Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, czarjuly είπε

μου ηρθε sms απο ΕΛΤΑ οτι αντικειμενο με αριθμο ταδε με φορους και τελη 1ευρω θα βρισκεται στα ΕΛΤΑ για 20 ημερες...καλη αρχη!!!

Ποιά ήταν η τιμή αγορά του αντικειμένου δε μας είπες όμως, για να έχουμε συνολική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Ποιά ήταν η τιμή αγορά του αντικειμένου δε μας είπες όμως, για να έχουμε συνολική εικόνα.

δε ξερω περιμενω καμποσα πραγματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, czarjuly είπε

δε ξερω περιμενω καμποσα πραγματακια

Ε αυτό με τον αριθμό τάδε, ποιο από όλα τα πραγματακια είναι, με τι κόστος;

Για να δούμε και τι είναι αυτό το 1€ τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Ε αυτό με τον αριθμό τάδε, ποιο από όλα τα πραγματακια είναι, με τι κόστος;

Για να δούμε και τι είναι αυτό το 1€ τέλη.

απο aliexpress και τετοια δεν φαινεται tracking number υπομονη μολις παραλαβω θα ενημερωσω σχετικα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπουρ/ο τους!!! 

Παραγγειλα αρχες Ιουλιου ανταλλακτικο αξιας 119€ (απο μετατροπη καρτας 137,73$), πληρωσα κατα την αγορα 24% ΦΠΑ σε ολο το ποσο (Aliexpress), και σημερα με καλεσε στο κιντο η UPS να πληρωσω ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ! 

Τους ειπα οτι προ-κατεβαλα τον ΦΠΑ, σε ΟΛΟ το ποσο, και μου ελεγε οτι χρειαζεται ομως εκτελωνισμο! 

Τους ειπα οτι η αξια ειναι κατω απο 150€, και ΔΕΝ χρειαζεται εκτελωνισμος, και μου τα μασαγαν. 

Εστειλα με email το invoice απο την Ali, που αναγραφεται η πληρωμη ΦΠΑ, και περιμενω. 

Τι να κανω? Που να απευθυνθω, αν συνεχισουν να μου ζητανε επιπλεον χρηματα? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kolossos είπε

Το μπουρ/ο τους!!! 

Παραγγειλα αρχες Ιουλιου ανταλλακτικο αξιας 119€ (απο μετατροπη καρτας 137,73$), πληρωσα κατα την αγορα 24% ΦΠΑ σε ολο το ποσο (Aliexpress), και σημερα με καλεσε στο κιντο η UPS να πληρωσω ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ! 

Τους ειπα οτι προ-κατεβαλα τον ΦΠΑ, σε ΟΛΟ το ποσο, και μου ελεγε οτι χρειαζεται ομως εκτελωνισμο! 

Τους ειπα οτι η αξια ειναι κατω απο 150€, και ΔΕΝ χρειαζεται εκτελωνισμος, και μου τα μασαγαν. 

Εστειλα με email το invoice απο την Ali, που αναγραφεται η πληρωμη ΦΠΑ, και περιμενω. 

Τι να κανω? Που να απευθυνθω, αν συνεχισουν να μου ζητανε επιπλεον χρηματα? 

(

Κλασικές Π****** από τις courier στην Ελλάδα (γιατί όχι, έξω δεν υπάρχει αυτό το χάλι). Ξεκάθαρα εφόσον ο πωλητής συμμετέχει στο  IOSS και η αξία είναι κάτω από 150 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά), ΔΕΝ πρέπει να πληρώσεις τίποτα παραπάνω: 

The IOSS facilitates the collection, declaration and payment of VAT for sellers that are making distance sales of imported goods to buyers in the EU. The IOSS also makes the process easier for the buyer, who is only charged at the time of purchase, and therefore does not face any surprise fees when the goods are delivered. If the seller is not registered in the IOSS, the buyer has to pay the VAT and usually a customs clearance fee charged by the transporter .

https://ec.europa.eu/taxation_customs/ioss_en

Προφανώς δε δέχεσαι να πληρώσεις τίποτα παραπάνω και περιμένεις να δεις τι θα σου απαντήσουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν καλομάθει στο μπαξίσι οι κούριερ.

26 λεπτά πριν, kolossos είπε

Εστειλα με email το invoice απο την Ali, που αναγραφεται η πληρωμη ΦΠΑ, και περιμενω. 

Τι να κανω? Που να απευθυνθω, αν συνεχισουν να μου ζητανε επιπλεον χρηματα? 

Αν δεν τους βάλει χέρι ο πωλητής, μετά πρέπει να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kolossos είπε

Το μπουρ/ο τους!!! 

Παραγγειλα αρχες Ιουλιου ανταλλακτικο αξιας 119€ (απο μετατροπη καρτας 137,73$), πληρωσα κατα την αγορα 24% ΦΠΑ σε ολο το ποσο (Aliexpress), και σημερα με καλεσε στο κιντο η UPS να πληρωσω ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ! 

Τους ειπα οτι προ-κατεβαλα τον ΦΠΑ, σε ΟΛΟ το ποσο, και μου ελεγε οτι χρειαζεται ομως εκτελωνισμο! 

Τους ειπα οτι η αξια ειναι κατω απο 150€, και ΔΕΝ χρειαζεται εκτελωνισμος, και μου τα μασαγαν. 

Εστειλα με email το invoice απο την Ali, που αναγραφεται η πληρωμη ΦΠΑ, και περιμενω. 

Τι να κανω? Που να απευθυνθω, αν συνεχισουν να μου ζητανε επιπλεον χρηματα? 

 

Το 119 είναι προ ή μετά ΦΠΑ ?

το 150 αναφέρεται στη προ ή τη μετά ΦΠΑ τιμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, czarjuly είπε

λοιπον ενα μπλουζακι μου ηρθε απο Κινα και ήταν 1 ευρω τα τελη στα 11.10Ε κοστος αγορας

Στα 11.10  ,είχε συμπεριληφθεί το ΦΠΑ 24% ? και σε φέσωσαν 1 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Στα 11.10  ,είχε συμπεριληφθεί το ΦΠΑ 24% ? και σε φέσωσαν 1 ευρώ;

οχι ηταν παλια παραγγελια απο aliexpress δεν ειχε συμπεριληφθει το ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, czarjuly είπε

οχι ηταν παλια παραγγελια απο aliexpress δεν ειχε συμπεριληφθει το ΦΠΑ

Αρα έπεσες σε δειγματοληπτικό έλεγχο ή ήταν ξεκάθαρο στο δέμα πως δεν είχε συμπεριληφθεί το ΦΠΑ και απλά σου επέβαλαν 1 ευρώ ΦΠΑ.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου το άφηνε στο κουτι ο ταχυδρόμος οτι ερχότανε γιατι ειχαμε κανει ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ,τωρα περιμένω 4-5 ακομα αμα ειναι να πηγαίνουμε για καθε σκατολοιδι ταχιδρομιο ειναι χαζομαρα για να παρουν το φπα ........ελπιζω τωρα να γινει για οτι ειχε φιγει πριν τον ιουλιο γιατι πχ αμα δουλεύεις ολο πρωι ποιος θα παει να στηθει στο ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ για μια χαζομαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ρε παιδιά να φοβούνται τον COVID-19 με τα δέματα που μας στέλνουν οι Κινέζοι μέσω aliexpress & eBay;…..μαζί με θηκη για το κινητό δώρο ο COVID ο Α,Β,Γ,Δ,Ε!!!!μάλλον θέλουν να μας προστατέψουν!χαχαχαχα!! Είμαι μέλος στο eBay από 2009,αργότερα στο aliexpress και Banggood ,τότε αγόραζα αέρα,από καρφίτσα  μέχρι αεροπλάνο….σιγά σιγά μπήκαν όρια 22€, τελωνεία,ΦΠΑ,χαράτσια,μεταφορικά….να δω τι άλλο θα μας βάλουν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...