Προς το περιεχόμενο

Οριστικό: Τετραετή τα τμήματα Εφαρμοσμένων Επιστημών- Δυνατότητα στους πτυχιούχους να κάνουν μόνο Μεταπτυχιακά και όχι Διδακτορικά- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΤΕΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, DragonFighter είπε

Κάνοντας λίγο flame, να προσθέσω, ως απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής, ότι μπήκα με κατατακτήριες στο ΠΑΔΑ ώστε να αποκτήσω ως Μηχανικός Πληροφορικής επαγγελματικά δικαιώματα αντίστοιχα με εκείνα των Πολυτεχνικών Σχολών. Σε κάποιους οργανισμούς στην Ελλάδα και εφόσον υπάρχει συλλογική σύμβαση εργασίας,  γίνεται μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (από ΤΕ σε ΠΕ Μηχ. ) με σαφως υψηλότερες μισθολογικές απολαβές.

Βέβαια η Σχολή Μηχανικών του ΠΑΔΑ έχει 5ετή φοίτηση με Integrated Master, οπότε και δεν εμπίπτει στο άρθρο του esos που αναφέρεται το παρόν topic.

Χωρίς να κρίνω την επιλογή σου, πολύ  καλά έκανες αλλά με μια δόση χιούμορ έχω να προσθέσω το εξής: Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η ΠΑΣΟΚάρα 🤣. Ζήτω το δημόσιο! Ναι είναι σαφής αναβάθμιση αντί για 1.072 μεικτά μισθό να παίρνεις 1.120....αξίζει σαφώς άλλα 5 χρόνια σπουδές ασυζητητί.

7 λεπτά πριν, pseira είπε

Δεν είναι καθόλου έτσι, τουλάχιστον στον τομέα μου (τοπογράφος).

Υπάρχουν οι τεχνικής εκπαίδευσης και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων.

Οι τεχνικής εκπαίδευσης δουλεύουν κατά κύριο λόγο σε συνεργεία αποτυπωσεων, οι πανεπιστημιακης εκπαίδευσης συνήθως υπεύθυνοι έργων/ υπολογισμων

Ξέρεις τι σημαίνει τεχνική εκπαίδευση; Τεχνική εκπαίδευση είναι η αδιαβαθμιτη μη τυπική εκπαίδευση ή η εκπαίδευση σε ανώτερες σχολές... Στην Ελλάδα τεχνικές ανώτερες σχολές υπάρχουν στον τομέα της ναυτιλίας, τον στρατό, τον τουρισμό  και τα καλλιτεχνικά....οι σπουδές είναι δύο ή τρία έτη και το πτυχίο τους αναγνωρίζεται ως ανώτερο αλλά δεν αντιστοιχεί σε bachelor (αυτό που στην Ελλάδα λένε ανώτατο )  και ΔΕΝ έχει βαθμονόμηση ects... Τα ΤΕΙ στην Ελλάδα έδιναν πτυχίο που αναγνωριζόταν ως ανώτατο πτυχίο με 240ects (διεθνώς bachelor) που μάλιστα ήταν και περισσότερα από τα 180ects που η ΕΕ θεωρεί τη βάση για να αναγνωρίζεται το πτυχίο σου ως bachelor. Δεν ήταν τεχνικές σχολές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AlkisGhost είπε

Αυτό είναι το μεγάλο μας λάθος σαν κοινωνία. Δεν μπορεί να θεωρούμε ότι έχουμε δικαιώματα επειδή περάσαμε σε μια σχολή. Αν είναι έτσι να μην παίρνεις πτυχίο να τα έχεις όλα εξασφαλισμένα από την εισαγωγή σου και να μην προσπαθείς για τίποτα. Και τώρα αυτό γίνεται και ενώ έχουμε τόσους αποφοίτους από πολυτεχνεία είμαστε σε αυτά τα χάλια. Όχι εγώ διαφωνώ σε αυτό και τολμώ να πω ότι θέλω να έχουν τα ίδια βασικά δικαιώματα και όποιος από εκεί και πέρα σπούδασε παραπάνω (έχει μάστερ, έστω και ενσωματωμένο) να παίρνει και παραπάνω.

Κάτσε ρε μάστορα με συγχωρείς κι όλας. Οταν ήμουν μαθητής 15 ετών, αποφάσισα να δώσω για ΗΜΜΥ πολυτεχνείο. 2 χρόνια ζορίστηκα στα φροντιστήρια, ξόδεψαν οι γονείς μου χρήματα σε ιδιαίτερα. Στην σχολή ζορίστηκα να την βγάλω γιατί έχει υψηλές απαιτήσεις. Με την λογική την δική σου θα μπορούσα χαλαρά να περάσω ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας (το 1994 το ΤΕΙ είχε βάση 10 και το Ημμυ Θεσσαλονίκη που πέρασα είχα 17,3) και να έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα αν ίσχυε αυτό που ζητάς. αν ήταν έτσι για πιο λόγο να πήγαινε κάποιος να σπουδάσει Ημμυ αν δεν ήθελε ακαδημαϊκή καριέρα.  Για να ταλαιπωρηθεί? Ας εξισώσουμε τότε και το ΤΕΙ Νοσηλευτικής με την Ιατρική.

Και τι εννοείς λέγοντας να τα έχω εξασφαλισμένα όλα απο την εισαγωγή μου. Για να βγάλεις Ημμυ και τις άλλες πολυτεχνικές σχολές πρέπει να ζοριστείς. Δες σου εξασφαλίζεται τίποτα. Πολύ απο το ζόρι τα παρατάνε στην πορεία. 

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Κάτσε ρε μάστορα με συγχωρείς κι όλας. Οταν ήμουν μαθητής 15 ετών, αποφάσισα να δώσω για ΗΜΜΥ πολυτεχνείο. 2 χρόνια ζορίστηκα στα φροντιστήρια, ξόδεψαν οι γονείς μου χρήματα σε ιδιαίτερα. Στην σχολή ζορίστηκα να την βγάλω γιατί έχει υψηλές απαιτήσεις. Με την λογική την δική σου θα μπορούσα χαλαρά να περάσω ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας (το 1994 το ΤΕΙ είχε βάση 10 και το Ημμυ Θεσσαλονίκη που πέρασα είχα 17,3) και να έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα αν ίσχυε αυτό που ζητάς. αν ήταν έτσι για πιο λόγο να πήγαινε κάποιος να σπουδάσει Ημμυ αν δεν ήθελε ακαδημαϊκή καριέρα.  Για να ταλαιπωρηθεί? Ας εξισώσουμε τότε και το ΤΕΙ Νοσηλευτικής με την Ιατρική.

Και τι εννοείς λέγοντας να τα έχω εξασφαλισμένα όλα απο την εισαγωγή μου. Για να βγάλεις Ημμυ και τις άλλες πολυτεχνικές σχολές πρέπει να ζοριστείς. Δες σου εξασφαλίζεται τίποτα. Πολύ απο το ζόρι τα παρατάνε στην πορεία. 

Να τα πιάσουμε από την αρχή; Προσπάθησες να μπεις στη σχολή που είχε ζήτηση και ανταγωνισμό και τα κατάφερες. Μπράβο σου. Ο άλλος δεν πέρασε εκεί. Οκ. Έβγαλε σχολή όμως που είναι μηχανικός. Ξέρεις, την εποχή που μπήκες εσύ πχ η σχολή μπορεί να είχε 17 εισαγωγή και μετά ένα χρόνο για διάφορες συνθήκες να πάτωσε και να πήγε στο 11 (τα είδαμε αυτά σε στρατιωτικές σχολές πχ) τι σημαίνει αυτό ότι θα πρέπει να αλλάζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα αναλόγως της βάσης εισαγωγής; Μην τρελαθούμε τελείως τώρα. Κοινή λογική. Γιατί να μην έχουν αυτά τα παιδιά τις ευκαιρίες τους επί ίσοις όροις;  Έβγαλαν τη σχολή τους αραχτοί; Δεν θα σου είναι πρόβλημα στο μέλλον γιατί πώς θα σε ανταγωνιστούν αφού είναι άσχετοι... Δεν βλέπω πιο είναι το πρόβλημα και που απαιτείται η προστασία σου; Ή έχεις ελεύθερη αγορά ή κάνε ότι έκαναν στην ΕΣΣΔ. Και εγώ τελείωσα ιατρική και δεν νομίζω ότι μου χρωστάει η κοινωνία. Όσο για τη νοσηλευτική που λες, εντελώς ατυχές παράδειγμα. Είναι μια εντελώς άλλη επιστήμη με τα δικά της ζητήματα που ναι μεν συγγενεύει με την ιατρική αλλά δεν έχει καμία σχέση και θλίβομαι που δεν έχουν την αναγνώριση που πρέπει. Μακάρι και εγώ όταν αποφοίτησα να είχα τα δικά τους μυαλά στο φινάλε. Εν πασει περιπτώσει εμένα προσωπικά με θλίβει που ζω σε ευρωπαϊκή χώρα εν έτει 2022 και βλέπω να τίθενται τέτοια ζητήματα να ασχολούμαστε με τι ψίχουλα θα ροκανίσει ο καθένας. Αυτά εντελώς φιλικά και πάντα με καλή διάθεση και καμία επιθετικότητα προσπαθώ να θίξω τον τρόπο σκέψης και τη νοοτροπία μας που θεωρώ θλιβερή.

 

Επεξ/σία από AlkisGhost
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AlkisGhost είπε

Οι περισσότεροι δίνουν κατατακτήριες γιατί δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στην παράγκα του  ΤΕΕ  λες και είναι εξωγήινοι

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/mhtrwo-ptyxiouxwn-mhxanikwn

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Για εξήγησε το λιγάκι περισσότερο αυτό.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/mhtrwo-ptyxiouxwn-mhxanikwn

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Για εξήγησε το λιγάκι περισσότερο αυτό.. 

Αυτό που λες έγινε με νόμο το 18 από ότι βλέπω... Μέχρι το 18 οι μισοί απόφοιτοι έφυγαν έξω. Και μετά το 19 τα καταργήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, AlkisGhost είπε

Αυτό που λες έγινε με νόμο το 18 από ότι βλέπω.. Μέχρι το 18 οι μισοί απόφοιτοι έφυγαν έξω. Και μετά το 19 τα καταργήσαμε.

Εσύ έγραψες σε ενεστώτα χρόνο όμως, όχι εγώ φίλε μου. Προφανώς δεν ήσουν καν ενήμερος για το τι συνέβη στο μεσοδιάστημα. Και στην τελική, δεν το λέω εγώ, η ενημέρωση του επίσημου ιστότοπου του επιμελητηρίου το λέει, εγώ απλώς σε παρέπεμψα εκεί. Ποιά καταργήσατε, δεν κατάλαβα.. 

Τελικώς, αν θες να αναδιατυπώσεις για μια τελευταία φορά, για να μπορέσω να καταλάβω και εγώ σε ποιο χρονικό διάστημα αναφέρεσαι, για ποιους μιλάς κλπ, θα ήταν καλό. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/mhtrwo-ptyxiouxwn-mhxanikwn

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Για εξήγησε το λιγάκι περισσότερο αυτό.. 

Σε άλλο μητρώο γράφονται οι μεν, σε άλλο οι δε.

https://www.b2green.gr/el/post/79670/eetem-enantion-tee-sto-ste-stis-05-05-i-aitisi-akyrosis-tou-mitroou-ptychiouchon-michanikon-kai-oi-ilek-platformes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AlkisGhost είπε

Να τα πιάσουμε από την αρχή; Προσπάθησες να μπεις στη σχολή που είχε ζήτηση και ανταγωνισμό και τα κατάφερες. Μπράβο σου. Ο άλλος δεν πέρασε εκεί. Οκ. Έβγαλε σχολή όμως που είναι μηχανικός. Ξέρεις, την εποχή που μπήκες εσύ πχ η σχολή μπορεί να είχε 17 εισαγωγή και μετά ένα χρόνο για διάφορες συνθήκες να πάτωσε και να πήγε στο 11 (τα είδαμε αυτά σε στρατιωτικές σχολές πχ) τι σημαίνει αυτό ότι θα πρέπει να αλλάζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα αναλόγως της βάσης εισαγωγής; Μην τρελαθούμε τελείως τώρα. Κοινή λογική. Γιατί να μην έχουν αυτά τα παιδιά τις ευκαιρίες τους επί ίσοις όροις;  Έβγαλαν τη σχολή τους αραχτοί; Δεν θα σου είναι πρόβλημα στο μέλλον γιατί πώς θα σε ανταγωνιστούν αφού είναι άσχετοι... Δεν βλέπω πιο είναι το πρόβλημα και που απαιτείται η προστασία σου; Ή έχεις ελεύθερη αγορά ή κάνε ότι έκαναν στην ΕΣΣΔ. Και εγώ τελείωσα ιατρική και δεν νομίζω ότι μου χρωστάει η κοινωνία. Όσο για τη νοσηλευτική που λες, εντελώς ατυχές παράδειγμα. Είναι μια εντελώς άλλη επιστήμη με τα δικά της ζητήματα που ναι μεν συγγενεύει με την ιατρική αλλά δεν έχει καμία σχέση και θλίβομαι που δεν έχουν την αναγνώριση που πρέπει. Μακάρι και εγώ όταν αποφοίτησα να είχα τα δικά τους μυαλά στο φινάλε. Εν πασει περιπτώσει εμένα προσωπικά με θλίβει που ζω σε ευρωπαϊκή χώρα εν έτει 2022 και βλέπω να τίθενται τέτοια ζητήματα να ασχολούμαστε με τι ψίχουλα θα ροκανίσει ο καθένας. Αυτά εντελώς φιλικά και πάντα με καλή διάθεση και καμία επιθετικότητα προσπαθώ να θίξω τον τρόπο σκέψης και τη νοοτροπία μας που θεωρώ θλιβερή.

 

το Ημμυ τα επόμενα χρόνια απο τότε που μπήκα εγώ μόνο ανέβηκε, ποτέ δεν πήγε 11. Πρόκειται για σχολή με μεγάλη ζήτηση, μεγάλη δυσκολία πολύ μεγαλύτερη απο τα αντίστοιχα ΤΕΙ (ηλεκτρολογίας, ηλεκτρονικής, αυτοματισμού κτλ).

Ολοι να έχουν ευκαιρίες αλλά δεν είναι παράλογο 2 απόφοιτοι ένας απο το ημμυ και ένας απο τει αποφοιτώντας να έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε υπογραφή (μελέτες και έργα)? Τι τους διαφοροποιεί δηλαδή? 

Εσυ που τελείωσες ιατρική, αν ιδρυθεί ένα τει ιατρικής τετραετές, πως θα σου φαινόταν το ενδεχόμενο να αποκτούσε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εσένα. Δηλαδή σε 4 έτη να ασκεί ιατρική.

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sibyl είπε

Σε άλλο μητρώο γράφονται οι μεν, σε άλλο οι δε.

Έγραψε ότι ΔΕΝ μπορούν να εγγραφούν στο ΤΕΕ και σε αυτό απάντησα. Και τα δύο μητρώα (πτυχιουχων, διπλωματούχων) στο ΤΕΕ ανήκουν. Εκεί πληρώνουν ίδιας τάξης συνδρομή και οι δύο κατηγορίες. Αν είσαι συνάδελφος, φαντάζομαι θα το ξέρεις. 

Εν τω μεταξύ, αυτή η ΕΕΤΕΜ είναι μια πονεμένη ιστορία για τους ΤΕΙ. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Ολοι να έχουν ευκαιρίες αλλά δεν είναι παράλογο 2 απόφοιτοι ένας απο το ημμυ και ένας απο τει αποφοιτώντας να έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε υπογραφή (μελέτες και έργα)? Τι τους διαφοροποιεί δηλαδή? 

Εσυ που τελείωσες ιατρική, αν ιδρυθεί ένα τει ιατρικής τετραετές, πως θα σου φαινόταν το ενδεχόμενο να αποκτούσε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εσένα. Δηλαδή σε 4 έτη να ασκεί ιατρική.

To ΠΑΔA όμως προσφέρει 5ετές πρόγραμμα σπουδών

https://eee.uniwa.gr/el/

δεν είναι παράξενο να μην γράφονται στο επιμελητήριο αφού και οι 2 σπουδάζουν τα ίδια χρόνια; Αν επιτέλους το υπουργείο θεωρεί ότι έχει ένα άχρηστο τμήμα ας το κλείσει, δεν δημιουργήθηκε από μόνο του το ΠΑΔΑ και τα πρώην ΤΕΙ. Εμένα αυτό που μου φαίνεται πιο παράξενο είναι ότι δεν μπορείς να εξελιχθείς, το πτυχίο από ΤΕΙ θα σε κυνηγάει, προτιμούν να σε βάλουν να κάνεις 5 χρόνια ΕΜΠ παρά να συνειδητοποιήσουν ότι έχεις ήδη σπουάσει 4 (στα ΤΕΙ) και απλά να θέλεις μια μετεκπαίδευση/μεταπτυχιακό κάτι τέλος πάντων. Για αυτό πολλοί μαζεύτουν μεταπτυχιακά, γειώνονται και πάνε σε κατατακτήριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

To ΠΑΔA όμως προσφέρει 5ετές πρόγραμμα σπουδών

https://eee.uniwa.gr/el/

δεν είναι παράξενο να μην γράφονται στο επιμελητήριο αφού και οι 2 σπουδάζουν τα ίδια χρόνια; Αν επιτέλους το υπουργείο θεωρεί ότι έχει ένα άχρηστο τμήμα ας το κλείσει, δεν δημιουργήθηκε από μόνο του το ΠΑΔΑ και τα πρώην ΤΕΙ. Εμένα αυτό που μου φαίνεται πιο παράξενο είναι ότι δεν μπορείς να εξελιχθείς, το πτυχίο από ΤΕΙ θα σε κυνηγάει, προτιμούν να σε βάλουν να κάνεις 5 χρόνια ΕΜΠ παρά να συνειδητοποιήσουν ότι έχεις ήδη σπουάσει 4 (στα ΤΕΙ) και απλά να θέλεις μια μετεκπαίδευση/μεταπτυχιακό κάτι τέλος πάντων. Για αυτό πολλοί μαζεύτουν μεταπτυχιακά, γειώνονται και πάνε σε κατατακτήριες.

Το παδα πραγματικά δεν ξέρω τι αντιπροσωπεύει. Τει που χωρίς προδιαγραφές έγινε ξαφνικά πανεπιστήμιο. Στην Αθήνα υπάρχει Πολυτεχνείο. Δεν χρειάζεται άλλο. Ήδη είναι πολλές οι σχολές που βγάζουν μηχανικούς. Θα έπρεπε να μειωθούν τα τμήματα όχι να γίνουν νέα. Επίσης δες τις περσινές βάσεις των μηχανικών του παδα για να δεις τι επίπεδο έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έγραψε ότι ΔΕΝ μπορούν να εγγραφούν στο ΤΕΕ και σε αυτό απάντησα. Και τα δύο μητρώα (πτυχιουχων, διπλωματούχων) στο ΤΕΕ ανήκουν. Εκεί πληρώνουν ίδιας τάξης συνδρομή και οι δύο κατηγορίες. Αν είσαι συνάδελφος, φαντάζομαι θα το ξέρεις. 

Εν τω μεταξύ, αυτή η ΕΕΤΕΜ είναι μια πονεμένη ιστορία για τους ΤΕΙ. 

Συμφωνώ.

Δεν είμαι συνάδελφος αλλά το ξέρω.

Μάλλον ενοχλεί το διαφορετικό μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Είσαι απόφοιτος ΤΕΙ, συναφούς με τις πολυτεχνικές σχολές ειδικότητας;

Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία αυτό. Απλά ρωτάω τί παίζει με το ΕΕΤΕΜ  καθαρά από περιέργεια....Φιλικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...