Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

σήμερα έγινε σε εμάς το σεμινάριο αλλά δε μας δόθηκαν στοιχεία για να κάνουμε.εισοδι στην εφαρμογή για να προσθέτουμε ή να παρακολουθούμε τους αυτοαπογραφείς. Γνωρίζετε πως μπορούμε να τους πάρουμε ή περιμένουμε να μας τους στείλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, MikeJ είπε

Η φετινή αυτοαπογραφη γίνεται με κωδικούς taxis και ζητάνε αφμ αμκα.

Οπότε αν θέλουν να κάνουν διασταυρώσεις με το τι δηλώνεις στο εκκαθαριστικό κλπ μια χαρά τις κάνουν.

Τίθεται άρα το θέμα αν εμπιστεύεσαι την ΕΛΣΤΑΤ όταν λέει ότι τα στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν μόνο για στατιστικούς λόγους.

Τι διασταυρωση να κανεις οταν

μπορεις να απογραφηθεις σε οικια που δεν σου ανηκει (γιατι εισαι πχ φιλοξενουμενος εκει για μεγαλο διαστημα), απο αλλο ατομο

μπορεις να απογραψεις εσυ αλλα ατομα στο ιδιο σπιτι

και γενικως εφοσον η αυτο-απογραφη απαιτει εναν λογαριασμο taxis ανα οικια

Εκτος απο το γεγονος οτι αμα τους αγνοησεις και δεν απογραφτεις μονος σου, θα ερθουν να σε απογραψουν με τον παραδισιακο τροπο οποτε δεν εχει taxis

Καταλαβαινω τη δυσπιστια αλλα καποια πραγματα απλως δεν ειναι καθολου πρακτικα οσο κακοπροαιρετο και να ειναι το κρατος και οσο καχυποπτος και να ειναι καποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ξέρει κάποιος πως γίνεται η εγκατασταση για Apple IOS?? Αυτη την καρτα εξαργυρωσης που λεει στις οδηγιες απο που την παίρνουμε??

1.2.Εγκατάσταση της εφαρμογής για συσκευές iOS

1. Επισκεφθείτε το App Store στη συσκευή σας.

2. Στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, επιλέξτε την εικόνα του προφίλ σας ώστε να εισέλθετε στις επιλογές του λογαριασμού σας.

3. Στη συνέχεια επιλέξτε “Εξαργύρωση δωροκάρτας ή κωδικού”.

4. Επιλέξτε “Εισαγωγή κωδικού χειροκίνητα” και συμπληρώνετε τον κωδικό εξαργύρωσης που σας έχει δοθεί.

5. Στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, επιλέξτε “Εξαργύρωση” ώστε να ξεκινήσει η λήψη της εφαρμογής στη συσκευή σας.

6. Μόλις η λήψη ολοκληρωθεί, επισκεφθείτε το εικονίδιο της εφαρμογής το οποίο θα έχει προστεθεί στην αρχική οθόνη της συσκευής σας και επιλέξτε το για να ανοίξετε την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreasgt21 είπε

Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

σήμερα έγινε σε εμάς το σεμινάριο αλλά δε μας δόθηκαν στοιχεία για να κάνουμε.εισοδι στην εφαρμογή για να προσθέτουμε ή να παρακολουθούμε τους αυτοαπογραφείς. Γνωρίζετε πως μπορούμε να τους πάρουμε ή περιμένουμε να μας τους στείλουν;

Θα σου έρθει email αύριο λογικά. Αν δεις μεσημεράκι ότι δεν έχει έρθει, παρτους τηλέφωνο 

 

Επεξ/σία από kostaspsilos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω κατι σαν απορια, αφηνω σε εναν παππου το φακελο με τον αριθμο της ενεργοποιησης μεσω ιντερνετ της απογραφης, το σημειωνω εγω στην Ο3 στο ιντερνετ οτι παρεδωσα τον φακελο, υστερα ο παππους παιρνει το φακελο τον πεταει στα σκουπιδια και ουτε με παιρνει τηλεφωνο να παω να τον απογραψω απο κοντα, για αυτο εγω τωρα θα πληρωθω?. ή μονο πληρωνομαι για οσους ολοκληρωνουν την απογραφη ηλεκτρονικα ή απο κοντα με συνεντευξη

Επεξ/σία από crsweber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crsweber είπε

εχω κατι σαν απορια, αφηνω σε εναν παππου το φακελο με τον αριθμο της ενεργοποιησης μεσω ιντερνετ της απογραφης, το σημειωνω εγω στην Ο3 στο ιντερνετ οτι παρεδωσα τον φακελο, υστερα ο παππους παιρνει το φακελο τον πεταει στα σκουπιδια και ουτε με παιρνει τηλεφωνο να παω να τον απογραψω απο κοντα, για αυτο εγω τωρα θα πληρωθω?. ή μονο πληρωνομαι για οσους ολοκληρωνουν την απογραφη ηλεκτρονικα ή απο κοντα με συνεντευξη

Μάντεψε 😂

Εντάξει η διανομή δεν είναι μεγάλη δουλειά και μπορεί να αποφέρει αποτελέσματα και να ξεμπερδεψεις από πολλούς γρήγορα, αλλά ναι αν δεν απογραφούν δεν παίρνουμε τπτ. Μετά θα ξαναπεράσεις να του ζητήσεις να απογραφεί από κοντά έτσι και αλλιώς, δεν χρειάζεται να σε πάρει τηλ.

 Εμένα η αυτοαπογραφη πάντως πάει πολύ χάλια, 4 κατοικίες μόνο από 90+, αλλά υπάρχει ακόμα χρόνος. Σε άλλους πάει πολυ καλύτερα αλλά είναι ανάλογα την περιοχή και άλλα πράγματα ( π.χ εγώ τα μοίρασα πριν ανοίξει η πλατφόρμα).

Επεξ/σία από Darky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Darky είπε

Μάντεψε 😂

Εντάξει η διανομή δεν είναι μεγάλη δουλειά και μπορεί να αποφέρει αποτελέσματα και να ξεμπερδεψεις από πολλούς γρήγορα, αλλά ναι αν δεν απογραφούν δεν παίρνουμε τπτ. Μετά θα ξαναπεράσεις να του ζητήσεις να απογραφεί από κοντά έτσι και αλλιώς, δεν χρειάζεται να σε πάρει τηλ.

 Εμένα η αυτοαπογραφη πάντως πάει πολύ χάλια, 4 κατοικίες μόνο από 90+, αλλά υπάρχει ακόμα χρόνος. Σε άλλους πάει πολυ καλύτερα αλλά είναι ανάλογα την περιοχή και άλλα πράγματα ( π.χ εγώ τα μοίρασα πριν ανοίξει η πλατφόρμα).

και πως θα απογραψω καποιον με το ζορι, εμενα μια γιαγια μολις με ειδε εξω να βαραω το κουδουνι, βγηκε και ειπε ειμαι μονη μου δεν ειναι αλλος κανενας, δεν ξερω τιποτα απο απογραφες. αυτα τα ατομα πως θα τα πεισεις ειδικα με τον κορονοιο να μπεις μεσα στο σπιτι να σου απαντησουν ερωτησεις, γιατι δεν γινεται απο το πεζοδρομιο να ρωτας 10 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, crsweber said:

και πως θα απογραψω καποιον με το ζορι, εμενα μια γιαγια μολις με ειδε εξω να βαραω το κουδουνι, βγηκε και ειπε ειμαι μονη μου δεν ειναι αλλος κανενας, δεν ξερω τιποτα απο απογραφες. αυτα τα ατομα πως θα τα πεισεις ειδικα με τον κορονοιο να μπεις μεσα στο σπιτι να σου απαντησουν ερωτησεις, γιατι δεν γινεται απο το πεζοδρομιο να ρωτας 10 λεπτα

Ε δε θα τον απογραψεις απλά. 

Να δείτε στο τέλος που αν πάρετε πάνω από 400 ευρώ σύνολο να κάνετε το σταυρό σας έτσι όπως πάει.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, crsweber είπε

και πως θα απογραψω καποιον με το ζορι, εμενα μια γιαγια μολις με ειδε εξω να βαραω το κουδουνι, βγηκε και ειπε ειμαι μονη μου δεν ειναι αλλος κανενας, δεν ξερω τιποτα απο απογραφες. αυτα τα ατομα πως θα τα πεισεις ειδικα με τον κορονοιο να μπεις μεσα στο σπιτι να σου απαντησουν ερωτησεις, γιατι δεν γινεται απο το πεζοδρομιο να ρωτας 10 λεπτα

έχει επιλογη 1)αρνηση ολοκληρωσης απογραφης 2) καθολικη αρνηση απογραφης.

 

μια ιδεα θα ηταν να δουνε πχ ποσοι παιρνουν επιδομα αφου εχουν ονο/νυμο και να πουν δεν απογραφηκες=αρα δεν ανηκεις εδω=κοψιμο καθε επιδομα. προστιμο να κουδουνιζει το κεφαλι τους και μετα μια χαρα θα απογραφουν.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xxatziva είπε

έχει επιλογη 1)αρνηση ολοκληρωσης απογραφης 2) καθολικη αρνηση απογραφης.

 

μια ιδεα θα ηταν να δουνε πχ ποσοι παιρνουν επιδομα αφου εχουν ονο/νυμο και να πουν δεν απογραφηκες=αρα δεν ανηκεις εδω=κοψιμο καθε επιδομα. προστιμο να κουδουνιζει το κεφαλι τους και μετα μια χαρα θα απογραφουν.

ναι ομως εγω ετσι και συμπληρωσω  την επιλογη αρνηση ολοκληρωσης απογραφης θα πληρωθω ? ή τσαμπα το τρεξιμο για το συγκεκριμενο ατομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αμοιβή τη παίρνεις για κάθε πλήρως και σωστά συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο. Οπότε για αρνητές 0, παρά το κόπο και χρόνο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Την αμοιβή τη παίρνεις για κάθε πλήρως και σωστά συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο. Οπότε για αρνητές 0, παρά το κόπο και χρόνο σου.

 

το θεμα ειναι οτι οι μισοι δεν ξερανε καν οτι γινεται απογραφη, και τους ελεγες πως θα την κανουνε την απογραφη και σε κοιταγαν σαν εξωγηινο, σιγα μην μπουνε τωρα αυτοι στο ιντερνετ να κατσουνε τοση ωρα να απαντανε ολες αυτες τις ερωτησεις, απλα δεν θα μπουνε καν ,ειτε θα το κλεισουνε μετα την δευτερη ερωτηση, και μετα ολους αυτους θα πρεπει να περασω διπλη φορα να τους απογραψω, δηλαδη διπλασιος κοπος

επρεπε να βγουνε και να πουνε, οποιος δεν κανει απογραφη προστιμο 300 ευρω, οπως με τα μετρα για τον κορονοιο οποιος δεν τα τηρουσε ετρωγε προστιμο, θα καθομαι τωρα να παρακαλαω την καθε ασχετη να με αφησει να μπω σπιτι της,  και κανενας δεν με αφησε να μπω σπιτι του, ολα τα συμπληρωνα ειτε στο δρομο ειτε κατω στην πολυκατοικια στην κυρια εισοδο, εδω φοβουνται να σου ανοιξουνε να ανεβεις να μπεις να περασεις μεσα στην πολυκατοικια

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, crsweber είπε

 

επρεπε να βγουνε και να πουνε, οποιος δεν κανει απογραφη προστιμο 300 ευρω, οπως με τα μετρα για τον κορονοιο

δεν γινεται ολοι οι μπατσοι της χωρας ειναι στα καφενεια και ελεγχουν πιστοποιητικα των παππουδων

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, crsweber είπε

επρεπε να βγουνε και να πουνε, οποιος δεν κανει απογραφη προστιμο 300 ευρω, οπως με τα μετρα για τον κορονοιο οποιος δεν τα τηρουσε ετρωγε προστιμο, θα καθομαι τωρα να παρακαλαω την καθε ασχετη να με αφησει να μπω σπιτι της,  και κανενας δεν με αφησε να μπω σπιτι του, ολα τα συμπληρωνα ειτε στο δρομο ειτε κατω στην πολυκατοικια στην κυρια εισοδο, εδω φοβουνται να σου ανοιξουνε να ανεβεις να μπεις να περασεις μεσα στην πολυκατοικια

Δε σε υποχρεωνει κανενας να το κανεις αυτο,οποτε χαλαρωσε.
Σιγα μη σε αφησω να μπεις σπιτι μου.Ποιος εισαι εσυ δλδ;

Λογικο ειναι να φοβαται ο κοσμος.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...