Προς το περιεχόμενο

Πατέντα της Huawei φέρνει κυρτή οθόνη και από τις 2 πλαϊνές πλευρές του τηλεφώνου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που κατέθεσε η κινέζικη εταιρεία ίσως αλλάξει τη γνώμη σε αυτούς που συνεχίζουν να προτιμούν επίπεδες οθόνες.

Οι κυρτές οθόνες έχουν γίνει ένα σταθερό χαρακτηριστικό των κορυφαίων smartphones της Huawei, αλλά περισσότερο για αισθητικούς παρά για πρακτικούς λόγους. Ωστόσο, μια πατέντα που αποκαλύφθηκε πρόσφατα υποδηλώνει ότι τα μελλοντικά τηλέφωνα της Huawei θα μπορούσαν να έχουν οθόνες που εκτείνονται και στις πλαϊνές πλευρές. 

Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας περιγράφει μια οθόνη που καταλαμβάνει το εμπρόσθιο και το πλαϊνό μέρος του τηλεφώνου. Κάθε άκρη της οθόνης περιλαμβάνει επίσης χειριστήρια αφής, αντικαθιστώντας ακόμη και τα φυσικά κουμπιά στο πλαϊνό μέρος, όπως για παράδειγμα το βασικό κουμπί λειτουργίας Power. Οι πλευρές στις άκρες φαίνονται πως είναι επίσης ευαίσθητες σε διάφορα επίπεδα πίεσης. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι η Huawei αν και πρόσθεσε εικονικά πλήκτρα στο Mate 30 Pro, τελικά αυτά μπέρδεψαν περισσότερο τους χρήστες με αποτέλεσμα ένα χρόνο μετά, η εταιρεία να επιστρέψει στα φυσικά πλήκτρα.

image.png.f8d2d6777c6e60bf006da06162d288ab.png

Χρησιμοποιώντας μία τέτοια οθόνη έχει κάποια οφέλη. Ενώ τα φυσικά πλήκτρα περιορίζονται κυρίως σε μεμονωμένες λειτουργίες, η ιδέα της Huawei θα μπορούσε να επιτρέψει στο τηλέφωνο να προσαρμόσει τη λειτουργικότητα με βάση την τρέχουσα εφαρμογή, δραστηριότητα ή κατάσταση. Και το ίδιο το τηλέφωνο όμως θα ήταν αισθητικά αρκετά πιο εντυπωσιακό.

Ωστόσο, τα αρνητικά δεν μπορούν να αγνοηθούν. Η Huawei θα χρειάζονταν κάποια έξυπνη απόρριψη της αφής ούτως ώστε οι χρήστε να μην ενεργοποιούν κατά λάθος τα μενού των εικονικών πλήκτρων. Επίσης, με περισσότερη οθόνη γύρω από το τηλέφωνο, σε περίπτωση πτώσης, το ρίσκο ζημιάς σίγουρα είναι μεγαλύτερο.

Η Huawei δεν είναι πάντως η πρώτη εταιρεία που είχε αυτή την ιδέα. Η Xiaomi κατέθεσε πρόσφατα πατέντα για ένα τηλέφωνο με οθόνη που εκτείνεται σε 4 πλευρές ενώ έχει ήδη και το Mi Mix Alpha σε αναμονή. Επίσης, το 2019 η Oppo είχε παρουσιάσει τη δική της ιδέα που ονόμαζε Waterfall, με την κυρτή οθόνη να εκτείνεται και στις 2 πλαϊνές πλευρές του τηλεφώνου.

Δεν είναι σαφές πότε και αν αυτή η πατέντα της Huawei θα εμφανιστεί σε κάποιο smartphone. Το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας κατατέθηκε το 2019, οπότε η εταιρεία εργάζεται πάνω σε αυτό εδώ και καιρό. Ωστόσο, τρία χρόνια αργότερα, η αγορά φαίνεται να οδηγείται περισσότερο προς οθόνες που διπλώνουν.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λόγια είναι περιττά η Huawei μετά το Ban από τα Google services έχει δεχθεί το μεγαλύτερο πλήγμα που θα μπορούσε να δεχθεί σαν εταιρεία. Πολλοί έλεγαν δεν χαμπαριαζει η ΜΑΜΑ Huawei και κάτι τέτοια χαζά. Όποιος παρακολουθεί την αγορά κ είναι χομπίστας των κινητών θα έχει καταλάβει ότι τα Huawei από το mate 30 pro κ μετά ούτε πωλούνται εύκολα (όπως άλλες συσκευές)αλλά ούτε κ αγοράζονται εύκολα λόγο μη εμπορικότητας ,λόγο έλλειψης των Google services κ όχι μόνο. Η έλλειψη των Google services έχει μετατρέψει τα κινητά της Huawei απο smartphone σε σκέτο phone με καλή κάμερα. Πλέον ακόμα και με harmony os δεν έρχονται ειδοποιήσεις σχεδόν σε καμία εφαρμογή των social media, στα mails κλπ κλπ. Πάλι καλά δλδ που έρχονται κ οι εισερχόμενες κλήσεις κ λειτουργεί τουλάχιστον σαν κινητό τηλέφωνο . Ωστόσο συνεχίζει να κλέβει την παράσταση με την εμφάνιση στην κινητή τηλεφωνία. Το p50 pro είναι ένα από τα ποιο όμορφα τηλέφωνα που έχω δει αν κ πίστευα ότι τίποτα δεν μπορεί να με εκπλήξει πλέον τελικά ήρθε η έκπληξη. Ωστόσο δεν θα το πάρω ποτέ διότι smartphone χωρίς ειδοποιήσεις μου είναι άχρηστο μιας και μπορώ να παραβλέψω την έλλειψη Google services.

Απορώ πραγματικά με τους reviewers ξένους αλλά κ Έλληνες πόσο μπορεί να μεροληπτουν για τα λεφτά κ να αποκρύπτουν από τα reviews τους ότι οι συσκευές της Huawei υποφέρουν πλέον από την έλλειψη ειδοποιήσεων κ πως κάθε φορά που θες να δεις κάτι στο Facebook δεν σου έρχεται ειδοποίηση αλλά πρέπει εσύ να ανοίγεις την εφαρμογή για να τσεκαρεις το οτιδήποτε.

Δεν είναι όμως μόνο το Facebook είναι όλες οι εφαρμογές των social media αλλά και των mails.

Αλήθεια το insomnia σαν τεχνολογικό σάιτ έχει γράψει ποτέ κάποιο αντίστοιχο άρθρο για την Huawei?

Επεξ/σία από Pitsfitili
  • Like 12
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θήκη θα βάλεις σε ένα τέτοιο τηλέφωνο; Θήκη που θα καλύπτει την κυρτή οθόνη; Νομίζω είναι εντελώς άχρηστο. Το μόνο που θα προσφέρει θα είναι εμφάνιση. Τίποτα άλλο. Αχ καημένη huawei. Μετά από το ban ότι και να κανείς κινητό δεν βλέπω να πουλάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Και τι θήκη θα βάλεις σε ένα τέτοιο τηλέφωνο; Θήκη που θα καλύπτει την κυρτή οθόνη; Νομίζω είναι εντελώς άχρηστο. Το μόνο που θα προσφέρει θα είναι εμφάνιση. Τίποτα άλλο. Αχ καημένη huawei. Μετά από το ban ότι και να κανείς κινητό δεν βλέπω να πουλάς. 

θα εχει τρυπες χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pitsfitili είπε

Τα λόγια είναι περιττά η Huawei μετά το Ban από τα Google services έχει δεχθεί το μεγαλύτερο πλήγμα που θα μπορούσε να δεχθεί σαν εταιρεία. Πολλοί έλεγαν δεν χαμπαριαζει η ΜΑΜΑ Huawei και κάτι τέτοια χαζά. Όποιος παρακολουθεί την αγορά κ είναι χομπίστας των κινητών θα έχει καταλάβει ότι τα Huawei από το mate 30 pro κ μετά ούτε πωλούνται εύκολα (όπως άλλες συσκευές)αλλά ούτε κ αγοράζονται εύκολα λόγο μη εμπορικότητας ,λόγο έλλειψης των Google services κ όχι μόνο. Η έλλειψη των Google services έχει μετατρέψει τα κινητά της Huawei απο smartphone σε σκέτο phone με καλή κάμερα. Πλέον ακόμα και με harmony os δεν έρχονται ειδοποιήσεις σχεδόν σε καμία εφαρμογή των social media, στα mails κλπ κλπ. Πάλι καλά δλδ που έρχονται κ οι εισερχόμενες κλήσεις κ λειτουργεί τουλάχιστον σαν κινητό τηλέφωνο . Ωστόσο συνεχίζει να κλέβει την παράσταση με την εμφάνιση στην κινητή τηλεφωνία. Το p50 pro είναι ένα από τα ποιο όμορφα τηλέφωνα που έχω δει αν κ πίστευα ότι τίποτα δεν μπορεί να με εκπλήξει πλέον τελικά ήρθε η έκπληξη. Ωστόσο δεν θα το πάρω ποτέ διότι smartphone χωρίς ειδοποιήσεις μου είναι άχρηστο μιας και μπορώ να παραβλέψω την έλλειψη Google services.

Απορώ πραγματικά με τους reviewers ξένους αλλά κ Έλληνες πόσο μπορεί να μεροληπτουν για τα λεφτά κ να αποκρύπτουν από τα reviews τους ότι οι συσκευές της Huawei υποφέρουν πλέον από την έλλειψη ειδοποιήσεων κ πως κάθε φορά που θες να δεις κάτι στο Facebook δεν σου έρχεται ειδοποίηση αλλά πρέπει εσύ να ανοίγεις την εφαρμογή για να τσεκαρεις το οτιδήποτε.

Δεν είναι όμως μόνο το Facebook είναι όλες οι εφαρμογές των social media αλλά και των mails.

Αλήθεια το insomnia σαν τεχνολογικό σάιτ έχει γράψει ποτέ κάποιο αντίστοιχο άρθρο για την Huawei?

συμφωνω,και κριμα ολο αυτο γιατι μου αρεσουν τα κινητα της.Αλλα οπως το λες,δεν θα κατσω να μπλεξω με ολο αυτο,οπως και πολλοι αλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PantKo είπε

συμφωνω,και κριμα ολο αυτο γιατι μου αρεσουν τα κινητα της.Αλλα οπως το λες,δεν θα κατσω να μπλεξω με ολο αυτο,οπως και πολλοι αλλοι...

Αυτό με τις ειδοποιήσεις ήταν η ταφόπλακα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pitsfitili είπε

Η έλλειψη των Google services έχει μετατρέψει τα κινητά της Huawei απο smartphone σε σκέτο phone με καλή κάμερα. Πλέον ακόμα και με harmony os δεν έρχονται ειδοποιήσεις σχεδόν σε καμία εφαρμογή των social media, στα mails κλπ κλπ.

Ποιο κινητό είχες και έχεις βγάλει αυτή την άποψη;;; 

Γιατί εγω με το P40 pro έχω αντίθετη άποψη... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Pitsfitili είπε

Αυτό με τις ειδοποιήσεις ήταν η ταφόπλακα...

Απορία: εχω ένα huawei Nova 5T του 2019 μοντελο και Notifications παιρνω, και playstore εχει...και εχω κατεβασει αρκετα applications...  Τι ακριβως δεν εχει to huawei?

Επεξ/σία από dk1210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...