Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Καλησπερα.

Ποια έκδοση ειναι;

Εσωτερικα το σαλονι του πως είναι;

mini cooper 136hp, μια χαρά είναι το σαλόνι, τα έχει όλα, κάμερα, bucket καθίσματα, αισθητήρες μπρος πίσω, ηλιοροφή, θερμαινόμενα καθίσματα,μόνο navi δεν έχει αλλά δεν νοιάζει τόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, seloner είπε

mini cooper 136hp, μια χαρά είναι το σαλόνι, τα έχει όλα, κάμερα, bucket καθίσματα, αισθητήρες μπρος πίσω, ηλιοροφή, θερμαινόμενα καθίσματα,μόνο navi δεν έχει αλλά δεν νοιάζει τόσο 

Είναι το αυτόματο λογικά, ε;

Το κακό με τα Mini είναι οτι ως μεταχειρισμένα έχουν τη φήμη του ξεζουμισματος από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Προσωπικά Mini θα έπαιρνα μόνο καινούριο ή αν ήξερα τον ιδιοκτήτη ή αν το ήθελα συνειδητοποιημένα ως fun car.

Παρόλα αυτά, στη περίπτωσή σου, 2 πράγματα θα εξέταζα πιο πολύ. 

Το 1ο είναι ότι, σε 4 χρόνια μέσα, το έχει φάει σε πολλά και διαφορετικά σημεία και αν ευθύνεται αυτός είναι κακό σημάδι για τον τρόπο αντιμετώπισης του αυτοκινήτου.

Το 2ο, αν έχει αυτόματο κιβώτιο, θα με ενδιέφερε να δω αν έχει ακόμα εγγύηση και αν δεν έχει, να μάθω πόσο πάει η επισκευή του, αν χρειαστεί. 

Από την άλλη τα 20κ είναι λογική τιμή, η οποία ίσως να μπορούσε να πέσει κανένα χιλιαρικο, λόγο του συμμαζέματος που χρειάζεται.

Υπάρχουν και παιδιά εδώ μέσα, που είναι ειδικοί στα Mini και θα σε κατευθύνουν καλύτερα από μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Είναι το αυτόματο λογικά, ε;

Το κακό με τα Mini είναι οτι ως μεταχειρισμένα έχουν τη φήμη του ξεζουμισματος από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Προσωπικά Mini θα έπαιρνα μόνο καινούριο ή αν ήξερα τον ιδιοκτήτη ή αν το ήθελα συνειδητοποιημένα ως fun car.

Παρόλα αυτά, στη περίπτωσή σου, 2 πράγματα θα εξέταζα πιο πολύ. 

Το 1ο είναι ότι, σε 4 χρόνια μέσα, το έχει φάει σε πολλά και διαφορετικά σημεία και αν ευθύνεται αυτός είναι κακό σημάδι για τον τρόπο αντιμετώπισης του αυτοκινήτου.

Το 2ο, αν έχει αυτόματο κιβώτιο, θα με ενδιέφερε να δω αν έχει ακόμα εγγύηση και αν δεν έχει, να μάθω πόσο πάει η επισκευή του, αν χρειαστεί. 

Από την άλλη τα 20κ είναι λογική τιμή, η οποία ίσως να μπορούσε να πέσει κανένα χιλιαρικο, λόγο του συμμαζέματος που χρειάζεται.

Υπάρχουν και παιδιά εδώ μέσα, που είναι ειδικοί στα Mini και θα σε κατευθύνουν καλύτερα από μένα. 

Ναι αυτόματο είναι . Το είχε γυναίκα,γενικά τα service κλπ είναι κομπλέ . 

Εγγύηση έχουν δύο χρόνια τα mini οπότε δεν με καλύπτει .

Προσπάθησα να την ρίξω και άλλο την τιμή αλλά δεν έπεφτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seloner είπε

Παιδιά,καλησπέρα έχω βρει ένα mini cooper 4ετίας στα 60k χιλιόμετρα full extra αγορασμένο 33k.

Το αμάξι έχει κάποια θεματάκια από έξω. Δηλαδή θέλει σίγουρα φτερό και πόρτα βάψιμο και πίσω προφυλακτηρας επισκευή και βάψιμο .

Του έχω κάνει έλεγχο σε συνεργείο μόνο για bwm/mini και το αυτοκίνητο μηχανικά θέλει μόνο μια αλλαγή στην βάση μηχανής που όπως μου είπαν ειναι φυσιολογικό και είχαν θέμα απο μαμά .

Η τιμή που το παίρνω ειναι 20κ . Τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ.

Θέλει γύρω στα 1.500-2.000 για να γίνει πένα μηχανικά συν τα μαζέματα απο έξω.

 

image.jpeg.a78404f0a5d7534700109b331744b381.jpegimage.jpeg.239f7d4ddbb5293f16959e9388f421b4.jpeg

image.jpeg.239f7d4ddbb5293f16959e9388f421b4.jpegimage.jpeg.ddb65192c735e134308aebf5a12fdb55.jpeg

Τι παραπάνω έχει σε σχέση με άλλα νεώτερα και με λιγότερα χιλιόμετρα που βρίσκεις με 23.000-24.000€?

Εφόσον θα σου πάει κοντά στα 22 με τα μαζεματα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι παραπάνω έχει σε σχέση με άλλα νεώτερα και με λιγότερα χιλιόμετρα που βρίσκεις με 23.000-24.000€?

Εφόσον θα σου πάει κοντά στα 22 με τα μαζεματα?

 Εξοπλισμό .

Πχ παρόμοιο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/324182454-mini-cooper που έχει χειρότερο εξοπλισμό ξεκινάει στα 24.900

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προσωπικά δε θα το θεωρουσα καλο deal στα 20 (+2Κ διορθωσεις)...  στα 16-17 (+2Κ) ισως...

Απλά να το δώσει ο άλλος 17κ οταν το έχει πάρει Δεκέμβρη του 2018 33k μου φαίνεται ανέφικτο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seloner είπε

Απλά να το δώσει ο άλλος 17κ οταν το έχει πάρει Δεκέμβρη του 2018 33k μου φαίνεται ανέφικτο :D

Κοιτά ο mp123 θα σε κατατοπίσει καλύτερα περι της τιμης αλλά νομίζω δεν ηταν τόσο ακριβό… μια προσφορά που είχα πάρει για φορτωμένο ΟΝΕ πεντάθυρο (όχι βασική, πλούσιο αυτόματο αλλά χωρίς ηλιοροφή) ηταν κάτω από 25Κ (το 2019). 
 

Προσωπικα δε θα τα έδινα αυτά που ζητάει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κοιτά ο mp123 θα σε κατατοπίσει καλύτερα περι της τιμης αλλά νομίζω δεν ηταν τόσο ακριβό… μια προσφορά που είχα πάρει για φορτωμένο ΟΝΕ πεντάθυρο (όχι βασική, πλούσιο αυτόματο αλλά χωρίς ηλιοροφή) ηταν κάτω από 25Κ (το 2019). 
 

Προσωπικα δε θα τα έδινα αυτά που ζητάει..

Τοσο ηταν η τιμη,μου εστειλε το τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, seloner είπε

Ναι αυτόματο είναι . Το είχε γυναίκα,γενικά τα service κλπ είναι κομπλέ . 

Εγγύηση έχουν δύο χρόνια τα mini οπότε δεν με καλύπτει .

Προσπάθησα να την ρίξω και άλλο την τιμή αλλά δεν έπεφτε .

Το οτι το πήρε 33 στο έδειξε ή στο είπε; 

Ακυρο απαντήθηκε :P 

Και εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα λεφτά αφού δεν ειναι και πένα εξωτερικά και θέλει κι άλλα λεφτά 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, seloner είπε

Απλά να το δώσει ο άλλος 17κ οταν το έχει πάρει Δεκέμβρη του 2018 33k μου φαίνεται ανέφικτο :D

Για 17κ δύσκολο όντως.

Αλλά πίστεψέ με αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ και της πεις ορθά κοφτά 19κ.

Εκεί θα καταλήξετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτά τα ψιλολόγια τα απέξω τα θεωρείτε θέματα και δείχνουν αδιάφορο ιδιοκτήτη, προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό.

Ψεγάδια είναι, ειδικά σε μια πόλη σαν την Αθήνα, αυτά μπορούν να γίνουν άνετα από τρίτους και δε χρειάζονται παραπάνω από δύο ημέρες.

Αν ήμουν στη θέση σου και μου άρεσε το αυτοκίνητο, θα το έπαιρνα και δε θα ασχολιόμουν πέρα από τη βάση μηχανής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Αν αυτά τα ψιλολόγια τα απέξω τα θεωρείτε θέματα και δείχνουν αδιάφορο ιδιοκτήτη, προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό.

Ψεγάδια είναι, ειδικά σε μια πόλη σαν την Αθήνα, αυτά μπορούν να γίνουν άνετα από τρίτους και δε χρειάζονται παραπάνω από δύο ημέρες.

Αν ήμουν στη θέση σου και μου άρεσε το αυτοκίνητο, θα το έπαιρνα και δε θα ασχολιόμουν πέρα από τη βάση μηχανής.

 Καλημερα φιλε,σιγουρα τα μηχανικα μερη θα φτιαχτουν αλλα θελω και το εξωτερικο να ειναι σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seloner είπε

 Καλημερα φιλε,σιγουρα τα μηχανικα μερη θα φτιαχτουν αλλα θελω και το εξωτερικο να ειναι σωστο.

Δεν ειναι τιποτα οπως ειπαν και πριν

 

Αν το αμαξι σου αρεσει και μαζι με το κοστος επισκευης σε καλυπτει σαν τιμη το προχωρας

 

Σκεψου μονο αν θελεις μονο το συγκεκριμενο μινι και οχι καποιο καινουργιο με λιγοτερο εξοπλισμο, η αλλη μαρκα (πχ σε αυτα τα λεφτα προ αυξησεων επαιρνες fiesta st, η και γυμνο καινουργιο μινι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν ειναι τιποτα οπως ειπαν και πριν

 

Αν το αμαξι σου αρεσει και μαζι με το κοστος επισκευης σε καλυπτει σαν τιμη το προχωρας

 

Σκεψου μονο αν θελεις μονο το συγκεκριμενο μινι και οχι καποιο καινουργιο με λιγοτερο εξοπλισμο, η αλλη μαρκα (πχ σε αυτα τα λεφτα προ αυξησεων επαιρνες fiesta st, η και γυμνο καινουργιο μινι)

Γυρω στα 25 ξεκιναει καινουργιο αλλα οντως φτωχο σε εξοπλισμο

 

Απο την άλλη,  υπαρχει ενα ετοιμοπαραδοτο πανεμορφο μωρο CABRIO καινουργιο αυτοματο στα 28Κ

https://onlinesales.mini.com.gr/newcars/search/details/43652/

οποτε στο διλημμα 22 για μεταχειρισμένο-τρακαρισμενο τριθυρο ή καμπριο στα 28 καινουργιο νομιζω δε θελει ερωτημα... Μονο οι ζαντες του με χαλανε λιγο αλλα κλαιν... Επισης απουσιαζει η καμερα οπισθοπορειας (που μπαινει ομως στην αντιπροσωπεια με ~4 κατοστάρια)

* με λιγο πιεση ισως στο ριξουν και στα 27.5 θεωρω...

+ οτι μπορεις να παρεις δανειοδοτηση για τη διαφορα ή σε ενα μεγαλυτερο ποσοστο ωστε να μη δεσμευσεις τα κεφαλαια σου...

+ εγγυηση

 

υγ παρτο γιατι θα παω να το παρω εγω... εχει μερες που κραζω τη γυναικα που πηραμε 2 μεγαλα οικογενειακα κ δε πηρα εγω ενα πιο σπορ που ηθελα και απηυδησε και ειπε τραβα παρε οτι θες βαρεθηκα εγω εχω σοβαρο αυτοκινητο να κανω τη δουλεια μου :P 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...