Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο, το έλαβα 3 πολλαπλές φορές το mail αυτό και νόμιζα ήταν μόνο για τα οικιακά. Οπότε τι κάνουμε; Έχουμε οικονομικότερη εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Έχεις δίκιο, το έλαβα 3 πολλαπλές φορές το mail αυτό και νόμιζα ήταν μόνο για τα οικιακά. Οπότε τι κάνουμε; Έχουμε οικονομικότερη εναλλακτική;

δες το excel της υπογραφής μου . χάλια η κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Έχεις δίκιο, το έλαβα 3 πολλαπλές φορές το mail αυτό και νόμιζα ήταν μόνο για τα οικιακά. Οπότε τι κάνουμε; Έχουμε οικονομικότερη εναλλακτική;

Watt & Volt Fixed 0.10 και 15ευρώ πάγιο, 2 χρόνια δέσμευση. Στο 6μηνο μπορεί να ανεβάσουν τιμές, όπου κι αν πας τα ίδια σκατά.

Ελίν σε 2 μήνες μπορεί να κατεβάσουν τα όρια ΟΤΣ και να ανέβει η ρήτρα αναπροσαρμογής. Σε 2 μήνες μπορεί να μην υπάρχει το Watt & Volt Fixed.

Θέμα τύχης είναι... κάποιος θα βγει κερδισμένος, κάποιος θα την πατήσει με την επιλογή που θα κάνει.

Τι ετήσια κατανάλωση έχεις στο κοινόχρηστο τελοσπάντων; Αξίζει να πληρώνεις 15 ευρώ πάγιο το μήνα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λίγες kwh(~800 το τετράμηνο / 3200 το χρόνο) οπότε υψηλό πάγιο δεν αξίζει. Ίσως πάω σε κάποιο με ρήτρα, αλλά χωρίς δέσμευση για να δω πως θα είναι τα πράγματα σε κανένα εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Έχω λίγες kwh(~800 το τετράμηνο / 3200 το χρόνο) οπότε υψηλό πάγιο δεν αξίζει. Ίσως πάω σε κάποιο με ρήτρα, αλλά χωρίς δέσμευση για να δω πως θα είναι τα πράγματα σε κανένα εξάμηνο.

γι αυτές τις καταναλώσεις μόνο το ΔΕΗ MyHomeOnline σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiamadisT είπε

Έχω λίγες kwh(~800 το τετράμηνο / 3200 το χρόνο) οπότε υψηλό πάγιο δεν αξίζει. Ίσως πάω σε κάποιο με ρήτρα, αλλά χωρίς δέσμευση για να δω πως θα είναι τα πράγματα σε κανένα εξάμηνο.

Εγώ έμεινα στο επαγγελματικό στην Ελιν. Συμφέρει (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό) το ON! Business 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εγώ έμεινα στο επαγγελματικό στην Ελιν. Συμφέρει (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό) το ON! Business 1

νομίζω της ΔΕΗ είναι λίγο φθηνότερο και συμφέρει και για όσους έχουν 300><600kw/μήνα κατανάλωσης με την έξτρα επιδότηση που δίνει (αντί <300kw)

για μικρές καταναλώσεις <~2500kw/έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζω της ΔΕΗ είναι λίγο φθηνότερο και συμφέρει και για όσους έχουν 300><600kw/μήνα κατανάλωσης με την έξτρα επιδότηση που δίνει (αντί <300kw)

για μικρές καταναλώσεις <~2500kw/έτος

Τι να σου πω? εμείς έχουμε 200 kwh/4μηνο.. Δεν θα έβλεπα καμία διαφορά νομίζω. Δεν θυμάμαι αν της ΔΕΗ (το Γ21 λες?) έχει κάποια δέσμευση. Πάντως δεν άξιζε τον κόπο να στέλνω όλη την χαρτούρα από ότι θυμάμαι όταν τα υπολόγιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τι να σου πω? εμείς έχουμε 200 kwh/4μηνο.. Δεν θα έβλεπα καμία διαφορά νομίζω. Δεν θυμάμαι αν της ΔΕΗ (το Γ21 λες?) έχει κάποια δέσμευση. Πάντως δεν άξιζε τον κόπο να στέλνω όλη την χαρτούρα από ότι θυμάμαι όταν τα υπολόγιζα.

Ναι το Γ21 της ΔΕΗ (δεν έχει δέσμευση) 
Νομίζω τα είχαμε ξαναπεί και σου είχα προτείνει του Ηρων με ρήτρα αλλά 50€ δώρο εγγραφής , για τη μικρή κατανάλωση που έχεις (χωρίς πάγιο δέσμευση)

https://heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/up-business-1-zero/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρό ότι όλοι απλά αλλάξανε εταιρία και έληξε προσωπικά χασούρα χρόνου χωρίς να έχω κάποιο εμφανές κέρδος,ότι έγινε,έγινε άστους να κουρεύονται και πάμε παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexis81 είπε

Ας επανέλθουμε στο θέμα της Ελίν. 

Αν κάποιος έκανε αμφισβήτηση λογαριασμού ή καταγγελία, ας μας πει τι απάντηση έλαβε. Εγώ ακόμα περιμένω.

Και πως την έκανα ακόμα να απαντήσουν  εδώ και 18 μέρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

Σύμφωνα με το Άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας οι πάροχοι έχουν όντως το δικαίωμα να τροποποιούν τις τιμές προμήθειας και να ενημερώνουν στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση. Γράφει όμως τη λέξη "δύναται". Δηλαδή είναι στην ευχαίρια τους αν θα ενημερώσουν στον λογαριασμό που ακολουθεί ή αν θα ενημερώσουν άμεσα.

30.jpg.5543c11732326acf4c19b6172304376e.jpg

 

Το άρθρο 35 λέει ξεκάθαρα ότι οι πάροχοι πρέπει να λαμβάνουν όλα τα κατάλληλα μέτρα για την ενημέρωση των Ευάλωτων Πελατών.

35.jpg.b38f4ca539451740711277b8402df008.jpg

Συνεπώς όσοι είχατε ΚΟΤ στην Ελίν (ή όσοι είστε εγγεγραμένοι ευάλωτοι χωρίς ΚΟΤ) και είχατε τροποποίηση τιμών τον Σεπτέμβριο (αναδρομικά από 1/9) έχετε ένα καλό πάτημα αμφισβήτησης. Όσοι είχατε τροποποίηση τιμών τον Οκτώβρη, όλα έγιναν νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...