Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελιν έστειλε επιστολή για τροποποίηση των Όρων. 

"Σημαντική Ενημέρωση - Μεταβολές Γενικών Όρων Προμήθειας/Σύμβαση Προμήθειας

Αγαπητέ μας πελάτη,

Με αυτό το email σας ενημερώνουμε πως από 18/12/2021 τίθενται σε ισχύ τροποποιημένοι Γενικοί Όροι προμήθειας για τους πελάτες μας που είναι ενταγμένοι στα παρακάτω μη εμπορικά διαθέσιμα τιμολόγια:

Electricon Οικιακό
Electricon Οικιακό Νυχτερινό
Electricon Νυχτερινό 365
Electricon Νυχτερινό 365 Εξοχικό
Electricon Επαγγελματικό 1
Electricon Επαγγελματικό 2
Electricon Επαγγελματικό 3
Electricon Επαγγελματικό Νυχτερινό 365
 

Οι Νέοι Γενικοί Όροι επισυνάπτονται στο παρόν email.

Ειδικότερα έχουν τροποποιηθεί τα άρθρα α) Άρθρο Γ7: Χρεώσεις - Συμφωνηθείσες Τιμές και β) Άρθρο Γ17: Τροποποιήσεις.

Στο άρθρο Γ7 έχουν προστεθεί οι παράγραφοι Γ7.5 και Γ7.6, όπου περιγράφονται αναλυτικά οι χρεώσεις προμήθειας καθώς και η δυνατότητα αναπροσαρμογής αυτών. Επίσης, τίθενται νέα όρια επιβολής ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας για τα παραπάνω προγράμματα.

Το άρθρο Γ17 έχει τροποποιηθεί στο σύνολο του και περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία και τις προθεσμίες Τροποποίησης της Σύμβασης και των χρεώσεων προμήθειας καθώς και την ένταξη των πελατών ΚΟΤ στα εκάστοτε διαθέσιμα προς την συγκεκριμένη κατηγορία πελατών τιμολόγια.  

Σας υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση που δεν αποδέχεστε την παρούσα τροποποίηση έχετε την δυνατότητα  να καταγγείλετε εγγράφως τη μεταξύ μας Σύμβαση Προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη λήψη της παρούσας, καθώς και ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας σας θα επέλθουν εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία αποστολής της."

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ το Νυχτερινό 365, με συμβόλαιο μέχρι και τον Απρίλιο (fixed). 

Δεν έχω ρητρες κλπ και για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι λένε..

 

Στο άρθρο Γ7 έχουν προστεθεί οι παράγραφοι Γ7.5 και Γ7.6, όπου περιγράφονται αναλυτικά οι χρεώσεις προμήθειας καθώς και η δυνατότητα αναπροσαρμογής αυτών. Επίσης, τίθενται νέα όρια επιβολής ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας για τα παραπάνω προγράμματα.

@ekrepali

@korakios

επειδή μάλλον έχω φάει κόλλημα και δεν θέλω να καταλάβω :)

ρήτρα αναπροσαρμογής το προγραμμα δεν έχει νυχτερινο 365 δεν έχει. Πως βάζουν νέα όρια?

Επίσης οι χρεώσεις προμήθειας δεν είναι σταθερές και ίδιες σε όλους τους παρόχους?

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, userAnon είπε

ρήτρα αναπροσαρμογής το προγραμμα δεν έχει νυχτερινο 365 δεν έχει. Πως βάζουν νέα όρια?

 

Αγαπητέ μας πελάτη (εννοεί και σένα)

Με αυτό το email σας ενημερώνουμε πως από 18/12/2021 τίθενται σε ισχύ τροποποιημένοι Γενικοί Όροι προμήθειας για τους πελάτες μας που είναι ενταγμένοι στα παρακάτω μη εμπορικά διαθέσιμα τιμολόγια:


Electricon Οικιακό
Electricon Οικιακό Νυχτερινό
Electricon Νυχτερινό 365
Electricon Νυχτερινό 365 Εξοχικό
Electricon Επαγγελματικό 1
Electricon Επαγγελματικό 2
Electricon Επαγγελματικό 3
Electricon Επαγγελματικό Νυχτερινό 365

  

13 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επίσης οι χρεώσεις προμήθειας δεν είναι σταθερές και ίδιες σε όλους τους παρόχους?

Πλάκα κάνεις; 😄 Αν ίδιες παντού ίδιες γιατί πήγες Ελίν που ήταν φτηνότερα;

Πω πω θα μας κάψετε τον εγκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πλάκα κάνεις; 😄 Αν ίδιες παντού ίδιες γιατί πήγες Ελίν που ήταν φτηνότερα;

Πω πω θα μας κάψετε τον εγκέφαλο.

Μπερδεύτηκα με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Άρα τι κάνουν? Βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής και το λένε

""... δυνατότητα αναπροσαρμογής αυτών. Επίσης, τίθενται νέα όρια επιβολής ρήτρας αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας""

Ωραίοι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής με ισχύ από 18/12. Άμα θες κάθεσαι άμα θες φεύγεις ελεύθερα, πού είναι το περίεργο; Εκτός κι αν είχες την απαίτηση να σου δίνουν τζάμπα ρεύμα για μια ζωή.

Ο κοράκιος υπολόγισε οτι με όριο 145, η ρήτρα αναπροσαρμογής με τα τωρινά δεδομένα είναι 0.026€/kwh.  Μέχρι το Δεκέμβρη που θα μπουν σε ισχύ οι όροι, μπορεί να είναι παραπάνω... μπορεί και παρακάτω.

Πάντως έχουν το δικαίωμα απ'τις 19/12 και μετά να κάνουν νέες αλλαγές και να χαμηλώσουν τα όρια.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σου βάζουν ρήτρα αναπροσαρμογής με ισχύ από 18/12. Άμα θες κάθεσαι άμα θες φεύγεις ελεύθερα, πού είναι το περίεργο; Εκτός κι αν είχες την απαίτηση να σου δίνουν τζάμπα ρεύμα για μια ζωή.

ίσα ίσα, απορώ πως το κρατήσαν και μέχρι τώρα. Ακόμα δεν έχω πάρει την ενημέρωση. Το θέμα είναι αν θα μπορώ να φύγω νωρίτερα. Λογικά θα μπορώ. Τουλαχιστον να προλάβω το online της ΔΕΗ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Το θέμα είναι αν θα μπορώ να φύγω νωρίτερα. Λογικά θα μπορώ. Τουλαχιστον να προλάβω το online της ΔΕΗ :) 

Έχεις 30 μέρες να αλλάξεις πάροχο (60 αν έχεις ΚΟΤ). Αλλά και να καθυστερήσει η αλλαγή παρόχου, είναι πολύ μικρό το πέναλτυ αποχώρησης στο πρόγραμμα του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο κοράκιος υπολόγισε οτι με όριο 145, η ρήτρα αναπροσαρμογής με τα τωρινά δεδομένα είναι 0.026€/kwh. 

ο κοράκιος αχταρμά τα έκανε , αν βάλεις 200 ΤΕΑ

(1,22*200+5,7-145)/1000 - 0,06 (επιδότηση <300kw)

0,0447

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ο κοράκιος αχταρμά τα έκανε , αν βάλεις 200 ΤΕΑ

(1,22*200+5,7-145)/1000 - 0,06 (επιδότηση <300kw)

0,0447

Το ότι έχουν άνω όριο το 145 είναι καλό γενικά. Το θέμα είναι για πόσο θα το κρατήσουν. 

Προς το παρόν εμένα δεν μου έχουν στείλει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ δυο οικιακά και τα πήγα ΔΕΗ online. Για το κοινόχρηστο (Γ21) που είχα επίσης electricon Επαγγελματικό 1 μου έστειλαν για σταθερή τιμή 0,1305 / kwh με 15 ευρώ πάγιο το μήνα που για τις μικρές καταναλώσεις που έχω (~800kwh το τετράμηνο) βγαίνει 0,20 / kwh + λοιπές χρεώσει που είναι πάρα πολύ. Έχουμε κάποια άλλη πρόταση για επαγγελματικό κοινοχρήστων;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

 Για το κοινόχρηστο (Γ21) που είχα επίσης electricon Επαγγελματικό 1 μου έστειλαν για σταθερή τιμή 0,1305 / kwh με 15 ευρώ πάγιο το μήνα που για τις μικρές καταναλώσεις που έχω (~800kwh το τετράμηνο) βγαίνει 0,20 / kwh + λοιπές χρεώσει που είναι πάρα πολύ. Έχουμε κάποια άλλη πρόταση για επαγγελματικό κοινοχρήστων;  

Τι εννοείς σου έστειλαν σταθερή τιμή; Προσωποποιημένη προσφορά; Γιατί σε όλους στο επαγγελματικό 1 έστειλαν επιπλέον αλλαγή όρων με ρήτρα αναπροσαρμογής. Δες πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...