Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kolossos είπε

Ειναι η πρωτη μου αγορα μετα τη 1/7/21, και αφου διαβασα προσεκτικα το νεο κανονισμο της Ε.Ε. 

Τι θα πει <εκτελωνίζουν με το ζόρι>, δεν καθομαι να με "σφαξουν" επειδη ειναι ΛΑΜΟΓΙΑ. 

Και ΠΡΟπληρωνουμε το ΦΠΑ Ελλαδας, και νταβατζιλικη απο πανω. 

Δηλαδή πριν τη 1/7 όταν σου ερχόταν κάτι με ups δεν πλήρωνες και τον εκτελωνισμό;

Εκτελωνίζω με το ζόρι σημαίνει όταν όλα μέσω ΕΛΤΑ πέρναγαν αέρα, όλα μέσω ups να εκτελωνίζονται

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
38 minutes ago, DrLo said:

Ζήτησε να μη τα πληρώνει ο φορολογουμενος αλλά ο πελάτης τους. Αν ήταν ζημιογόνα ΝΑ ΚΟΒΑΝ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ να βρουνε λεφτά και να μη παρασιτούσαν σε βάρος των φορολογουμένων.

Πως τολμάς! Ασφαλώς και πρέπει να τσοντάρεις από τους φόρους σου, ενώ έχεις να χρησιμοποιήσεις κάμποσα χρόνια τα ΕΛΤΑ, ώστε εγώ που τα χρησιμοποιώ συχνά να μην χρειάζεται να πληρώσω παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τσαμπα επαθα το εμφραγμα...20 λεπτα ηταν οι δασμοι σε δεμα 14 ευρω και οχι 20 ευρω οπως μου φανηκε αρχικα....δεν θελω να φανω αχαριστος αλλα με τραβολογησαν στο ταχυδρομειο για 20 λεπτα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Απο ποια πλατφορμα ενδεχεται να γινουν ολα αυτα; Απο που παραγγειλες;

Καλημέρα, 

Από το Aliexpress, και αναφέρει ότι συμμετέχει στο IOSS.

9 ώρες πριν, nvel είπε

Δηλαδή πριν τη 1/7 όταν σου ερχόταν κάτι με ups δεν πλήρωνες και τον εκτελωνισμό;

Εκτελωνίζω με το ζόρι σημαίνει όταν όλα μέσω ΕΛΤΑ πέρναγαν αέρα, όλα μέσω ups να εκτελωνίζονται

Καλημέρα, εσύ ανοίγεις τώρα άλλο θέμα. Το τι γινόταν πριν αυτή την ημερομηνία, έχουν συζητηθεί χιλιάδες φορές. 

Τα σχόλια μου και το πρόβλημα μου με τη μεταφορική-τελωνείο, είναι χρονικά μετά τις 1/7/21, με τους νέους κανονισμούς της Ε.Ε.

Εν ολίγοις, ΔΕΝ θέλουν να εφαρμόσουν το νέο κανονισμό, και ψάχνουν να γδάρουν παρανόμως. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, czarjuly είπε

τελικα τσαμπα επαθα το εμφραγμα...20 λεπτα ηταν οι δασμοι σε δεμα 14 ευρω και οχι 20 ευρω οπως μου φανηκε αρχικα....δεν θελω να φανω αχαριστος αλλα με τραβολογησαν στο ταχυδρομειο για 20 λεπτα!!!

φασούλι, φασούλι, γεμίζει το σακούλι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Το θεμα/προβλημα που εχω με τη μεταφορικη/τελωνειο ειναι σε εξελιξη, καποια στιγμη θα γράψω λεπτομέρειες. 

Έχω ομως ηδη κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ, και ξερω οτι ειναι χρονοβορα, αλλα ΠΡΕΠΕΙ κάποιοι να συμμορφωθουν. 

Άλλο παρεμφερές θέμα. 

Δεν ξερω ποσο θα επιβαρυνονται  τα αντικειμενα μικρης αξιας, αλλα ΤΥΧΕΡΟΙ οσοι ζουν στα μεγάλα αστικά κέντρα και χαμένοι οσοι ζουν στην επαρχία και κυρίως σε νησιά όπως εγώ. 

Πραγματικό παράδειγμα,

αγοράζει η γυναίκα μου από τη τοπική αγορά κοινό no-name φορτιστή για κινητό τηλέφωνο 5V-2A με καλώδιο micro USB, προς 15€

Καηκε ο εργοστασιακος (τρανζιστορ, το πιο εμφανη) και τον χρειαζόταν άμεσα.

Σκέτο ξύρισμα και κόντρα (15€), αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή. Να παραγγείλω από σκρουτζομαγάζα, μαζί με την courier, κάπου εκεί κοντά θα φθάσει η τιμή! 

Αγοράζω ιδίων χαραχτηριστικων φορτιστη (χωρις το usb καλωδιο, κατά επιλογή μου) από το ebay προς 2,1€ και παράδοση στο σπίτι μου. Όπως βλέπετε η διαφορά τιμής είναι χαοτική! 

 

Επεξ/σία από kolossos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kolossos είπε

Δεν ξερω ποσο θα επιβαρυνονται  τα αντικειμενα μικρης αξιας, αλλα ΤΥΧΕΡΟΙ οσοι ζουν στα μεγάλα αστικά κέντρα και χαμένοι οσοι ζουν στην επαρχία και κυρίως σε νησιά όπως εγώ. 

Πραγματικό παράδειγμα,

αγοράζει η γυναίκα μου από τη τοπική αγορά κοινό φορτιστή για κινητό τηλέφωνο 5V-2A με καλώδιο micro USB, προς 15€

Καηκε ο εργοστασιακος (τρανζιστορ, το πιο εμφανη) και τον χρειαζόταν άμεσα.

Σκέτο ξύρισμα και κόντρα (15€), αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή. Να παραγγείλω από σκρουτζομαγάζα, μαζί με την courier, κάπου εκεί κοντά θα φθάσει η τιμή! 

Αγοράζω ιδίων χαραχτηριστικων φορτιστη (χωρις το usb καλωδιο, κατά επιλογή μου) από το ebay προς 2,1€ και παράδοση στο σπίτι μου. Όπως βλέπετε η διαφορά τιμής είναι χαοτική! 

 

Στις 12/7/2021 στις 12:19 ΜΜ, Aurumnus είπε

Ε όχι και τέλος για μία αύξηση του +24%, όταν σε αγορά από εδώ πολλών αντίστοιχων πράγματων, η διαφορά είναι από +50% μέχρι +1000%

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kolossos είπε

Να παραγγείλω από σκρουτζομαγάζα, μαζί με την courier, κάπου εκεί κοντά θα φθάσει η τιμή! 

Με το skroutz plus , σώθηκα πλέον. Εγινε το αντίστοιχο ebay για εμένα. Εχω λάβει πάνω απο 30 διαφορετικές αποστολές δεμάτων ήδη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Με το skroutz plus , σώθηκα πλέον. Εγινε το αντίστοιχο ebay για εμένα. Εχω λάβει πάνω απο 30 διαφορετικές αποστολές δεμάτων ήδη.

Τι εννοείς, εγώ έχω παρατηρήσει κάποιες φορές που υπάρχει δυνατότητα τόσο για αποστολή μέσω skroutz όσο και από το κατάστημα, να εχουν ίδιο ακριβώς τελικό κόστος και τα δύο και αρκετές φορές μέσω καταστήματος καλύτερο τελικό κόστος.

Εσύ τί κάνεις και "σωθηκες";

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Τι εννοείς, εγώ έχω παρατηρήσει κάποιες φορές που υπάρχει δυνατότητα τόσο για αποστολή μέσω skroutz όσο και από το κατάστημα, να εχουν ίδιο ακριβώς τελικό κόστος και τα δύο και αρκετές φορές μέσω καταστήματος καλύτερο τελικό κόστος.

Εσύ τί κάνεις και "σωθηκες";

Με την συνδρομή Skroutz Plus, έχεις δωρεάν μεταφορικά απο 20 ευρώ και μέχρι 3 αποστολές μέσα απο το καλάθι του skroutz. Δηλαδή, μπορείς να πάρεις πράγματα απο 3 διαφορετικά μαγαζιά (με το καλάθι του σκρουτζ) και αν βγαίνουν 20 ευρώ, έχεις δωρεάν μεταφορικά.

Αυτό με βόλεψε πολύ, γιατι πήρα αρκετά μικροπράγματα που ήθελα, απο διαφορετικα μαγαζια και με δωρεάν μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SilentVoice είπε

Με την συνδρομή Skroutz Plus, έχεις δωρεάν μεταφορικά απο 20 ευρώ και μέχρι 3 αποστολές μέσα απο το καλάθι του skroutz. Δηλαδή, μπορείς να πάρεις πράγματα απο 3 διαφορετικά μαγαζιά (με το καλάθι του σκρουτζ) και αν βγαίνουν 20 ευρώ, έχεις δωρεάν μεταφορικά.

Αυτό με βόλεψε πολύ, γιατι πήρα αρκετά μικροπράγματα που ήθελα, απο διαφορετικα μαγαζια και με δωρεάν μεταφορικά.

Μάλλον καλύτερα να λες "δωρεάν" κι όχι δωρεάν, μιας και πληρώνεις συνδρομή όπως λες, σωστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Biohazard_ είπε

Μάλλον καλύτερα να λες "δωρεάν" κι όχι δωρεάν, μιας και πληρώνεις συνδρομή όπως λες, σωστά;

Την συνδρομή την πληρώνεις μια φορά για εναν χρόνο και είναι 17ευρώ. Αν έχεις σκοπό να κάνεις πολλές παραγγελίες απο το καλάθι του σκρουτζ, τότε στις πρώτες 4-5 παραγγελίες έχεις κάνει απόσβεση. Σε όλες τις επόμενες παραγγελίες, έχεις "κέρδος" γιατί απολαμβάνεις τα δωρεάν μεταφορικά.

Προσωπικά, πριν αγοράσω την συνδρομή, έβαλα στο καλάθι του skroutz όλα αυτά που ήθελα να πάρω και θα τα έπαιρνα ούτως ή αλλως, ή απο τοπικά μαγαζιά ή απο άλλα μαγαζιά. Αφου μαζευτηκε ο όγκος, είδα οτι με συμφέρει και το έκανα.

Να σημειώσω, πως στις περισσότερες περιπτώσεις, οι αγορές που έκανα μέσα απο το καλάθι του σκρουτζ, ήταν όντως οι πιο οικονομικές απο οποιοδήποτε άλλο κατάστημα που βρήκα τα προιόντα. Και στις ελάχιστες περιπτώσεις που ήταν πιο ακριβά, ήταν πολύ μικρή η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα το forum μέσω αναζήτησης και δεν βρήκα κάπου να έχει δημοσιευτεί.

Το (Η) Aliexpress δημοσίευσε στο site της για το θέμα της απόφασης της ΕΕ

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

"Από την 1η Ιουλίου 2021, η AliExpress θα πρέπει γενικά να εισπράττει ΦΠΑ επί των πωλήσεων αγαθών που παραδίδονται σε καταναλωτές της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων στις οποίες τα αγαθά παραδίδονται από χώρες εκτός της ΕΕ με αξία παραγγελίας έως 150 ευρώ ή όταν τα εμπορεύματα αποστέλλονται από εντός ΕΕ όπου ο πωλητής είναι εγκατεστημένος εκτός ΕΕ. Για όλα τα εμπορεύματα που αποστέλλονται εκτός ΕΕ και συλλέγονται ΦΠΑ από την AliExpress, οι πωλητές μας και οι χειριστές εφοδιαστικής τους θα πρέπει να συμπεριλάβουν τον αριθμό εισαγωγής One Stop Shop (IOSS) του AliExpress στη δήλωση εισαγωγής τους στην ΕΕ, προκειμένου να διασφαλιστεί ότι τα αγαθά μπορούν στη συνέχεια να τεθούν σε ελεύθερη κυκλοφορία και να σας παραδοθούν χωρίς να χρεωθείτε με ΦΠΑ ή τυχόν πρόσθετα τέλη χειρισμού στο τελωνείο."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για χρεώσεις τύπου 2-4-20 λεπτά....αν σκεφτούμε το κόστος διαχείρισης, το κόστος της ετικέτας που βάζουν, το κόστος του sms και το κόστος της συναλλαγής αν πας να πληρώσεις και με κάρτα αυτά τα λίγα λεπτά....έχουν πλάκα τελικά τα ΕΛΤΑ 😆

Για να μην σχολιάσω πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν χρεώσεις για παραγγελίες προ της 1ης Ιουλίου...και δεν εννοώ εκείνες που είναι 1-2-3 βδομάδες πριν, που υπήρχαν οι σχετικές ανακοινώσεις ήδη. Αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες κάμποσους μήνες πίσω που δεν έχουν παραληφθεί ακόμα (εγώ περιμένω τουλάχιστον 4-5 από Απρίλιο και ακόμα στο περίμενε είμαι)...καθώς δεν φταίμε εμείς που είναι "ξεχασμένες" σε διάφορους σάκους και τώρα θυμήθηκαν να τις ανοίξουν και να ρίχνουν και χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/7/2021 στις 3:56 ΜΜ, _Biohazard_ είπε

Διαβάζω για χρεώσεις τύπου 2-4-20 λεπτά....αν σκεφτούμε το κόστος διαχείρισης, το κόστος της ετικέτας που βάζουν, το κόστος του sms και το κόστος της συναλλαγής αν πας να πληρώσεις και με κάρτα αυτά τα λίγα λεπτά....έχουν πλάκα τελικά τα ΕΛΤΑ 😆

Για να μην σχολιάσω πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν χρεώσεις για παραγγελίες προ της 1ης Ιουλίου...και δεν εννοώ εκείνες που είναι 1-2-3 βδομάδες πριν, που υπήρχαν οι σχετικές ανακοινώσεις ήδη. Αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες κάμποσους μήνες πίσω που δεν έχουν παραληφθεί ακόμα (εγώ περιμένω τουλάχιστον 4-5 από Απρίλιο και ακόμα στο περίμενε είμαι)...καθώς δεν φταίμε εμείς που είναι "ξεχασμένες" σε διάφορους σάκους και τώρα θυμήθηκαν να τις ανοίξουν και να ρίχνουν και χρεώσεις.

Χαιρετώ το φόρουμ 

Εμενα σήμερα μου ήρθε από aliexpress ένα hdmi αξίας 15€ και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα.Η αγορά εγινε 21/06/21.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...