Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Επίσης δεν μου αρέσει ότι δεν μου εξηγεί τίποτα , με το τσιγκέλι της τα βγάζω.

Πως την βρήκες? μέσω γνωστού, από κριτικές στο διαδίκτυο ή στην τύχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πως την βρήκες? μέσω γνωστού, από κριτικές στο διαδίκτυο ή στην τύχη?

Στο internet είδα ότι είχε πολύ καλές αξιολογήσεις και μου φάνηκε ενδιαφέρον το βιογραφικό της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Στο internet είδα ότι είχε πολύ καλές αξιολογήσεις και μου φάνηκε ενδιαφέρον το βιογραφικό της

Έτσι την έχω πατήσει με 2 διαφορετικής ειδικότητας γιατρούς (3 οδοντίατρους και 1 ωρλ) που βρήκα μόνος μου μέσω αξιολογήσεων στο διαδίκτυο. 

Μετά πήγα σε 2 που μου είχε προτείνει γνωστός μου και είμαι ευχαριστημένος. Από περιέργεια μπήκα και στο ίντερνετ να δω κριτικές και είχαν 2-3 ο καθένας. 

Αρχίζω και πιστεύω ότι τις πολλές άριστες αξιολογήσεις τις βάζουν μόνοι τους. Ενώ οι άλλοι 2 που σου λέω αν και έχουν 2-3 αξιολογήσεις είναι φουλ κλεισμένοι από ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Έτσι την έχω πατήσει με 2 διαφορετικής ειδικότητας γιατρούς (3 οδοντίατρους και 1 ωρλ) που βρήκα μόνος μου μέσω αξιολογήσεων στο διαδίκτυο. 

Μετά πήγα σε 2 που μου είχε προτείνει γνωστός μου και είμαι ευχαριστημένος. Από περιέργεια μπήκα και στο ίντερνετ να δω κριτικές και είχαν 2-3 ο καθένας. 

Αρχίζω και πιστεύω ότι τις πολλές άριστες αξιολογήσεις τις βάζουν μόνοι τους. Ενώ οι άλλοι 2 που σου λέω αν και έχουν 2-3 αξιολογήσεις είναι φουλ κλεισμένοι από ραντεβού.

Έχει full ραντεβού και αυτή όποτε πήγα γεμάτη ήταν , θα της μιλήσω την Δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xgol είπε

Ρε Θωμα, ειλικρινα. Τι περιμενεις να σου εξηγησει; Πως δουλεύει η ψευδοεπιστημη;

Δεν ξέρω ρε μαν , δλδ μούφα είναι η δουλειά ?

Έχω ακούσει απο αρκετούς ότι τους έκανε δουλειά και μου το πρότειναν και 2 ορθοπεδικοί (χωρίς να είναι οι ίδιοι ή να μου προτείνουν κάποιον οπότε δεν είχα προσωπικό όφελος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω ρε μαν , δλδ μούφα είναι η δουλειά ?

Έχω ακούσει απο αρκετούς ότι τους έκανε δουλειά και μου το πρότειναν και 2 ορθοπεδικοί (χωρίς να είναι οι ίδιοι ή να μου προτείνουν κάποιον οπότε δεν είχα προσωπικό όφελος)

O Tempora o mores.

Μονος σου εχεις γραψει την απαντηση, μια σελιδα πισω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπήκα στο group γιατί είδα πάλι να βασανίζεται και είναι πράγματι κρίμα για έναν άνθρωπο σαν τον Θωμά.
Θα γράψω και εγώ την άποψη μου λοιπόν. Από την στιγμή που το βασικό πρόβλημα είναι τα θέματα στη μέση, η ατέρμονη αναζήτησή αυτοκινήτου είναι άσκοπη, ειδικά για κάποιον που δεν το χρειάζεται σαν απαραίτητο εργαλείο επιβίωσης. Καταλαβαίνω ότι δίνει, θα το πω ποιότητα ζωής παραπάνω ένα καλό αυτοκίνητο, αλλά αν κάποιος έχει θέματα υγείας όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Επίσης, από προσωπική πείρα γνωρίζω πως συμβάντα, όπως η απώλεια κάποιου αγαπημένου προσώπου, μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις στο νευρικό σύστημα που επηρεάζει τα πάντα από αρθρώσεις, μουδιάσματα, κακό ύπνο και χιλιάδες άλλα, που δεν μπορεί κάποιος να φανταστεί και στις εξετάσεις να μην φαίνεται καν σαν κάτι παθολογικό ή σαν κάτι που να επηρεάζει τόσο την ποιότητα ζωής. Αλλά αν δεν είσαι στην θέση του άλλου δεν μπορείς να καταλάβεις τι περνάει. 

Οπότε, άποψη μου είναι ότι βασικό πρέπει να είναι να επενδύσεις σε ένα καλό γραφείο, αυτά που αλλάζουν ύψος για παράδειγμα είναι καλή περίπτωση, μια καλή καρέκλα που υποστηρίζει την σωστή στάση σώματος, αν είχα μεγάλο θέμα θα τα έσκαγα και για herman miller, και προφανώς να μην χρειάζεται μετακίνηση του αυχένα λόγω αντηλιάς στην οθόνη. 
Ταυτόχρονα ένα καλό στρώμα για τον ύπνο και άσκηση σύμφωνα με τους γιατρούς και τίποτε παραπάνω. Διαβάζω ότι ενώ είσαι σχετικά καλά,  πας να κάνεις κάτι πιο δύσκολο και πάρτον κάτω για μέρες μετά. Θα κοίταζα αν με πειράζει κάτι διατροφικά, όπως παράδειγμα τα γαλακτομικά αρκετούς τους επηρεάζουν σε διάφορα θέματα, ειδικά μετά 30-35.
Επίσης δοκίμασε και ζεστό μπάνιο κανένα μισάωρο να δεις αν σε βοηθάει.

Προφανώς δεν ξέρω τι έχεις αλλά νομίζω ότι σε επηρεάζει σε όλο αυτό, πολύ το ψυχολογικό κομμάτι από αυτά που έχεις περάσει, και πάντα είσαι στην τσίτα με τη μέση και τον αυχένα. Και με τους πόνους όπως και την αναζήτησή αυτοκινήτου και καλό θα ήταν να ρωτήσεις και τον γιατρό σου, μήπως να κοιτάξεις και το ψυχολογικό κομμάτι αν μπορεί να σε βοηθήσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Mπήκα στο group γιατί είδα πάλι να βασανίζεται και είναι πράγματι κρίμα για έναν άνθρωπο σαν τον Θωμά.
Θα γράψω και εγώ την άποψη μου λοιπόν. Από την στιγμή που το βασικό πρόβλημα είναι τα θέματα στη μέση, η ατέρμονη αναζήτησή αυτοκινήτου είναι άσκοπη, ειδικά για κάποιον που δεν το χρειάζεται σαν απαραίτητο εργαλείο επιβίωσης. Καταλαβαίνω ότι δίνει, θα το πω ποιότητα ζωής παραπάνω ένα καλό αυτοκίνητο, αλλά αν κάποιος έχει θέματα υγείας όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Επίσης, από προσωπική πείρα γνωρίζω πως συμβάντα, όπως η απώλεια κάποιου αγαπημένου προσώπου, μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις στο νευρικό σύστημα που επηρεάζει τα πάντα από αρθρώσεις, μουδιάσματα, κακό ύπνο και χιλιάδες άλλα, που δεν μπορεί κάποιος να φανταστεί και στις εξετάσεις να μην φαίνεται καν σαν κάτι παθολογικό ή σαν κάτι που να επηρεάζει τόσο την ποιότητα ζωής. Αλλά αν δεν είσαι στην θέση του άλλου δεν μπορείς να καταλάβεις τι περνάει. 

Οπότε, άποψη μου είναι ότι βασικό πρέπει να είναι να επενδύσεις σε ένα καλό γραφείο, αυτά που αλλάζουν ύψος για παράδειγμα είναι καλή περίπτωση, μια καλή καρέκλα που υποστηρίζει την σωστή στάση σώματος, αν είχα μεγάλο θέμα θα τα έσκαγα και για herman miller, και προφανώς να μην χρειάζεται μετακίνηση του αυχένα λόγω αντηλιάς στην οθόνη. 
Ταυτόχρονα ένα καλό στρώμα για τον ύπνο και άσκηση σύμφωνα με τους γιατρούς και τίποτε παραπάνω. Διαβάζω ότι ενώ είσαι σχετικά καλά,  πας να κάνεις κάτι πιο δύσκολο και πάρτον κάτω για μέρες μετά. Θα κοίταζα αν με πειράζει κάτι διατροφικά, όπως παράδειγμα τα γαλακτομικά αρκετούς τους επηρεάζουν σε διάφορα θέματα, ειδικά μετά 30-35.
Επίσης δοκίμασε και ζεστό μπάνιο κανένα μισάωρο να δεις αν σε βοηθάει.

Προφανώς δεν ξέρω τι έχεις αλλά νομίζω ότι σε επηρεάζει σε όλο αυτό, πολύ το ψυχολογικό κομμάτι από αυτά που έχεις περάσει, και πάντα είσαι στην τσίτα με τη μέση και τον αυχένα. Και με τους πόνους όπως και την αναζήτησή αυτοκινήτου και καλό θα ήταν να ρωτήσεις και τον γιατρό σου, μήπως να κοιτάξεις και το ψυχολογικό κομμάτι αν μπορεί να σε βοηθήσει.

Σε ευχαριστώ Αντρέα

Η αλήθεια είναι ότι τους ιλίγγους άρχισα να τους νιώθω μετά την απώλεια του αδερφού μου , αλλά τους πονοκεφάλους , μουδιάσματα , πόνο σε αυχένα και μέση τα είχα νωρίτερα.

Οπότε δεν μπορώ να κάνω και την αντίστοιχη σύνδεση του ψυχοσωματικού

Όπως και δεν μπορώ να κάνω την σύνδεση όταν αλλάζει ο καιρός που είμαι χάλια

--------------------

Πάντως τώρα που το ψάχνω ρε παιδιά η συγκεκριμένη είναι και πρόεδρος του συλλόγου βελονισμού και παντού λένε τα καλύτερα λόγια.

Θα της κάνω μία κουβέντα την Δευτέρα γιατί δεν μου έχει εξηγήσει την διαδικασία για να δω μήπως εγώ περιμένω κάποια αλλαγή νωρίτερα απο ότι μπορεί να έρθει

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/on-pins-and-needles-just-what-is-dry-needling

Εγώ αυτό έχω κάνει, dry needling. Με κάτι τρομακτικά μεγάλες βελόνες με τις οποίες δεν ένιωσα όμως καθόλου δυσάρεστο πόνο. Μόνο ανακούφηση και βελτιώση πολύ γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Σε ευχαριστώ Αντρέα

Η αλήθεια είναι ότι τους ιλίγγους άρχισα να τους νιώθω μετά την απώλεια του αδερφού μου , αλλά τους πονοκεφάλους , μουδιάσματα , πόνο σε αυχένα και μέση τα είχα νωρίτερα.

Οπότε δεν μπορώ να κάνω και την αντίστοιχη σύνδεση του ψυχοσωματικού

Όπως και δεν μπορώ να κάνω την σύνδεση όταν αλλάζει ο καιρός που είμαι χάλια

--------------------

Πάντως τώρα που το ψάχνω ρε παιδιά η συγκεκριμένη είναι και πρόεδρος του συλλόγου βελονισμού και παντού λένε τα καλύτερα λόγια.

Θα της κάνω μία κουβέντα την Δευτέρα γιατί δεν μου έχει εξηγήσει την διαδικασία για να δω μήπως εγώ περιμένω κάποια αλλαγή νωρίτερα απο ότι μπορεί να έρθει

Θωμα ειμαι Προεδρος απανταχου Φλατ Ερθεριανών. Θα μου στειλεις το παιδι σου να του διδαξω φυσικη;

Παιδια για να μη το ψαχνουμε. Καποιες θεραπειες ή «θεραπείες» εν προκειμένω, εχουν επιδραση στην ψυχολογια μας και βελτιωνοντας την, βελτιωνουμε και τα συμπτωματα που νιωθουμε. Τονιζω πως ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ κανένα απο τα παιδια που βιωνει ανακουφιση των συμπτωματων του. Και καλα έκανε και καλά θα κανει να ξαναπαει σε βελονιστη, αν αυτο ανακουφιζει την δικη του συμπτωματολογια. 
 

Ωστοσο, σαν ιατρος και με σεβασμο στην Επιστημη σου, στον ασθενη που εχεις απεναντι σου και προφανως και στα λεφτα που θα σου δωσει, οταν προτεινεις μια θεραπεια, οφειλεις, ως κατ’ελαχιστο:

• Να προτεινεις μια μεθοδο επιστημονικά αποδεδειγμενη, και ακομα και αν ειναι σε πειραματικο σταδιο, να υπαρχει συγκεκριμενος τροπος δρασης που επιδρα στην παθοφυσιολογια και ειναι πανομοιοτυπος σε ολους τους ασθενεις που θα την εφαρμοσεις. Π.χ. Η ταδε θεραπεια στοχευει τα Τ-λεμφοκυτταρα, επεμβαινει στο ταδε μονοπατι μεταβολισμου της ταδε ουσιας ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ. Αναφερω τυχαιο παραδειγμα προφανως. 

• Να αναφερεις συνοπτικα και εκλαικευμενα στον ασθενη τα παραπάνω, να τον ενημερωσεις για το προσδοκώμενο αποτελεσμα, τις παρενεργειες και τον τροπο με τον οποιο θα γινει η θεραπεια.  

• Να τον ενημερωσεις για το cost/benefit ratio και γιατι πιστευεις πως αυτη η μεθοδος ειναι καταλληλη γι’ αυτον. 
 

• Να τον ενημερωσεις για τις εναλλακτικες μεθοδους, σε περιπτωση που δεν υπαρχει ιαση των συμπτωματων ή εστω ικανοποιητικη ανταποκριση στη θεραπεια. ΔΕΝ σε πληρωνει ο ασθενης ουτε για να του εφαρμοσεις μια μεθοδο, ούτε για να του κανεις διαγνωση. Σε πληρωνει και σε εμπιστευεται για να βρει λυση στο προβλημα του. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να αποτελεσεις μερος της λυσης, με οποιονδηποτε τροπο μπορεις. 
 

• Να ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Ξερετε ποσοι ασθενεις οταν τους προτεινεις SSRI’s οχι μονο φευγουν τρεχοντας, αλλα αποκτουν και τη χειροτερη αποψη για σενα; 

Βεβαια κατανοω πως ειναι πιο ευκολο (και πιο προσοδοφόρο να του πεις κανε βελονισμο, πιες ματζουνια και βιοσυντονίσου. Whatever makes you sleep at night.  Για μενα ειναι ξεκαθαρο malpractice οταν δεν ακολουθεις τα ανω bullets. 
 

Αναφερω τα παραπανω γιατι καποια μηνυματα μου ηταν επιθετικα και ερειστικα, αλλα σε καμια περιπτωση προς συμφορουμιτες τους οποιους δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση. 
 

Εγω Θωμα, απο το λιγο καιρο που διαβαζω τα γραφομενα σου, και βλεπω τον τροπο σκεψη σου, και χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να σου δωσω συμβουλη σχετικα με τη μεση σου ή με οτιδηποτε αλλο, νομιζω πως διαφαινονται καποια pattern στις πραξεις σου και καποια μοτιβα συμπεριφορας που ισως πηγαζουν απο καποια εσωτερικη αναγκη. Νομιζω αυτο εννοουν και 2-3 παιδια που εγραψαν κατι σχετικο. 
 

 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τα παραπάνω και τονίζω και πάλι πως στην δική μου περίπτωση τα session βελονισμού ήταν σε συνδιασμό με δυο μήνες πολύ δυνατού (και επίπονου) μασάζ, φυσιοθεραπειών και ενδυνάμωσης με Pilates. Όλα στο ίδιο κέντρο με τους ίδιους ανθρώπους δυο φορές την εβδομάδα. 

 

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Σε ευχαριστώ Αντρέα

Η αλήθεια είναι ότι τους ιλίγγους άρχισα να τους νιώθω μετά την απώλεια του αδερφού μου , αλλά τους πονοκεφάλους , μουδιάσματα , πόνο σε αυχένα και μέση τα είχα νωρίτερα.

Οπότε δεν μπορώ να κάνω και την αντίστοιχη σύνδεση του ψυχοσωματικού

Όπως και δεν μπορώ να κάνω την σύνδεση όταν αλλάζει ο καιρός που είμαι χάλια

--------------------

Πάντως τώρα που το ψάχνω ρε παιδιά η συγκεκριμένη είναι και πρόεδρος του συλλόγου βελονισμού και παντού λένε τα καλύτερα λόγια.

Θα της κάνω μία κουβέντα την Δευτέρα γιατί δεν μου έχει εξηγήσει την διαδικασία για να δω μήπως εγώ περιμένω κάποια αλλαγή νωρίτερα απο ότι μπορεί να έρθει

Διάλεξε έναν καλό κλασσικό  φυσικοθεραπευτή κατά προτίμηση σωματωδη και μέσα σε λίγες συνεδρίες θα δεις σημαντική βελτίωση αν δεν έχεις κάποιο άσχετο παθολογικό θέμα. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...