Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα δεν μιλάμε για κάποιον ο οποίος περιμένει υπομονετικά να συμπληρώσει πρώτα έναν καλό αριθμό exclusives η κονσόλα και μετά να πάει να την αγοράσει κάποια στιγμή στο μέλλον. Μιλάμε για κάποιον που την αγόρασε ήδη γνωρίζοντας την κατάσταση πολύ καλά (νομίζω πουλώντας και την παλιά μαζί) και τα ήθελε όλα έτοιμα εδώ και τώρα.

Η λανθασμένη απόφαση πάρθηκε εξαρχής εφόσον λέει θα την ξανα αγοράσει σε 1-1.5 χρόνο ο οποίος δεν είναι και πολύ μεγάλη περίοδος στη ζωή μιας κονσόλας έτσι κι αλλιώς. Ούτε καν έκπτωση δεν θα έχει το μηχάνημα εκείνη την περίοδο. Ποιος ο λόγος να το πουλήσεις? :P

Αν είναι όντως κάτοχος άλλης κονσόλας ή PC και προτιμάει να παίζει εκεί τα multiplatform, OK αλλά και πάλι το πουλάω και αγοράζω ξανά μετά από λίγο για μένα τουλάχιστον δεν ακούγεται και πολύ πρακτικό. Έτσι κι αλλιώς είπε ότι δεν ενθουσιάστηκε με τα Valhalla και CoD. Ε αφού λοιπόν δεν του άρεσαν στο PS5, προφανώς δεν θα του αρέσουν ούτε στις υπόλοιπες πλατφόρμες..

Εκτός αν όλα αυτά τα comments γίνονται σκόπιμα για να προκαλέσουν εντυπώσεις... ;)

Μπορεί να το πουλήσεις ας πούμε και να πάρεις κάτι άλλο για το διάστημα αυτό να παίζεις 😕 Δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται περίεργο πολύ εμένα αλλά οκ, απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chncynic είπε

Μπορεί να το πουλήσεις ας πούμε και να πάρεις κάτι άλλο για το διάστημα αυτό να παίζεις 😕 Δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται περίεργο πολύ εμένα αλλά οκ, απόψεις.

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος λέει δεν έχει τίποτα "next-gen" να παίξει και αυτός ήταν ο λόγος που πήρε την κονσόλα. Τι άλλο να πάρει λοιπόν? Ό,τι και να πάρει με αυτή τη λογική πάλι θα απογοητευτεί. 

Δεν διαφωνώ στο ότι κάποιος πήρε μια κονσόλα που δεν του άρεσαν τα παιχνίδια της και την πούλησε για να πάρει κάποια άλλη. Προφανώς αυτό είναι απόλυτα λογικό. Δεν λέει αυτό όμως ο χρήστης.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος λέει δεν έχει τίποτα "next-gen" να παίξει και αυτός ήταν ο λόγος που πήρε την κονσόλα. Τι άλλο να πάρει λοιπόν? Ό,τι και να πάρει με αυτή τη λογική πάλι θα απογοητευτεί. 

Δεν διαφωνώ στο ότι κάποιος πήρε μια κονσόλα που δεν του άρεσαν τα παιχνίδια της και την πούλησε για να πάρει κάποια άλλη. Προφανώς αυτό είναι απόλυτα λογικό. Δεν λέει αυτό όμως ο χρήστης.

Αυτό είναι ο ορισμός του uneducated decision :) Όταν αγοράζουμε κάτι απλά....έτσι, χωρίς έρευνα, σκέψη και ανάλυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεχομένως το παλικάρι να είχε μεγαλύτερες προσδοκίες από την κονσόλα και να ξενέρωσε. Ίσως δλδ για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους ή επειδή έφαγε μήνες hype ή επειδή κάτι δεν κατάλαβε καλά ή δεν ξέρω εγώ τι, να περίμενε πολλά περισσότερα, να υπερεκτίμησε το hardware της κονσόλας και να έλπιζε σε διαφορετικούς και καλύτερους τίτλους και τελικά να απογοητεύτηκε από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.

Αν είναι αυτός ο λόγος τότε ναι, γνώμη μου, καλώς έκανε και το πούλησε και λογαριασμό δεν θα μας δώσει (εδώ όμως ταιριάζει γάντι το πασίγνωστο βιβλίο Great Expectations του Charles Dickens και η λαϊκή παροιμία που λέει "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι"). Και τα γράφω αυτά γιατί νιώθω ότι από τότε που το είπε περνάει μια "πριονοκορδέλα" από τους υπόλοιπους πράγμα που έχω περάσει και εγώ εδώ στο παρελθόν και δεν μου αρέσει γιατί δεν μπορείς να υπερασπιστείς σωστά την άποψη σου. Στην τελική ότι νομίζει ο καθένας ας κάνει με βάση τις απόψεις και τα γούστα του.

Υ.Γ. σε κάτι που συμφωνώ είναι ότι δεν πρέπει να παραπληροφορούμε, ηθελημένα ή όχι, εκεί ναι πιστεύω ότι πρέπει να επεμβαίνουμε και να βάζουμε το θέμα στην σωστή του διάσταση, αυτά.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 6
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις να μου προτεινει κανενα exclusive του ps που να ειναι ομως turn based? Η εναλλακτικα καποιο που το combat system να μοιαζει με αυτο του tales of arise? Exclusive παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nyne είπε

Ναι δεν εχει τιποτα Next gen,κατι ratchet και demon souls με το που τα βαλαμε ειπαμε μα τι μαπα...

next gen   και δεν εχουμε 4k 60fps ακομα ,  ναι ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες και οχι να παιζω  remake σε λανσαρισμα κονσολας ,

 ακομα και αυτο ratchet 4K resolution, 30 fps “resolution” mode, as well as a “performance” mode offering a lower resolution at 60 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θεωρείτε ότι για να είστε "next gen" πρέπει να έχετε καθαρή native 4K ανάλυση στα 60fps μαζί με διάφορα τεχνικά καλούδια όπως RT, μάλλον θα πρέπει να περιμένετε το PS6 (ούτε καν το PS5 Pro). Καλό gaming το 2026-2027 δηλαδή.

Α και αν συμπεριλάβουμε το γεγονός ότι τα exclusives δεν βγαίνουν συνήθως launch, μάλλον πάτε για 2029-2030 για να είμαστε πιο σίγουροι. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Ενδεχομένως το παλικάρι να είχε μεγαλύτερες προσδοκίες από την κονσόλα και να ξενέρωσε. Ίσως δλδ για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους ή επειδή έφαγε μήνες hype ή επειδή κάτι δεν κατάλαβε καλά ή δεν ξέρω εγώ τι, να περίμενε πολλά περισσότερα, να υπερεκτίμησε το hardware της κονσόλας και να έλπιζε σε διαφορετικούς και καλύτερους τίτλους και τελικά να απογοητεύτηκε από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.

Αν είναι αυτός ο λόγος τότε ναι, γνώμη μου, καλώς έκανε και το πούλησε και λογαριασμό δεν θα μας δώσει (εδώ όμως ταιριάζει γάντι το πασίγνωστο βιβλίο Great Expectations του Charles Dickens και η λαϊκή παροιμία που λέει "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι"). Και τα γράφω αυτά γιατί νιώθω ότι από τότε που το είπε περνάει μια "πριονοκορδέλα" από τους υπόλοιπους πράγμα που έχω περάσει και εγώ εδώ στο παρελθόν και δεν μου αρέσει γιατί δεν μπορείς να υπερασπιστείς σωστά την άποψη σου. Στην τελική ότι νομίζει ο καθένας ας κάνει με βάση τις απόψεις και τα γούστα του.

Υ.Γ. σε κάτι που συμφωνώ είναι ότι δεν πρέπει να παραπληροφορούμε, ηθελημένα ή όχι, εκεί ναι πιστεύω ότι πρέπει να επεμβαίνουμε και να βάζουμε το θέμα στην σωστή του διάσταση, αυτά.

+1

Τα είπες όλα σε ένα σχόλιο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έχουμε πια αρκετά παιχνίδια να παίζουν στα 60 fps, γιατί αυτό το 30αρι δεν παλεύεται... Έστω και σε χαμηλότερη ανάλυση από 4Κ.

Για native 4K/60 fps μάλλον θα πρέπει να πούμε "καλό PS6 και βλέπουμε..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, music_lover είπε

 

Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι ακριβώς γράφτηκε γιατί έχεις βγάλει λάθος συμπέρασμα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πάρετε με τις πέτρες, αλλά όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής τα έχω παίξει 30 fps/fidelity mode (control, Miles morales, DeS, horizon). Τα 60 fps, τουλάχιστον σε rpg, μου φαίνονται πολύ φεικ. Fps δεν έχω παιξει, και μάλλον δεν θα παίξω. Έχω το pc για αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

...αλλά όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής τα έχω παίξει 30 fps/fidelity mode (control, Miles morales, DeS, horizon).

Ένα δάκρυ κύλησε από τα μάτια μου.

Αυτό είναι ιεροσυλία και σκέφτομαι πολύ σοβαρά αυτό που είπες με τις πέτρες... Χαχαχαχαχα όχι εντάξει πλακίτσα.

Καταλαβαίνω πάνω κάτω πως το εννοείς. Εγώ το έπαθα όταν έβαλα να δω ταινία και άνοιξα μια ρύθμιση στην τηλεόραση που κάνει την εικόνα να δείχνει σαν να έχει 60 fps (frame interpolation νομίζω λέγεται). Αλλά στα παιχνίδια το 30αρι με ενοχλεί τρελά στα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "μην αρπάζεστε" δεν εννοούμε να μην κάνετε πολιτισμένο διάλογο ρε σεις, αλλα να μην υψώνονται οι τόνοι για πράγματα που είναι καθαρά υποκειμενικά, και αυτό το λέω και για τις δύο πλευρές. Εαν υπάρχει εμπρηστική διάθεση δεν ειναι και πολύ σώφρων να τσιμπάμε το τυράκι. Δείτε πόσες φορές εχουν κλειδώσει ολα τα νήματα.

Και εγω θεωρώ οτι το PS5 ακόμη και τώρα, που ειναι αρχή της γενιάς, είναι εξαιρετική αγορά μιας και τα παλιότερα παιχνίδια τα παίζεις οπως έπρεπε να τα παίξεις και σιγά σιγά θα έρθουν και oι next-gen τιτλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...