Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως υπάρχει κάτι οξύμωρο στο θέμα των σχέσεων και της μοναχικότητας.

Από τη μια υπάρχει το κράξιμο γιατί  οι άνθρωποι υποκύπτουν στα διάφορα: "πρέπει να παντρευτείς και να κάνεις παιδιά για να μην είσαι μόνος", "γιατί αυτός είναι ο προορισμός του ανθρώπου", "γιατί έτσι κάνουν όλοι", "γιατί έτσι αποδεικνύεις ότι είσαι φυσιολογικός", "γιατί αυτό θέλουν οι γονείς σου και η κοινωνία" κ.λπ. κ.λπ.

Από την άλλη υπάρχει το κράξιμο για όσους ζουν μόνοι τους και χαρακτηρίζονται "μαγκούφηδες", "γεροντοκόρες", "αντικοινωνικοί", "περίεργοι", "ανάξιοι", κ.λπ. κ.λπ.

Και αυτά τα αντικρουόμενα τα ακούς συνήθως από παντρεμένους, κυρίως άντρες, που "κλαίγονται" γιατί "σκλαβώθηκαν", και ενώ ζηλεύουν όσους ζουν "ελεύθεροι και ωραίοι" να κάνουν ό,τι θέλουν όποτε θέλουν, από την άλλη κοροϊδεύουν τους ηλικιωμένους που έζησαν "ελεύθεροι και ωραίοι", αλλά στα γεράματα θεωρούνται πλέον "μαγκούφηδες" και "ανάξιοι" γιατί δεν έχουν κανέναν δίπλα τους!!!

Μήπως παραβλέπουμε ή/και ξεχνάμε πως το μέλλον είναι άγνωστο και απρόβλεπτο για όλους μας?
Όσα σχέδια και αν κάνουμε, νομίζοντας ότι μπορούμε να προγραμματίσουμε τη ζωή μας, συνήθως πέφτουμε έξω! 

Στη ζωή μου συνέβησαν κάποια πολύ δυσάρεστα γεγονότα εξαιτίας άλλων ανθρώπων.
Τότε ένιωσα να καταστρέφεται η ζωή μου και το μέλλον μου!
Σήμερα όχι μόνο δεν τα θεωρώ άσχημα αλλά χαίρομαι που συνέβησαν, γιατί αυτά καθόρισαν την ζωή μου και ό,τι είμαι και έχω σήμερα και δεν θα ήθελα τίποτε να είναι διαφορετικό!
Εντούτοις δεν θεωρώ εξασφαλισμένο πως στο τέλος της ζωής μου θα έχω κάποιον δίπλα μου. Απλά το εύχομαι και το ελπίζω.

Μάλλον ισχύει το: "Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, κάποιος εκεί ψηλά γελάει"!
Αυτός ο κάποιος δεν ξέρω αν είναι Θεός, μοίρα, τύχη, σύμπαν ή κάτι άλλο!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ζωή μας καθορίζεται από επιλογές δικές μας, άλλων και τυχαία γεγονότα. Το θέμα είναι να κάνουμε λογικές και σωστές επιλογές όσο μπορούμε και όπου μας βγάλουν ώστε να μην έχουμε τύψεις μετά. 

Πχ θέλω να πάω Αθήνα Θεσσαλονίκη. Το λογικό είναι να τσεκάρω το αυτοκίνητο και να πάω από τον κανονικό δρόμο και μπορεί να τύχει και να σκοτωθω. Μπορεί αν πήγαινα από κατσαβραχα να μην πάθαινα και τίποτα 

Αλλά αν συμβεί κάτι και έχω κάνει το λογικό δε θα έχω να πω κάτι. 

Συνήθως λάθος και παράλογες επιλογές μας κυνηγάνε μια ζωή 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lucifer είπε

Παιδιά βρείτε έναν άντρα και μια γυναίκα κει χάμω κάντε και κάνα παιδί...

Νόμισα ότι θα πεις "...μη μας πάρουνε οι Τούρκοι". :P

6 ώρες πριν, Lucifer είπε

κλάψτε μετά που δεν έχετε σπιτάκι με φράχτη-γυναίκα-σκύλο

Ξέχασες τη ψησταριά υγραερίου.

Άντε, κλείδωσέ το κι αυτό να δούμε οι νοικοκυραίοι τι μοντέλο θα πάρουμε γιατί τον Αύγουστο τα lidl θα βγάλουν πάλι σε προσφορά πανσέτα, κόκκινο κρασί και δισκοπρίονο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα παίδες, δεν είναι οι προσωπικές επιλογές του καθενός και ποιες από αυτές πρέπει να γίνουν καθολικές. Το θέμα είναι, εκείνοι που έχουν κάνει τις δικές τους με βάση το χαρακτήρα τους και τις πραγματικές ανάγκες τους, να μην αντιμετωπίζονται σαν ψυχάκηδες επειδή οι επιλογές τους δε συνάδουν με τις καθιερωμένες. Έχουμε ξεπεράσει αρκετά στερεότυπα -δε λέω-, αλλά, ως κοινωνία, θέλουμε λίγη δουλίτσα ακόμη για να φτάσουμε εκείνη των ανθρώπων.

Οι μοναχικοί άνθρωποι δεν είναι επικίνδυνοι ούτε και σαράβαλα για την κοινωνία, κι ας μην είναι τόσο καταναλωτικοί όσο οι υπόλοιποι. Αντιθέτως, μπορεί ν' αποδειχτούν και πολύτιμοι, αρκεί να είμαστε σε θέση να δεχτούμε αυτό που έχουν να μας δώσουν. Βιώνουν την αλήθεια τους και την αξία τους σε πραγματικό χρόνο και η επι-κοινωνία μ' έναν τέτοιο άνθρωπο συνήθως αποδεικνύεται αληθινή εμπειρία ζωής. Το να ντύνουμε την ύπαρξή μας με τις τρέχουσες αξίες της εποχής μας και να θυσιάζουμε το είναι μας γι' αυτές, στο τέλος έχουμε την ίδια τύχη με αυτές.

Αναφορά σε κείμενο

«Εγώ που είχα ζήσει μονάχος τόσο καιρό, μάθαινα για τη δυνατότητα της συντροφικότητας ανάμεσα σε ανθρώπους που είχαν δοκιμάσει την τέλεια μοναξιά.»

ΕΡΜΑΝ ΕΣΣΕ, ΝΤΕΜΙΑΝ

Εκείνοι όμως που βιώνουν τον πόνο και το φόβο της μοναξιάς, όντως, χρειάζονται τη βοήθειά μας, αλλά και την παρέα μας.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Θέλουμε και ας μη το παραδεχόμαστε να κάνουμε παρέα με άλλους ανθρώπους.

Ιδίως όλοι αυτοι που λένε ότι περνάνε καλύτερα με πχ το σκυλάκι τους και ότι μισούνε την ανθρωπότητα, είναι αυτοί που χρειάζονται ακόμα περισσότερο την ανθρώπινη επικοινωνία.

Τώρα από εκεί και πέρα, ανάλογα με το χαρακτήρα μας, διαλέγουμε και τις παρέες μας. Κανείς δεν είναι τέλειος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Ιδίως όλοι αυτοι που λένε ότι περνάνε καλύτερα με πχ το σκυλάκι τους και ότι μισούνε την ανθρωπότητα, είναι αυτοί που χρειάζονται ακόμα περισσότερο την ανθρώπινη επικοινωνία.

Συνήθως, εκείνοι που μισούν την ανθρωπότητα και προχωρούν σε ανάλογες πράξεις, συγκροτούν μεγάλες κοινωνικές ομάδες, δεν πράττουν κατά μόνας.

Είναι άλλο πράγμα το "μισώ την ανθρωπότητα" και άλλο πράγμα το "προσπαθώ να προστατευτώ από την κοινωνία". Η σύγχυση μεταξύ ανθρωπότητας και κοινωνίας, και της μοναχικότητας με τα αισθήματα μίσους, αν δεν είναι σκόπιμη, είναι τουλάχιστον άδικη και επιζήμια.

Είναι κρίμα λοιπόν, εκείνοι που μισούν την ανθρωπότητα να εξισώνονται με αυτούς που περνούν καλύτερα με το σκυλάκι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MastroGiannis είπε

Είναι κρίμα λοιπόν, εκείνοι που μισούν την ανθρωπότητα να εξισώνονται με αυτούς που περνούν καλύτερα με το σκυλάκι τους.

συμφωνώ αλλά δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, το είχα δει τουλάχιστον σε 2 αναρτήσεις στο facebook από γνωστούς μου. Οι ίδιοι το λένε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, είμαι παντρεμένος με κάποια γυναίκα που αγαπιόμαστε, έχω 2 παιδιά, δικό μου σπίτι με κήπο και Parking σε ήσυχο σημείο και μόνιμη δουλειά που μου αρέσει και με καλό μισθό.

Επίσης μερικούς πραγματικούς φίλους.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μην τα τερματίζουμε όλα. Υπάρχουν και ατυχίες αλλά τα περισσότερα που συμβαίνουν στη ζωή μας είναι θέμα επιλογών.

Και επιτέλους αυτή η καραμέλα για δυσαρεστημένους παντρεμένους, ας τελειώσει. Ας προσέχατε λίγο παραπάνω στην επιλογή συντρόφου.

Εννοείται ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλά όσοι προσπαθούνε πραγματικά για αυτό που θέλουν, δύσκολα θα βγούνε χαμένοι.

ας μάθουμε να εκτιμούμε μερικά καλά πράγματα στη ζωή μας πρώτα... αν δεν μας αρέσει τίποτα, τότε προφανώς και έχουμε κάνει πολλά λάθη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στη φύση του ανθρώπου να είναι ανικανοποιητος και να ψάχνει αυτό που δεν έχει. 

Πχ ο παντρεμένος με παιδια λέει σε κάποιες φάσεις αχ και να ήμουν μόνος να είχα την ησυχία μου. 

Ο μόνος έρχονται στιγμές κυρίως Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαίρι που βλέπει τους γύρω του να περνάνε ωραία οικογεκειακα και αυτός να είναι μόνος κι έρημος 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

συμφωνώ αλλά δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, το είχα δει τουλάχιστον σε 2 αναρτήσεις στο facebook από γνωστούς μου. Οι ίδιοι το λένε αυτό.

Λοιπόν, δεν μένει παρά να πραγματοποιήσεις τη διαπίστωσή σου. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Είναι στη φύση του ανθρώπου να είναι ανικανοποιητος και να ψάχνει αυτό που δεν έχει. 

 

Grass is always greener on the other side,που λενε και στο χωριο μου.

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ο μόνος έρχονται στιγμές κυρίως Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαίρι που βλέπει τους γύρω του να περνάνε ωραία οικογεκειακα και αυτός να είναι μόνος κι έρημος 

 

Εγω παντως ημουν κομπλε μονος τετοιες μερες.
Στη χειροτερη εβαζα κανα Σπυρο.
Τωρα για ερημος δεν ξερω,δεν εχω φτασει εκει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά μην τα τερματίζουμε όλα. Υπάρχουν και ατυχίες αλλά τα περισσότερα που συμβαίνουν στη ζωή μας είναι θέμα επιλογών.

Και επιτέλους αυτή η καραμέλα για δυσαρεστημένους παντρεμένους, ας τελειώσει. Ας προσέχατε λίγο παραπάνω στην επιλογή συντρόφου.

Εννοείται ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλά όσοι προσπαθούνε πραγματικά για αυτό που θέλουν, δύσκολα θα βγούνε χαμένοι.

ας μάθουμε να εκτιμούμε μερικά καλά πράγματα στη ζωή μας πρώτα... αν δεν μας αρέσει τίποτα, τότε προφανώς και έχουμε κάνει πολλά λάθη.

Σχεδόν όλοι οι παλαιοί συμμαθητές μου καθώς οι συμφοιτητές που παντρεύτηκαν, τους βλέπω να είναι καλά, να ευγνωμονούν τον θεό που τους "έδωσε" παιδιά. Από την άλλη, έχω ακούσει πολλά σχόλια από τρίτους για το περιβάλλον τους πως όσοι παντρεύτηκαν το μετάνιωσαν πίκρα και μόνο για τα παιδιά τους χαίρονται. Τι ισχύει ακριβώς και κατά πόσο θα μεταβληθεί το πρώτο σε κστι αρνητικό, δεν το ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το νήμα αναφέρεται σε αυτούς που ζούνε μόνοι, νομίζω πως εκείνοι που ζούνε μέσα σε ένα καταπιεστικό οικογενειακό σχήμα δίχως τη δυνατότητα να βγουν από αυτό (για ΧΥ λόγους), περνάνε μεγαλύτερο λούκι από τους πρώτους και ίσως έχουν περισσότερο ανάγκη μια ποιοτική επικοινωνία. Απλά, όλους αυτούς, τους σκεπάζει η αιώνια σκόνη του κύρους του ιερού αυτού σχήματος που τους κρατάει πλήρως απασχολημένους με την καθημερινότητά του και τους θαμπώνει η αίγλη του 1% των ευτυχισμένων οικογενειών, οι οποίες, πιθανότατα να ζούνε μόνο στο παράλληλο σύμπαν των διαφημίσεων. Είναι γλυκιά η γεύση της επιτυχίας, αλλά, το να πετυχαίνεις ξένους στόχους, δεν είναι αστοχία;

Ίσως λοιπόν, ο μοναχικός άνθρωπος της σύγχρονης κοινωνίας, να είναι απλά άλλο ένα εξιλαστήριο θύμα για τις αμαρτίες των ιερών θεσμών της, που διαφεύγουν πάντα της δημόσιας συζήτησης και κριτικής. Δε νομίζετε πως μια τέτοια δημόσια συζήτηση θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμη για τα άτομα και την κοινωνία;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...