Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@xgol Πάντως είσαι λίγο κάθετος στις εναλλακτικές πρακτικές, που δεν είναι ίσως "θεραπείες", αλλά ίσως πρόληψη για κάτι. Για παράδειγμα, ο κουρκουμάς θεωρείται ευεργετικό και προστατευτικό για νευρολογικά και έχει αντικαρκινικές ιδιότητες. Η ιατρική θα σου δώσει, αν σου δώσει, ανακούφιση αφού πάθεις κάτι. Το οτι η "Δύση" προτιμά για παράδειγμα βιταμίνες ή σκευάσματα κάποιας φαρμακευτικής, δεν σημαίνει ότι η Κινέζοι ή οι Ινδοί  που πίνουν και τρώνε κουρκουμά είναι κομπογιαννίτες ενώ έχουν ιατρική χιλιάδες χρόνια.

Το ίδιο και ο βελονισμός λειτουργεί με μεταλλικά αντικείμενα που είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού και τα νεύρα λειτουργούν με ηλεκτρικά σήματα (το ηλεκτρομυογράφημα που είναι εξέταση στο ίδιο βασίζεται). 
Για αυτό λειτουργεί ίσως σαν προστασία και έχει να κάνει με την ροή της ενέργειας που αποκαλούν τσι οι Κινέζοι.
Οπότε δεν νομίζω να ξεκίνησαν βάζουν βελόνες για χόμπι σε ευαίσθητα νεύρα ενώ έχει γίνει αποδεκτός και στις δυτικές κοινωνίες και ακόμη και γιατροί τον προτείνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

@xgol Πάντως είσαι λίγο κάθετος στις εναλλακτικές πρακτικές, που δεν είναι ίσως "θεραπείες", αλλά ίσως πρόληψη για κάτι. Για παράδειγμα, ο κουρκουμάς θεωρείται ευεργετικό και προστατευτικό για νευρολογικά και έχει αντικαρκινικές ιδιότητες. Η ιατρική θα σου δώσει, αν σου δώσει, ανακούφιση αφού πάθεις κάτι. Το οτι η "Δύση" προτιμά για παράδειγμα βιταμίνες ή σκευάσματα κάποιας φαρμακευτικής, δεν σημαίνει ότι η Κινέζοι ή οι Ινδοί  που πίνουν και τρώνε κουρκουμά είναι κομπογιαννίτες ενώ έχουν ιατρική χιλιάδες χρόνια.

Το ίδιο και ο βελονισμός λειτουργεί με μεταλλικά αντικείμενα που είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού και τα νεύρα λειτουργούν με ηλεκτρικά σήματα (το ηλεκτρομυογράφημα που είναι εξέταση στο ίδιο βασίζεται). 
Για αυτό λειτουργεί ίσως σαν προστασία και έχει να κάνει με την ροή της ενέργειας που αποκαλούν τσι οι Κινέζοι.
Οπότε δεν νομίζω να ξεκίνησαν βάζουν βελόνες για χόμπι σε ευαίσθητα νεύρα ενώ έχει γίνει αποδεκτός και στις δυτικές κοινωνίες και ακόμη και γιατροί τον προτείνουν.

Πάντως και οι Κινέζοι όταν δεν κάνουν χαβαλέ την δυτική ιατρική αξιοποιούν και πλέον παράγουν και ιατρική γνώση και φάρμακα στο πλαίσιο της κλασικής δυτικής ιατρικής.  Θαυματουργά Αφεψήματα , βεντούζες και παραδοσιακά κολπακια έχουμε και εδώ. Ολοι οι ευρωπαίοι είχαν τέτοια "κόλπα" τον μεσαίωνα απλά ξαβλάχεψαν νωρίτερα λόγω διαφωτισμού και εμπιστεύτηκαν την επιστημονική τεκμηρίωση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

@xgol Πάντως είσαι λίγο κάθετος στις εναλλακτικές πρακτικές, που δεν είναι ίσως "θεραπείες", αλλά ίσως πρόληψη για κάτι. Για παράδειγμα, ο κουρκουμάς θεωρείται ευεργετικό και προστατευτικό για νευρολογικά και έχει αντικαρκινικές ιδιότητες. Η ιατρική θα σου δώσει, αν σου δώσει, ανακούφιση αφού πάθεις κάτι. Το οτι η "Δύση" προτιμά για παράδειγμα βιταμίνες ή σκευάσματα κάποιας φαρμακευτικής, δεν σημαίνει ότι η Κινέζοι ή οι Ινδοί  που πίνουν και τρώνε κουρκουμά είναι κομπογιαννίτες ενώ έχουν ιατρική χιλιάδες χρόνια.

Το ίδιο και ο βελονισμός λειτουργεί με μεταλλικά αντικείμενα που είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού και τα νεύρα λειτουργούν με ηλεκτρικά σήματα (το ηλεκτρομυογράφημα που είναι εξέταση στο ίδιο βασίζεται). 
Για αυτό λειτουργεί ίσως σαν προστασία και έχει να κάνει με την ροή της ενέργειας που αποκαλούν τσι οι Κινέζοι.
Οπότε δεν νομίζω να ξεκίνησαν βάζουν βελόνες για χόμπι σε ευαίσθητα νεύρα ενώ έχει γίνει αποδεκτός και στις δυτικές κοινωνίες και ακόμη και γιατροί τον προτείνουν.

Δηλαδη η Ιατρική δε βοηθαει αποδεδειγμενα να προλαμβανεις ασθενειες; Τα εμβολια τι ειναι; Τοσα φαρμακα που προλαμβανουν ασθενειες; 
 

Επισης γραφεις «θεωρειται..» , «ίσως» ,..

Δε ξεκινας θεραπειες ουτε πληρωνεσαι με τα θεωρειται και με τα ισως. Ξερεις τι κανεις και γιατι το κανεις! Δε μπορεις να παρεμβαινεις στο σωμα καποιου με αοριστες πρακτικες και καλες προθεσεις…!

 

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Πάντως και οι Κινέζοι όταν δεν κάνουν χαβαλέ την δυτική ιατρική αξιοποιούν και πλέον παράγουν και γνώση και φάρμακα στο πλαίσιο της κλασικής δυτικής ιατρικής.  Θαυματουργά Αφεψήματα , βεντούζες και παραδοσιακά κολπακια έχουμε και εδώ. Ολοι οι ευρωπαίοι είχαν τέτοια "κόλπα" τον μεσαίωνα απλά ξαβλάχεψαν νωρίτερα λόγω διαφωτισμού και εμπιστεύτηκαν την επιστημονική τεκμηρίωση.

Τα αφεψηματα ειναι παρα πολυ διαδεδομενα στα χωρια τις Θεσσαλιας. Υπαρχουν σοβαρες υπόνοιες πως καποιες ηπατιτιδες (αυτοανοσες ή/και οξειες) εχουν εμφανιστει απο την καταναλωση τετοιων βοτανων. 
 

Επισης ποτε δε καταλαβα γιατι το φαρμακο που εχει περασει απο ποσες μελετες, ειναι κακο, ενω το να βρασω και να πιω κατι φυτικο που δεν εχω ιδεα τι ειναι, «κανει καλο». 

Επεξ/σία από xgol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xgol είπε

Δηλαδη η Ιατρική δε βοηθαει αποδεδειγμενα να προλαμβανεις ασθενειες; Τα εμβολια τι ειναι; Τοσα φαρμακα που προλαμβανουν ασθενειες; 
 

Επισης γραφεις «θεωρειται..» , «ίσως» ,..

Δε ξεκινας θεραπειες ουτε πληρωνεσαι με τα θεωρειται και με τα ισως. Ξερεις τι κανεις και γιατι το κανεις! Δε μπορεις να παρεμβαινεις στο σωμα καποιου με αοριστες πρακτικες και καλες προθεσεις…!

 

Τα αφεψηματα ειναι παρα πολυ διαδεδομενα στα χωρια τις Θεσσαλιες. Υπαρχουν σοβαρες υπόνοιες πως καποιες ηπατιτιδες (αυτοανοσες ή/και οξειες) εχουν εμφανιστει απο την καταναλωση τετοιων βοτανων. 

Μόνο τα εμβόλια προλαμβάνουν, που βγήκαν προφανώς για συγκεκριμένα ασθένειες που προκαλούνται από παθογόνους μικρόοργανισμούς. Και τα εμβόλια θέλουν χρόνια δοκιμών και στατιστικής για να είναι διαθέσιμα. 
Για πιο σοβαρές ασθένειες, όπως νευρολογικά και κακοήθειες δεν υπάρχει εύκολη πρόληψη, και για αυτό προτείνεται η καλή διατροφή, άθληση κτ.λ μαζί με προληπτικούς ελέγχους. Για πόνο στο μέση δεν νομίζω να βγει εμβόλιο. 
Κάποια πράγματα δεν μπορούν να αποδειχτούν έτσι απλά. Για παράδειγμα ο παππούς που τρώει λάδι στην Ικαρία και ζει 100 χρόνια δεν μπορεί να μπει σαν επιστημονική τεκμηρίωση καλής υγείας, αλλά είναι ένα γεγονός. Θα πρέπει να υπάρχουν μελέτες πως άνθρωποι που έκαναν βελονισμό είδαν βελτίωση σε διάφορα προβλήματα ή αντίσταση σε πολλά συνηθισμένα, αλλιώς δεν θα είχε καθιερωθεί. Και πάλι βέβαια παίζουν ρόλο πολλά στο να βγουν συμπεράσματα, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι κομπογιαννίτες αλλά προφανώς δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την ιατρική.

Ξεφύγαμε πλέον από το θέμα, ο καθένας κάνει ότι νομίζει και αυτός που έχει πάει σε 20 γιατρούς χωρίς βελτιώση αποφασίζει στο τέλος τι τον βοηθάει και τι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παίδες

Θα κάνω μία συζήτηση την Δευτέρα και αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις θα σταματήσω και θα πάω να κάνω την παρτροπαράδοτη φυσικοθεραπεία που ξέρω ότι μετά απο μία εβδομάδα και τουλάχιστον για ένα τρίμηνο είμαι καλά.

Είμαι και εγώ κατσαπλιάς και πάω και δίνω τα λεφτά μου χωρίς να συζητήσω στην αρχή όσο χρειάζεται.

Θα μου πείς , αν σου πεί δλδ με 10 συνεδρίες θα είσαι εντάξει θα την πιστέψεις και θα πας να τα δώσεις ?

Δεν ξέρω , αλλά θέλω να την ρωτήσω και να μου απαντήσει αν είναι λογικό να μην έχω δει καμία βελτίωση , τι υποτίθεται ότι θα μου φτιάξει με τον βελονισμό και πότε θα δώ κάποια διαφορά.

Όσο για το ψυχολογικό κομμάτι όπως ξαναείπα το ακούω που το λέτε και αν έχετε καταλάβει δεν έχω κάποιο κομπλεξ να το παραδεχθώ ή να πάω και να κοιτάξω τι γίνεται και σε αυτόν τον τομέα.

Δεν μπορώ να βρώ όμως συσχέτιση της ψυχολογίας όταν αλλάζει ο καιρός , κάνω κάποια βαριά εργασία , κολυμπάω κτλ . και με πιάνουν όλα τα θέματα που έχω

10 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Ξεφύγαμε πλέον από το θέμα, ο καθένας κάνει ότι νομίζει και αυτός που έχει πάει σε 20 γιατρούς χωρίς βελτιώση αποφασίζει στο τέλος τι τον βοηθάει και τι όχι.

Αυτό ακριβώς Αντρέα , έχω ξαναπεί ότι έχει δίκιο ο @xgol όπως τα γράφει και προσωπικά τον ευχαριστώ πολύ .

Εγώ απλά σε αυτή τη φάση αναγκαστικά έχω φτιάξει checklist με αυτά που μου μένουν να δοκιμάσω .

Οπότε

1) Αν μπορούσα να βρώ ορθοπεδικό της προκοπής ευχαρίστως αλλά έχω εξαντλήσει τις επιλογές μου , ευχαρίστως αν υπάρχει δοκιμάσμένη πρόταση να πάω πάλι σε κάποιον

2) Βελονισμός . Έπρεπε να το δοκιμάσω , 800ε στα σκουπίδια ? Μπορεί αλλά θα έχω πλέον άποψη

3) Χειροπράκτης. Το επόμενο στη λίστα , θα πάω και απο εκεί αν δεν δώ βελτίωση

4) Ψυχολόγος . Ναι βεβαίως θα το δοκιμάσω και αυτό αν βρώ κάποιον της προκοπής γιατί δεν ξέρω και κανέναν

5) Εξορκισμός . Μάλλον τελευταία λύση 😂

Αλλιώς μειώνω τις φυσικοθεραπείες απο 10 το εξάμηνο σε 10 το τρίμηνο . Με τα λεφτά του βελονισμού θα μπορούσα να κάνω για 4 χρόνια διπλές φυσικοθεραπείες ανα τρίμηνο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σας ευχαριστώ παίδες

Θα κάνω μία συζήτηση την Δευτέρα και αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις θα σταματήσω και θα πάω να κάνω την παρτροπαράδοτη φυσικοθεραπεία που ξέρω ότι μετά απο μία εβδομάδα και τουλάχιστον για ένα τρίμηνο είμαι καλά.

Είμαι και εγώ κατσαπλιάς και πάω και δίνω τα λεφτά μου χωρίς να συζητήσω στην αρχή όσο χρειάζεται.

Θα μου πείς , αν σου πεί δλδ με 10 συνεδρίες θα είσαι εντάξει θα την πιστέψεις και θα πας να τα δώσεις ?

Δεν ξέρω , αλλά θέλω να την ρωτήσω και να μου απαντήσει αν είναι λογικό να μην έχω δει καμία βελτίωση , τι υποτίθεται ότι θα μου φτιάξει με τον βελονισμό και πότε θα δώ κάποια διαφορά.

Όσο για το ψυχολογικό κομμάτι όπως ξαναείπα το ακούω που το λέτε και αν έχετε καταλάβει δεν έχω κάποιο κομπλεξ να το παραδεχθώ ή να πάω και να κοιτάξω τι γίνεται και σε αυτόν τον τομέα.

Δεν μπορώ να βρώ όμως συσχέτιση της ψυχολογίας όταν αλλάζει ο καιρός , κάνω κάποια βαριά εργασία , κολυμπάω κτλ . και με πιάνουν όλα τα θέματα που έχω

Αυτό ακριβώς Αντρέα , έχω ξαναπεί ότι έχει δίκιο ο @xgol όπως τα γράφει και προσωπικά τον ευχαριστώ πολύ .

Εγώ απλά σε αυτή τη φάση αναγκαστικά έχω φτιάξει checklist με αυτά που μου μένουν να δοκιμάσω .

Οπότε

1) Αν μπορούσα να βρώ ορθοπεδικό της προκοπής ευχαρίστως αλλά έχω εξαντλήσει τις επιλογές μου , ευχαρίστως αν υπάρχει δοκιμάσμένη πρόταση να πάω πάλι σε κάποιον

2) Βελονισμός . Έπρεπε να το δοκιμάσω , 800ε στα σκουπίδια ? Μπορεί αλλά θα έχω πλέον άποψη

3) Χειροπράκτης. Το επόμενο στη λίστα , θα πάω και απο εκεί αν δεν δώ βελτίωση

4) Ψυχολόγος . Ναι βεβαίως θα το δοκιμάσω και αυτό αν βρώ κάποιον της προκοπής γιατί δεν ξέρω και κανέναν

5) Εξορκισμός . Μάλλον τελευταία λύση 😂

Αλλιώς μειώνω τις φυσικοθεραπείες απο 10 το εξάμηνο σε 10 το τρίμηνο . Με τα λεφτά του βελονισμού θα μπορούσα να κάνω για 4 χρόνια διπλές φυσικοθεραπείες ανα τρίμηνο 😂

Θωμα ασχολησου σε παρακαλω σοβαρα με τον εαυτο σου. 
 

Για αρχη αφηνεις εκτος τους Ορθο. 
 

Διαλεγεις εναν Πανεπιστημιακο ΩΡΛ για τον ιλιγγο ή ΝευροΧ (εσυ ξερεις τα συμπτωματα σου καλυτερα απο εμας) και κλεινεις ραντεβου στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο στα Εξωτερικα Ιατρεια. 
 

Εξηγεις την εκπτωση στην ποιοτητα ζωη σου. Δινεις πληρες ιστορικο. 
 

80€ κοστος. 
 

Νομιζω τ’ αξιζει. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xgol είπε

Θωμα ασχολησου σε παρακαλω σοβαρα με τον εαυτο σου. 
 

Για αρχη αφηνεις εκτος τους Ορθο. 
 

Διαλεγεις εναν Πανεπιστημιακο ΩΡΛ για τον ιλιγγο ή ΝευροΧ (εσυ ξερεις τα συμπτωματα σου καλυτερα απο εμας) και κλεινεις ραντεβου στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο στα Εξωτερικα Ιατρεια. 
 

Εξηγεις την εκπτωση στην ποιοτητα ζωη σου. Δινεις πληρες ιστορικο. 
 

80€ κοστος. 
 

Νομιζω τ’ αξιζει. 

Θωμά ναι. Νόμιζα ότι το είχες ήδη κάνει. Δική μου παρανόηση. Μία-μία ειδικότητα να σε " ξεψαχνίσουν"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, atrigane είπε

Θωμά ναι. Νόμιζα ότι το είχες ήδη κάνει. Δική μου παρανόηση. Μία-μία ειδικότητα να σε " ξεψαχνίσουν"

Το έχω κάνει σε ιδιώτες γιατρούς και ΩΡΛ και νευροχειρουργούς τουλάχιστον από 2 συστημενους μπορεί και 3 έχω χάσει την μπάλα πλέον σε πόσους έχω πάει

Εγώ κάνει ακτίνες, αξονικές, μαγνητικές, ηλεκτρο μυογραφηματα άνω και κάτω άκρων, ακοογραματα, λαβύρινθο, οφθαλμίατρους, βυθισκοπηση (νομίζω έτσι λέγεται), υπερήχους άνω κάτω κοιλίας, ουρά 24ωρου, ειδικές εξετάσεις για αρθρίτιδα, για μικρόβια

Βασικά δεν έχω αφήσει κάτι από κλινική εξέταση.

Οι περισσότεροι μου είπαν ότι φταίει ο ευθιασμος, ανακούφιση νιώθω πάντα τουλάχιστον ένα τρίμηνο μετά τις φυσικοθεραπείες

Απλά είπα να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα μήπως βρώ κάποια πιο μόνιμη λύση στο πρόβλημα

Είχα περάσει μία φάση πριν καμία 12αρια χρόνια που παίζει να είχα ίλιγγο 200 μέρες τον χρόνο

Ο καιρός με πειράζει σίγουρα οπότε αλλάζει είμαι έτσι

Απλά δεν ξέρω τι άλλο θα κοιτάξει μία κλινική αφού έχω κάνει σχεδόν όλες τις εξετάσεις τουλάχιστον από 2 φορές τα τελευταία 18χρονια

Να κάνω και μία επισήμανση , αναφέρω ίλιγγο αλλά μπορεί να κάνω λάθος την λέξη.

Μπορεί πιο σωστή λέξη να είναι ζαλάδα , δηλαδή δεν είναι ότι νιώθω ότι κουνιούνται όλα γύρω μου , περισσότερο είναι ότι νιώθω σαν να ζαλίζομαι καθένα κουνιεμαι εγώ

Πάντως με αλοιφή στον αυχένα και αν ξαπλώσω για μισή ώρα μου φεύγει

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, poihths είπε

εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσεις να μην ασχολείσαι με ομαδικά αθλήματα (μπάσκετ πχ ή μπαλα) να εκτονώνεσαι. Επίσης έχεις κιλά;

 

Τα έχω κόψει αυτά εδώ και χρόνια, βασικά ότι έχει κραδασμούς το έχω σταματήσει

Κιλά πρέπει να χάσω τουλάχιστον 5 δεν είμαι υπέρβαρος , έχω την κλασική κοιλίτσα όμως

Είμαι 1.83 και 84 κιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι νιώθεις ανακούφηση για μερικούς μήνες μετά τις φυσικοθεραπείες θεωρώ ότι είναι η λύση του μισού προβλήματος.

Ή θα δυναμώσεις αυτά τα σημεία σε βαθμο που να μην πιάνονται και δεν θα σε ξανανοιάξει αν κάθεσαι στραβά, λοξά, ίσια, αν κοιμάσαι έτσι ή αλλιώς κλπ. ή θα βρεις τι κάνεις και πιάνεσαι εκεί και θα το περιορίσεις.

Ίσως το βλέπω απλοϊκα αλλά δεν πιστεύω ότι είναι μια πάρα πολύ δύσκολη περίπτωση που η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλα.

Καταρχήν εντόπισε ποια είναι αυτά τα σημεία κλειδιά που μετά τη φυσικοθεραπεία έχουν ως αποτέλεσμα να λύνεσαι τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, atrigane είπε

Το ότι νιώθεις ανακούφηση για μερικούς μήνες μετά τις φυσικοθεραπείες θεωρώ ότι είναι η λύση του μισού προβλήματος.

Ή θα δυναμώσεις αυτά τα σημεία σε βαθμο που να μην πιάνονται και δεν θα σε ξανανοιάξει αν κάθεσαι στραβά, λοξά, ίσια, αν κοιμάσαι έτσι ή αλλιώς κλπ. ή θα βρεις τι κάνεις και πιάνεσαι εκεί και θα το περιορίσεις.

Ίσως το βλέπω απλοϊκα αλλά δεν πιστεύω ότι είναι μια πάρα πολύ δύσκολη περίπτωση που η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλα.

Καταρχήν εντόπισε ποια είναι αυτά τα σημεία κλειδιά που μετά τη φυσικοθεραπεία έχουν ως αποτέλεσμα να λύνεσαι τελείως.

Έχω εντοπίσει ότι έχω μυϊκούς κόμπους και μου τους σπάνε. Όταν αρχίζουν τα θέματα έχουν βγεί νέοι, ήδη πιάνω έναν στον αυχένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχω εντοπίσει ότι έχω μυϊκούς κόμπους και μου τους σπάνε. Όταν αρχίζουν τα θέματα έχουν βγεί νέοι, ήδη πιάνω έναν στον αυχένα

Πού αλλού; Όταν τους σπάνε, που αλλού εντοπίζονται αυτοί οι κόμποι;

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυχένα τραπεζοειδής ώμους και μέση

Η μέση πιθανόν να επιβαρύνεται από το τρίο αυχένας-τραπεζοειδής-ώμοι και επειδή νιώθεις το βάρος και την πίεση εκεί ψηλά, έχεις στραβή στάση σώματος. Ειδικά καθιστός. Δεν θέλω να καταλήξω κάπου ακόμα, απλά σκέφτομαι "φωναχτά" μήπως εσύ ή κάποιος άλλος πάει τη σκέψη μου ένα βήμα παρά πέρα.

Ευθειασμός δεν είναι όταν ο αυχένας είναι περισσότερο απόσο πρέπει ευθυγραμμισμένος με την σπονδυλική στήλη;  Δηλαδή δεν έχει την φυσιολογική κυρτή κλήση; Το έχω καταλάβει σωστά;

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...