Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Είναι στη φύση του ανθρώπου να είναι ανικανοποιητος και να ψάχνει αυτό που δεν έχει. 

Πχ ο παντρεμένος με παιδια λέει σε κάποιες φάσεις αχ και να ήμουν μόνος να είχα την ησυχία μου. 

Ο μόνος έρχονται στιγμές κυρίως Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαίρι που βλέπει τους γύρω του να περνάνε ωραία οικογεκειακα και αυτός να είναι μόνος κι έρημος 

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες ειλικρινά είναι τέλειος παράλογο για την λογική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν καμιά εβδομάδα πέταξα έξω από το αμάξι εμμονικό γνωστό από την παιδική ηλικία, που ήθελε να κάνει για πολλοστή φορά κήρυγμα εναντίον των εμβολίων, μετά από 10άδες προειδοποιήσεις μου ότι δεν θέλω να μου κάνει κήρυγμα.

Αν έχει κάποιος ανάγκη να κάνει κήρυγμα 24 ώρες το 24ωρο σε κάποιον, αντί να σεβαστεί τις απόψεις του, ας πληρώσει έναν ψυχολόγο να κάθεται να τον ακούει!

Μιλάμε ότι κυκλοφορεί πολύ τρέλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες ειλικρινά είναι τέλειος παράλογο για την λογική μου.

Δε σου έχει τύχει να είσαι με πολλούς μαζί και να πεις μακάρι να ήμουν μόνος χωρίς να βλέπω άνθρωπο ? Και όταν βρεθείς μόνος να λες που πήγαν όλοι τι κάνω τώρα μόνος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες ειλικρινά είναι τέλειος παράλογο για την λογική μου.

Λέει κάτι ρεαλιστικό, που συμβαίνει πολλές φορές. Δεν είσαι ικανοποιημένος με κάτι που ήθελες κάποτε και όταν το απέκτησες πάλι ήθελες το κάτι παραπάνω, αφορά είτε υλικά πράγματα, είτε στόχους/σκέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Δε σου έχει τύχει να είσαι με πολλούς μαζί και να πεις μακάρι να ήμουν μόνος χωρίς να βλέπω άνθρωπο ? Και όταν βρεθείς μόνος να λες που πήγαν όλοι τι κάνω τώρα μόνος? 

όχι ποτέ αν είμαι μόνος περνάω καλά αν θέλω παρέα και δεν έχω κανένα απλά πάω μια βόλτα στην αγορά ή για κανένα καφέ αν και τώρα με το μωρό ( είμαι παντρεμένος με 2 χρονών αγοράκι) απλά πάω και παίζω με τον μικρο και αν δεν έχω όρεξη απλά ξαπλώνω να δω καμιά ΤΑΙΝΙΑ και συνήθως έρχεται και ο μικρός ήσυχα και κάθετε δίπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω την ανάγκη να πω ένα μπράβο στην κοινότητα που κατάφερε να μην κλειδώσει τέτοιου είδους θέμα ενώ έχει φτάσει 12 σελίδες! Μπράβο μας!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Αν και το νήμα αναφέρεται σε αυτούς που ζούνε μόνοι, νομίζω πως εκείνοι που ζούνε μέσα σε ένα καταπιεστικό οικογενειακό σχήμα δίχως τη δυνατότητα να βγουν από αυτό (για ΧΥ λόγους), περνάνε μεγαλύτερο λούκι από τους πρώτους και ίσως έχουν περισσότερο ανάγκη μια ποιοτική επικοινωνία. Απλά, όλους αυτούς, τους σκεπάζει η αιώνια σκόνη του κύρους του ιερού αυτού σχήματος που τους κρατάει πλήρως απασχολημένους με την καθημερινότητά του και τους θαμπώνει η αίγλη του 1% των ευτυχισμένων οικογενειών, οι οποίες, πιθανότατα να ζούνε μόνο στο παράλληλο σύμπαν των διαφημίσεων. Είναι γλυκιά η γεύση της επιτυχίας, αλλά, το να πετυχαίνεις ξένους στόχους, δεν είναι αστοχία;

Ίσως λοιπόν, ο μοναχικός άνθρωπος της σύγχρονης κοινωνίας, να είναι απλά άλλο ένα εξιλαστήριο θύμα για τις αμαρτίες των ιερών θεσμών της, που διαφεύγουν πάντα της δημόσιας συζήτησης και κριτικής. Δε νομίζετε πως μια τέτοια δημόσια συζήτηση θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμη για τα άτομα και την κοινωνία;

Η συζήτηση πάντα είναι ωφέλιμη, από εκεί και πέρα όμως είναι ακόμα πιο ωφέλιμο το παράδειγμα με πράξεις και γεγονότα. Η αντίληψη πως υπάρχει εκεί έξω ένας θεσμός που είναι τέλειος, είναι αχυράνθρωπος αυτών που θέλουν να διαβάλλουν το θεσμό και όχι αυτών που τον υποστηρίζουν. Τίποτα δεν είναι τέλειο, εκτός από τα όνειρα των αρχηγών μιας οποιασδήποτε σέχτας. 

Αυτό που λένε όμως τα γεγονότα, η επιστήμη, οι δείκτες, η κοινή γνώμη, η κοινή εμπειρία αρκετών δισεκατομμυρίων,  είναι πως ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο. Είχε , έχει και θα έχει. Καλύτεροι 2 γονείς από 1, καλύτερα 1 γονιός από κανένα. Καλύτερα να έχεις παιδιά από κανένα. Δεν είναι άραγε αυτή η μανία με τις γάτες και τα σκυλιά , δείγμα του ότι οι άνθρωποι θέλουν να φροντίσουν κάποιον? Απλά είναι ευκολότερο να έχεις σκύλο και γάτα.

Και όχι, ο μοναχικός άνθρωπος , δεν είναι εξιλαστήριο θύμα. Είναι επιλογές . Αλίμονο αν στα 75 χρόνια ζωής ενός ανθρώπου, αυτός δεν έχει καμία επιλογή παρά να είναι θύμα. Όταν είσαι θύμα για πάντα , υπάρχει μόνο μια διέξοδος. 

Ας μας πουν λοιπόν αυτοί που θέλουν να ξεκινήσουν την κουβέντα, έφυγαν από την οικογένειά τους? Διέλυσαν την δική τους ? Έδωσαν τα παιδιά τους σε άλλους? Θα εύχονταν να μην τα είχαν κάνει ποτέ? Κεράτωσαν τον σύντροφό τους ? Έπαψαν να επικοινωνούν με τους γονείς τους? Και αν ναι, αυτά τους έκαναν να νιώθουν καλύτερα μακροπρόθεσμα? 

Και πόσοι έφτασαν στα 75 τους , χωρίς καμία οικογένεια να τους περιστιχοίζει, που να είναι ευτυχισμένοι , παρέα με φίλους και γατές και σκύλους? Μήπως να τους βλέπουμε όλους αυτούς απελπιστικά μόνους και απελπισμένους, είναι το αποτέλεσμα της επιλογής να μην κάνουν οικογένεια? Μήπως το ''κλισέ'' είναι η αλήθεια?

Τι να συζητήσουμε δηλαδή? Αν ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο? Ε ας συζητήσουμε και αν πρέπει να τρώμε περιτώμματα. Υπάρχουν σίγουρα 5-6 εκεί έξω που έχουν μια θετική εμπειρία.

  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Η συζήτηση πάντα είναι ωφέλιμη, από εκεί και πέρα όμως είναι ακόμα πιο ωφέλιμο το παράδειγμα με πράξεις και γεγονότα. Η αντίληψη πως υπάρχει εκεί έξω ένας θεσμός που είναι τέλειος, είναι αχυράνθρωπος αυτών που θέλουν να διαβάλλουν το θεσμό και όχι αυτών που τον υποστηρίζουν. Τίποτα δεν είναι τέλειο, εκτός από τα όνειρα των αρχηγών μιας οποιασδήποτε σέχτας. 

Αυτό που λένε όμως τα γεγονότα, η επιστήμη, οι δείκτες, η κοινή γνώμη, η κοινή εμπειρία αρκετών δισεκατομμυρίων,  είναι πως ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο. Είχε , έχει και θα έχει. Καλύτεροι 2 γονείς από 1, καλύτερα 1 γονιός από κανένα. Καλύτερα να έχεις παιδιά από κανένα. Δεν είναι άραγε αυτή η μανία με τις γάτες και τα σκυλιά , δείγμα του ότι οι άνθρωποι θέλουν να φροντίσουν κάποιον? Απλά είναι ευκολότερο να έχεις σκύλο και γάτα.

Και όχι, ο μοναχικός άνθρωπος , δεν είναι εξιλαστήριο θύμα. Είναι επιλογές . Αλίμονο αν στα 75 χρόνια ζωής ενός ανθρώπου, αυτός δεν έχει καμία επιλογή παρά να είναι θύμα. Όταν είσαι θύμα για πάντα , υπάρχει μόνο μια διέξοδος. 

Ας μας πουν λοιπόν αυτοί που θέλουν να ξεκινήσουν την κουβέντα, έφυγαν από την οικογένειά τους? Διέλυσαν την δική τους ? Έδωσαν τα παιδιά τους σε άλλους? Θα εύχονταν να μην τα είχαν κάνει ποτέ? Κεράτωσαν τον σύντροφό τους ? Έπαψαν να επικοινωνούν με τους γονείς τους? Και αν ναι, αυτά τους έκαναν να νιώθουν καλύτερα μακροπρόθεσμα? 

Και πόσοι έφτασαν στα 75 τους , χωρίς καμία οικογένεια να τους περιστιχοίζει, που να είναι ευτυχισμένοι , παρέα με φίλους και γατές και σκύλους? Μήπως να τους βλέπουμε όλους αυτούς απελπιστικά μόνους και απελπισμένους, είναι το αποτέλεσμα της επιλογής να μην κάνουν οικογένεια? Μήπως το ''κλισέ'' είναι η αλήθεια?

Τι να συζητήσουμε δηλαδή? Αν ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο? Ε ας συζητήσουμε και αν πρέπει να τρώμε περιτώμματα. Υπάρχουν σίγουρα 5-6 εκεί έξω που έχουν μια θετική εμπειρία.

Τη διαφορα την κανουν παντα οι ανθρωποι , ουτε καταστροφικο ειναι να κανεις οικογενεια ουτε και σωτηριο , ο καθενας απο εμας ας επιλεξει το καλυτερο για τον εαυτο του , παιρνοντας και το κοστος της οποιας επιλογης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

έχω ακούσει πολλά σχόλια από τρίτους για το περιβάλλον τους πως όσοι παντρεύτηκαν το μετάνιωσαν πίκρα και μόνο για τα παιδιά τους χαίρονται.

αυτό μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους. Πχ. πόσο έχουν αφήσει τα πεθερικά και το υπόλοιπο σόι να εμπλακούν στα μεταξύ συζύγων... αν κάποιος πιέστηκε και έβγαλε διαφορετικό χαρακτήρα... πόσο καιρό είχες σχέση με το/η  σύζυγο πριν παντρευτείτε κ μείνετε μαζί... πολλές φορές εθελοτυφλούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Τη διαφορα την κανουν παντα οι ανθρωποι , ουτε καταστροφικο ειναι να κανεις οικογενεια ουτε και σωτηριο , ο καθενας απο εμας ας επιλεξει το καλυτερο για τον εαυτο του , παιρνοντας και το κοστος της οποιας επιλογης

Και πέραν της οικογενείας, τίθεται και το θέμα της συντροφικότητας. 

Άσε τα παιδιά και τους γονείς, πιστεύει κανείς πως η ζωή είναι καλύτερη χωρίς ούτε ένα σύντροφο? Είναι και αυτός που δεν έχει σύντροφο, θύμα? 

Αυτή τη συμβουλή θα έδινε κάποιος σε δικό του άνθρωπο? Αν νιώθει καλά μόνος του τώρα, ότι θα νιώθει το ίδιο καλά μόνος του  και σε 20 χρόνια? Πως η συντροφικότητα είναι βάρος και σκονισμένος θεσμός?

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται όλοι να ταιριάζουν με όλους. Πχ δεν μπορεί να ταιριάζεις και με το σόι της γυναίκας σου ή τα παιδιά σου να βγουν άγγελοι. 

Όλα μέσα στη ζωή είναι. Αλλά ακόμα και έτσι θα τα έχεις ζήσει και έχεις επιλογή να φύγεις και να ζήσεις μόνος σου.

Αν έχεις επιλέξει από την αρχή να ζήσεις μόνος σου και φτάσεις στα 50 μετά τι οικογένεια να κάνεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτο ρευστο ειναι. Σε αλλες φασεις της ζωης μας μπορει να εχουμε αναγκη την συντροφικοτητα και σε αλλες οχι. Δεν νομίζω οτι ειναι standard αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, *nenya* said:

Κι αυτο ρευστο ειναι. Σε αλλες φασεις της ζωης μας μπορει να εχουμε αναγκη την συντροφικοτητα και σε αλλες οχι. Δεν νομίζω οτι ειναι standard αυτα. 

Αυτό όμως έχει να κάνει ξεκάθαρα με τις συνθήκες τη δεδομενη στιγμή και όχι με κάποια deafult ρύθμιση του εγκεφάλου, ή με κάποιο ελάττωμα που έχουμε έμφυτο όπως έχει γραφτεί εδώ μέσα. Ήμαρτον δλδ, κάποιοι θέλουμε να κάνουμε οικογένεια, κάποιοι δεν θέλουν και είναι δικαίωμά τους. Τι νταβατζιλίκι είναι αυτό ρε σεις; Κι εγω που θέλω παιδιά ξυπνάω κάποιες μέρες και έχω τις κλειστές μου, τι λογικά άλματα κάνετε μερικοί; Πόσο τσουβάλιασμα χωράει σ ένα νήμα;

Το παιδί είναι ένα πακέτο υποχρεώσεων και ευθυνών. Αν ο άλλος δεν θέλει αυτή την ευθύνη στη ζωή του, που είναι το πρόβλημα; Ποια βιολογική ανάγκη και ποιος προορισμός του ανθρώπου γράφετε; Πόσα παιδιά έχουν κακοποιηθεί, πόσες γυναίκες έχουν φάει ξύλο or worse, επειδή άνθρωποι ανάξιοι ή στην καλύτερη ανέτοιμοι "έφτασαν στον προορισμό του ανθρώπου"; Συνέλθετε κι αφήστε τις διδαχές. 

Ο άλλος λέει " η επιστήμη λέει ότι ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο." Ναι μην το συζητάς, για στείλε και καμια έρευνα που να λέει ακριβώς αυτό για να γελάσουμε λίγο.

@*nenya* Δεν τα χώνω σε σένα μην παρεξηγηθείς :P 

Ας κλειδωθεί, δεν έχει λόγο ύπαρξης το thread, σε λίγο θα σκάσει και το παπαδαριό απ το συνέδριο γονιμότητας

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Κι αυτο ρευστο ειναι. Σε αλλες φασεις της ζωης μας μπορει να εχουμε αναγκη την συντροφικοτητα και σε αλλες οχι. Δεν νομίζω οτι ειναι standard αυτα. 

Ναι όλα ρευστά είναι και θέμα επιλογών και συγκυρίας. 

Αν μιλάμε για παιδιά υπάρχει το θέμα του χρόνου. Σύντροφο μπορείς να βρεις και στα 80.

Τώρα τι σύντροφο θα βρεις τότε είναι άλλη ιστορία. Θα μου πεις και στα 20 βρίσκεις σύντροφο και σου βγαίνει κελεπούρι και χωρίζεις στα 22 και αφήνεις και παιδί με χωρισμένους γονείς 

Πολλες πχ παντρεύονται απλά για να προλάβουν να κάνουν παιδιά όταν πλησιάζουν στα 40. 

Οπότε καλό είναι όλα να γίνονται σε μια λογική χρονική σειρά και με πολύ σκέψη κι ότι θέλει ας γίνει. 

Τα παιδιά είναι μεγάλη ευθύνη οπότε όποιος δεν είναι ικανός να μην κάνει καλύτερα 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Kostasspil said:

Αυτό όμως έχει να κάνει ξεκάθαρα με τις συνθήκες  δεδομενη στιγμή και όχι με κάποια deafult ρύθμιση του εγκεφάλου, ή με κάποιο ελάττωμα που έχουμε έμφυτο όπως έχει γραφτεί εδώ μέσα. Ήμαρτον δλδ, κάποιοι θέλουμε να κάνουμε οικογένεια κάποιοι δεν θέλουν και είναι δικαίωμά τους. Τι νταβατζιλίκι είναι αυτό ρε σεις; Κι εγω που θέλω παιδιά ξυπνάω κάποιες μέρες και έχω τις κλειστές μου, τι λογικά άλματα κάνετε μερικοί; Πόσο τσουβάλισμα χωράει σ ένα νήμα;

Το παιδί είναι ένα πακέτο υποχρεώσεων και ευθυνών. Αν ο άλλος δεν θέλει αυτή την ευθύνη στη ζωή του, που είναι το πρόβλημα; Ποια βιολογική ανάγκη και ποιος προορισμός του ανθρώπου γράφετε; Πόσα παιδιά έχουν κακοποιηθεί, πόσες γυναίκες έχουν φάει ξύλο or worse, επειδή άνθρωποι ανάξιοι ή στην καλύτερη ανέτοιμοι "εφτασαν στον προορισμό του ανθρώπου"; Συνέλθετε κι αφήστε τις διδαχές. 

Ο άλλος λέει " η επιστήμη λέει ότι ο θεσμός της οικογένειας έχει θετική επίδραση στον άνθρωπο." Ναι μην το συζητάς, για στείλε και καμια έρευνα που να λέει ακριβώς αυτό για να γελάσουμε λίγο.

@*nenya* Δεν τα χώνω σε σένα μην παρεξηγηθείς :P 

Ας κλειδωθεί, δεν έχει λόγο ύπαρξης το thread, σε λίγο θα σκάσει και το παπαδαριό απ το συνέδριο γονιμοτητας

Οχι ρε συ, τι παρεξηγηση! Τα ιδια λεμε κιολας, τα εχω πει και πιο πριν και σε αλλα threads κατα καιρους. 

Τα καλυτερα τα εχω διαβασει σε ομαδες στο reddit, που κατα καιρους πανε καποιοι γονεις και γραφουν οτι μετανιωσαν που εκαναν οικογενεια, οτι δεν πολυσκεφτηκαν ποσο δυσκολο ειναι το μεγαλωμα παιδιων και πόση αφοσιωση θελει. Μακαρι καποτε να αντιληφθει ο πολυς κοσμος οτι μιλαμε για τεραστια ευθυνη πισω από κάποιες αποφασεις! (αντι να κρίνουν εμας που εχουμε επιλεξει συνειδητα να μην κάνουμε παιδια, ας κοιταξουν καλυτερα εκεινοι τις δικές τους αποφασεις που παίρνουν μπαλα και αλλες ζωες) 

 

Ούτε είναι ολα για ολους, ουτε ολοι ντε και καλα πρεπει να θελουμε το ιδιο. 

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...