Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πήρα το αμάξι. Η μεταβίβαση δεν έγινε, θα γίνει από βδομάδα, ήθελε ραντεβού.

Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου, σε λίγες μέρες θα το έχω.

Θα γράψω κάποιες εντυπώσεις όταν το παρω, συμπαθητικό φαίνεται πάντως μέσα έξω και εύκολο στην οδήγηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το πήρα το αμάξι. Η μεταβίβαση δεν έγινε, θα γίνει από βδομάδα, ήθελε ραντεβού.

Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου, σε λίγες μέρες θα το έχω.

Θα γράψω κάποιες εντυπώσεις όταν το παρω, συμπαθητικό φαίνεται πάντως μέσα έξω και εύκολο στην οδήγηση.

Άντε καλορίζικος , βάλε και καμία φωτό να το δοούμε αν θέλεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το πήρα το αμάξι. Η μεταβίβαση δεν έγινε, θα γίνει από βδομάδα, ήθελε ραντεβού.

Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου, σε λίγες μέρες θα το έχω.

Θα γράψω κάποιες εντυπώσεις όταν το παρω, συμπαθητικό φαίνεται πάντως μέσα έξω και εύκολο στην οδήγηση.

Για να μη παιδευεσαι δωσε ενα εικοσαρικο σε ενα διεκπεραιωτη και θα εχεις εντος της ιδιας ημερας την άδεια σου ;) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για να μη παιδευεσαι δωσε ενα εικοσαρικο σε ενα διεκπεραιωτη και θα εχεις εντος της ιδιας ημερας την άδεια σου ;) 

Προτιμώ να το βάλω βενζίνη :)

Δεν με πειράζει, αφού το έχω το αμάξι έτσι κι αλλιώς.

Σας ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Citroen C3 diesel μοντελο του 2017....κυκλοφορει στους δρομους 1η αδεια 2019 με πανω απο 100.000 χλμ

η πλουσια εκδοση απο ελληνικη αντιπροσωπεια ....πειτε  μια γνωμη? Φαινεται καθαρο διχως προβληματα μεσα και εξω!!!! πως αξιολογειτε?

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PedroG είπε

Citroen C3 diesel μοντελο του 2017....κυκλοφορει στους δρομους 1η αδεια 2019 με πανω απο 100.000 χλμ

η πλουσια εκδοση απο ελληνικη αντιπροσωπεια ....πεστε με μια γνωμη? πως αξιολογειτε?

Εχω αποψη και για το πετρελαιο και για τη βενζινη με τα 110-120 αλογα. Τιμιο αυτοκινητο πολης, ανετο και σε μια προσπεραση κλπ, μετριο προς κακο πατημα ωστόσο. Αρκετα κακη ποιοτητα πλαστικών επισης (συγκεκριμενα αναφερομαι σε ντουλαπακια και στα airbumps που εχει η πιο φουλ εκδοση). Προσοχη στο πετρελαιο, πασχει η EGR (εγραψα τις προάλλες κατι σχετικό-παρα τριχα να παρει φωτιά συγγενης μου), και φυσικα δεν υπαρχει ανακληση ή κατι αλλο (συν μολις 2 ετη εγγυηση) και επιπλέον θελει adblue που οταν θα σου αναψει θα πρεπει να συμπληρωσεις ΑΜΕΣΩΣ μιας και ο μετρητης ειναι οτι να ναι (μπορει να σου λεει 500 χλμ υπολοιπο και μετα απο 100 να σβησεις και να μην ξαναπαρει ποτε...)

Γενικά το πετρέλαιο μάλλον δε θα το προτιμουσα. Απο εκει κ περα δεν εχω αρνητικη αποψη για το μοντελο. Νομιζω εχει το ιδιο σε ατμοσφαιρικο βενζίνης (82 αλογα) και η γυναικα του @tsofras οποτε ισως ακουσεις καποια γνωμη κ απο εκει...

*ενοχλητικο επισης το οτι δεν εχει φυσικους διακοπτες για το κλιμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

Citroen C3 diesel μοντελο του 2017....κυκλοφορει στους δρομους 1η αδεια 2019 με πανω απο 100.000 χλμ

η πλουσια εκδοση απο ελληνικη αντιπροσωπεια ....πειτε  μια γνωμη? Φαινεται καθαρο διχως προβληματα μεσα και εξω!!!! πως αξιολογειτε?

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Εχω αποψη και για το πετρελαιο και για τη βενζινη με τα 110-120 αλογα. Τιμιο αυτοκινητο πολης, ανετο και σε μια προσπεραση κλπ, μετριο προς κακο πατημα ωστόσο. Αρκετα κακη ποιοτητα πλαστικών επισης (συγκεκριμενα αναφερομαι σε ντουλαπακια και στα airbumps που εχει η πιο φουλ εκδοση). Προσοχη στο πετρελαιο, πασχει η EGR (εγραψα τις προάλλες κατι σχετικό-παρα τριχα να παρει φωτιά συγγενης μου), και φυσικα δεν υπαρχει ανακληση ή κατι αλλο (συν μολις 2 ετη εγγυηση) και επιπλέον θελει adblue που οταν θα σου αναψει θα πρεπει να συμπληρωσεις ΑΜΕΣΩΣ μιας και ο μετρητης ειναι οτι να ναι (μπορει να σου λεει 500 χλμ υπολοιπο και μετα απο 100 να σβησεις και να μην ξαναπαρει ποτε...)

Γενικά το πετρέλαιο μάλλον δε θα το προτιμουσα. Απο εκει κ περα δεν εχω αρνητικη αποψη για το μοντελο. Νομιζω εχει το ιδιο σε ατμοσφαιρικο βενζίνης (82 αλογα) και η γυναικα του @tsofras οποτε ισως ακουσεις καποια γνωμη κ απο εκει...

*ενοχλητικο επισης το οτι δεν εχει φυσικους διακοπτες για το κλιμα!

Θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Γιώργος , πολύ άνετο ευκολοδήγητο με ωραίους χώρους για το μέγεθος του .

Σπαστική η οθόνη, απο αξιοπιστία δεν ξέρω και πολλά και αλλά κρατάω μικρό καλάθι , στα 3 χρόνια έχουμε πάει ήδη δυο φορές για εγκέφαλο τιμονιού και πρόβλημα με τους αερόσακους , ευτυχώς στην εγγύηση βέβαια αλλά οκ .....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Γιώργος , πολύ άνετο ευκολοδήγητο με ωραίους χώρους για το μέγεθος του .

Σπαστική η οθόνη, απο αξιοπιστία δεν ξέρω και πολλά και αλλά κρατάω μικρό καλάθι , στα 3 χρόνια έχουμε πάει ήδη δυο φορές για εγκέφαλο τιμονιού και πρόβλημα με τους αερόσακους , ευτυχώς στην εγγύηση βέβαια αλλά οκ .....

Ποσα χρόνια είναι η εγγύηση του C3? Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αυτοκινήτων και όχι αντιπροσωπεία χάνεται η εγγύηση αυτή; Ρωτάω γιατί σε λίγο τελειώνει η τριετία.

Πρέπει να έχω πάντα ένα μπετόνι ad blue μαζί μου σε περίπτωση που μου ανάψει το φωτακι ;

Ο λόγος που το επιλέγω είναι καθαρά η κατανάλωση 3,8-4,8 λίτρα στα100 diesel η πολύ όμορφη εξωτερική του εμφάνιση και το προσιτό της τιμής του. Ούτε για τις επιδόσεις ούτε για τα γκάζια και κάτι άλλο.

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ποσα χρόνια είναι η εγγύηση του C3? Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αυτοκινήτων και όχι αντιπροσωπεία χάνεται η εγγύηση αυτή; Ρωτάω γιατί σε λίγο τελειώνει η τριετία.

Πρέπει να έχω πάντα ένα μπετόνι ad blue μαζί μου σε περίπτωση που μου ανάψει το φωτακι ;

Ο λόγος που το επιλέγω είναι καθαρά η κατανάλωση 3,8-4,8 λίτρα στα100 diesel η πολύ όμορφη εξωτερική του εμφάνιση και το προσιτό της τιμής του. Ούτε για τις επιδόσεις ούτε για τα γκάζια και κάτι άλλο.

Σας ευχαριστώ πολύ

Εμείς έχουμε βενζίνη με τα 82 , οπότε περί πετρελαίου ας απαντήσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης.

Το αγοράσαμε με 5ετή εγγύηση (επέκταση) το 2018 οπότε αν δεν έχεις την επέκταση θα είχε 2 ή 3 χρόνια.

Αν το πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο και έχουν γίνει τα service στην ώρα τους με ενημερωμένο service book δεν θα έχεις θέμα με την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις από το αμαξάκι, πολύ καλές! Χθες έκανα πάνω από 500 χιλιόμετρα, καλή συμπεριφορά με ταχύτητες γύρω στα 120-130 που πήγαινα. Οκ δεν έχει τη δύναμη του μπράβο και θέλει να παίζεις λίγο με τις ταχύτητες αλλά ταξιδεύεις μια χαρά.

Οικονομικό, έκανα 400 χιλιόμετρα με περίπου 30€ αέριο.

Καλή χρονιά σε όλους, καλές διαδρομές!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 1:28 ΜΜ, PedroG είπε

Citroen C3 diesel μοντελο του 2017....κυκλοφορει στους δρομους 1η αδεια 2019 με πανω απο 100.000 χλμ

η πλουσια εκδοση απο ελληνικη αντιπροσωπεια ....πειτε  μια γνωμη? Φαινεται καθαρο διχως προβληματα μεσα και εξω!!!! πως αξιολογειτε?

Οδηγώ άλλο μοντέλο με το ίδιο μοτέρ για περίπου 60-70χλμ κάθε φορά (μικτή χρήση εθνική-πόλη). Για μένα αυτός ο κινητήρας σε αμάξι πόλης αξίζει με τα χιλια. Έχει ροπή, μπορείς να κάνεις άνετα μια προσπέραση και για ταξιδάκι πιάνει 120 με 2.500 σ.α.λ. Τιμιότατος.

Τα μειονεκτήματα που έχει είναι πως σε υψηλές ταχύτητες κρεμάει (ε αμα πας 130-140 και πατήσεις γκάζι μη περιμένεις πολλά) και πως το κιβώτιο που τον συνδυάζει η Σιτροέν έχει μια υπερβολικά μαλακή αίσθηση που μερικούς τους ξενίζει, εμένα για το συγκεκριμένο όχημα μου φαίνεται κάπως αδιάφορο αφού δεν είναι δικό μου. Αμα έρχεσαι απο VAG ή Toyota θα σε ξενίσει αρκετά (βλέπω τη διαφορά όταν παίρνω το Corolla που έχω εγώ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Η καρδιά θέλει Ιαπωνία (συγκεκριμένα Honda Civic) αλλά το μυαλό λέει ένα πιο σύγχρονο Ford Fiesta. :(

Για το μέλλον το fiesta θα σε ζορίσει πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Για το μέλλον το fiesta θα σε ζορίσει πάντως

Λόγο χώρων το λες;

Σαν fiesta πάντως άρχισα να κοιτάω με τον ecoboost, περίπου στα λεφτά του Civic θα μου βγει είναι η αλήθεια (αν βρω κάτι).

Πάντως επειδή έχω μπει σε Fiesta του 2015 δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το πιο ευρύχωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Λόγο χώρων το λες;

Σαν fiesta πάντως άρχισα να κοιτάω με τον ecoboost, περίπου στα λεφτά του Civic θα μου βγει είναι η αλήθεια (αν βρω κάτι).

Πάντως επειδή έχω μπει σε Fiesta του 2015 δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το πιο ευρύχωρο.

Ναι καθαρά για τους χώρους το λέω σε σχέση με το civic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...