Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, imr είπε

Εχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο για έλεγχο μεταχ (Φορντ) στον Πειραιά? 

Δεν μας λες όμως τι ψωνίζεις , με το τσιγκέλι στα βγάζουμε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν μας λες όμως τι ψωνίζεις , με το τσιγκέλι στα βγάζουμε :D

Για focus πάω ντιζελ. Κυκλοφορούν κάποια σε καλές τιμές. 

Θέλω να μείνω στις 8-9χιλ που είναι η αποζημίωση από την ασφαλιστική και μάλλον είναι το πιο value σε αυτά τα λεφτα

Άρχισα να κοιτάζω ψιλοσοβαρα αυτήν την εβδομάδα και έχω ψιλοαπογοητευτει με το τι κυκλοφορει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Για focus πάω ντιζελ. Κυκλοφορούν κάποια σε καλές τιμές. 

Θέλω να μείνω στις 8-9χιλ που είναι η αποζημίωση από την ασφαλιστική και μάλλον είναι το πιο value σε αυτά τα λεφτα

Άρχισα να κοιτάζω ψιλοσοβαρα αυτήν την εβδομάδα και έχω ψιλοαπογοητευτει με το τι κυκλοφορει. 

 

Ναι ρε φίλε χάλια η κατάσταση για μεταχειρισμένα ( καλά και για καινούργια μία από τα ίδια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι το Civic που δεν μπόρεσα να πάρω ανέβηκε από την αντιπροσωπεία πριν 2-3 εβδομάδες.

8300€ το είχαν βάλει και έφυγε και εκείνο... (δεν μπήκα καν στο κόπο να πάρω τηλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι ρε φίλε χάλια η κατάσταση για μεταχειρισμένα ( καλά και για καινούργια μία από τα ίδια)

Ναι χαλι, γιαυτό θα κοιτάξω ότι μπορώ να βρω σε νορμάλ τιμή/κταασταση

Το μόνο καλό δε όλο αυτο ότι έδωσε όλα τα λεφτά της αποζημίωσης η ασφαλιστική λόγω υψηλών τιμών. Εάν κοίταγα τις τιμές πριν 2 χρονια θα μου έδιναν πολύ λιγοτερα

 

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι το Civic που δεν μπόρεσα να πάρω ανέβηκε από την αντιπροσωπεία πριν 2-3 εβδομάδες.

8300€ το είχαν βάλει και έφυγε και εκείνο... (δεν μπήκα καν στο κόπο να πάρω τηλ)

Ότι αξίζει φεύγει άμεσα. Έχω βάλει στο car φίλτρα με τελευταία καταχώρηση. 

Ψάχνεις ακόμα civic? Έχει κάποια στο στοκ center φαίνονται καλή περίπτωση. Τσιμπημένα αλλά είναι αξιόπιστοι σαν εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι χαλι, γιαυτό θα κοιτάξω ότι μπορώ να βρω σε νορμάλ τιμή/κταασταση

Το μόνο καλό δε όλο αυτο ότι έδωσε όλα τα λεφτά της αποζημίωσης η ασφαλιστική λόγω υψηλών τιμών. Εάν κοίταγα τις τιμές πριν 2 χρονια θα μου έδιναν πολύ λιγοτερα

 

Ότι αξίζει φεύγει άμεσα. Έχω βάλει στο car φίλτρα με τελευταία καταχώρηση. 

Ψάχνεις ακόμα civic? Έχει κάποια στο στοκ center φαίνονται καλή περίπτωση. Τσιμπημένα αλλά είναι αξιόπιστοι σαν εταιρια

Το τσιμπημένα με χαλάει μιας και δεν θέλω να δώσω πάνω από 7000, επίσης αν δεν κάνω λάθος τα συγκεκριμένα είναι τα 1800 ενώ ψάχνω το 1400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το τσιμπημένα με χαλάει μιας και δεν θέλω να δώσω πάνω από 7000, επίσης αν δεν κάνω λάθος τα συγκεκριμένα είναι τα 1800 ενώ ψάχνω το 1400.

Μέχρι 7500 είναι, πιστεύω θα πέσουν και λιγο

https://stock-center.car.gr/cars/view/317691981/

Αυτό με το αέριο είναι καλή φάση αν είναι σωστά συντηρημένο, για το αυτόματο δεν ξέρω τι παίζει με αξιοπιστία. 

Δεν θα εχεθς μεγαλη διαφορα στα τελη και πιο οικονομικο θα ειναι απο βενζινη 1,4

 

https://stock-center.car.gr/cars/view/323711589/

Και αυτό με πολύ λίγα χλμ αλλα 1,8

 

 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2022 στις 4:41 ΜΜ, seloner είπε

Παιδιά,καλησπέρα έχω βρει ένα mini cooper 4ετίας στα 60k χιλιόμετρα full extra αγορασμένο 33k.

Το αμάξι έχει κάποια θεματάκια από έξω. Δηλαδή θέλει σίγουρα φτερό και πόρτα βάψιμο και πίσω προφυλακτηρας επισκευή και βάψιμο .

Του έχω κάνει έλεγχο σε συνεργείο μόνο για bwm/mini και το αυτοκίνητο μηχανικά θέλει μόνο μια αλλαγή στην βάση μηχανής που όπως μου είπαν ειναι φυσιολογικό και είχαν θέμα απο μαμά .

Η τιμή που το παίρνω ειναι 20κ . Τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ.

Θέλει γύρω στα 1.500-2.000 για να γίνει πένα μηχανικά συν τα μαζέματα απο έξω.

 

 

 

 Καλημέρα. 

Αφού από τα 24,000 - 24,500 κατάφερες και της έκοψες τόσα λεφτά (δικαιολογημένα κατά την άποψή μου, καθώς το αυτοκίνητο θέλει αρκετή και ακριβή δουλειά εξωτερικά) νομίζω είναι καλή η τιμή.

Με τον εξοπλισμό δεν πολυσυμφωνώ, καθώς βρίσκω το αυτόματο παρκάρισμα (που συμπεριλαμβάνει και τους εμπρός αισθητήρες και μάλλον και την κάμερα) αχρείαστο στο MIni και εννοείται φυσικά πως τα θερμαινόμενα καθίσματα είναι το απόλυτο γέλιο για την Ελλάδα...

Αντιθέτως το keyless entry το βρίσκω βολικό προσωπικά και εννοείται πως η "πανοραμική" για αυτούς που την γουστάρουν είναι στα θετικά.

Αν έχεις κάνει τεχνικό έλεγχο σε καλό συνεργείο (καλό δεν σημαίνει απαραίτητα εξουσιοδοτημένο) και το κιβώτιο και ο πύργος του είναι εντάξει, νομίζω είναι μια τίμια τιμή, με την κατάσταση που επικρατεί στα μεταχειρισμένα.

Αν και το πράσινο Chilli που έχεις παραθέσει σε κάποιο σχόλιο δεν το βλέπω πιο φτωχό σε εξοπλισμό καθώς Chilli είναι η πλουσιότερη έκδοση που έβγαινε το Cooper, εκτός και αν θες τα παραπάνω αναφερόμενα στοιχεία εξοπλισμού.

ΥΓ Τα 1500-2000 δεν είναι πάρα πολλά για βάση μηχανής και σέρβις (υποθέτω)

Επεξ/σία από Geopan973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Μέχρι 7500 είναι, πιστεύω θα πέσουν και λιγο

https://stock-center.car.gr/cars/view/317691981/

Αυτό με το αέριο είναι καλή φάση αν είναι σωστά συντηρημένο, για το αυτόματο δεν ξέρω τι παίζει με αξιοπιστία. 

Δεν θα εχεθς μεγαλη διαφορα στα τελη και πιο οικονομικο θα ειναι απο βενζινη 1,4

 

https://stock-center.car.gr/cars/view/323711589/

Και αυτό με πολύ λίγα χλμ αλλα 1,8

 

 

 

Και όμως έχουν διαφορά τα τέλη. 😛

135€ το 1.4 (1.339cc)

320€ το 1.8

Για 1.8 πάντως έχω βρει από συνάδελφο απλά δεν θα δωθεί ακόμη, μάλλον για 2023 πάει όταν έρθει το Yaris Cross.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Και όμως έχουν διαφορά τα τέλη. 😛

135€ το 1.4 (1.339cc)

320€ το 1.8

Για 1.8 πάντως έχω βρει από συνάδελφο απλά δεν θα δωθεί ακόμη, μάλλον για 2023 πάει όταν έρθει το Yaris Cross.

Αν ειναι 1.3 οκ, γιατι αλλιως τα 1.4 εχουν 250 αν θυμαμαι καλα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Geopan973 είπε

 Καλημέρα. 

Αφού από τα 24,000 - 24,500 κατάφερες και της έκοψες τόσα λεφτά (δικαιολογημένα κατά την άποψή μου, καθώς το αυτοκίνητο θέλει αρκετή και ακριβή δουλειά εξωτερικά) νομίζω είναι καλή η τιμή.

Με τον εξοπλισμό δεν πολυσυμφωνώ, καθώς βρίσκω το αυτόματο παρκάρισμα (που συμπεριλαμβάνει και τους εμπρός αισθητήρες και μάλλον και την κάμερα) αχρείαστο στο MIni και εννοείται φυσικά πως τα θερμαινόμενα καθίσματα είναι το απόλυτο γέλιο για την Ελλάδα...

Αντιθέτως το keyless entry το βρίσκω βολικό προσωπικά και εννοείται πως η "πανοραμική" για αυτούς που την γουστάρουν είναι στα θετικά.

Αν έχεις κάνει τεχνικό έλεγχο σε καλό συνεργείο (καλό δεν σημαίνει απαραίτητα εξουσιοδοτημένο) και το κιβώτιο και ο πύργος του είναι εντάξει, νομίζω είναι μια τίμια τιμή, με την κατάσταση που επικρατεί στα μεταχειρισμένα.

Αν και το πράσινο Chilli που έχεις παραθέσει σε κάποιο σχόλιο δεν το βλέπω πιο φτωχό σε εξοπλισμό καθώς Chilli είναι η πλουσιότερη έκδοση που έβγαινε το Cooper, εκτός και αν θες τα παραπάνω αναφερόμενα στοιχεία εξοπλισμού.

ΥΓ Τα 1500-2000 δεν είναι πάρα πολλά για βάση μηχανής και σέρβις (υποθέτω)

1500-2000 ειναι για ολα μαζί μαζι με βαψιματα κλπ.

Φοβαμαι και το αποτελεσμα να σου πω την αληθεια για το βαψιμο .Μην δεν ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.

Ναι κλεινω προς οχι επειδη δεν χρειαζομαι τοσα extra, μονο η ηλιοροφη αξιζει παρα πολυ .

Φαντασου το ειχε ξεκινησει στα 23κ και τωρα το ξανα εβαλε στα 24.5κ που το παγωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Geopan973 είπε

 Καλημέρα. 

Αφού από τα 24,000 - 24,500 κατάφερες και της έκοψες τόσα λεφτά (δικαιολογημένα κατά την άποψή μου, καθώς το αυτοκίνητο θέλει αρκετή και ακριβή δουλειά εξωτερικά) νομίζω είναι καλή η τιμή.

Με τον εξοπλισμό δεν πολυσυμφωνώ, καθώς βρίσκω το αυτόματο παρκάρισμα (που συμπεριλαμβάνει και τους εμπρός αισθητήρες και μάλλον και την κάμερα) αχρείαστο στο MIni και εννοείται φυσικά πως τα θερμαινόμενα καθίσματα είναι το απόλυτο γέλιο για την Ελλάδα...

Αντιθέτως το keyless entry το βρίσκω βολικό προσωπικά και εννοείται πως η "πανοραμική" για αυτούς που την γουστάρουν είναι στα θετικά.

Αν έχεις κάνει τεχνικό έλεγχο σε καλό συνεργείο (καλό δεν σημαίνει απαραίτητα εξουσιοδοτημένο) και το κιβώτιο και ο πύργος του είναι εντάξει, νομίζω είναι μια τίμια τιμή, με την κατάσταση που επικρατεί στα μεταχειρισμένα.

Αν και το πράσινο Chilli που έχεις παραθέσει σε κάποιο σχόλιο δεν το βλέπω πιο φτωχό σε εξοπλισμό καθώς Chilli είναι η πλουσιότερη έκδοση που έβγαινε το Cooper, εκτός και αν θες τα παραπάνω αναφερόμενα στοιχεία εξοπλισμού.

ΥΓ Τα 1500-2000 δεν είναι πάρα πολλά για βάση μηχανής και σέρβις (υποθέτω)

Φιλος των θερμαινομενων καθισμάτων εδώ. Η αλήθεια ειναι οτι Β. Ευρώπη είναι must, αλλά στην Ελλάδα ούτε εγώ θα τα πλήρωνα. Αν τα έχει βέβαια ειδικά το μεταχειρισμένο, δε τα θεωρώ τόσο γελοίο, γιατί πρώτον στη Β. Ελλάδα μια χαρά κάνει κρύο όλο το χειμώνα αλλά και στην Αθήνα, αναλόγως το πρόγραμμα σου μπορεί να είναι χρήσιμα. Για περίπου 1 χρόνο έφευγα απο το σπίτι 4-5 το πρωί και το χειμώνα ηταν κοντά στο 0 τις περισσότερες μέρες και να πω την αλήθεια μου έλειψαν (τα ειχε το προηγούμενο, αλλά δε τα εχει το τωρινο) 

4 λεπτά πριν, seloner είπε

1500-2000 ειναι για ολα μαζί μαζι με βαψιματα κλπ.

Φοβαμαι και το αποτελεσμα να σου πω την αληθεια για το βαψιμο .Μην δεν ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.

Ναι κλεινω προς οχι επειδη δεν χρειαζομαι τοσα extra, μονο η ηλιοροφη αξιζει παρα πολυ .

Φαντασου το ειχε ξεκινησει στα 23κ και τωρα το ξανα εβαλε στα 24.5κ που το παγωσα.

Δίνεις λεφτά σχεδόν καινούριου, κρίμα είναι να θέλει βαψίματα, και 10% να μην πετύχει, θα σκάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φιλος των θερμαινομενων καθισμάτων εδώ. Η αλήθεια ειναι οτι Β. Ευρώπη είναι must, αλλά στην Ελλάδα ούτε εγώ θα τα πλήρωνα. Αν τα έχει βέβαια ειδικά το μεταχειρισμένο, δε τα θεωρώ τόσο γελοίο, γιατί πρώτον στη Β. Ελλάδα μια χαρά κάνει κρύο όλο το χειμώνα αλλά και στην Αθήνα, αναλόγως το πρόγραμμα σου μπορεί να είναι χρήσιμα. Για περίπου 1 χρόνο έφευγα απο το σπίτι 4-5 το πρωί και το χειμώνα ηταν κοντά στο 0 τις περισσότερες μέρες και να πω την αλήθεια μου έλειψαν (τα ειχε το προηγούμενο, αλλά δε τα εχει το τωρινο) 

Δίνεις λεφτά σχεδόν καινούριου, κρίμα είναι να θέλει βαψίματα, και 10% να μην πετύχει, θα σκάσεις

Ναι αυτο φοβαμαι πιο πολυ μην μπω σε ολη την διαδικασια και τελικα δεν μου αρεσει σαν αποτελεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, seloner είπε

Ναι αυτο φοβαμαι πιο πολυ μην μπω σε ολη την διαδικασια και τελικα δεν μου αρεσει σαν αποτελεσμα.

 

Σε αυτά τα λεφτά ρε μαν καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις καινούριο ή σχεδον καινούριο έτους σε άψογη κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα.

Αλλιώς δεν αξίζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, seloner είπε

Φαντασου το ειχε ξεκινησει στα 23κ και τωρα το ξανα εβαλε στα 24.5κ που το παγωσα.

Θα το βλεπει καιρο σε αυτη τη τιμή... το σημειο που εχει το χτυπημα δεν ειναι τόσο απλό να γινει σωστα (ουτε κ βεβαιο οτι θα γινει σωστά - οι 8/10 θα το πλακωναν στο στοκο κ τελος αλλα σε 3 χρονια μαξ θα ξεφλουδιζε)... ΔΕΝ αξιζει ουτε τα 20 το αμαξι, ποσο μάλλον τα 23 κ 24.5... καλυτερα καινουργιο κ ας του λειπει εξοπλισμος... Ομοιως για το βαψιμο θα πρεπει να βαφτεί ολη η πλευρα για να μη φαινεται (που κ παλι δε ξερεις αν θα γινει 100% σωστό)...

39 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φιλος των θερμαινομενων καθισμάτων εδώ. Η αλήθεια ειναι οτι Β. Ευρώπη είναι must, αλλά στην Ελλάδα ούτε εγώ θα τα πλήρωνα. Αν τα έχει βέβαια ειδικά το μεταχειρισμένο, δε τα θεωρώ τόσο γελοίο, γιατί πρώτον στη Β. Ελλάδα μια χαρά κάνει κρύο όλο το χειμώνα αλλά και στην Αθήνα, αναλόγως το πρόγραμμα σου μπορεί να είναι χρήσιμα. Για περίπου 1 χρόνο έφευγα απο το σπίτι 4-5 το πρωί και το χειμώνα ηταν κοντά στο 0 τις περισσότερες μέρες και να πω την αλήθεια μου έλειψαν (τα ειχε το προηγούμενο, αλλά δε τα εχει το τωρινο) 

Δίνεις λεφτά σχεδόν καινούριου, κρίμα είναι να θέλει βαψίματα, και 10% να μην πετύχει, θα σκάσεις

συμφωνω, και στο οτι δεν αξιζει αλλα κ στα θερμαινόμενα...

 

τα ειχα εκτιμησει πολυ οταν ημουν στη Β ελλαδα, σε παλιοτερο αμαξι που ειχε κ δερματινα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...