Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Σου ειπαν τιμες;  γιατι σε μια συγκριτικη απο site του εξωτερικου ειδα +3000 ευρω στο facelift σε σχεση με το παλιο.

Ποσο ξεφτιλα μπορει να ειναι αυτο με την οθονη. Συνηθως η κακομοιρη οθονη ειναι στην πιο απλη εκδοση. Η longitude ειναι η 2η στη σειρα. Τον ψηφιακο πινακα οργανων αντε να το καταλαβω.

Η Longitude (βενζίνη, χειροκίνητο, 130Hp), έχει 26200 χωρίς μεταλλικό χρώμα, με κλειδί στο χέρι.

Το μεταλλικό πάει 500 + ΦΠΑ.

Δεν ρώτησα για κόστος σέρβις, συχνότητα κτλ.

Ο κινητήρας δεν είναι PSA, είναι FIAT και διαφορετικός από αυτόν του πρoηγούμενου μοντέλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Burgos είπε

Περιμένω ακόμα...5 μήνες κι ακόμα Ελλάδα δεν ήρθε...

 

Στο idrive μου γράφει ότι είναι για σέρβις στις 30 χιλιάδες ή τον Σεπτέμβρη του 22.

Είπα και εγώ το πήρε και δεν είπε τίποτα? Τόσο καιρό περιμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Αν θυμάμαι καλά είναι ανάλογα με το τύπο του λαδιού, συνθετικά - ημισυνθετικα-full συνθετικά, long life κτλ 

Μαλλον κατι τετοιο παιζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Σωστά... 

Για μερικούς ναι, λόγω υποτιθέμενων υπολειμμάτων ρινισματων, κάποιοι κάνουν συμφωνία με την αντιπροσωπεία και πάνε στις 2.500-3.000χλμ περίπου. 

Προσωπικά δεν πήγα νωρίτερα, μιας και τα 15.000 χλμ τα είχα κάνει σε 6 μήνες 😎

Τώρα που το είδα στο seat connect είναι στα 30.000χλμ ή στα 2 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με τα λαδια,μπουζι και τα συναφη ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ.

Οι κινητηρες θα επρεπε να αλλαζουν λαδια,φιλτρα,μπουζι με ωρες λειτουργιας για τον εξης απλο λογο.Για μενα που ειμαι επαρχια πχ (τυχαιο πραδειγμα) 100 ωρες= 3000 χλμ,για την Αθηνα ομως 100 ωρες μπορει να ειναι 1000 χλμ.Ο κινητηρας ο δικος μου θα αλλαξει στις 300 ωρες ας πουμε και θα εχει 10000χλμ και ο κινητηρας στην Αθηνα θα γραψει 10000 χλμ σε 1000 ωρες,το λαδι θα ειναι απλα ζουμι.Καλα τα περι 30κ για λαδια και 60κ για μπουζι ειλικρινα το αφηνω ασχολιαστο.

Ελπιζω ατομα με καινουργια αυτοκινητα να μην κανουν ποτε αυτα τα λαθη.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Deathmace είπε

Η Longitude (βενζίνη, χειροκίνητο, 130Hp), έχει 26200 χωρίς μεταλλικό χρώμα, με κλειδί στο χέρι.

Το μεταλλικό πάει 500 + ΦΠΑ.

Δεν ρώτησα για κόστος σέρβις, συχνότητα κτλ.

Ο κινητήρας δεν είναι PSA, είναι FIAT και διαφορετικός από αυτόν του πρoηγούμενου μοντέλου.

Στο γερμανικο διαμορφωτη, σε αφηνει να βαλεις την μεγαλη οθονη σαν προσθετο σε πακετακι με αλλα μαζι απο την longitude εκδοση. Ισως το δωσουν και εδω σαν δυνατοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shyn είπε

Για διπλωμα μηχανης πρεπει να ξαναδωσω σηματα ?

Αν θυμάμαι καλά δίνεις 10 ερωτήσεις και μπορείς να κάνεις μόνο ένα λάθος με ερωτήσεις για μηχανή μόνο όχι όλα τα σήματα αφού τα έχεις από το αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 5:18 ΜΜ, tzampatzis είπε

Ωραία, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Και αυτό που λες και για το πόσο καλά δουλεύουν είναι σωστό, και προσπαθώ να το καταλάβω από τα σχετικά reviews (πχ έχω καταλήξει ότι το VAG έχει σχετικά καλά συστήματα), γιατί στο TD ίσως να είναι δύσκολο να το δω.

Είναι εύκολο να καταλάβεις αν είναι ενοχλητικό. Της VW με ενόχλησε γιατί διόρθωνε το τιμόνι, της Toyota ήταν σπαστικό γιατί είχε ηχητική ειδοποίηση αν πατήσεις γραμμή αν πας 102 με όριο 100, ωστόσο απενεργοποιούνται, δε ξέρω βέβαια κατα πόσο αυτο-ενεργοποιούνται όταν βάλεις μπροστά ξανά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Είναι εύκολο να καταλάβεις αν είναι ενοχλητικό. Της VW με ενόχλησε γιατί διόρθωνε το τιμόνι, της Toyota ήταν σπαστικό γιατί είχε ηχητική ειδοποίηση αν πατήσεις γραμμή αν πας 102 με όριο 100, ωστόσο απενεργοποιούνται, δε ξέρω βέβαια κατα πόσο αυτο-ενεργοποιούνται όταν βάλεις μπροστά ξανά...

Ναι σωστός, πρέπει να το έχω στο μυαλό για να τα τεστάρω στην οδήγηση, και καλό είναι όντως να απενεργοποιούνται εύκολα.

Στις 6/5/2021 στις 4:59 ΜΜ, Deathmace είπε

New (στην Longitude έκδοση έκδοση έχει οθόνη 8,4 με ένα ασχημο γκρι πλαίσιο) VS Old:

754803703_NEWCOMPASS-newVSold.png.c1b57e0f58f8c67ce224e812f58df29b.png

Αυτό που λέει "Αναλογική οθόνη" μου έκαψε το μυαλό! Σιγά μην έχει και καθοδικό σωλήνα από πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ορίστε ρε για  να μην λέτε για εμένα :D

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/312663726-seat-leon

Είναι και γείτονας

Τι παίχτηκε? σε 100 χλμ κατάλαβε ότι δεν του κάνει? Η τον αναγκάζει η γυναίκα του να το πουλήσει γιατί δεν της αρέσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ορίστε ρε για  να μην λέτε για εμένα :D

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/312663726-seat-leon

Είναι και γείτονας

Παιζει να ειναι αυτος που ειχα πετυχει και σε ρωτησα αν εισαι εσυ. Ποσα πια να ειναι γκρι fr!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι παίχτηκε? σε 100 χλμ κατάλαβε ότι δεν του κάνει? Η τον αναγκάζει η γυναίκα του να το πουλήσει γιατί δεν της αρέσει? 

Μπορεί να το μετάνιωσε , μπορεί να του έτυχε κάτι άλλο και να θέλει τα λεφτά , μπορεί να είναι σαν και εμένα :D

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Παιζει να ειναι αυτος που ειχα πετυχει και σε ρωτησα αν εισαι εσυ. Ποσα πια να ειναι γκρι fr!

Μα είδα και φωτό απο το Labiko στο Φάληρο και επειδή πήγα προχθές λέω με πήρε κάποιος φωτό και έβαλε αγγελία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...