Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις μου ηρθε ο εναντι, αλλα δεν βλεπω το παγιο των 12 ευρω. Θα ερθει στον εκκαθαριστικο; Δεν θα πληρωσω κατι, θα περιμενω να ερθει ο εκκαθαριστικος, καθως εκανα σημερα αιτηση για ΔΕΗ. Ειχα δωσει και 100 ευρω εγγυηση, να δω τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Μολις μου ηρθε ο εναντι, αλλα δεν βλεπω το παγιο των 12 ευρω. Θα ερθει στον εκκαθαριστικο; Δεν θα πληρωσω κατι, θα περιμενω να ερθει ο εκκαθαριστικος, καθως εκανα σημερα αιτηση για ΔΕΗ. Ειχα δωσει και 100 ευρω εγγυηση, να δω τι θα γινει.

Μπορει να μην στο αυξησαν ακομα αν εντος 6 μηνων στο αλλαξαν ξανα. παρε τηλεφωνο και ρωτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akis_supernatural είπε

Εμενα μου ειρθε χθες ο εκαθαριστικος electricon οικιακο και κλασσικα αναλογια Σεπτεμβριου με 0,1333 ωστοσο το παγιο 0,8 ευρω.. το πηρε αναλογικα? Πως υπολογιστηκε?

Μάλλον το πρόγραμμα Fixed έχεις...όχι το electricon οικιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερώτηση προς την Ελιν για την μονομερή αλλαγή των χρεώσεων και την αναδρομική ισχύ απάντησαν:

"Η εταιρία μας λειτουργώντας υπό το γράμμα του Νόμου και βάσει του άρθρου 30 παρ.2 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής ενέργειας ενημέρωσε το πελατολόγιο της για μετατροπή των ανταγωνιστικών χρεώσεων των τιμολογίων της πριν την έκδοση του λογαριασμού κατανάλωσης που ακολουθεί την μετατροπή. Δυστυχώς, η εταιρία μας δεν μπορούσε να απορροφήσει πλέον στο σύνολο της την ραγδαίως κλιμακούμενη αύξηση του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας. Στην επιστολή που σας στείλαμε αιτιολογείται αναλυτικά ο λόγος για τον οποίο προβήκαμε στην εν λόγω μεταβολή. Επιπλέον, σας δίνεται η δυνατότητα επιλογής μεταβλητού προγράμματος το οποίο βάσει εξαγγελιών του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας θα επιδοτείται από τον κρατικό προϋπολογισμό."

Σε επιπλέον ερώτηση ότι "Στον Κώδικα Ηλεκτρικής Ενέργειας, στο άρθρο που αναφέρετε γράφει επί λέξη "Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον 60 ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροοποποιησεων". Αυτό δεν το εφαρμοσατε. Εφόσον η ισχύς των αλλαγών είναι η 01/09, τότε θα έπρεπε να μας είχατε ενημερώσει τουλάχιστον έως την 01/07 και όχι στις 27/09. Βάσει αυτού, θεωρείτε ότι εφαρμοσατε στο ακέραιο το άρθρο που επικαλείστε;"

...απάντησαν το εξής: "Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το σημείο του Κώδικα που επικαλείστε αφορά την μεταβολή των Γενικών Όρων προμήθειας οι οποίοι και παραμένουν εν ισχύ χωρίς κάποια μεταβολή."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexis81 είπε

Σε ερώτηση προς την Ελιν για την μονομερή αλλαγή των χρεώσεων και την αναδρομική ισχύ απάντησαν:

σωστά σου απάντησαν (δες πρώτη σελίδα)

τώρα ΣτΚ , εύχομαι να βγει άκρη αλλιώς μετά θέλει δικαστικά και πολλές βαθμίδες μέχρι να βγει αντισυνταγματική η αναδρομική αλλαγή χρέωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα πάντως για την  πικρή κατάληξη της ελιν.

Μετά από δύο χρόνια συνεργασίας φεύγω και εγώ.

Θά μπορούσαν πάντως να διαφυλάξουν την υστεροφημία τους αλλά δεν το έκαναν.

Αυτό το 12€ πάγιο - 0,12€/ kWh και με αναδρομική ισχύ και χωρίς έγκαιρη ενημέρωση ήταν το Βατερλώ τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Jason13 είπε

Μπορει να μην στο αυξησαν ακομα αν εντος 6 μηνων στο αλλαξαν ξανα. παρε τηλεφωνο και ρωτα τους.

Μαλλον στον εκκαθαριστικο φαινεται το παγιο. Ο εκκαθαριστικος που μου ηρθε πριν 2 μηνες εχει παγιο 7,65 για διαστημα 4 μηνων. Τωρα ηρθε ο εναντι για αυτο δεν υπαρχει το παγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Jason13 είπε

Μπορει να μην στο αυξησαν ακομα αν εντος 6 μηνων στο αλλαξαν ξανα. παρε τηλεφωνο και ρωτα τους.

εμενα εντος 6 μηνων μου το ειχαν αλλαξει και το αλλαξαν παλι ....

12 ώρες πριν, bill999r είπε

Αύριο τους χαιρετώ κ εγώ κ θα μεταφέρω κ τις 2 παροχές που έχω στην ΔΕΗ.... 

 

πιο προγραμμα θεωρουμε οτι συμφαιρει καλυτερα στην δεη σαν εναλλακτικη της ελιν το enter η το online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μιλησα τωρα μαζι τους λενε δεν ισχυει αυτο.. το 6 μηνο που δεν μπορουν να κανουν αλλαγες λενε ειναι απο την ημερομηνια εκπροσωπησης και επιμενουν κιολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

το 6 μηνο που δεν μπορουν να κανουν αλλαγες λενε ειναι απο την ημερομηνια εκπροσωπησης και επιμενουν κιολας....

ε, ναι , δίκαιο έχουν , αυτό σου είπα

αλλά είπες οτι εντός του 6μήνου σου κάνανε αλλαγή , με μπέρδεψες τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...