Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα. Έχω ένα PS5 εδώ και 3 μήνες προερχόμενος από PS4. Όλα τα games μου τα είχα digital και δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα. Πριν 20 μέρες πήρα το Miles Morales σε physical μορφή από έναν γνωστό μου. Το παιχνίδι ήταν σε κατάσταση καινούριου (όχι σφραγισμένο) γιατί αυτός ο γνωστός μου τελικά δεν πήρε πότε PS5. Ξεκινάω κανονικά το παιχνίδι και σε κάποια φάση σε μια αποστολή σε μια γέφυρα που πέφτει και πρέπει να σώσεις κόσμο (γύρω στο 17%), ξαφνικά το παιχνίδι κολλάει και κλείνει. Δε δίνω ιδιαίτερη σημασία και το ξανανοίγω. Αυτή τη φορά κολλάει λίγα λεπτά πιο μετά στην ίδια αποστολή. Για να μην τα πολυλογώ το παιχνίδι κολλάει ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Πολλές φορές κολλάει και στο main menu με το που το ανοίγω. Πριν καν δηλαδή προλάβω να πατήσω continue game. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανή λύση που έχω βρει στο Ίντερνετ. Απεγκατάσταση, clean database από safe mode, διαγραφή save game γιατί κάποιοι έλεγαν ότι είναι corrupted, απενεργοποίηση του ray tracing βάζοντάς το σε performance mode. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Έχει συναντήσει κανείς κανένα παρόμοιο πρόβλημα; Δυστυχώς δεν έχω άλλο physical game για να δοκιμάσω. Είναι χαλασμένο το Blu-ray, είναι χαλασμένο το Blu-ray drive ή είναι bug του παιχνιδιού; Το παιχνίδι κυριολεκτικά είναι unplayable. Μετά το new game άρχισε να κολλάει αμέσως μετά το αρχικό cutscene. Πριν καν μπω σε αποστολή δηλαδή.

Επεξ/σία από zarzonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οσο εχω καταλάβει το disc χρειάζεται μεσα μόνο για την άδεια δε διαβάζει το game απο εκεί.  Δοκίμασες αλλο παιχνίδι digital για να σιγουρευτείς οτι δεν ειναι σκληρός δισκος;

2 ώρες πριν, zarzonis είπε

Καλημέρα σε όλους. Αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα. Έχω ένα PS5 εδώ και 3 μήνες προερχόμενος από PS4. Όλα τα games μου τα είχα digital και δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα. Πριν 20 μέρες πήρα το Miles Morales σε physical μορφή από έναν γνωστό μου. Το παιχνίδι ήταν σε κατάσταση καινούριου (όχι σφραγισμένο) γιατί αυτός ο γνωστός μου τελικά δεν πήρε πότε PS5. Ξεκινάω κανονικά το παιχνίδι και σε κάποια φάση σε μια αποστολή σε μια γέφυρα που πέφτει και πρέπει να σώσεις κόσμο (γύρω στο 17%), ξαφνικά το παιχνίδι κολλάει και κλείνει. Δε δίνω ιδιαίτερη σημασία και το ξανανοίγω. Αυτή τη φορά κολλάει λίγα λεπτά πιο μετά στην ίδια αποστολή. Για να μην τα πολυλογώ το παιχνίδι κολλάει ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Πολλές φορές κολλάει και στο main menu με το που το ανοίγω. Πριν καν δηλαδή προλάβω να πατήσω continue game. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανή λύση που έχω βρει στο Ίντερνετ. Απεγκατάσταση, clean database από safe mode, διαγραφή save game γιατί κάποιοι έλεγαν ότι είναι corrupted, απενεργοποίηση του ray tracing βάζοντάς το σε performance mode. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Έχει συναντήσει κανείς κανένα παρόμοιο πρόβλημα; Δυστυχώς δεν έχω άλλο physical game για να δοκιμάσω. Είναι χαλασμένο το Blu-ray, είναι χαλασμένο το Blu-ray drive ή είναι bug του παιχνιδιού; Το παιχνίδι κυριολεκτικά είναι unplayable. Μετά το new game άρχισε να κολλάει αμέσως μετά το αρχικό cutscene. Πριν καν μπω σε αποστολή δηλαδή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, sndev είπε

Απο οσο εχω καταλάβει το disc χρειάζεται μεσα μόνο για την άδεια δε διαβάζει το game απο εκεί.  Δοκίμασες αλλο παιχνίδι digital για να σιγουρευτείς οτι δεν ειναι σκληρός δισκος;

 

Κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Απλά δεν ξέρω αν τσεκάρει και ανά κάποια διαστήματα αν είναι όντως μέσα το disk και εκεί δημιουργεί κάποιο θέμα. Ναι, έχω δοκιμάσει κι άλλα game χωρίς ούτε ένα crash. Ghost of Tsushima, Spider-Man 1, Death Stranding, Spyro Trilogy, Crash Trilogy. Το κοινό που έχουν όλα αυτά τα games είναι ότι είναι PS4 εκδόσεις και είναι όλα digital.

Επεξ/σία από zarzonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ταινιες απο δισκακια; Παντως εναν σκληρο που εβαλα πανω με ταινιες κλπ μου λεει κατι για την διαμορφωση του δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Κατέβασα το pro 22 και έβαλα και επαιξα κάνα δυο αγώνες...Νταξει δεν μπορει,μας κάνει πλάκα η konami... Χειρότερο pro δεν έχει υπάρξει ποτε,τα γραφικά τραγικά, τί unreale engine και πράσινα άλογα.

Αν και εγώ περίμενα το κάτι παραπάνω στα γραφικά, ιδικά μετά από ένα χρόνο αναβολής, στο in game , κομμάτι μια χαρά είναι σε σχέση με το 21. Τώρα στα κοντινά από replay ή πανηγυρισμό εκεί έχει διαφορά από fifa 22 τεράστια.. Να αναφέρω πως στο ps5 είναι ποιο άμεσος και ανταποκρινόταν γρηγορότερα από το PS4 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I see a white PS5 and I want to paint it black

right-small.jpg.9202f03f4bb1e770c4fba698ba4fe8c4.jpgleft-small.jpg.2dc6ec09d9dfbd35ef349e18b0c7e950.jpg

 

top-small.jpg

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω middle skin εντός EE?

Για όσους ενδιαφέρονται:

https://www.amazon.de/gp/product/B08T79W5M1/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο εν εξελίξει projects έχει η Bluepoint.. 

https://gamingbolt.com/bluepoint-games-working-on-2-new-projects-including-remake-of-a-beloved-game-rumor

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Οκ... οποτε δουλευουν πανω σε Metal Gear remake. 😂 Το θεμα ειναι αν δεν το φτιαχνει η Bluepoint ποιος ασχολειται με το remake; H ΚΟΝΑΜΙ;;; Απο οτι ειδα πιο πανω δεν ειναι και τοσο θετικα τα vibes για αυτη την εταιρεια...😋

Υπηρχε ενα rumour απο το καλοκαιρο οτι ετοιμαζε revival ενος game franchise μαζι με Square Enix. Ειχαμε γραψει εδω οτι μπορει να ειναι το Legacy of Kain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το πρώτο PSP phat 1001 ήρθα και εγώ στην παρέα του PS5.

Θα δούμε πιστεύετε καποια στιγμή 1440p ; Εχω μια Aorus AD27QD η οποία κάνει downscale το 4k σήμα και έχει σταθερά 60fps. Δεν παλεύεται με τίποτα. Το ghosting είναι απίστευτο. Η μπάλα στο fifa στις γρήγορες φάσεις αφήνει πίσω της trail λες και είναι κομήτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Μετά το πρώτο PSP phat 1001 ήρθα και εγώ στην παρέα του PS5.

Θα δούμε πιστεύετε καποια στιγμή 1440p ; Εχω μια Aorus AD27QD η οποία κάνει downscale το 4k σήμα και έχει σταθερά 60fps. Δεν παλεύεται με τίποτα. Το ghosting είναι απίστευτο. Η μπάλα στο fifa στις γρήγορες φάσεις αφήνει πίσω της trail λες και είναι κομήτης 

Μακάρι και εγώ αυτό περιμένω. Έχω 4k TV αλλά σε φάσεις θέλω να το βάλω στην 1440p οθόνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

Οκ... οποτε δουλευουν πανω σε Metal Gear remake. 😂 Το θεμα ειναι αν δεν το φτιαχνει η Bluepoint ποιος ασχολειται με το remake; H ΚΟΝΑΜΙ;;; Απο οτι ειδα πιο πανω δεν ειναι και τοσο θετικα τα vibes για αυτη την εταιρεια...😋

Υπηρχε ενα rumour απο το καλοκαιρο οτι ετοιμαζε revival ενος game franchise μαζι με Square Enix. Ειχαμε γραψει εδω οτι μπορει να ειναι το Legacy of Kain.

Καλα μπορει να πέφτει και έξω η τύπισσα ιδιως για το Mgs remake. Θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cariolanoc είπε

Οκ... οποτε δουλευουν πανω σε Metal Gear remake. 😂 Το θεμα ειναι αν δεν το φτιαχνει η Bluepoint ποιος ασχολειται με το remake; H ΚΟΝΑΜΙ;;; Απο οτι ειδα πιο πανω δεν ειναι και τοσο θετικα τα vibes για αυτη την εταιρεια...😋

Υπηρχε ενα rumour απο το καλοκαιρο οτι ετοιμαζε revival ενος game franchise μαζι με Square Enix. Ειχαμε γραψει εδω οτι μπορει να ειναι το Legacy of Kain.

η Sony δεν μπορεί να φτιάξει κανένα παιχνίδι της Konami η τα ip αυτα τα έχει μεσα στα picno δεν πρόκειται να ξανά δούμε ούτε silent hill remake ούτε metal gear solid το δεύτερο είχε βγει σε remake στο gamecube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι η Blue Point δούλεψε ποτέ επάνω σε remake του MGS. Και αυτό λόγω ότι το MG δεν είναι IP της Sony και η Konami έχει αποστασιοποιηθεί αρκετά από τις μεγάλες παραγωγές gaming. Εκτός αν μπορεί η Sony να αγοράσει τα δικαιώματα της σειράς αλλά δεν νομίζω. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά για την Konami στο να μην έβγαινε κάτι τέτοιο multiplatform. Το Guns of the Patriots είναι ο μοναδικός "μεγάλος" MG τίτλος που παρέμεινε αποκλειστικότητα στο Playstation και αυτό καθαρά λόγω αρχιτεκτονικής cell και τίποτα άλλο.

Απλώς υπάρχει ένας ambient μεταλλικός ήχος στο Nexus του Demon's Souls που μερικοί περιέργως τον έχουν συνδέσει με το Rex boss στο MGS (καμία σχέση) και πάνω σε αυτό στήριξαν αυτή την ανόητη φήμη που αναμασούν πολλοί. Με αυτή τη λογική οποιοσδήποτε μεταλλικός ήχος σε game θα πρέπει να προμηνύει το remake του MGS... Απλώς το παιχνίδι είναι πολύ ψηλά στην wish list κάποιων fans. Νομίζω αυτό είναι όλο.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατι η Konami αφου δεν έχει σκοπο να βγάλει νέο SH ή MGS γιατι δεν πουλάει τα γαμημένα τα δικαιώματα σε μία αλλη εταιρεία ώστε να δούμε κάτι καλό. Ή έχει σκοπό να βγάλει κανενα νεο SH και να είναι τα ίδια χαλια με το τσιρκο του pro.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...