Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, atrigane είπε

Η μέση πιθανόν να επιβαρύνεται από το τρίο αυχένας-τραπεζοειδής-ώμοι και επειδή νιώθεις το βάρος και την πίεση εκεί ψηλά, έχεις στραβή στάση σώματος. Ειδικά καθιστός. Δεν θέλω να καταλήξω κάπου ακόμα, απλά σκέφτομαι "φωναχτά" μήπως εσύ ή κάποιος άλλος πάει τη σκέψη μου ένα βήμα παρά πέρα.

Ευθειασμός δεν είναι όταν ο αυχένας είναι περισσότερο απόσο πρέπει ευθυγραμμισμένος με την σπονδυλική στήλη;  Δηλαδή δεν έχει την φυσιολογική κυρτή κλήση; Το έχω καταλάβει σωστά;

Ακριβώς το ίδιο έχω και στην μέση

Απλά το θέμα είναι ότι όλοι μου έχουν πει ότι βοηθάει πολύ η γυμναστική για να σφίξουν οι μύες γύρω από την περιοχή , το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να γυμναστω που να μην προκαλεί προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς το ίδιο έχω και στην μέση

Απλά το θέμα είναι ότι όλοι μου έχουν πει ότι βοηθάει πολύ η γυμναστική για να σφίξουν οι μύες γύρω από την περιοχή , το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να γυμναστω που να μην προκαλεί προβλήματα

έρχεσαι στα λόγια μου. Μήπως τελικά χρειάζεσαι εναν καλό γυμναστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poihths είπε

έρχεσαι στα λόγια μου. Μήπως τελικά χρειάζεσαι εναν καλό γυμναστή;

Βασικά πιστεύω ότι χρειάζομαι έναν φυσικοθεραπευτή της προκοπής που να μου δείξει τι ασκήσεις πρέπει να κάνω. Καλός αυτός που πάω τόσα χρόνια για την συντήρηση αλλά οπότε τον έχω ρωτήσει τι ασκήσεις ενδυνάμωσης να κάνω μου λέει γενικότητες.

Βέβαια για να είμαι δίκαιος και εγώ οι προηγούμενοι μου έλεγαν απλά ότι έχω κήλες , η τελευταία μαγνητική έδειξε τον ευθειασμο και πρέπει να του πάω την γνωμάτευση όταν θα ξαναπάω.

Το θέμα μου είναι αφού μπήκα στον χώρο με τον βελονισμό να χωρεψω?

Να θεωρήσω ότι δεν τα είχα ποτέ τα 800€ και να κάνω τις άλλες 7που έμειναν να μην μείνω με την απορία αν τις είχα κάνει πως θα ήμουν?

Γιατί με την πρώτη ενθουσιάστηκα , με τις άλλες 2 όχι αλλά εκτασε και ο καιρός

Πφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς το ίδιο έχω και στην μέση

Απλά το θέμα είναι ότι όλοι μου έχουν πει ότι βοηθάει πολύ η γυμναστική για να σφίξουν οι μύες γύρω από την περιοχή , το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να γυμναστω που να μην προκαλεί προβλήματα

Αυτό που έχεις εσύ, έχει πάρα πολύς κόσμος. Κι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι 4 μέρες εκτός δουλειάς επειδή οι κήλες στη μέση μου χτυπάνε το νεύρο και πονάει όλο το δεξί μου πόδι. Κι εγώ έχω ευθειασμό στον αυχένα. 
 

Ξεκίνησα φυσικοθεραπείες και το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ κυριολεκτικά να σηκωθώ από το κρεβάτι του φυσικοθεραπευτή.Κυριολεκτικά. Μου δημιούργησε αφόρητο πόνο.

Κλασικά η συμβουλή ήταν «ξεκουράσου και κάνε Μακένζι ασκήσεις» και «δυνάμωσε τους μύες σου». 

Κάποιος μου συνέστησε το μηχάνημα DRX-9000 για ανακούφιση από τους πόνους. https://www.drx-9000.gr/drx-9000

Δεν είσαι μόνος.

ΥΓ: Όσο για το θέμα με τα αυτοκίνητα και τη συνεχή αναζήτηση, νομίζω δείχνει ότι πρέπει να ασχοληθείς με τον εαυτό σου και σε ψυχολογικό επίπεδο.

Φιλικά και με όλο το θάρρος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Βασικά πιστεύω ότι χρειάζομαι έναν φυσικοθεραπευτή της προκοπής που να μου δείξει τι ασκήσεις πρέπει να κάνω.

Ειλικρινά, θεωρώ ότι αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα. Ακριβώς αυτή. Θα πρόσθετα, φυσικοθεραπευτή που γυμνάζεται και ο ίδιος και μπορεί να μπει στη θέση του γυμναζόμενου.

Προσωπικά συννενοήθηκα μόνο με καρδιολόγο που γυμνάζεται πολύ και κατάλαβε το " μην γυμνάζεσαι τόσο πολύ" που μου έλεγαν οι άλλοι θα με έκανε να μην ξαναπάω. Βρήκε άλλο τρόπο να με κοντρολάρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Αυτό που έχεις εσύ, έχει πάρα πολύς κόσμος. Κι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι 4 μέρες εκτός δουλειάς επειδή οι κήλες στη μέση μου χτυπάνε το νεύρο και πονάει όλο το δεξί μου πόδι. Κι εγώ έχω ευθειασμό στον αυχένα. 
 

Ξεκίνησα φυσικοθεραπείες και το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ κυριολεκτικά να σηκωθώ από το κρεβάτι του φυσικοθεραπευτή.Κυριολεκτικά. Μου δημιούργησε αφόρητο πόνο.

Κλασικά η συμβουλή ήταν «ξεκουράσου και κάνε Μακένζι ασκήσεις» και «δυνάμωσε τους μύες σου». 

Κάποιος μου συνέστησε το μηχάνημα DRX-9000 για ανακούφιση από τους πόνους. https://www.drx-9000.gr/drx-9000

Δεν είσαι μόνος.

ΥΓ: Όσο για το θέμα με τα αυτοκίνητα και τη συνεχή αναζήτηση, νομίζω δείχνει ότι πρέπει να ασχοληθείς με τον εαυτό σου και σε ψυχολογικό επίπεδο.

Φιλικά και με όλο το θάρρος.

Εύχομαι να είσαι καλά και εσύ φίλε μου και να το αντιμετωπίζεις και εσύ το πρόβλημα σου.

Εγώ τα τελευταία χρόνια κάνω κάθε 6 μήνες ακριβώς όταν αλλάζει δραματικά ο καιρός επειδή είναι η χειρότερη μου φάση όπως τώρα με την ξαφνική αλλαγή.

Σήμερα ας πούμε σηκώθηκα καλύτερα , τον βελονισμό είπα να τον δοκιμάσω μήπως έχω πιο μόνιμη λύση.

Τώρα το θέμα με τις αλλαγές αυτοκινήτου το ξέρω ότι φαίνεται σε πολλούς παράξενο αλλά επειδή γύρισα όλες τις αντιπροσωπείες έχω να σας πω ( χωρίς να δικαιολογώ τον εαυτό μου) ότι υπάρχουν πολλοί και χειρότεροι από εμένα 🤣

Ο πωλητής αλλάζει 3 τον χρόνο, πετύχαινα πελάτες να αλλάζουν αμάξια 6μηνου επειδή βγήκε άλλο ή ήθελαν άλλο χρώμα

Εγώ είπα πέρασα την φάση μου όπως και με τους υπολογιστές οπότε μου δίνω άλλη μία αλλαγή σε κάποια φάση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εύχομαι να είσαι καλά και εσύ φίλε μου και να το αντιμετωπίζεις και εσύ το πρόβλημα σου.

Σευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου φίλε Θωμά. Εδώ όλα καλά!. Δόξα το Θεό. Επειδή είναι πολλά άτομα που εξαρτώνται από μένα έχω πει ότι δεν έχω δικαίωμα να μην είμαι καλά και πως όταν πέφτω η μόνη επιλογή που έχω είναι να ξανασηκωθώ πιο δυνατός. Άτρωτος δεν είμαι ούτε κατά διάνοια, απλά εκπαιδεύω καθημερινά το μυαλό μου να μην έχει όρια ώστε να ακολουθεί και το σώμα.

Όσο για τα αμάξια που θες να αλλάζεις, τι ψυχολογικά κλπ, άνθρωπος της αυτοκίνησης είσαι και ποιος δεν θαθελε να αλλάζει/δοκιμάζει αμάξια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά αποτι καταλαβαίνω μονο ο ποπος σου δεν ποναει!!!😂

βγες έξω και περπατα ασε τις οθόνες είμαστε καμμενοι έχουμε εξαρτηθεί πλήρως απ τα ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poihths είπε

Θωμά αποτι καταλαβαίνω μονο ο ποπος σου δεν ποναει!!!😂

βγες έξω και περπατα ασε τις οθόνες είμαστε καμμενοι έχουμε εξαρτηθεί πλήρως απ τα ηλεκτρονικά

Το έχω περάσει και αυτό από το πολύ καθισιο 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poihths είπε

Θωμά αποτι καταλαβαίνω μονο ο ποπος σου δεν ποναει!!!😂

βγες έξω και περπατα ασε τις οθόνες είμαστε καμμενοι έχουμε εξαρτηθεί πλήρως απ τα ηλεκτρονικά

Και τα πόδια του! (σημαντικό). Θεωρώ όποια άσκηση και να ξεκινήσει πρέπει-αρχικά-να έχει ως βάση την εκγύμναση των ποδιών και θα δυναμώσει και το πάνω μέρος σιγά-σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα κάπου πριν λίγο

«Όλες οι αρρώστιες, παιδί μου, προέρχουνται από την ψυχή. Αυτή κουμαντάρει το σώμα. Η ψυχή σου θ' αρρώστησε, Μανολιό, αυτή να γιάνεις! Και το σώμα, θέλοντας και μη, θα ακολουθήσει...», από τον «Χριστό ξανασταυρώνεται» του Νίκου Καζαντζάκη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 12:29 ΠΜ, tsofras είπε

Ακριβώς το ίδιο έχω και στην μέση

Απλά το θέμα είναι ότι όλοι μου έχουν πει ότι βοηθάει πολύ η γυμναστική για να σφίξουν οι μύες γύρω από την περιοχή , το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να γυμναστω που να μην προκαλεί προβλήματα

Όσο σε διαβάζω τόσο όλα μέσα μου φωνάζουν "ποδήλατο"!!

Με σωστό ποδήλατο, fitting πάνω του και κάποιον να σε οδηγήσει στα πρώτα βήματα.

Αν και αυτό που χρειάζεται στην αρχή είναι απλά, χιλιόμετρα! Χαλαρά αλλά όχι με ρυθμό ύπνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, skritikos είπε

Όσο σε διαβάζω τόσο όλα μέσα μου φωνάζουν "ποδήλατο"!!

Με σωστό ποδήλατο, fitting πάνω του και κάποιον να σε οδηγήσει στα πρώτα βήματα.

Αν και αυτό που χρειάζεται στην αρχή είναι απλά, χιλιόμετρα! Χαλαρά αλλά όχι με ρυθμό ύπνου.

Τίποτα πρέπει να βρω ασκήσεις και να το πάω χαλαρά για ενδυνάμωση στον αυχένα

4 ημέρες ήμουν με ίλιγγο με το που πήγαινα για περπάτημα και έκανα διατάσεις στην επιστροφή μου πέρναγε

Άγχος , ψυχολογία και βλακείες ( συγνώμη) και οπότε αλλάζει ο καιρός ή κάθομαι στο γραφείο με πιάνει ενώ με αλοιφή και διατάσεις μου φεύγει.

Πήγα πάλι σήμερα για βελονισμό , της είπα ότι ήμουν χάλια κλασικά μου είπε ο καιρός μας πήγε πίσω και η βελτίωση είναι σταδιακή και θα φανεί αργότερα.

Της είπα ότι με ποναγαν τ; Χέρια σαν να έχω τενοντίτιδα αυτές τις ημέρες και αν έχει σχέση ο βελονισμός μου λέει καμία σχέση.

Πάω μέσα μου βάζει τις βελόνες κλασικά 4σε κάθε χέρι.

Μετά από λίγο αρχίζω να νιώθω στο αριστερό χέρι πάλι πόνο λες και έχω τενοντίτιδα.

Βγαίνω της το λέω και η απάντηση ήταν μην φοβάσαι δεν θα πάθεις κάτι.

Μία έτσι μία γιουβέτσι

Μία δεν δικαιολογείται ο ίλιγγος και είναι από άγχος την άλλη φταίει ο καιρός οπότε φυσιολογικό.

Μία δεν φτάνει ο βελονισμός για τον πόνο στα χέρια την άλλη μην φοβάσαι δεν θα πάθεις κάτι.

Έχω κάνει ήδη 4 και από τη μία σκέφτομαι να σταματήσω από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δεν κάνω και τις 10 δεν θα έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Την πρώτη ημέρα όντως ένιωσα καταπληκτικά οπότε σκέφτομαι ότι όντως είναι και ο καιρός έτσι οπότε λέω ας τις κάνω.

Πφφφ έχω μπερδευτεί

Να πάω να κάνω και τις υπόλοιπες να μου φύγει η απορία και άλλα 480€?

Να πω ότι έχασα 340€ και να σταματήσω?

Έκλεισα ραντεβού για αύριο αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τίποτα πρέπει να βρω ασκήσεις και να το πάω χαλαρά για ενδυνάμωση στον αυχένα

4 ημέρες ήμουν με ίλιγγο με το που πήγαινα για περπάτημα και έκανα διατάσεις στην επιστροφή μου πέρναγε

Άγχος , ψυχολογία και βλακείες ( συγνώμη) και οπότε αλλάζει ο καιρός ή κάθομαι στο γραφείο με πιάνει ενώ με αλοιφή και διατάσεις μου φεύγει.

Πήγα πάλι σήμερα για βελονισμό , της είπα ότι ήμουν χάλια κλασικά μου είπε ο καιρός μας πήγε πίσω και η βελτίωση είναι σταδιακή και θα φανεί αργότερα.

Της είπα ότι με ποναγαν τ; Χέρια σαν να έχω τενοντίτιδα αυτές τις ημέρες και αν έχει σχέση ο βελονισμός μου λέει καμία σχέση.

Πάω μέσα μου βάζει τις βελόνες κλασικά 4σε κάθε χέρι.

Μετά από λίγο αρχίζω να νιώθω στο αριστερό χέρι πάλι πόνο λες και έχω τενοντίτιδα.

Βγαίνω της το λέω και η απάντηση ήταν μην φοβάσαι δεν θα πάθεις κάτι.

Μία έτσι μία γιουβέτσι

Μία δεν δικαιολογείται ο ίλιγγος και είναι από άγχος την άλλη φταίει ο καιρός οπότε φυσιολογικό.

Μία δεν φτάνει ο βελονισμός για τον πόνο στα χέρια την άλλη μην φοβάσαι δεν θα πάθεις κάτι.

Έχω κάνει ήδη 4 και από τη μία σκέφτομαι να σταματήσω από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δεν κάνω και τις 10 δεν θα έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Την πρώτη ημέρα όντως ένιωσα καταπληκτικά οπότε σκέφτομαι ότι όντως είναι και ο καιρός έτσι οπότε λέω ας τις κάνω.

Πφφφ έχω μπερδευτεί

Να πάω να κάνω και τις υπόλοιπες να μου φύγει η απορία και άλλα 480€?

Να πω ότι έχασα 340€ και να σταματήσω?

Έκλεισα ραντεβού για αύριο αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει

Αν μετά την 6η δεν έχεις δει σημαντική βελτίωση θεωρώ ότι δεν θα δεις ούτε στην 10η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και για να βάλω και το αμάξι στην κουβέντα, επειδή έχει ένα κάρο λακούβες ο δρόμος ήμουν έτοιμος να πάω στην Citroen και να τους πω πάρτε το τώρα και φέρτε ένα c3 aircross 😂

Σε κάθε λακούβα και ένα δάκρυ έπεφτε

Πέρασα και από τον δρόμο που το είχα κάνει τεστ ντραιβ και αναρωτιομουν αφού το είχα δεί γιατί τελικά το πήρα

1 λεπτό πριν, atrigane είπε

Αν μετά την 6η δεν έχεις δει σημαντική βελτίωση θεωρώ ότι δεν θα δεις ούτε στην 10η

Ξέρω γω ρε μαν και αύριο σκατοκαιρο θα έχει πάλι μάλλον οπότε μία από τα ίδια βλέπω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...