Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Κατλαβαίνεις φυσικά ότι η εταιρεία δεν είχε καμία υποχρέωση να κάνει κάτι και να κρατήσει απλά τη πληρωμή της.

Πες τους και κανα ευχαριστώ.

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, τους ειχα στειλει εμαιλ πριν παραγγειλω οτι αλλαξαν οι νομοι στην ελλαδα και τους ρωτησα αν μπορουν να σιγουρευτουν πρωτα πριν μου στειλουν την παραγγελια, μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχουμε ξαναστειλει ελλαδα προσφατα και δεν περασε τελωνειο,για αυτο προχωρησα την παραγγελια.

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αυτό πάλι πως προέκυψε;

Όταν λες "δέμα" εννοείς 2 κιλά συν;

Έτσι ίσως εξηγείται.

Ποιος τα ήθελε τα 130€?

Για εκτελωνισμό τον προϊόντων αναλυτικα:

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

24,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ

0,00

 

       

 

ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

23,00

 

       

 

ΑΜΟΙΒΗ

37,00

 

ΦΠΑ ΑΜΟΙΒΗΣ

8,88

 

ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ

25,00

 

ΦΠΑ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ

6,00

 

ΣΥΝΟΛΟ

123,88

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Απο hong kong αγορα 47 ευρω προιοντα ηχομωνωσης δωματιου,ηθελαν 130 ευρω για εκτελωνισμο.

Δεν το δεχθηκα και η εταιρεια μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει με αλλα συνοδευτικα που δεν θα χρειαστει να πληρωσω,για να δουμε...

Μάλλον δεν είναι από ΕΛΤΑ . Ξαναγράφτηκε ότι ιδιωτική ζητάει ότι θέλει μέχρι και φύλακτρα. Οπότε με ιδιωτικές πρέπει να το ξεχάσουμε. Πέφτει άγριο ξύρισμα. Μας έμειναν τα ΕΛΤΑ να δούμε πως θα συμπεριφερθούν γιατί μέχρι τώρα είναι μία έτσι την άλλη γιουβέτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, τους ειχα στειλει εμαιλ πριν παραγγειλω οτι αλλαξαν οι νομοι στην ελλαδα και τους ρωτησα αν μπορουν να σιγουρευτουν πρωτα πριν μου στειλουν την παραγγελια, μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχουμε ξαναστειλει ελλαδα προσφατα και δεν περασε τελωνειο,για αυτο προχωρησα την παραγγελια.

Για εκτελωνισμό τον προϊόντων αναλυτικα:

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

24,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ

0,00

 

       

 

ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

23,00

 

       

 

ΑΜΟΙΒΗ

37,00

 

ΦΠΑ ΑΜΟΙΒΗΣ

8,88

 

ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ

25,00

 

ΦΠΑ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ

6,00

 

ΣΥΝΟΛΟ

123,88

 

τελικα τι γίνετε; αφου κατω απο τα 150 δεν εχει τελωνείο;; οτι τους έρθει κανουν; υπαρχει τελικα νομος η οχι; το αλλο παιδι με 14ευρω αυτο γιατι ειχε τελωνείο ;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Al_pacino είπε

 

τελικα τι γίνετε; αφου κατω απο τα 150 δεν εχει τελωνείο;; οτι τους έρθει κανουν; υπαρχει τελικα νομος η οχι; το αλλο παιδι με 14ευρω αυτο γιατι ειχε τελωνείο ;

 

Από τη μία το κράτος θέλει και αυτό έσοδα αλλά από την άλλη δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους Κινέζους όπως είπε το παιδί παραπάνω. Πλήρωσε ΦΠΑ για 14 ευρώ στον Κινέζο αλλά αυτός στο δέμα έγραψε 3 άρα το πιο πιθανό απέδωσε στο Ελληνικό κράτος φπα για 3 . Οπότε μην αδικούμε ΕΛΤΑ και τελωνείο μερικές φορές.

Προσωπικά αν και δυσκίνητα τα ΕΛΤΑ πιστεύω σε αυτά τα θέλω στο παιχνίδι γιατί αν βγουν εκτός μαύρο φίδι μας έφαγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Μου ήρθε σήμερα δέμα, 14 ευρώ η αξία, 3 το χρέωσε από έξω για κάποιο λόγο ο κινέζος, η έτσι το εκτίμησαν από το τελωνείο, προπληρωμένος ο φόρος βέβαια στα 14, και μου ήρθε να πληρώσω 3.10€ στα ΕΛΤΑ. (2.5€ τέλος εκτελωνισμου) 

καλα απο αλι δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο μαλον απο αλλο σαιτ θα ητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Al_pacino είπε

 

τελικα τι γίνετε; αφου κατω απο τα 150 δεν εχει τελωνείο;; οτι τους έρθει κανουν; υπαρχει τελικα νομος η οχι; το αλλο παιδι με 14ευρω αυτο γιατι ειχε τελωνείο ;

 

O καθενας κανει οτι θελει γενικως,και να υπαρχει νομος δεν ακολουθειτε απο ολους η ακολουθειτε οπως τους συμφερει,δηλαδη οπως παντου στη χωρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JERONIMO888 είπε

O καθενας κανει οτι θελει γενικως,και να υπαρχει νομος δεν ακολουθειτε απο ολους η ακολουθειτε οπως τους συμφερει,δηλαδη οπως παντου στη χωρα μας.

Άσε τα Χονγκ Κονγκ

Για εδώ είσαι https://www.praktiker.gr/m/p/ixoaporrofitiko-teknofon-p-50-69050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2021 στις 1:27 ΜΜ, JERONIMO888 είπε

Απο hong kong αγορα 47 ευρω προιοντα ηχομωνωσης δωματιου,ηθελαν 130 ευρω για εκτελωνισμο.

Δεν το δεχθηκα και η εταιρεια μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει με αλλα συνοδευτικα που δεν θα χρειαστει να πληρωσω,για να δουμε...

Μονωτικές αυγοθήκες/πυραμίδες και λαβύρινθοι βρίσκεις σε τοπικά μαγαζιά πολύ οικονομικά, από leroy merlin μέχρι και σε καταστήματα με οικοδομικά στον Πειραιά, ποιος ο λόγος να αγοράσεις κάτι τόσο ογκώδες από κίνα όταν εδώ είναι ήδη πανφθηνα; Εκτός αν τα 47€ αντιστοιχούν για 30+ τ.μ. κάλυψης, που και πάλι δεν θα το έκανα έτσι αυθαίρετα αν δεν έπαιρνα το ΟΚ από τον μηχανικό ήχου (χωρίς σχετική μελέτη χώρου για αντανακλάσεις, db κλπ). 

ontopic: Από πρόσφατες αγορές Aliexpress, ήρθε κανονικά το δέμα με το αντίστοιχο ΦΠΑ, δεν είχα επιβάρυνση με παραπάνω προμήθειες εκτελωνισμού όπως ήταν στο παρελθόν.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 9:53 ΜΜ, JERONIMO888 είπε

Για εκτελωνισμό τον προϊόντων αναλυτικα:

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

24,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ

0,00

 

       

 

ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

23,00

 

       

 

ΑΜΟΙΒΗ

37,00

 

ΦΠΑ ΑΜΟΙΒΗΣ

8,88

 

ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ

25,00

 

ΦΠΑ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ

6,00

 

ΣΥΝΟΛΟ

123,88

Υπέρτατοι γελοίοι... οι τελώνες και οι "πόρνες". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, czarjuly είπε

Εν τω μεταξύ τα ΕΛΤΑ στέλνουν αβερτα δεύτερες ειδοποιήσεις για δέματα που έχουμε ήδη παραλάβει....άλλο ένα άκαρπο στήσιμο στην ουρά σήμερα...

 

εμενα εξακολουθούν να ΕΡΧΟΝΤΑΙ χωρις χρεωση ..... αν στείλουν αναδρομικά εννοείτε πως δεν παίρνουν σεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Ένα laptop θέλω από Amazon.it 520€ ξέρει κανείς αν το περάσει τελωνείο αν το πάρω?

Δεν υπάρχει προβλημα αγοράς απο Ευρωπαικά amazon περαν του Αγγλικού περι τελωνείου.

Απο Ιταλια γινεται η αγορά που ειναι εντος ΕΕ.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν υπάρχει προβλημα αγοράς απο Ευρωπαικά amazon περαν του Αγγλικού περι τελωνείου.

Απο Ιταλια γινεται η αγορά που ειναι εντος ΕΕ.

Ασχετο: Mε τον Ιταλικο φορτιστη ειναι ολα οκ ξερεις;

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...