Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, privateer είπε

ViDeo

Το είδα ακι εγώ το video....ακόμα έτσι έχω το πρώτο μου χβοχ....

Παντως ρε παιδιά να πω την αμαρτία μου παρα το γεγονός ότι συλλέγω ρετρο κονσόλες και το χβοχ ήταν από τα αγαπημένα μου συστήματα μέχρι πρόσφατα λόγω της σπουδαίας παραμετροποίησης που είχε πλέον οι χβοχ series σειρές έχουν καταντήσει κάθε παλαιότερο χβοχ obsolete και σαν συλλεκτική αξία (οχι χρηματικά αλλά συναισθηματική) αφού πλέον είναι τρεις γενιές back compatible plus την current gen (εντάξει όχι 100% αλλα το πιάνεται το νόημα) συν ότι πλεον έχει retroarch ή browser based emulators.

Πλέον δε σου κάνει κέφι να κρατάς στο ράφι original χβοχ (μιλάω για όσους έχουμε πάνω από 4-5 + κονσόλες σε άμεση πρόσβαση...... για να παίξεις κάποιο παιχνίδι που δεν είνai back compatible

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίο παιχνίδι που είναι το Metro Exodus... Με έβαλε σε μανούρα να τελειώσω (επιτέλους) και το Fallout. Ειδικά τώρα που είναι στα 60fps. Οχι ότι είναι άσχημο το Fallout αλλά προσπαθώ να φανταστώ πως θα ήταν με τα γραφικά του Exodus... Έχουμε καμιά καλή λίστα για mods για γραφικά στο Fallout; (ΧΒΟΧ)

exodus2.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για τα Crysis 2/3 Remastered, να ενημερώσω ότι το HDR είναι προβληματικό καθώς ξεπλένει την εικόνα και ανεβάζει τόσο πολύ το brightness που χαλάνε όλες οι σκοτεινές σκηνές. 
 

Προς το παρόν κατεβάστε το tone mapping στο μηδέν στα HDR settings των παιχνιδιών για να πάρετε τουλάχιστον μια σωστή SDR εικόνα. Αυτό για όσους δεν θέλουν να απενεργοποιούν το HDR από το system menu του Xbox κάθε φορά που θέλουν να παίξουν αυτά τα παιχνίδια. 
 

Επίσης βρήκα ένα bug στα settings του Crysis 3. Εάν αποφασίσετε να απενεργοποιήσετε το HDR από το system menu της κονσόλας και τρέξετε το παιχνίδι, η επιλογή HDR μέσα στο παιχνίδι γίνεται greyed out μόνιμα ακόμα και όταν επαναφέρετε το HDR μέσω του system settings. Αυτό σας εμποδίζει να ξανά ρυθμίσετε το tone mapping και το white point. Έπρεπε να διαγράψω τα save files της κονσόλας και του cloud για επαναφέρω την ρύθμιση μέσα στο παιχνίδι. 
 

Προσοχή λοιπόν αν δεν θέλετε να χάσετε progress. Μην απενεργοποιείτε το HDR μέσω του system menu και απλώς ρυθμίστε το tone mapping στο μηδέν μέσα στα παιχνίδια. 
 

Ελπίζω να το φτιάξουν καθώς εκτός του ότι δεν είναι πραγματικό HDR, προκαλεί και προβλήματα στην παρούσα μορφή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Παιδιά ποιες eneloop προτείνετε;

Της Sanyo ή της Panasonic και γιατί; 

Ή είναι το ίδιο οποίες και να πάρεις; 

Την Sanyo την αγόρασε η Panasonic το ίδιο πράγμα είναι.

Απλά πάρε τις απλές Eneloop γιατί έχουν μεγαλύτερο κύκλο χρήσης (ζωή μπαταρίας) από τις Pro που έχουν μικρότερη ζωή με περισσότερα mAH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Δες το video του Vincent από το HDTVTest:

 

δεν συγκρίνεται το dolby vision σε χρωματική παλέτα στο gaming. Σε αρκετά game μου το βάζει στο xbox η sony oled όπως στο excalibur και μένω με το στόμα ανοιχτό με την απόδοση του.

Υπάρχουν πάντα δύο mode στο dolby το ένα είναι το φωτεινό και το άλλο το dark. Δεν έχω χρόνο να δω το review αλλά έτσι όπως βλέπω τις συγκρίσεις θεωρώ ότι το έχει βάλει στο dark γιατί δείχνει πολύ σκοτεινό. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Choutas είπε

Την Sanyo την αγόρασε η Panasonic το ίδιο πράγμα είναι.

Απλά πάρε τις απλές Eneloop γιατί έχουν μεγαλύτερο κύκλο χρήσης (ζωή μπαταρίας) από τις Pro που έχουν μικρότερη ζωή με περισσότερα mAH.

Τέρμα overpriced οι eneloop και απορώ με την τσαμπα διαφημιση που εχουν στο forum οταν υπάρχουν παρομοιες προτάσεις με λιγότερα χρηματα από energizer,duracell ή ακόμα και από Ikea.

Καλές και οι eneloop,αλλά δεν είναι μονόδρομος και μάλιστα σε σχέση με τις παραπάνω φαίνεται να αποδίδουν ελαφρώς χειρότερα για τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε.

Σημείωση:αν κάποιος διαφωνεί ,να το πει το γιατί προς ενημέρωση των υπολοίπων,πέραν από emotes που δεν προσφέρουν κάτι.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

δεν συγκρίνεται το dolby vision σε χρωματική παλέτα στο gaming. Σε αρκετά game μου το βάζει στο xbox η sony oled όπως στο excalibur και μένω με το στόμα ανοιχτό με την απόδοση του.

Υπάρχουν πάντα δύο mode στο dolby το ένα είναι το φωτεινό και το άλλο το dark. Δεν έχω χρόνο να δω το review αλλά έτσι όπως βλέπω τις συγκρίσεις θεωρώ ότι το έχει βάλει στο dark γιατί δείχνει πολύ σκοτεινό. 

Δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα από τη εικόνα της κάθε tv  σε ένα video  στο you tube. Καμία σχέση με το τι βλέπει ο Vincent εμπρός του.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2021 στις 3:21 ΜΜ, Choutas είπε

Την Sanyo την αγόρασε η Panasonic το ίδιο πράγμα είναι.

Απλά πάρε τις απλές Eneloop γιατί έχουν μεγαλύτερο κύκλο χρήσης (ζωή μπαταρίας) από τις Pro που έχουν μικρότερη ζωή με περισσότερα mAH.

Οι μαύρες πάνε για 500 φορτίσεις. 

1 φορά την εβδομάδα φόρτιση το κάθε ζευγαρι, μιλάμε για 10 χρόνια. Αν σου βγάζει τώρα το κάθε ζευγάρι μια βδομάδα σωστή, τότε μιλάμε για 20 χρονια η τετράδα ...... 

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για κύκλο ζωής με τη συγκεκριμένη χρήση και συχνότητα φορτίσεων. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2021 στις 3:54 ΜΜ, Fulgore είπε

Τέρμα overpriced οι eneloop και απορώ με την τσαμπα διαφημιση που εχουν στο forum οταν υπάρχουν παρομοιες προτάσεις με λιγότερα χρηματα από energizer,duracell ή ακόμα και από Ikea.

Καλές και οι eneloop,αλλά δεν είναι μονόδρομος και μάλιστα σε σχέση με τις παραπάνω φαίνεται να αποδίδουν ελαφρώς χειρότερα για τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε.

Σημείωση:αν κάποιος διαφωνεί ,να το πει το γιατί προς ενημέρωση των υπολοίπων,πέραν από emotes που δεν προσφέρουν κάτι.

υπάρχουν πολλές καλές μαρκες. εγώ έχω Energizer και chamelion και αντέχουν πολύ καιρό.

οποιαδήποτε επωνυμη μπαταρία με πολλά mah κάνει τη δουλειά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Παρολο που θα το επαιζα απο το gamepass , το τσιμπησα απο το βραζιλιανικο store την premium εκδοση ( που θα εχει και τα expansion οταν βγουν)  στα 66 ευρω.. ( οποτε θα μπορω να το παιζω και στο  πισι και στο xbox που θελει ο γιος μου ) .. Αν θελετε πληροφοριες ψαχτειτε στο θεμα του xbox για κονσολες πως μπορειτε να παιρνετε φθηνοτερα τα παιχνιδια απο stores  αλλου region  ;)

 

image.png

Κι εγώ θέλω να πάρω την Premium έκδοση, αλλά θα περιμένω λίγο καιρό μήπως το βρω κάπου φθηνότερα. Για 66€ πάντως αυτή την στιγμή, είναι πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...