Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο..!! Περιττό να σου πω πως όταν το τερμάτισα έκανα να ξαναπιάσω παιχνίδι ενα μήνα. Νιώθεις ένα κενό τερματίζοντας το που δε μπορεί να στο γεμίσει εύκολα άλλο παιχνίδι.. 

p.s. Μάζεψε όλα τα όπλα στα 2 πρώτα Playthroughs για να πάνε νεράκι μετά τα Ending C/D/E ;) 

Πω, πω επιτελους ένας φίλος που ένιωσε ακριβώς τα ίδια με εμένα όταν τερματισε το Nier, παρόλο που το είχα ήδη τερματίσει και στο PS3, το πρώτο όμως μόνο ending...Ενα απέραντο κενό μετά αυτό το παιχνίδι, ότι ξεκινούσα μου φαινόνταν πολύ κοινότυπο και δεν δοκίμασα και λίγα και μάλιστα ΑΑΑ παιχνίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό το dolby vision. Το έχει υποστήριξη και το soulcalibur και μιλάμε στην sony oled είναι απόλαυση όταν ενεργοποιείτε. Εφέ όλα τα πάντα. 

To ήξερα ήδη και από το netflix που αρκετές ταινίες υποστηρίζουν dolby vision  αν και θεωρώ ότι το IMAX που και αυτό το έχει το netflix είναι καλύτερο.

Tώρα από τι διαβάζω το dolby vision θα είναι κλειδωμένο για τα επόμενα δύο χρόνια στο xbox καθώς υπάρχει αποκλειστική συμφωνία με την microsoft δλδ το ps5 θα πάρει την αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

φοβερό το dolby vision. Το έχει υποστήριξη και το soulcalibur και μιλάμε στην sony oled είναι απόλαυση όταν ενεργοποιείτε. Εφέ όλα τα πάντα. 

To ήξερα ήδη και από το netflix που αρκετές ταινίες υποστηρίζουν dolby vision  αν και θεωρώ ότι το IMAX που και αυτό το έχει το netflix είναι καλύτερο.

Tώρα από τι διαβάζω το dolby vision θα είναι κλειδωμένο για τα επόμενα δύο χρόνια στο xbox καθώς υπάρχει αποκλειστική συμφωνία με την microsoft δλδ το ps5 θα πάρει την αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια. 

Και οι παλιοQled δεν εχουν dolby vision και θα αναγκαστουμε να παμε σε Oled.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, james9tito είπε

Και οι παλιοQled δεν εχουν dolby vision και θα αναγκαστουμε να παμε σε Oled.....

Ανάλογα την χρήση, εγώ που παίζω πολύ φίφα με στατικά στοιχεία στην οθόνη δεν θα πήγαινα σε oled λόγω του burn in.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ποτέ δεν ήμουν της Japanίλας, NieR και SCARLET NEXUS τα έχω στη λίστα μου γιατί αισθητικά κάτι με τραβάει πολύ σε αυτά

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

Tώρα από τι διαβάζω το dolby vision θα είναι κλειδωμένο για τα επόμενα δύο χρόνια στο xbox καθώς υπάρχει αποκλειστική συμφωνία με την microsoft δλδ το ps5 θα πάρει την αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια. 

Δεν ισχύει αυτό

https://www.theverge.com/2021/6/1/22463541/microsoft-xbox-dolby-vision-atmos-ps5-nintendo-switch

Απλά η Sony δεν είναι τόσο εύκολο να το κάνει implement. Όπως δεν μπορεί να κάνει και το VRR.

Ο λόγος πιθανόν είναι hardwareικός και έχει να κάνει με το display interface στην GPU, λόγω PSVR. Αυτό είναι δική μου εκτίμηση από chip analysis που έχει γίνει. Μπορεί και να μην παίζει ρόλο τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οριακά για τα ideal είμαι.

Άραγε πως να μεταφράζεται για αυτούς?

Πχ, πάνω απο 100 frames σε 4Κ?

Ένα μηνάκι έμεινε ακόμα, αντεε.

Επεξ/σία από AntonisKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ανάλογα την χρήση, εγώ που παίζω πολύ φίφα με στατικά στοιχεία στην οθόνη δεν θα πήγαινα σε oled λόγω του burn in.

Πιστευω το burn in πλέον είναι πάρα παρα πολύ δύσκολο. Την cx την έχουμε λιωσει . Από τον Δεκέμβρη εχει δουλεψει πάνω από 3500 ώρες. Οι πιο πολλές σε gaming. Και η εικονα σε διάφορα τεστ που της κάνω που και που είναι όπως ήταν καινουργια. Μιλάμε τώρα για λειτουργία 10 15 ώρες καθημερινά.

Βεβαια της κάνω αυτήν την χρήση γιατι δεν με ενδιαφερει.δεν της κάνω baby sitting. Σαν μια κανονική τηλεόραση την χειρίζομαι, μπορώ να πω οτι το κάνω και επιτηδες να δω αν βγαλει τίποτα. Αλλά είναι σκύλος.Απλά την κλεινω κάθε 4 5 ώρες για 10 λεπτά. Τίποτα άλλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ανάλογα την χρήση, εγώ που παίζω πολύ φίφα με στατικά στοιχεία στην οθόνη δεν θα πήγαινα σε oled λόγω του burn in.

Η μπορείς πολύ απλά να αγοράσεις μια επέκταση εγγύησης(και η LG η ίδια δινει)για 5χρόνια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για ότι παρουσιαστεί μελλοντικά και πέραν του burn in :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχετε δίκιο παιδιά, αλλά ο συνδυασμός των παιχνιδιών που παίζω και ότι η τηλεόραση χρησιμοποιείτε απο όλη την οικογένεια με έκανε να προτιμήσω την QLED της Samsung και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος. ίσως η επόμενη να είναι Oled :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Οριακά για τα ideal είμαι.

Άραγε πως να μεταφράζεται για αυτούς?

Πχ, πάνω απο 100 frames σε 4Κ?

Ένα μηνάκι έμεινε ακόμα, αντεε.

4k/60 λογικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στα free games with Gold αυτού του μήνα, μου βγάζει το Street Fighter IV αντί του Castlevania: Harmony of Despair που είχε ανακοινωθεί, ενώ το τελευταίο δε μου το βγάζει καν στο store της κονσόλας. Αντ' αυτού, το βρήκα στο store μέσω browser από το PC μου και όντως το έχει κι αυτό δωρεάν. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να το εγκαταστήσω στην κονσόλα, είναι σα να μην υπάρχει καν. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...