.jpg

Και η παραλαβή στην αρχική τιμή

01.jpg.a90c952673ff515aba63d018b44befc0.jpg

Αντε τωρα να παίξεις με τα άλλα παιδάκια στην αυλή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι οτι και αύξηση από τον προμηθευτή να υπάρχει, ενημερώνεις επί τόπου. Δηλαδή 1.5 μήνα πριν που έγινε η παραγγελία. Αλλά άμα έλεγες στον πελάτη "ξέρεις η 3060 που μόλις αγόρασες είναι +200€ και θα παραλάβεις (πιθανόν, αλλά μπορεί και όχι) σε 2 μήνες από τώρα (αλλά μπορεί και ποτέ)" ο πελάτης θα σου έλεγε πάρε τα τέτοια μου. Ενώ όταν έχεις ήδη την καρτούλα ζεστή στο κατάστημα πιο εύκολα ενδίδει ο άλλος στον εκβιασμό, γιατί δεν έχει και πολλές επιλογές πλέον. Αν του το έλεγες day one θα την αγόραζε από άλλο κατάστημα στα 590 αντί στα 549 που τελικά γίνανε 749. Τώρα δεν έχει αυτην την επιλογή όμως, γιατί του την αφαίρεσες.

Από επιχειρηματικής σκοπιάς, 10/10 το πλάισιο, δυνατή κίνηση ομολογώ. Το επέλεγα στο γραφείο για αναλώσιμα 200-300€ το μήνα λόγω του ότι είναι δίπλα μου, τώρα θα το κόψω και αυτό. Ούτε στυλό δεν ξαναψωνίζω. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/n-2941-2001.html

Άρθρο 24 - Πωλήσεις κάτω του κόστους

παρ. 1...1. Απαγορεύεται η πώληση εμπορευμάτων σε τιμές κάτω του κόστους αγοράς...

παρ. 2... εξαιρέσεις...

Σε μικρά μαγαζιά της γειτονιάς μπορεί κάποιος να αγνοήσει τον νόμο, το Πλαίσιο είναι εταιρεία που ελέγχεται από ορκωτούς λογιστές, αν παραβεί τον νόμο τότε όποιος υπάλληλος ή προϊστάμενος ευθύνεται γι'αυτό απλά θα απολυθεί την επόμενη μέρα.

Από την εμπειρία μου ως ελεύθερος επαγγελματίας, όλες οι προσφορές έχουν ισχύ ένα μήνα. Αυτό είναι πρόβλημα, ιδιαίτερα σε προγράμματα (π.χ. ΕΣΠΑ) ή σε συμβάσεις με το δημόσιο όπου από την στιγμή που θα ζητηθεί η προσφορά μέχρι την στιγμή που θα αγοραστεί το προϊόν θα περάσει χρονικό διάστημα άνω του ενός μήνα.

Ίσως για την αύξηση φταίει και το γεγονός ότι αυξήθηκαν σημαντικά οι τιμές των καραβιών για μεταφορά κοντέινερ. Κοντέινερ που το έφερνες από Κίνα με λιγότερα από 1.000€ τώρα θες 10.000€ να το φέρεις, χώρια τυχόν "γρηγορόσημα" (αν απαιτούνται) για να μπει γρήγορα το δικό σου στο καράβι που φεύγει από Κίνα.

 

Δεν λέω ότι το πλαίσιο είναι σωστό αλλά ούτε και λάθος. Λέω ότι από την στιγμή που δεν γνωρίζω αν την τιμή την αύξησε το Πλαίσιο ή ο προμηθευτής του δεν μπορώ να πω αν έπραξε σωστά ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του λές γνωρίζω μην μου παραθέσεις τον νόμο, τον παραθέτει....και τώρα εγώ πρέπει να φάω 3 ώρες να ψάξω 20 διατάξεις να τον βγάλω λάθος. Η αλλιώς η τακτική gish gallop. Εντάξει λοιπόν, έχεις δίκιο, γνωρίζεις καλύτερα από μένα που κυριολεκτικά είναι η δουλειά μου. 

 

Εντωμεταξύ τώρα είδα τι μου παρέθεσε. To άρθρο 24 του 2941 έχει καταργηθεί εδώ και μια δεκαετία. Αλλά τι συζητάμε τώρα, Ελλάδα είναι, ο καθένας έχει την άποψη του επι των πάντων

Επεξ/σία από Herald
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι οτι γράφει άσχετα ,ε το θέμα για να του το κάνουμε και πιο απλό

spacer.png

Ερώτηση: ΕΙναι νόμιμο να αλλάξει  το κατάατημα την τιμή στην οποία έκανε την παραγγελία του ο πελάτης?

Απάντηση Οχι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Τρολάρισμα Μα αφού, το κόστος ο προμηθευτής η τιμή η ξαδέρφη του γείτονα κλπ......

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Και ξανά

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Μα....πάρε να χεις

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, StavrosD είπε

παρ. 1...1. Απαγορεύεται η πώληση εμπορευμάτων σε τιμές κάτω του κόστους αγοράς...

Γιατί δεν συνεχίζεις το quote? Εκεί είναι η τελεία? Για βάλε και την υπόλοιπη πρόταση :P 

Αφου τρολλάρις, κάντο σωστά ρε σύ. Άσε να μπώ εγώ στον κόπο

όταν αυτή θέτει υπό διακινδύνευση ορισμένη αγορά ή θίγει κατά τρόπο ουσιώδη τις αρχές του ανταγωνισμού και τα συμφέροντα των καταναλωτών.

11 λεπτά πριν, Coppermine είπε

H πλάκα είναι οτι γράφει άσχετα ,ε το θέμα για να του το κάνουμε και πιο απλό

spacer.png

Ερώτηση: ΕΙναι νόμιμο να αλλάξει  το κατάατημα την τιμή στην οποία έκανε την παραγγελία του ο πελάτης?

Απάντηση Οχι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Τρολάρισμα Μα αφού, το κόστος ο προμηθευτής η τιμή η ξαδέρφη του γείτονα κλπ......

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Και ξανά

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Μα....πάρε να χεις

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Ρε πήρε ο κινέζος καπετάνιος και ζήτησε γρηγορόσημο, τι να κάνει και το πλαίσιο, να μην τα δώσει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τις τελείες ελπίζοντας ότι κάποιος θα διαβάσει ολόκληρες και τις δυο παράγραφους.  Ακριβώς από κάτω διευκρινίζει τις εξαιρέσεις ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες.

Όταν υπάρχουν αντιθέσεις στην νομοθεσία, ο νέος νόμος υπερισχύει του παλαιότερου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχίζεστε που έχω διαφορετική άποψη.Συζήτηση κάνουμε,λέτε την άποψή σας,λέω την δικιά μου και αυτός που άνοιξε το θέμα κρατάει ότι του είναι χρήσιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Έβαλα τις τελείες ελπίζοντας ότι κάποιος θα διαβάσει ολόκληρες και τις δυο παράγραφους.  Ακριβώς από κάτω διευκρινίζει τις εξαιρέσεις ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες.

Όταν υπάρχουν αντιθέσεις στην νομοθεσία, ο νέος νόμος υπερισχύει του παλαιότερου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχίζεστε που έχω διαφορετική άποψη.Συζήτηση κάνουμε,λέτε την άποψή σας,λέω την δικιά μου και αυτός που άνοιξε το θέμα κρατάει ότι του είναι χρήσιμο.

 

 

Δεν μιλαμε για το αν σαρεσουν οι ξανθες η οι μελαχρινες για να εχεις αποψη. Το οτι ο νομος που εβαλες εχει καταργηθεί απο το 2012 ας πουμε δεν ειναι αποψη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παράγραφος 5 του αρθρου έχει καταργηθεί αν θυμάμαι καλά και κάποια άλλα άρθρα έχουν τροποποιηθεί.Αν βρεις κάπου κάτι διαφορετικό στείλε λινκ.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Η παράγραφος 5 του αρθρου έχει καταργηθεί αν θυμάμαι καλά και κάποια άλλα άρθρα έχουν τροποποιηθεί.Αν βρεις κάπου κάτι διαφορετικό στείλε λινκ.

Αυτό που έλεγα και πριν. Gish gallop. Με έχεις 30 λεπτά και διαβάζω 260 άρθρα να δώ που το γράφει

4072/2012 άρθρο 248 παράγραφος 8. Eίπα 10ετία, έπεσα 1 χρόνο έξω. Παρδόν

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου καταργούνται:

8. Το άρθρο 24 του ν. 2941/2001 (Α' 201) με τίτλο «Πωλήσεις κάτω του κόστους».

Επεξ/σία από Herald
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά μου διέφευγε αυτό. Το κρατάω μήπως το χρειαστώ.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Είχες δίκιο. Γι'αυτό είναι ο διάλογος, για την αναζήτησή της αλήθειας.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...