Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, george1807 είπε

Η Accenture τι είναι;

Πολυ μεγαλη εταιρια.

Αλλα πως μπαινεις;

Καθε φορα που βλεπω θεση και στελνω απο το portal τους δεν απαντανε ποτε και ας καλυπτω τα κριτηρια. Ελεος.

 

1 ώρα πριν, SwAToNeR είπε

Στην πληροφορική η δουλειά δε σταματάει ποτέ.

Ποσο ισχυει αυτο?!

1 ώρα πριν, SwAToNeR είπε

Στην Ελλάδα λίγες εταιρείες είναι κολοσοί που σέβονται τους εργαζόμενούς τους.

Υπαρχουν μερικες που αντι να σε σεβαστουν σου πετανε 2Κ στην μαπα και σου λενε να δουλευεις 12ωρα. (σαν junior).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνώ με την άποψη των περισσοτέρων εδώ που λένε να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι ταυτόχρονα με την κύρια εργασία σου. Αν αυτό το εξτρά φτάσει σε σημείο να έχει δυνατότητα να σε καλύπτει οικονομικά και εργασιακά το ξανασκέφτεσαι το όλο κονσεπτ. Γνωρίζω τις δυσκολίες του επαγγέλματος σου. Νομίζω με την εξειδίκευση σου μπορείς να καταφέρεις να βελτιώσεις τις συνθήκες δουλειάς στο στρατό. Μπορείς να κάνεις μετάταξη και να γίνεις μόνιμος υπαξιωματικός που σημαίνει ότι θα έχεις πιο γρήγορα προαγωγές και αυξήσεις στο μισθό. Όχι τίποτα σπουδαίο σαν αύξηση μισθού αλλά θα μπορέσεις να εξελιχθείς διαφορετικά σαν Μόνιμος παρά σαν εποπ και σε καθήκοντα και σε μισθό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 12:39 ΜΜ, tasos30 είπε

Εν τω μεταξύ οι πιο πολλές απαντήσεις που προσπαθούν να σπρώξουν μετά μανίας τον TS στην παραμονή στον στρατό φαίνεται να αγνοούν το υπόβαθρό του. Δε λέμε να φύγει από το στρατό και να πάει να δουλέψει σε φάμπρικα, αλλά έχει βάσεις, ΜΠΟΡΕΙ. Δεν είναι κανένα παιδάκι που έβγαλε ένα ΕΠΑΛ και μπήκε ΕΠΟΠ για να σώσει τη ζωή του.

Δίνετε την εντύπωση ότι και γιατρός να σας έλεγε ότι ήταν στην πολιτική του ζωή, πάλι στο ΕΠΟΠιλίκι θα τον σπρώχνατε. 

Εγω θα του προτεινα να μεινει αν σε 10 χρονια βγει στην συνταξη.

Επισης αφου ειναι στον στρατο και εχει την δυνατοτητα (χρονο) θα μπορουσε να ξεκινησει να γραφει κωδικα να δει πως του φαινεται.

Σιγουρα θα βρει και κανεναν ΣΤΡ εκει μεσα να του δειξει 5-10 πραγματα αν θελει, να κανει καποια project και να βγει εξω με ενα ωραιο portfolio για να χτυπησει με πεισμα πορτες απο οποια εταιρια θελει και να ζητησει τον μισθο που παιρνει τωρα τουλαχιστον + καποια εξτρα σε ενα συντομο διαστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον όπως λες:

1. Δε σου αρέσει αυτό που κάνεις τώρα και θέλεις διακαώς να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό

2. Μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών

3. Έχεις μετρητά στην άκρη

γιατί να μην το δοκιμάσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, george1807 είπε

Αυτοί το ξέρουν; Η Accenture Ελλάδας απασχολεί 600 άτομα και ο "κολοσσός" 300. Για να μην αναλύσουμε παγκοσμίως.

δεν παράγουν τίποτα, μπλαμπλα σύμβουλοι είναι,

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για να αποφασίσεις θα πρέπει να έχεις συγκεκριμένη πρόταση μετά τις συνεντεύξεις που θα κάνεις, όπου θα ξέρεις θέση, εταιρεία, μισθό. Φυσικά στη συνέντευξη θα πρέπει να δείξεις ότι είσαι σίγουρος πως θες να φύγεις από το στρατό. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κράτα μικρό καλάθι, καθώς είσαι αρκετά χρόνια έξω από την αγορά και οριακά στο θέμα ηλικίας.

Κι εγώ της πληροφορικής είμαι, αλλά έγινα ΔΥ σε άσχετο με πληροφορική αντικείμενο, μετά από 7 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Έχω κλείσει 12ετία πλέον και είχα αντίστοιχες σκέψεις με τις δικές σου πριν μερικά χρόνια, για θέση, όμως, σχετική με το αντικείμενο που ασχολούμαι στο δημόσιο. Δεν πήρα την πρόταση που ήθελα, θα άφηνα το δημόσιο μόνο για αρκετά χρήματα παραπάνω. Επίσης, την εποχή εκείνη είχα ξεκινήσει να δουλεύω part time μέσω της upwork ως back end web dev, το οποίο και συνεχίζω ως τώρα. Βλέποντας τη διαφορά στα ωράρια εργασίας, συν το ότι έχω χρόνο να βγάζω ένα μικρό συμπλήρωμα, συν το ότι έχω και 3 παιδιά, σκέφτομαι ότι ευτυχώς δεν έφυγα από το δημόσιο.

Από την άλλη στο δημόσιο δεν υπάρχει εξέλιξη και μπορεί να χειροτερέψουν τα πράγματα μισθολογικά, ενώ στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να έχεις εξέλιξη, σκέψου, όμως, ότι υπάρχει και σκληρός ανταγωνισμός για τις ανώτερες θέσεις. Κακά τα ψέμματα, το δημόσιο έχει μια ασφάλεια που όσο μεγαλώνει κανείς την εκτιμά περισσότερο. "Η θέση στο δημόσιο είναι ιερή", όπως έλεγε και στην ιταλική κωμωδία "Που πάω, θεέ μου;" (στην προτείνω αν δεν την έχεις δει, πολύ γέλιο)

Ξαναλέω πάντως, μην το πολυσκέφτεσαι προς το παρόν, άγχος δεν χρειάζεται, δουλειά έχεις άλλωστε, κάνε τις συνεντεύξεις δείχνοντας αποφασισμένος και όταν πάρεις πρόταση μπορείς να προβληματιστείς :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic αλλα πρεπει να ειπωθει: μια χαρα κολοσσος ειναι η ΒΕΤΑ στον τομεα της, απλα δεν ειναι καθαρα εταιρια πληροφορικης, εχει ενα πολυ εξειδικευμενο λογισμικο πανω σε συγκεκριμενης τομεις της μηχανικης. Οποτε λογικο να μην την ξερει ο πολυς κοσμος, ειναι πολυ niche o τομεας. Τωρα βεβαια να μην εχεις ιδεα για τον κλαδο και να την χλευαζεις ειναι αστειο, οπως και να την συγκρινεις με εργοδοτες οπως Accenture. 1200 παιρνει ο τζουνιορ στη μια και 600 στην αλλη, τι να συγκρινουμε?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 8:12 ΠΜ, grmthinking είπε

Κάπου ανάλογα είμαι και εγώ σαν Δημόσιο (με εκείνους τους τερατώδεις μισθούς που κάποιοι εδώ μέσα αναμασούν σαν τσίχλα...600+ για νεοδιορισμενος 12 μισθοί) ευτυχώς κατόρθωσα με χίλια ζόρια να τσιμπήσω μια θέση προϊσταμένου για να πιάσουμε το μαγικό χιλιάρικο και ΝΑΙ βλέπω τα ποσά που παίζουν στην πιάτσα και την αδυναμία του συστήματος να κάνεις κάτι έξτρα νόμιμα καθώς  υπάρχει ασυμβίβαστο.

Τερατώδεις μισθοί συνοδευόμενοι από τεράστια εφάπαξ και πρόωρες συντάξεις υπάρχουν στο δημόσιο. Αλλά είναι μόνο για τα "δικά τους παιδιά". Όταν αναφερόμαστε σε αυτά δεν αναφερόμαστε σε όσους μπήκαν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 11:41 ΜΜ, Fan είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να ψαχτείς σοβαρά να βελτιώσεις τη θέση σου εντός του επαγγελματικού σου χώρου. Όχι μόνο με τα πτυχία, αλλά και με γνωριμίες. Να προσπαθήσεις να γνωρίσεις άτομα ή να βρεις έναν τρόπο ώστε να γίνει εφικτή η τοποθέτησή σου σε θέση που επιθυμείς.

Ο τομέας της πληροφορικής έχει πολλές θέσεις, πάρα πολλές στον στρατό και εάν είσαι πολύ καλός και το όνομά σου φτάσει στα σωστά αυτιά τότε μπορεί να καταφέρεις να μετατεθείς σε θέση που να ξυπνάς το πρωί και να πηγαίνεις με χαρά στο γραφείο και δεν εννοώ κάπου να λουφάρεις και να μην κάνεις κάτι.

Θα  συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη.

έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις μια εφαρμογή, κάτι που θα βελτιώσει την μηχανοργάνωση ή ότιδηποτε εκεί μέσα;

Πέρα από τις γνωριμίες που κάνεις (γιατί σε μαθαίνουν αμέσως Δκτές,αρχηγοί κλπ), αποκτάς έξτρα εμπειρία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα διαφορα εξτραδάκια που μπορείς να κάνεις.

Επίσης σαν στρατιωτικός μπορείς να δουλέψεις σαν καθηγητής (πανεπιστήμιο,ιεκ,σχολές drone,αγγλικών,κλπ) νόμιμα με τίτλο κτήσης μέχρι 10.000€

Τα ανωτέρω είναι προσωπική εμπειρία, έχοντας τα τελευταία χρόνια αναλάβει διάφορα Project που όχι μόνο με βοηθάνε στην  σταδιοδρομία μου, αλλα μου έχουν δώσει κάποιες επαγγελματικές παραλληλες ευκαιρίες εκτός του στρατεύματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svach είπε

Νομίζω για να αποφασίσεις θα πρέπει να έχεις συγκεκριμένη πρόταση μετά τις συνεντεύξεις που θα κάνεις, όπου θα ξέρεις θέση, εταιρεία, μισθό. Φυσικά στη συνέντευξη θα πρέπει να δείξεις ότι είσαι σίγουρος πως θες να φύγεις από το στρατό. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κράτα μικρό καλάθι, καθώς είσαι αρκετά χρόνια έξω από την αγορά και οριακά στο θέμα ηλικίας.

Κι εγώ της πληροφορικής είμαι, αλλά έγινα ΔΥ σε άσχετο με πληροφορική αντικείμενο, μετά από 7 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Έχω κλείσει 12ετία πλέον και είχα αντίστοιχες σκέψεις με τις δικές σου πριν μερικά χρόνια, για θέση, όμως, σχετική με το αντικείμενο που ασχολούμαι στο δημόσιο. Δεν πήρα την πρόταση που ήθελα, θα άφηνα το δημόσιο μόνο για αρκετά χρήματα παραπάνω. Επίσης, την εποχή εκείνη είχα ξεκινήσει να δουλεύω part time μέσω της upwork ως back end web dev, το οποίο και συνεχίζω ως τώρα. Βλέποντας τη διαφορά στα ωράρια εργασίας, συν το ότι έχω χρόνο να βγάζω ένα μικρό συμπλήρωμα, συν το ότι έχω και 3 παιδιά, σκέφτομαι ότι ευτυχώς δεν έφυγα από το δημόσιο.

Από την άλλη στο δημόσιο δεν υπάρχει εξέλιξη και μπορεί να χειροτερέψουν τα πράγματα μισθολογικά, ενώ στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να έχεις εξέλιξη, σκέψου, όμως, ότι υπάρχει και σκληρός ανταγωνισμός για τις ανώτερες θέσεις. Κακά τα ψέμματα, το δημόσιο έχει μια ασφάλεια που όσο μεγαλώνει κανείς την εκτιμά περισσότερο. "Η θέση στο δημόσιο είναι ιερή", όπως έλεγε και στην ιταλική κωμωδία "Που πάω, θεέ μου;" (στην προτείνω αν δεν την έχεις δει, πολύ γέλιο)

Ξαναλέω πάντως, μην το πολυσκέφτεσαι προς το παρόν, άγχος δεν χρειάζεται, δουλειά έχεις άλλωστε, κάνε τις συνεντεύξεις δείχνοντας αποφασισμένος και όταν πάρεις πρόταση μπορείς να προβληματιστείς :)

 

Πολύ σημαντική η παρόμοια εμπειρία σου με πέρασμα από ιδιωτικό σε δημόσιο τομέα. Τη upwork την έχω σκεφθεί ως πιθανή πλατφόρμα συμπληρωματικής απασχόλησης, αλλά εξ όσων είδα είναι αρκετά advanced και αφορά περισσότερο φτασμένους προγραμματιστές (ενδεχομένως εσύ να είχες ήδη αρκετά χρόνια επαγγελματικής πείρας τότε).

Την ταινία την είδα πριν λίγα χρόνια, εξαιρετικός ιταλικός κινηματογράφος και όντως πολλές φορές νιώθω σα τον πρωταγωνιστή! 😆

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Θα  συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη.

έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις μια εφαρμογή, κάτι που θα βελτιώσει την μηχανοργάνωση ή ότιδηποτε εκεί μέσα;

Πέρα από τις γνωριμίες που κάνεις (γιατί σε μαθαίνουν αμέσως Δκτές,αρχηγοί κλπ), αποκτάς έξτρα εμπειρία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα διαφορα εξτραδάκια που μπορείς να κάνεις.

Επίσης σαν στρατιωτικός μπορείς να δουλέψεις σαν καθηγητής (πανεπιστήμιο,ιεκ,σχολές drone,αγγλικών,κλπ) νόμιμα με τίτλο κτήσης μέχρι 10.000€

Τα ανωτέρω είναι προσωπική εμπειρία, έχοντας τα τελευταία χρόνια αναλάβει διάφορα Project που όχι μόνο με βοηθάνε στην  σταδιοδρομία μου, αλλα μου έχουν δώσει κάποιες επαγγελματικές παραλληλες ευκαιρίες εκτός του στρατεύματος.

Αυτό ακούγεται επίσης πολύ ενδιαφέρον. Δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια για διδασκαλία έστω και στο αντικείμενο της πληροφορικής; Αν το έχεις κάνει, ίσως μπορείς να με συμβουλέψεις για να το ψάξω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, riskus είπε

 

Αυτό ακούγεται επίσης πολύ ενδιαφέρον. Δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια για διδασκαλία έστω και στο αντικείμενο της πληροφορικής; Αν το έχεις κάνει, ίσως μπορείς να με συμβουλέψεις για να το ψάξω περισσότερο.

για ΙΕΚ απαιτείται επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων ενώ για πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια η βασική παιδαγωγική επάρκεια. ΑΛΛΑστις θέσεις πληροφορικής επειδή η ζητηση είαι μεγάλη συχνά παίρνουν και χωρίς επάρκεια και στα δυο. στις στρατιωτικες σχολές δε θα μπορουσες να διδάσκεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμιζω  και το ασφαλιστικο κομματι που ειναι πολυ σοβαρο

 αλλο ειναι προς το παρον ασφαλεια δημοσιου(στρατος σωματα ασφαλειας) και αλλο ΙΚΑ....αλλες παροχες ο ενας αλλες ο αλλος (που δεν ειναι και σωστο)

αλλο ειδικο βαρος ενσημα δημοσιου αλλο του ΙΚΑ...βεβαια τωρα θα εξομοιωθουν καποια στιγμη αλλα ακομα εχουν ενα ειδικο βαρος και καθεστως συνταξιοδοτησης(πχ 55-62) ενω στον ιδωτικο τομεα υπο προυποθεσεις αλλιως στα 67...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, velociraptoras είπε

για ΙΕΚ απαιτείται επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων ενώ για πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια η βασική παιδαγωγική επάρκεια. ΑΛΛΑστις θέσεις πληροφορικής επειδή η ζητηση είαι μεγάλη συχνά παίρνουν και χωρίς επάρκεια και στα δυο. στις στρατιωτικες σχολές δε θα μπορουσες να διδάσκεις? 

Οι στρατιωτικές σχολές κατά κανόνα προσλαμβάνουν καθηγητικό προσωπικό ξεχωριστά, συνηθέστερα μη ένστολους ή πρώην/νυν πανεπιστημιακούς. Θα το διερευνήσω αυτό με τη διδασκαλία σε ΙΕΚ καθώς δεν το σκεφτόμουν (δεν έχω την επάρκεια - που νομίζω δίνεται μόνο από την ΑΣΠΑΙΤΕ)

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, riskus είπε

Οι στρατιωτικές σχολές κατά κανόνα προσλαμβάνουν καθηγητικό προσωπικό ξεχωριστά, συνηθέστερα μη ένστολους ή πρώην/νυν πανεπιστημιακούς. Θα το διερευνήσω αυτό με τη διδασκαλία σε ΙΕΚ καθώς δεν το σκεφτόμουν (δεν έχω την επάρκεια - που νομίζω δίνεται μόνο από την ΑΣΠΑΙΤΕ)

της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι για πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια. για τα ΙΕΚ ζητανε επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων, τη δινει ο ΕΟΠΕΠΠ και αν δεν εχεις την ααραίτητη διδαακτική εμπειρία τότε πρέπει προηγουμένως να παρακολουθήσεις σεμινάριο από πιστοποιημένο φορέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...