Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα το βλεπει καιρο σε αυτη τη τιμή... το σημειο που εχει το χτυπημα δεν ειναι τόσο απλό να γινει σωστα (ουτε κ βεβαιο οτι θα γινει σωστά - οι 8/10 θα το πλακωναν στο στοκο κ τελος αλλα σε 3 χρονια μαξ θα ξεφλουδιζε)... ΔΕΝ αξιζει ουτε τα 20 το αμαξι, ποσο μάλλον τα 23 κ 24.5... καλυτερα καινουργιο κ ας του λειπει εξοπλισμος... Ομοιως για το βαψιμο θα πρεπει να βαφτεί ολη η πλευρα για να μη φαινεται (που κ παλι δε ξερεις αν θα γινει 100% σωστό)...

συμφωνω, και στο οτι δεν αξιζει αλλα κ στα θερμαινόμενα...

 

τα ειχα εκτιμησει πολυ οταν ημουν στη Β ελλαδα, σε παλιοτερο αμαξι που ειχε κ δερματινα 

Πολύ σωστά. Ακόμα και τέλεια δουλειά να γίνει στο βάψιμο δεν γίνεται εργοστασιακό. 

Σε ενδεχόμενη μεταπώληση θα φαίνεται ένα κομμάτι βαμμένο (επειδή για να διορθωθεί πρέπει να βαφτεί όλη η πλευρά) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα το βλεπει καιρο σε αυτη τη τιμή... το σημειο που εχει το χτυπημα δεν ειναι τόσο απλό να γινει σωστα (ουτε κ βεβαιο οτι θα γινει σωστά - οι 8/10 θα το πλακωναν στο στοκο κ τελος αλλα σε 3 χρονια μαξ θα ξεφλουδιζε)... ΔΕΝ αξιζει ουτε τα 20 το αμαξι, ποσο μάλλον τα 23 κ 24.5... καλυτερα καινουργιο κ ας του λειπει εξοπλισμος... Ομοιως για το βαψιμο θα πρεπει να βαφτεί ολη η πλευρα για να μη φαινεται (που κ παλι δε ξερεις αν θα γινει 100% σωστό)...

συμφωνω, και στο οτι δεν αξιζει αλλα κ στα θερμαινόμενα...

 

τα ειχα εκτιμησει πολυ οταν ημουν στη Β ελλαδα, σε παλιοτερο αμαξι που ειχε κ δερματινα 

Αναφορά σε κείμενο

 

Ναι η τιμή στα πάνω από 24,000 είναι ψηλή για αγορά από ιδιώτη (που δεν μπορεί να σου προσφέρει κανενός είδους εγγύηση, η χρηματοδότηση σε όποιον δεν θέλει να διαθέσει τα μετρητά του, ή τέλος μια ανταλλαγή). Και πόσο μάλλον αν το αυτοκίνητο θέλει και εργασίες.

Το θέμα δυστυχώς τώρα πια, δεν είναι το κόστος, αλλά ο χρόνος παράδοσης. Αν έχεις χρόνο να περιμένεις 7-10 μήνες, τότε ναι, τα 24000 δεν αξίζουν σε σχέση με τα 28000, πάντα αν δεν σε ενδιαφέρει ο επιπλέον εξοπλισμός. Αν όμως θές την ηλιοροφή, νομίζω πως πλησιάζεις τα 30,000 και από εκεί και πέρα όλο και κάτι άλλο θα μπεις σε πειρασμό να βάλεις.

Για τα θερμαινόμενα, κάτοικος Αττικής, σε όσα αμάξια τα είχα, τα χρησιμοποίησα μόνο για να κάνω φάρσες στο συνοδηγό μου...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geopan973 είπε

Αν όμως θές την ηλιοροφή, νομίζω πως πλησιάζεις τα 30,000 και από εκεί και πέρα όλο και κάτι άλλο θα μπεις σε πειρασμό να βάλεις.

αν θελει την ηλιοροφη του βρηκα καμπριο ετοιμοπαραδοτο στα 28000 τελική, win win :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Geopan973 είπε

Ναι η τιμή στα πάνω από 24,000 είναι ψηλή για αγορά από ιδιώτη (που δεν μπορεί να σου προσφέρει κανενός είδους εγγύηση, η χρηματοδότηση σε όποιον δεν θέλει να διαθέσει τα μετρητά του, ή τέλος μια ανταλλαγή). Και πόσο μάλλον αν το αυτοκίνητο θέλει και εργασίες.

Το θέμα δυστυχώς τώρα πια, δεν είναι το κόστος, αλλά ο χρόνος παράδοσης. Αν έχεις χρόνο να περιμένεις 7-10 μήνες, τότε ναι, τα 24000 δεν αξίζουν σε σχέση με τα 28000, πάντα αν δεν σε ενδιαφέρει ο επιπλέον εξοπλισμός. Αν όμως θές την ηλιοροφή, νομίζω πως πλησιάζεις τα 30,000 και από εκεί και πέρα όλο και κάτι άλλο θα μπεις σε πειρασμό να βάλεις.

Για τα θερμαινόμενα, κάτοικος Αττικής, σε όσα αμάξια τα είχα, τα χρησιμοποίησα μόνο για να κάνω φάρσες στο συνοδηγό μου...😁

Δεν εχω τοσο θεμα με τον χρονο παραδοσης ,το θελω απο το νεο ετος. Για τωρα βολευομαι.Απλα η αλλη βλακεια ειναι μεσα στο 23 βγαινει η καινουρια γεννια.Βεβαια τοσο που θα το καθυστερω στο τελος θα εχω θεμα με τον χρονο.

 

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

αν θελει την ηλιοροφη του βρηκα καμπριο ετοιμοπαραδοτο στα 28000 τελική, win win :P 

Χαχα να σου  πω την αληθεια δεν μου αρεσει το καμπριο :D 

 

Παντως ρε παιδια ακομα και ενα mini που ηταν spotawheel που θεωρητικα ειναι ατρακαριστα και τωρα αυτος το εβαλε μονος του στο car τον πηρα τηλ και μου λεει εχει βαφτει ο προφυλακτηρας πισω γιατι ειχε ενα μικροχτυπημα.

Τελικα υπαρχει κατι μεταχεισμενο ατρακαριστο :D  ;

Επεξ/σία από seloner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, seloner είπε

Τελικα υπαρχει κατι μεταχεισμενο ατρακαρστο :D  ;

σε αθηνα-θεσσαλονικη σχεδον αδυνατο... Οσο και να προσεχεις ολο και καποιος μπουφος θα πεσει επανω σου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, seloner είπε

 

Τελικα υπαρχει κατι μεταχεισμενο ατρακαρστο :D  ;

Όχι...

Εκτός και αν είσαι από τους πολύ τυχερούς που έχεις γκαράζ στο σπίτι, γκαράζ στη δουλειά, και δεν πηγαίνεις πουθενά αλλού με το αυτοκίνητό σου...

Και για να μην είμαστε υπερβολικοί τώρα, ένας γδαρμένος προφυλακτήρας, δεν σημαίνει τρακάρισμα.

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

σε αθηνα-θεσσαλονικη σχεδον αδυνατο... Οσο και να προσεχεις ολο και καποιος μπουφος θα πεσει επανω σου...

Σωστό και αυτό...

Πάντως εγώ είμαι οπαδός του μεταχειρισμένου αυτοκινήτου. 

Γιατί, ενώ έχω αγοράσει και καινούργια, κατέληξα ότι η απαξίωση από καινούργιο δεν με συμφέρει.

Καινoύργιο Alto το 2009 αγορά 10,500 - πώληση το 2014 7500, 30,000 χλμ

Μεταχειρισμένο Aygo (μοντ 2011 30,000 χλμ) - το 2014 αγορά 6,300 - πώληση 5,500 το 2019 με 45,000 χλμ.

Και το 2019 δεν γινόταν ο κακός χαμός που γίνεται τώρα με τα μεταχειρισμένα...

Για ένα Audi A4 1.8 120 ps δεν θέλω να θυμάμαι πόσα πληρώσαμε και πόσο το πουλήσαμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για c max τι γνώμη έχετε? 

Σε 1.6 diesel. Το μοτέρ νομίζω ειναι ίδιο με του PSA? Οπότε δεν έχει σοβαρά θέματα? 

Ενώ σκέφτομαι για focus μάλλον θα με βολέψουν οι παραπάνω χώροι. 

Είναι το μονο από τα mpv που  κάπως μου αρέσει (c4 picaso και scenic) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, imr είπε

Για c max τι γνώμη έχετε? 

Σε 1.6 diesel. Το μοτέρ νομίζω ειναι ίδιο με του PSA? Οπότε δεν έχει σοβαρά θέματα? 

Ενώ σκέφτομαι για focus μάλλον θα με βολέψουν οι παραπάνω χώροι. 

Είναι το μονο από τα mpv που  κάπως μου αρέσει (c4 picaso και scenic) 

Χμμμ αν θυμάμαι καλά ο @c-max (εξού και το username :D ) μπορεί να σε κατατοπίσει. Νομίζω είχε θέματα το δικό του ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Είναι το μονο από τα mpv που  κάπως μου αρέσει

Nα ρίξω και την ιδέα του Golf plus? απλά δεν γνωρίζω περισσότερα για να ξέρω αν είναι καλή πρόταση ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Nα ρίξω και την ιδέα του Golf plus? απλά δεν γνωρίζω περισσότερα για να ξέρω αν είναι καλή πρόταση ή όχι

Γκολφ σε ντιζελ δεν κυκλοφορούν πολυ. Λίγες αγγελίες στο καρ ξεφεύγουν. 

Στο γκρουπ θα πήγαινα στο αλτεα αλλά με χαλάει αρκετά το εσωτερικό του. 

 

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Meriva bifuel που πηρε και ο @LLLEFTERIS? H Zafira?

Με χαλάνε οι συρόμενες πόρτες.(οσο και να βολεύουν :p)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

νομιζω στο μεριβα ειναι ανοιγόμενες απλα αναποδες, οχι;

Opel Meriva B τεχνικά χαρακτηριστικά και κατανάλωση καυσίμου —  AutoData24.com

Μπααα δεν κάνει κλικ. Αυτά τα περίεργα δεν μαρεσουν 😛

 

Είναι και βασισμένο στο corsa. Το c max τουλαχιστον είναι ίδιο μηχανικα με το focus 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, imr είπε

Μπααα δεν κάνει κλικ. Αυτά τα περίεργα δεν μαρεσουν 😛

 

Είναι και βασισμένο στο corsa. Το c max τουλαχιστον είναι ίδιο μηχανικα με το focus 

εμ τα ωραία των mpv είναι αυτά τα περίεργα :D

Zafira OPC :D

Citroen C3 Picasso ?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/313143934-citroen-c3-picasso

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

εμ τα ωραία των mpv είναι αυτά τα περίεργα :D

Zafira OPC :D

Ε αν κάνω υποχώρηση για mpv μόνο altea η c max μπορώ να πω ότι θα επερνα. 

Και 3008 προηγούμενης γενιάς τα οποία βέβαια το τελευταίο δίμηνο εξαφανιστηκαν οσα ήταν σε νορμάλ τιμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...